Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• @gucarslan sn entropik in 6-7 mesaj önceki sorusuna istinaden sormuştum.
    Bu bilgiyi atlamışım. Şu an için beni ilgilendirmiyor :). Bu duruma benim yorumum, bürokrasi azalmış ama konsolosluk iş yoğunluğu artacağından günlük randevu sayısı azalabilir. Tabi kcc den onay beklendiği zamanı randevuler için kullanırlarsa bu durumun bir anlamı olur gibi geliyor. Sadece fikir yürütebiliyoruz, her ne olacaksa inşallah mülakat bekleyenlerin faydasına olur 🙂

• ⭐⭐⭐

OCAK 2022 Bülteni yayınlandı

1a28d348-490f-4712-8b68-ae6ddbc93746-image.png

Buna göre Case Numarası EU 13000'e kadar olanlar Şubat ayında mülakat alabilir duruma geldiler.
    Dikkat! Mülakat alırlar değil, toplu mülakat dağıtımı yapılırsa alma ihtimalleri var demek bu.

b7a255cb-7da5-4205-b90d-c0e1a7190b87-b2.jpg

• @smartcells Merhaba. İlk defa duyduğum için soruyorum. "Toplu mülakat dağıtımı" nedir? Daha önce oldu mu, hangi durumlarda bu yola başvuruyorlar? Şimdiden teşekkür ederiz cevaplarınız için.

• ⭐⭐⭐

@entropik, içinde söyledi: DV2022 Mülakat Deneyimleri

@smartcells Merhaba. İlk defa duyduğum için soruyorum. "Toplu mülakat dağıtımı" nedir? Daha önce oldu mu, hangi durumlarda bu yola başvuruyorlar? Şimdiden teşekkür ederiz cevaplarınız için.

Nomal işleyen yıllarda mülakat mailleri ayda 2-3 defa büyük sayılarda bir defada dağıtılıyordu. Cut-off içinde kalanlara 30-45 gün öncesinden mülakat aldıklarını bildiren mailler gönderiliyordu.
    En son bu çapta bir mülakat dağıtımı Ağustos ayı için yapıldı. Uzun süredir mülakat bekleyen DV2021'lere bir gecede 215 mülakat verildi. Bir gecede CN 9-10K arasına kadar herkes mülakat aldı.

• @smartcells, içinde söyledi: DV2022 Mülakat Deneyimleri

Artık mülakatlar öncesi bütün bürokrasi kaldırılıp (evrak talep, gönderme, onaylama vs) doğrudan herkesin mülakatı söz konusu oluğunda göre bu bankada para gösterme, maddi varlık gösterme konusu sık sık sorulacak gibi duruyor. Sürekli aynı soruların sorulup, aynı konu üzerinde dönüp dolaşmanın kimseye bir faydası ve verimliliği yok. Gereksiz bir mesaj trafiği yaratacaktır. Bu yüzden bunun önlemini şimdiden almak adına bir özet geçmek istiyorum:

Göçmenlik kurallarında gösterilmesi gereken bir asgari para şartı, kuralı yok. Bunun bir standartı da yok. Bu tamamen mülakatınızı yapacak konsolosluk görevlisinin takdirinde. Birine hesapta 3500 doları yeterli görürken diğerine 30K doları yeterli görmeyip ek kaynak ve/veya sponsor talep edebilir. Sizden önce mülakata giren birinin 6K gözüken bir hesapla vize alması sizin de aynı miktarla geçeceğinizi göstermez. Belki sizin 15k'yı bile yeterli bulmayabilir. O yüzden başkalarının gösterdiği para üzerinden değerlendirme yapmak yerine kendi özelinizde aşağıda bahsedeceğim konulardan bir çıkarım yapabilirsiniz:

• Maddi varlık, para göstermenizin amacı gittiğinizde ABD halkına, kurumlarına, devlete, topluma yük olmayacağınızı kanıtlamak. Bu yüzden gittiğinizde en az 6 ay sizi kimseye muhtaç etmeyecek bir miktarı göstermek zorundasınız.

• Burada kritik nokta gideceğinizi beyan ettiğiniz şehirdir, eyalettir. California'da asgari bir yaşam için ayda 4-5K'ya ihtiyacınız varken, Texas, Alabama, Utah gibi bir yere gidecekseniz ayda 2000-2500 yeterli olur gibi. Bu yüzden bankada 15K varsa ve Texas'a gideceğinizi beyan ederseniz bir sorun çıkmaz iken Los Angeles'a gideceğim derseniz 15K'yı yeterli bulmayabilirler.

• Gittiğiniz zaman kalacak bir yeriniz varsa (akraba, arkadaş vs) ilk aylar kira ödemeyeceğiniz için (ki kira en büyük harcama kalemidir) düşük miktarlarda paranın kabul görmesi olasıdır.

• Gitmeden iş bağlantınız, sponsor, iş teklifiniz varsa göstermeniz gereken para miktarı küçük olsa da sorun yaratmaz. Gider gitmez çalışmaya başlayacak ve para kazanacak olmanız hazır para gereksinimizi minumuma çeker. Bunlar çok büyük avantajdır.

• Ev, arsa, araba, hisse senedi, tahvil, altın gibi paraya dönüştürülebilecek kaynakları kabul ediyorlar. Yapmanız gereken şey bunların değerini gösteren belgeleri temin etmek.
      Buradaki önemli bir husus ise bu tür menkul ya da gayrımenkul değerlerin mülakat öncesinde satışının OLUMSUZ etki bırakması. Özellikle her yerde açık açık belirtiyorlar, vizeniz garanti değildir, vizenizi almadan hiçbir şeyinizi satmayın diye.

Her ne kadar bir standart olmasa da burada genel olarak herkese tavsiyemiz: Asıl talihli için 15k + yanında gidecek her bir kişi için (eş çocuk) ekstradan 5K.
    Yani 2 çocuklu bir aile iseniz 15K + 5k + 5K + 5K = 30K
    Artı olarak gideceğiniz eyaletin pahalılığına oranla belki bir 5-10K daha fazla göstermeniz gerekebilir.
    Bu formül üzerinden giderseniz maddi kaynakla ilgili bir sorun yaşama ihtimaliniz çok çok azdır. Bu hesap bir "en az bu kadar para göstermelisiniz" hesabı değildir. Bu hesaba yakın ya da üstünde gösterirseniz başınız o derece az ağrır ya da en az sorun yaşarsınız hesabıdır.

Bilmeniz gereken en önemli konu: Maddi kaynak (bankada para, ev, araba vs) yetersiz görülürse vizede red alma gibi bir durum yok! En fazla "bu para yeterlli değil, daha fazla göster veya sponsor bul" falan derler.

Sizlere düşen:
    Elinizden geldiğince, mümkün olduğunca en yüksek miktarda parayı göstermeye çalışın. Bu paranın ne zaman yatırıldığının bir önemi yok. Kimsenin hazırda onbinlerce dolları yok bir kenarda. Herkes bir yerlerden bulmaya çalışıyor, son ana kadar yetiştirmeye çalışıyor. Sizin için bu kadar hayati bir konuysa GC'yi almak ne yapıp edip bulun para ve yatırın.

Bu açıklama için çok teşekkür ederim. DV2022 Aşamalarında" bu konu ile alakalı bir soru yöneltmiştim, cevap oldu.

• @farukcavdar_ Öncelikle yeni hayatında başarılar her şey gönlünce olsun. Sormak istediğim bir soru var o da covid-19 aşı kartı ile alakalı bu aşı kartını fiziken nerden çıkarıyoruz acaba e nabızda kendime bir aşı kartı oluşturmuştum bunun çıktısını almam yeterli oluyor mu yoksa sağlık ocağı veya herhangi bir hastaneden doktor imzalı vs bir evrak mı istiyorlar öyleyse nerden alabilirim? Teşekkürler.

• @ggulduk teşekkürler, çıktı alıp götürmeniz yeterli olacaktır

• Merhaba,
    Bu çok ilginç. Bize 2 aralıkta evrakları isteyen mail geldi. 8 aralıkta ve 18 aralıkta evrakları ilettik. Acaba Kentucky'deki fırtınadan mı sonra bu kararı aldılar?
    İlettiğimiz evraklar işlenmiş midir sisteme acaba. Bize yukarıdaki mail gelmedi.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@yesilturk diğer başlıkta cevap yazmıştım orada paylaştığım linki buraya da koyayım. Direk artık evrakları konsolosluğa götüreceksiniz.

https://travel.state.gov/content/travel/en/News/visas-news/diversity-visa-2022-update.html

• @farukcavdar_ Teşekkürler

• ⭐⭐⭐

Bugün yapılan mülakatında bir arkadaşımızın daha vizesi onaylandı. (CN 5XX)
    Kendisine ABD'deki yeni hayatında bol şans ve mutluluk diliyoruz.

• Teşekkür ederim 🙂 @smartcells
    Bu çılgın sürece Türkiyede turist vizesiyle ikamet eden bir Azerbaycanlı olarak katıldım daha doğrusu ben değil eniştem hem kendisi ve ablam adına hem de benim adıma ne kadar bana çıkmaz uğraşma desem bile başvuru yapmıştı geçen sene ilk defa. 26 yaşında Uludağ mezunu müzisyen aynı zamanda estesiyen bekar şu anda işsiz olan biri olarak yazıyorum. Başvurunun üzerine ben İstanbuldan taşındım hatta bir dönem İsveç'e abimin yanına gittim ama zaten yıllardır ailem istese de orda yaşamak istemediğim için tekrar geri döndüm istanbula ve yine bir dönem buralarda çalışıp işi bırakıp mobing uygulayan patronlardan sıkılmış vaziyette ne yapacağımı düşünüyordum anlayacağınız gc'ı tamamen unutmuştum çıkacağını düşünmediğim için de ne zaman açıklanacağını bile bilmiyordum ilgisizdim tamamen ve eniştemin arayıp "sonuçlar açıklanmış hazırlan gidiyorsun, gidiyorsun değil mi? Sakın burda kalıcam deme" demesinin ardından küçük çaplı şok geçirdikten sonra tabii ki gideceğim diyebilmiştim.
    Bunu söyledikten sonra düşünmeye başladığımı itiraf etmeliyim o güne kadar bu konuyu 1sn bile düşünmeyen benim için bir sürü yeni soru belirmişti bir anda. Çoğunuz biliyorsunuz aslında o ilk anı ve ee şimdi ne yapmalıyım hissini aslında. Aynı gece karar verdim gitmeye çünkü zaten türkiyeyle ilgili bütün ümitlerim bitmişti isveçe orayı bir türlü sevemediğim için dönmek istemiyordum ve orada iş izni alma süreci vs vs benim için çok daha zor olacaktı zaten. Anlayacağınız Amerika her açıdan çok daha iyi bir seçenekti benim adıma. Benim Cn 5xx'di ve ertesi günden itibaren her şeyi araştırmaya başladığım için bunun avantaj olduğunu yine de ds260 formunu erken göndermenin de ekstra avantaj sağlayacağını öğrenmiştim. Zaman kaybetmemeye çalışarak 2-3 gün içinde ds-260 formunu gönderdim ve iyi ki de öyle yapmışım diyorum çünkü mülakata erken katılabilme nedenlerimden biri sanırım hızlı davranmaktı. Benim için asıl bekleme ve sabırsızlık süreci formu gönderdikten sonra başladı. Ağustosta tatile çıktım istanbulda değildim ve tatilin ortasında evrak talebi aldım bunu da hızlı bir şekilde göndermek için bir an önce evrakları halletmeye koyuldum ordayken çeviri vs (azerbaycana bağlı evrakları için) gereken evraklarımı ordaki noterde halledip bir iki gün sonra da Azerbaycana gittim çünkü 16-17 yaş aralığımda orada yaşadığım için oranın da sicil kaydını almam gerekiyordu burdan halledebilirdin diyebilirsiniz ama bekletmek süreci uzatmamak adına kendim gidip almayı seçtim gidip alıp dönmem de 4günümü aldı ve 1 haftanın bitiminde evrakları KCC'ye göndermiş oldum. Tekrar bekleme süreci ve tam noldu neden mail gelmiyor derken evrak onayı ondan 3-4 hafta sonra da mülakat maili aldım. Bütün evrakları topladım sağlık muayenesi için mülakattan 5 gün önce Ankaradaydım bir aksilik çıkmaması adına 1-2 gün de erken gittim açıkçası.Seven Deep Hotel diye Tunalıda Düzen muayenehanesiyle ABD elçiliğinin ortasında bir otelde kaldım (personel iyiydi temizlik de öyle kahvaltı sıradandı ben plastik çatal bıçağa takıldım yoksa idare eder).
    Muayene randevumu 11.05'e almıştım ama biraz erken gittim önce evraklarımı 4.kattaki mehmet ungan sekreteryaya verdim. Pasaportum ve bir kağıt verip 3.kata inmem söylendi. Aşağıda kan alımı ve röntgenden sonra verilen evrakla birlikte 4.kata unganlara çıktım. 1 saat bekleyip tekrar gelmemi istediler o arada unuttukları covid kayıt formunu doldurmamı söylediler aşağıda bi kafede onu doldurdum bekledim 12:30 gibi tekrar unganlara çıktım yukarıda meşhur siyah deri koltukta biraz bekledikten sonra içeri çağırdılar kilomu boyumu ölçüp not aldıktan sonra verdikleri giysiyi giyip biraz bekleyin dediler 5dk sonra Handan hanım geldi green card talihlisi misiniz mülakat bu hafta mı erken talihlilerdensiniz korona dönemi yaramış gibi şeyler söylerken bir yandan muayene ediyordu sonra klasik soruları sordu hastalıklarla ilgili 2 sağdan 1 soldan aşı vurdu o ara sohbet ediyorduk aşıları sormadım ama sonra verdikleri evrakta her şey yazıyordu (size de ayrıca bir kağıt veriliyor) geçmiş olsun dedi çıktı. Giyinip bekleme salonuna geçtim yarın saat 12-1 arası gelip sonucu alabileceğimi ciğerlerimde bir problem görünmediğini ama kan tahlilimin daha çıkmadığını onda da sorun olmayacağını bulaşıcı hastalıklara önem veriliyor gibi bir şey söyleyip çıkarsa da numaranız bu biz size dönüş yaparız dediler.Ertesi gün gidip direkt sağlık raporu zarfımı amerikada lazım olabilir denen aşı kağıdımı ve ciğer röntgenimin cdsini aldım mail olarak da göndermişlerdi aşı kaydımı bu arada.
    Mülakat günü randevum 8:45di 8 gibi ordaydım telefonumu karşıdaki emanet alınır yazan kafeye bıraktıktan sonra önümde 10-15 kişinin olduğı sıraya girdim türkçe bilen 2-3 kişi vardı etrafımda çoğunluk arapça konuşuyordu ABD vatandaşları içeriye önce alınıyordu 8 randevusunu 8:15 gibi ancak içeri aldılar (ankara ayazı ve kar yağıyordu bir miktar dondum 1 saat bekleyince :)) ben içeri girdiğimde arkamda çok fazla insan vardı ve saat 9u geçiyordu artık. İçeri girdikten sonra numara verildi oturup bekledim 15dk kadar numaram yandı evraklarımı teslim ettim istenen her şeyi tek tek verdim tekrar bekledim 5 dk sonra tekrar yandı ödemeyi yapıp yine bekledim bu bekleme yarım saat sürdü tekrar numaram yandı ve mülakattaydım kadın memur önce sağ elimi kaldırıp yemin edeceğimi söyledi sağ elimi kaldırdım çok hızlı ve aksanlı bir şekilde türkçe bir şeyler söyledi sonra yemin ediyor musunuz demesine evet dedim biraz trajikomikti orası neyse sonra parmak izi aldı ve hangi üniversitede okuyacaksın dedi ben de ben okumak için gitmiyorum dediğimde öğrenci kartımı (orjinal belge ve diplomalarımın üstündeydi) gösterip bu neden o zaman dedi ben de onu sadece öğrenci olduğumu kanıtlar nitelikte gösterge olarak koydum dedim aa anladım tamam deyip bilgisayara döndü sonra nereye gidiyorsun dedi Florida dedim aile mi arkadaşlar mı dedi arkadaşlarımın yanına dedim tekrar bilgisayara döndü ve tamam 4-5 gün içinde vizeniz gönderilecek dedi ben de nasıl yani bitti mi dedim evet her şey yolunda gözüküyor her şey gayet iyi dedi ben de şaşırdım tabi gülümsedim o da gülümsedi iyi günler diledi ben de iyi günler dileyip o mutluluktan oluşan sersem gülümsemeyle elçilikten ayrıldım mülakatın 5dk süreceğini hiç düşünmemiştim otele nasıl döndüğümü ve yolda kaç kişiyi aradığımı hatırlamıyorum bile 🙂 ...
    Benim sürecim bu şekildeydi aklımda tutabildiğim her detayı sizlerle paylaşmak istedim.Bunu okuyan gc sahibi olmak isteyen arkadaşım umarım en kısa zamanda o kapılar tek tek hızlı bir şekilde açılır ve bu tatlı sevinci yaşamış olursun. Görüşmek üzere 🙂

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@fiahmadova vizeniz hayırlı olsun.
    abd'deki hayatınızda mutluluk ve sağlık diliyorum.

bol şans.

• @gucarslan çok teşekkür ederim sizlerin de desteğiyle süreci tamamlayabildim ayrı ayrı tüm adminlerimize ve bilgisini paylaşmaktan çekinmeyen arkadaşlarıma teşekkürü borç bilirim 🙂

• @fiahmadova vizeniz hayırlı olsun.kazasiz belasız Amerika'da bir hayat diliyorum.çekilis sonrası darısı bizlere ..:)

• @kleros Teşekkür ederim en kısa sürede alırsınız umarım mülakat mailinizi

• @fiahmadova Yeni hayatınızda başarılar dilerim yolunuz açık olsun. 🤞

• @Eren_A çok teşekkür ederim darısı sizlere 🙂

• @fiahmadova tebrikler 🤞 yeni hayatınız umarım dilediginiz gibi gecer.

• @fiahmadova

Tebrikler. Yeni hayatınızda bol şans, mutluluk ve bereket dilerim 🙏

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

76

41.0k
Kullanıcı

4.4k
Konu

426.4k

| | | |