Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• @slayttan, içinde söyledi: (B1/B2) Ziyaretçi Vizeleri: İŞ, TURİZM, TIBBİ TEDAVİ

B1/B2 (Turist vizesi ve karar mekanizması hk.)

Özellikle öğrenci vizeleri de dahil olmak üzere başvuru sayılarındaki artış, döviz kurlarının artışı ve konjonktürel sebeplerinde etkisiyle; Adeta "Başvuruların büyük çoğunluğuna RED verin" dercesine direktif verilmiş gibi; Bugün görüşme sırasında önümdeki 30 kişinin abartısız yaklaşık 20 sinin RED aldığına tanıklık etmiş ve RED almış biri olarak;
    RED almışlığın verdiği olumsuz psikolojinin yanı sıra; Objektif bir şekilde durumu yorumlamaya çalışıp, bu anlamda insana mastır yaptıran ABD vize memurlarının hepsine olmasa da, bazılarına naçizane haklı sitemimi belirteceğim. (Bu, belki birçok kişinin sesi olur...)

1. Ne için gidiyorsunuz (Turistik Seyahat)
    2. Nereye gidiyorsunuz (New York)
    3. Kaç gün (20 gün)
    4. Daha önce yurt dışına gittiniz mi? (3 ülke 4 şehir)
    5. Nerede çalışıyorsunuz? (X firmasında)
      Üzgünüm şu an için yeterli görünmüyorsunuz.

Hazırsanız artık start verelim o halde..
    Nedir yeterlilik ? Kriter ? Ölçü ?

Yaş 42
    Evli (çocuklu)
    Şu anda çalıştığı yerde (4.5 yıldır aktif çalışan)
    Net maaş, asgari ücrete kıyasla hatırı sayılır bir rakam diyelim (Tabi güncel kura göre, ABD için çerez şu an)
    Daha önce yurt dışına çıkışlar var. Ki son 5 yılda nereye gidildiği soruluyordu ds160 da ve bu nedenle sadece Gürcistan yazıldı o bölüme. Ama tabi son 6-7 yıl içinde Ukrayna ve İran da var. Bunu zaten pasaporttan da görmüştür. (İran ise zaten kafadan RED demeyin, çünkü buna rağmen vize alanları okuduk/duyduk. Peki illa Avrupa gezisi filan mı olmalı? Hayır çünkü Avrupa gezileri olanlardan da RED alanlar var.) Memurundan, şirket yöneticisine vs.

Yaş'ın yanında kuru neden yanıyor?
    Neden bir ABD'li vize memurunun 2 dudağının arasına bırakılır, kişinin turistik seyahat olarak ABD kaderi?
    Vize memurunun verdiği her karar %100 doğru mu?
    Bunu kim inceliyor?
    Tekrar değerlendirilmek üzere neden bir üst merci/muhatap yok?
    Kaldı ki niyet gerçekten %1 milyon turist olarak gitmek.
    Şimdi kala kala, kişi başı aldığı 160 USD'lik vurguna mı kaldı ABD? (Yanıt elbette ultra hayır olsa gerek)

Gelelim elde götürülen onca evraka...
    %90 hiçbir şekilde bakmıyorlar. Peki ne diye o kadar hazırlayıp, sırf götürmek için götürüyoruz?
    Ama yani gerek gördüğü takdirde sizi TR'ye bağlayacak evrakları talep edebilir..
    Hayhay, peki yanımızda getirdiğimiz aşağıda detaylandırılan 1 çuval evraka bakmaz ise nasıl görecek/anlayacak genel durumu???

Çalıştığın kurumdan antetli kağıda aldığın yazı; (Bu adam bizim personelimizdir, şu tarihler arası izinli olarak ABD'nin xxx eyaletine turistik olarak gidecek ve tekrar TR'ye dönüp işine devam edecektir kardeşim)
    Tapular
    Kira gelirin için kira kontratı ve kiranın yattığı hesap dökümü
    Son 3 aylık maaş bordrosu
    Son 3-6 aylık hesap ekstresi
    İşe giriş bildirgesi
    Sgk dökümü
    Şirket imza sirküleri-vergi levhası-faaliyet belgesi vs

Efendim ds160 önceden fikir veriyor? Ya da siz gitmeden önce her şey belli veya gittiniz an belli oluyor vs.
    Bir de TC'nizi giriyorlardır muhtemelen ve her şeyi görüyorlardır ekrandan. O yüzden götürülen hiçbir evraka bakmıyorlar.
    (Yahu iki gözüm, teknik olarak mümkün olabilir mi böyle bir şey. KVKK (Kişisel verilerin korunması kanunu) diye bir şey var. X ülke senin TC'ni girip de her şeyini nasıl görebilir? Hurafeciler sizi..)

Aman ha! Bunlara da dikkat edin...
    Memur karşısında kendinizden emin olun, sorulara kısa ve öz cevaplar verin, uzatmayın, panik yapmayın. Net olun.
    Tamam da, yukarıda sorulan sorulara gayet kendinden emin bir şekilde, panik yapmadan ve net olarak tabiri caizse bam bam bam diye yanıtlar verildi oysa ki... (Bu da işe yaramadı galiba)

Yahu aylar öncesinden ödemeni yapıyorsun, randevunu alıyorsun.. Stresle bekliyorsun, acaba alır mıyım yoksa RED mi olur diye düşünüyorsun. Sonra randevunu erkene almak için ekran başında günlerce gözlerin çıkıyor. Ve gün gelip çatıyor, yağmur çamur demeden gidiyorsun (ki çoğu insanın da, şehir dışından onca zahmetle geldiği oluyor).
    Sıraya giriyorsun, bekliyorsun gergin vaziyette; Önündeki mülakatlara tanıklık ediyorsun ve ister istemez etkileniyorsun. Sonra sıra sana geliyor ve yüzüne bakmadan (Ki ABD kültüründe de konuştuğun kişinin gözlerine bakmak esastır denir) bilgisayarın ekranına bakarak 3-5 soru soruyor, 40-60 saniye aralığında bir sürede kararını beyan ederek (RED) diyor. (Belki şimdi şu düşünülecek; "Yahu herkese de RED vermiyorlar ya") şu anda yüzdeye vurduğunda, çoğunluğa veriyorlar baby merak etme sen.

Peki neye göre karar veriliyor??
    Bir kişi de çıksın desin ki "bu işte 1 tane doğru var kardeşim" alnından öpeceğim..
    Mantık yok, ölçü yok, doğru dürüst kriter yok.

Haberler de birçok saçma sapan ve haber değeri bulunmayan görüntüleri izlettiriyorlar insanlara.
    Bu meseleyi ele alacak 1 tane civanmert haberci yok mu arkadaş? Söz konusu ABD olunca 2 kere düşünmek mi yoksa, olay nedir ??

Neyse... Elbette konu dünyanın sonu değil.
    Biraz dertleştik, hasbihal ettik, realiteyi ele alarak eleştirdik ve sitemde bulunduk kendi gözlemimiz doğrultusunda.
    Demokratlık çizgisinden taviz yok. Belki de mikrofonu ABD tarafına uzatsak, kim bilir neler işiteceğiz o da ayrı konu..
    (Bknz. Yaşın yanında kuru misali)

Umarız birileri, (başta ABD hususunda olmak üzere birçok kişinin istifade ettiği yeşilkartforum vesilesi ile) sesimizi duyar ve bu konulara çözüm getirir.

Sonuç: Umut fakirin ekmeği...

Hangi vize türüne talip olursanız olun;
    "Her şey gönlünüzce olsun"

Saygılar/Sevgiler

Yazılanlar gösteriyor ki, birçok kişi muzdarip verilen RED kararından...
    Belki abartıldığı düşünülebilir ama hakikaten trajikomik mevzular.. (Ateş düştüğü yeri yakar misali)

Bazı arkadaşların atladığı nokta şu olsa gerek.
    Gerçekten Turist olarak ABD'ye gidip dönmek isteyen kişiye/kişilere vizeyi vermemeleri... Karar mekanizması ofsayt yani. Sorun bu !
    Sokaktaki herkese potansiyel suçlu gözüyle bakabilir misiniz? Olabilir mi böyle bir şey. Elbette hayır.
    İnsanların aklı ile dalga geçiyorlar. Tabi bu durum çok da umurlarında olsun olmasın, 160 USD'mi ben şahsen helal etmiyorum o ayrı.

DS160 a göre hareket ediliyor teşhisi pek çok kişiden duyulur vaziyette artık.
    Peki bu durumda herkes sallasın maaş/net gelir kısmındaki rakamı ve işe giriş tarihini !
    Nasılsa eldeki evraklara %90 bakmıyorlar misali. (Mantıklı değil mi ?)

Gelelim kibarca elinize tutuşturulan aşağıdaki demoralize etme metnine..
    ecfcafbc-f36c-48d7-9c3a-d337da049552-image.png

Bakın burada ne diyor !
    "ABD dışında bulunan mal varlıklarınız, işiniz, eğitiminiz, sosyal ve ailevi ilişkileriniz gösterilebilir. Siz ABD'yi ziyaret ettikten sonra kendi ülkenize geri dönmenizi zorunlu kılacak bağlara sahip olduğunuzu kanıtlayamamış bulunmaktasınız?"

Mal varlıkları: Tapular getirildi, kira geliri için kontrat getirildi. Baktınız mı? Hayır !
    İşiniz: Şu anda çalışıyor ve ne zaman işe girdiğiniz ve kaç yıldır çalıştığınız belli oysa ki ds160 da. Veya yanınızda götürdüğünüz işe giriş bildirgesinde de yazıyor zaten.
    Eğitiminiz: DS160 da var.
    Sosyal ve ailevi ilişkiler: Baktınız mı? Hayır ! İşin gücün var, eşin, çocuğun/çocukların var, annen/baban var seni TR'ye bağlayan. Yoksa ............... (neyse terbiyem müsade etmiyor, Cem Yılmaz'a veriyorum burada mikrofonu)

Ne istiyorsunuz ? Amaç ne ?
    Gelir kısmına şu anki kurları da esas alırsak, en az 10 bin TL mi görmek istiyorsunuz?
    Veya yurt dışı kısmında son 5 yıldan ziyade (6+7+8+9+10 yıldır) nereye gittiğiniz farketmeksizin hepsini ds160 da belirtmek mi? (O zaman neden ds160 da son 5 yıl diye soruyorsun soruyu? Sonra sözlü sorunca da bu soruyu, 3 ülke 4 şehir diye cevap veriyorsun ve sonra örtüşmedi yazdığınız ve söylediğiniz mi oluyor?)

Ha bir de böylesi bir kuşku var. (Saçmalık da Level atlayış örneği...)
    ÖRNEKTİR
    Soru : Nerede çalışıyorsunuz?
    Cevap: Yapı Kredi Bankası
    (Hmmm DS160'a YKB yazmış, şimdi sorunca Yapı Kredi Bankası diyor) oysa YKB demeliydi. Çelişiyor bas RED'di gitsin...

Özetle bu iş şuna benziyor..
    Gidiyorsun ilgili noktaya ve alıyorsun RED'di.
    Bu hareketiyle bir nevi seni (Ellerin/kolların bağlı şekilde tokat manyağı yapıyor)
    Sen ne karşılık verebiliyorsun, ne de şikayet edecek bir merci bulabiliyorsun..
    Yediğin tokat ile arkana bakmadan usulca çıkıyorsun.
    (Bir çeşit paranızla sizi rezil etme metotları olsa gerek)

Robocop olmadıkça ve tekrar tekrar 160 USD'nizi hibe etmek istemiyorsanız, unutun gitsin ve keyfinize bakın.

Saygılar/Sevgiler

• @slayttan yaziyi okurken benim bile moralim bozuldu. bundan sonraki isleriniz insallah hep olumlu gider...

• Selam herkese, bu sabah ailecek kızım eşim ben vizemizi aldık. Siyahi beyfendinin soruları
    -Amerika’ya neden gitmek istiyorsunuz
    Gezmek için
    -ne kadar kalacaksınız
    Bir hafta
    -ne iş yapıyorsunuz
    Öğretmeniz
    -nereye gideceksiniz
    NewYork

• kaç yıldır çalışıyorsunuz
      7
    • daha önce yurt dışına çıktınız mı
      Ben çıkmadım eşim çıktı( eski pasaportu inceledi

Başka soru yok ve ds160 harici hiçbir evrağa bakmadı eğer şartlarınızın uyduğunu düşünüyorsanız vizeyi alırsınız bence.

• ⭐⭐

@Gökhan-Adıgüzel Tebrik ederim, iyi tatiller şimdiden. Bize gördüğünüz diğer insanları anlatır mısınız ve genel olarak red alan mi çoktu onay alın mi

• @LordBolton teşekkürler red çoktu belki 10 kişi gördüm red alan kızım üşüdüğü ve oturmak istediği için bizi bankoların hemen karşısında oturttular bu sayede izleme şansım oldu.

• ⭐⭐

@Gökhan-Adıgüzel Red alanların neden red aldığına dair bir fikriniz var mı yani duyduğunuz kadarıyla orada

• Hepinize iyi akşamlar arkadaşlar bir şey sormak istiyorum. Ben ve şirket yöneticimiz iş görüşmesi maksadıyla B1 vizesine başvuru yapacağız. Ayrı ayrı ais hesabıyla mı başvurmak gerekiyor yoksa bir hesabı açtıktan sonra yukardan başvuru sahibi ekle deyip ikinci hesabı da oraya eşlemek mi gerekli? Teşekkürler...

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@slayttan @Ping-PONG başta olmak üzere ret alanlar bu işe başvuru yapsınlar. Zenci elbette tuvalete gider. Sıkıştırırsınız. 🙂

https://yesilkartforum.com/forum/topic/4933/bahçıvan-i̇stanbul-abd-konsolosluğu-i̇ş-i̇lanı

• @ayvalik10 sabah sabah tum evi ayaga kaldirdim allah razi olsun 😂

• Yasaklı

@denizci10, içinde söyledi: (B1/B2) Ziyaretçi Vizeleri: İŞ, TURİZM, TIBBİ TEDAVİ

@emrahfb88, içinde söyledi: (B1/B2) Ziyaretçi Vizeleri: İŞ, TURİZM, TIBBİ TEDAVİ

@denizci10, içinde söyledi: (B1/B2) Ziyaretçi Vizeleri: İŞ, TURİZM, TIBBİ TEDAVİ

@emrahfb88, içinde söyledi: (B1/B2) Ziyaretçi Vizeleri: İŞ, TURİZM, TIBBİ TEDAVİ

@denizci10 33 yaşındayım bankacılık geçmişim var aynı zamanda futbolcuyum gelirim üst düzeyde ama hiç bir evrak istenmedi zaten bu yüzden bunların bir önemi kalmıyor

evrak istemedi diyorsunuz ama ds160 da yazanlar yeterli bence. sonuçta elinizdeki evraklar ds160 ı teyit edecek olan evraklar. geçmiş olsun tekrar.

Teşekkür ederim. Ds160 göre vize almamamı gerektirecek birşey yok ki. Ne yazalım Ds160 formuna vize almak için anlamış değilim benden daha üstün profildeki insanlarda alamıyor. Burda yazılanlara bakılınca düşük profilde insanların aldığınıda duyuyoruz. Yani nasıl bir kıstas var anlamış değilim. Bir daha başvuru yapmayacağım ama olurda tekrar yaparsam Ds160 formu dışında hiç bir evrak götürmeyeceğim banka hesap dökümü bile. Ds160 formundada abartı şeyler yazacağım öylede almıyorum böylede vermiyorlarsa vermesinler diyicem

hayırlısı olsun. niyetim reklam yapmak değil ama isterseniz bir danışman ile çalışın çok almak isterseniz. çünkü danışmanların bazısı önceden ne söyleyeceğinizi bile söylüyor size. ben açıkçası çoğu kişinin yanlış ds160 doldurduğu için veya bir danışmanla çalışmadığı için alamadığını düşünmeye başladım. bakalım ben ne yapacağım. tekrar geçmiş olsun hocam.

Önerebileceğiniz bir danışman var mı

• Ds160 formunda ki fotoğrafı vize için de kullanabiliyor muyuz acaba ?

• @laxking merhaba nasıl geçti vizeniz🙏🏻

• Merhabalar herkese. ben 2012de wat ile gittiğimde 3 aylık vize almıştım. pasaportumu türkiyede kaybettim. şimdi tekrar b1 için başvurmam gerekiyor ama ülkeye giriş çıkış, pasaport numarası ve geçerlilik tarihine kadar elimde yalnız vizenin başlangıç ve bitiş tarihini de istiyorlar. bunu nereden bulabilirim yahut bulamazsam nasıl belirtmeliyim ve herhangi bir sıkıntı yaratır mı? şimdiden teşekkürler.

• @Seda-Uysal-Avcı merhaba, yarin sabah benim gorusmem 🙂

• @laxking merakla heyecanla bekliyoruz🙏🏻

• Merhabalar, annem için Ağustos 2020 doğum yapacağım için başvuru yapmıştık tabi ki süreçten dolayı sürekli ertelendi.Türkiye’deki konsolosluğu aradığımda Haziran 2022ye ertelendiğini söyledi.Şu an aramıyorum Usadan.onlarda bilemiyor.Nereden bakabilirim randevu tarihine ve vize tarihi değişmişmidir acaba umarım kaçırmamışızdır şimdiden cevap için teşekkür ederim

• arkadaşlar haftaya randevum var İstanbul'da. aşılarımı altı ay önce olmuştum. yine de girişte Covid Pcr negatif test sonucu isteniyor mu? böyle bir zorunluluk var mı ?

• @Seda-Uysal-Avcı, içinde söyledi: (B1/B2) Ziyaretçi Vizeleri: İŞ, TURİZM, TIBBİ TEDAVİ

@laxking merakla heyecanla bekliyoruz🙏🏻

Forumdaki laxking nickli arkadaşımız bugün 5. RED'dini almış maalesef.

Şansa siyahi beye denk gelmiş ve pasaportunu vermiş, ancak içerden siyahi beye seslenmişler ve o da pasaportu iade edip diğer arkadaşa geçin lütfen demiş.

Bana RED veren kumral düz saçlı hanımefendi yine sahalarda. (RED'di veren kişi)
    Üstelik pasaportuna dahi bakmamış arkadaşımızın.
    Ve bu arkadaşımızın pasaportu shengen ile dayalı döşeliymiş.
    Gelir kısmına yazdığı rakam da, gayet iyiymiş.
    Evli/Çocuklu

Sonuç : RED
    Epey morali bozuktu.

Ben şahsen çok üzüldüm doğrusu.
    Sn. laxking (Geçmiş olsun tekrar)

• Berkay bey tesekkur ederim, ne yazikki olmadi, dedigim gibi daha basvurmayi dusunmuyorum. Cunku bugunun uzerine ekleyebilecegim cok birsey yok malesef…

• @laxking Sorması ayıp. Sizin yaş kaç acaba?

Benzer Başlıklar

• 5
  • 21
  • 3
  • 5
Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

Çevrimiçi Kullanıcılar

42

40.9k
Kullanıcı

4.4k
Konu

425.5k

| | | |