Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• Kimsenin sesinin çıkmadığı bir ülkede yaşıyoruz.. Dolar 15’de olur 30’da.. venezuela olma yolunda devam.. 🇻🇪

• @uzaysan benim artık göreceklerine dair bir umudum kalmadı. Az önce dolarla işimiz olmadığını, Türkiye'de asgari ücretle çalışan kimsenin olmadığını söyleyen birine şahit oldum ve içimde zerre umut kalmadı.

• Ülkemizde kurlar sese duyarlı, birisi var ki o konuştukta zıplıyor kurlar 🙂 12.40

• ⭐⭐

@JessePinkman, içinde söyledi: Dolar Çıldırdı

@uzaysan benim artık göreceklerine dair bir umudum kalmadı. Az önce dolarla işimiz olmadığını, Türkiye'de asgari ücretle çalışan kimsenin olmadığını söyleyen birine şahit oldum ve içimde zerre umut kalmadı.

2023 yılında da yine akp kazanırsa ben suriyelilerle birlikte egeden yunana kaçak taşıyan bota binerim sanırım.

• @nicely, içinde söyledi: Dolar Çıldırdı

Dolar 20 de olsa ulkemizde sıkıntı olmaz. Kur farkını avantaja cevirecegiz, yakında TOGG arabamızda geliyor 🚀🚀🚀

telefonumuzu da görmek ister misiniz ?

( aylar önce uye olup o kadar güzel şey okudum ama alıntı yaptığım ilk mesaja bak 😞 Sadece bu bile ülkeyi terke etmek için geçerli bir neden )

• Yasaklı

@uzaysan, içinde söyledi: Dolar Çıldırdı

@JessePinkman, içinde söyledi: Dolar Çıldırdı

@uzaysan benim artık göreceklerine dair bir umudum kalmadı. Az önce dolarla işimiz olmadığını, Türkiye'de asgari ücretle çalışan kimsenin olmadığını söyleyen birine şahit oldum ve içimde zerre umut kalmadı.

2023 yılında da yine akp kazanırsa ben suriyelilerle birlikte egeden yunana kaçak taşıyan bota binerim sanırım.

Kanada’ ya geçerim lottery olmasa bile diye planlıyordum. Şuraya bak 🥲
    1 Canadian Dollar equals
    9.69 Turkish lira

• ⭐⭐⭐⭐

@nicely, içinde söyledi: Dolar Çıldırdı

Dolar 20 de olsa ulkemizde sıkıntı olmaz. Kur farkını avantaja cevirecegiz, yakında TOGG arabamızda geliyor 🚀🚀🚀

O zaman TL ye yatırım yapalım. Hayret, reis millete avuç avuç dolarlarınızı getirin bozdurun. Dış güçlerin oyununu boşa çıkartalım da demiyor. Biliyor tabii milletin doları kalmadığını..

• Yasaklı

12.52 yi de gördük.
    Euro ise 14.05

• Arkadaşlar umutsuzluğa kapılmayalım,boşuna kendimizi üzmeyelim. dolar kaç olursa olsun gc çıkınca sevineceksiniz. o zaman bir şekilde borç harç dekleştiririz parayı yeter ki çıksın. şimdiden üzülmeye değermi!

• Yasaklı

Amaç zaten bu. Memlekette Devalüasyon gerçekleşiyor. Dolar ın herkesin cebine girmesini istemiyor hükümet. İthalat ı azaltmak istiyorlar.
    Bunun burada saatlerce açıklamasını yapabilirim ama yoruldum artık. 🙃

Ülke adına bakılınca çok yanlış bir hareket değil gerçekleştirilen. Şimdi bunu söyledim diye beni topa tutmayın diye küçük bir açıklama yapayım.

Batan gemiden su boşaltma çabaları bunlar. 😉 eğer tayfa (yani halk) üstüne düşeni yaparsa kısa sürede öncekinden çok daha iyi seviyelere dönebiliriz. Eğer kimse üzerine düşeni yapmasa güverteden atılan su batmamızı engellemeye yetmeyecek.

Bir de olaya şöyle bakalım. Kimse üzerine düşeni yapmaz da batarsak. Seve seve içinde bulunduğumuz durumu kurtarmak adına atacağımız adımlar bizi kültürel değişiklilere ve gelişime itecektir. Bkz… (Çin)

Sonuç olarak gemi su alana kadar kaptan köşkünde puro içen Ak Parti nin Allah belasını versin. Sadece muhalif olmaktan öteye geçemeyen sevgili muhalefet partilerimizin ve tek yaptığı konuşmak olan milletimizin de! Onu siz anladınız. Beyin yerine ceviz taşıyan göt kıllarını sadece Allah’ a havale ediyorum. Aptal olmaları onların suçu değil.

Bu arada dipnot: Grafiklere göre 16 liraya dayanacak. Şaşırmaktan bıkmadıysanız takipte kalın. 🙃

Genç arkadaşlar ne anlatıyor ya bu demesinler diye aşağıya da açıklamayı bırakıyorum. Aaaaa evet memlekette DEVALÜASYON oluyor. Babanızdan duyup ne ya bu diye düşünmüşsünüzdür belki hayatınızın bir döneminde. 🙃

Devalüasyon, sabit kur sistemlerinde ödemeler dengesi açık veren ülkenin ulusal parasının dış satın alma gücünün, hükûmetçe alınan bir kararla düşürülmesidir. Başka bir deyişle devalüasyon, bir devletin resmi para biriminin diğer ülke dövizleri karşısında değer kaybettirilmesidir.

• Yasaklı

Ben bu yorumu yazana kadar 12.50 den 13 olmuş hayırlı olsun. 😂

• @Ping-PONG , merak ettiğim nokta '' eğer tayfa (yani halk) üstüne düşeni yaparsa kısa sürede öncekinden çok daha iyi seviyelere dönebiliriz. '', halk ne yaparak kurun düşmesine katkı yapacak veya çok daha iyi seviyelere nasıl gelinir şu saatten sonra ?

• @Ping-PONG, içinde söyledi: Dolar Çıldırdı

Bu arada dipnot: Grafiklere göre 16 liraya dayanacak.

Hayırlısı

• Yasaklı

@AE123, içinde söyledi: Dolar Çıldırdı

@Ping-PONG , merak ettiğim nokta '' eğer tayfa (yani halk) üstüne düşeni yaparsa kısa sürede öncekinden çok daha iyi seviyelere dönebiliriz. '', halk ne yaparak kurun düşmesine katkı yapacak veya çok daha iyi seviyelere nasıl gelinir şu saatten sonra ?

İş işten geçti. Artık üstümüze düşeni yapmayacağımıza hükümet tarafından karar getirilerek zorla yaptırılmasıdır Devalüasyon.
    Artık bizlik bir durum kalmadı. Hükümet ipleri eline aldı. İzleyip göreceğiz.

Hükümet yanlısı felan değilim. Batan gemi de teslim olmuş bir birey olarak kurunun yanında yanna yaş misali akıbetimi izliyorum. 🥲

• @Ping-PONG, içinde söyledi: Dolar Çıldırdı

Amaç zaten bu. Memlekette Devalüasyon gerçekleşiyor. Dolar ın herkesin cebine girmesini istemiyor hükümet. İthalat ı azaltmak istiyorlar.

Ülke adına bakılınca çok yanlış bir hareket değil gerçekleştirilen. Şimdi bunu söyledim diye beni topa tutmayın diye küçük bir açıklama yapayım.

Batan gemiden su boşaltma çabaları bunlar. 😉 eğer tayfa (yani halk) üstüne düşeni yaparsa kısa sürede öncekinden çok daha iyi seviyelere dönebiliriz. Eğer kimse üzerine düşeni yapmasa güverteden atılan su batmamızı engellemeye yetmeyecek.

Bir de olaya şöyle bakalım. Kimse üzerine düşeni yapmaz da batarsak. Seve seve içinde bulunduğumuz durumu kurtarmak adına atacağımız adımlar bizi kültürel değişiklilere ve gelişime itecektir. Bkz… (Çin)

Sonuç olarak gemi su alana kadar kaptan köşkünde puro içen Ak Parti nin Allah belasını versin. Sadece muhalif olmaktan öteye geçemeyen sevgili muhalefet partilerimizin ve tek yaptığı konuşmak olan milletimizin de! Onu siz anladınız. Beyin yerine ceviz taşıyan göt kıllarını sadece Allah’ a havale ediyorum. Aptal olmaları onların suçu değil.

Bu arada dipnot: Grafiklere göre 16 liraya dayanacak. Şaşırmaktan bıkmadıysanız takipte kalın. 🙃

Genç arkadaşlar ne anlatıyor ya bu demesinler diye aşağıya da açıklamayı bırakıyorum. Aaaaa evet memlekette DEVALÜASYON oluyor. Babanızdan duyup ne ya bu diye düşünmüşsünüzdür belki hayatınızın bir döneminde. 🙃

Devalüasyon, sabit kur sistemlerinde ödemeler dengesi açık veren ülkenin ulusal parasının dış satın alma gücünün, hükûmetçe alınan bir kararla düşürülmesidir. Başka bir deyişle devalüasyon, bir devletin resmi para biriminin diğer ülke dövizleri karşısında değer kaybettirilmesidir.

Bavul, bavul dolarlara sahip olan hükümet yetkilileri, bunu gören halk dolar mı bozacak, önceden bozanların hali ortada.

Halk kimin için ses çıkaracak bundan sonra, 10 milyon suriyeliye daha fazla destek verilsin diye mi, 3 milyon afgan için mi. Hükümet halkını düşünmüyor ki.

Dolar 100 lira olsun, sabit ithalat kalemleri var, enerji, petrol, kimyasal ürünler, araç, sanayi gereçleri ülkede üretilemeyen. Zaten ithalat kalemlerinde en yüksek orana sahip olanlar.

Ihracat da içerideki enflasyonu yükseltiyor, sanayi dışı üretim aniden çoğaltılamaz yani tarımcılık ve süt ve süt ürünleri. adam 2 euro ya avrupaya satmak varken neden 1 euroya yurt içi piyasa da satsın. Hem yaptığı ihracattan da destek alıyor. Bu adamın ürettiği tarım ürününü yurt içi piyasa da 1.8 1.9 euro ya satması lazım. Yurt içi tarım enflasyonu oluşuyor.

• ⭐⭐

Oyuncu 2023EU00000xxx elendi.

• Yasaklı

@Concorde, içinde söyledi: Dolar Çıldırdı

@Ping-PONG, içinde söyledi: Dolar Çıldırdı

Bavul, bavul dolarlara sahip olan hükümet yetkilileri, bunu gören halk dolar mı bozacak, önceden bozanların hali ortada.

Halk kimin için ses çıkaracak bundan sonra, 10 milyon suriyeliye daha fazla destek verilsin diye mi, 3 milyon afgan için mi. Hükümet halkını düşünmüyor ki.

Dolar 100 lira olsun, sabit ithalat kalemleri var, enerji, petrol, kimyasal ürünler, araç, sanayi gereçleri ülkede üretilemeyen. Zaten ithalat kalemlerinde en yüksek orana sahip olanlar.

Ihracat da içerideki enflasyonu yükseltiyor, sanayi dışı üretim çoğaltılamaz yani tarımcılık, adam 2 euro ya avrupaya satmak varken neden 1 euroya yurt içi piyasa da satsın. Hem yaptığı ihracattan da destek alıyor. Bu adamın ürettiği tarım ürününü yurt içi piyasa da 1.8 1.9 euro ya satması lazım. Yurt içi tarım enflasyonu oluşuyor.

Dolar bozdurmak değil söz konusu tüketim çılgınlığı.

İkinci maddeyi ben de destekliyorum.

Sabit dediğiniz ithalat kalemleri azaltılabilir kalemler.

Son maddeniz ise sanırım düşündüğünüzü yansıtmamış. Okuduğu yanlış algılıyor veya siz beni yanlış algılamışsınız. İhracat ile ilgili bir durum söz konusu değil. İhracat ın tam tersi yüksek olması ülke ekonomisini güçlendirir. Tarım enflasyonu normal şartlarda etkilemez. Dışarıya euro ile içeriye makul bir tl karşılığı ile satılabilir. Burada yanlış olan tarım için gerekli olan petrol dışındaki kaynakların yerli üretim olması ve dış kaynaklara zorunlu olmamasıdır.

Bu arada ben bir tartışma yaratmak istemedim.

Sadece ülkede devalüasyon olduğunu düşündüğümü söylemek istedim. 🙃

• Yasaklı

@mikael, içinde söyledi: Dolar Çıldırdı

Oyuncu 2023EU00000xxx elendi.

+1

• Gorunuse gore artik is bu hukumetin kontrolunden cikmis gibi duruyor AMA bence bilincli yapiyorlar. RTE dunku konusmasindan sonra kurlarin bu sekilde yukari tirmanacagini biliyordu. Kendisi "ekonominin kitabini" yazmis birisi, bilmemesi imkansiz!

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

124

40.1k
Kullanıcı

4.3k
Konu

420.0k

| | | |