Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!
  • ⭐⭐⭐⭐⭐

@Figen, içinde söyledi: AOS (Adjustment of Status) ile Green Card almak

@crazycells Hayır . Tüm Evraklarımı kendim hazırladım , Formlarımı kendim doldurdum . Belki bir Avukatın hazırlamasından daha uzun sürmüş olabilir , çünkü her Dokümanı , her Formu , yapılacak işlemi tek tek Forumdan ve USCIS Kaynaklarından detaylıca okuyarak tamamladım . Biraz kılı kırk yaran bir yapım olduğundan böylesi daha içime sindi. Dosyayı hazırladıktan sonra , Vize Uzmanı bir Hanımefendiye gösterdim , Evrakların sıralamasından bazı değişiklikler yaptı , mantık sıralaması yaptı diyebilirim . Ön yazımı kontrol etti ve sonrasında gönderim . Eğer okuyup araştırmayı öğrenmeyi seviyor ve zamanınızda varsa , aslında atla deve bir iş değil .

harika 👍

ben de oyle dusunmustum, sadece emin olmak istedim. Zaten dosya numaraniz kucuk idi ve halihazirda ABD'de gecerli bir statunuz vardi... O nedenle tum sureci bastan sona kendiniz yaparak bence de dogru olani yapmissiniz.

Sizinle benzer durumda olan arkadaslarin da gozu korkmasin, AOS sureci -dosyanizda bir problem yoksa- avukat yardimi olmadan rahatca tamamlanabilir.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Figen once "Change of Status" ile F1/F2'ye basvuru yapmistiniz, bu surec devam ederken cekilis sonuclari aciklanmisti...

not: ilk AOS'yi COS olarak degistirin isterseniz 🙂 kafalar karismasin...

• @crazycells aynen çetrefilli bir durum yoksa .. yada statü dışı kalınmış günler , eksik evraklar vs . Aslında istenen az ve öz .

• @Figen, içinde söyledi: AOS (Adjustment of Status) ile Green Card almak

COS

Cos nedir

• @Megatron Change of Status

• underlying number sor.png

Merhaba arkadaşlar J1 vizesi ile ülkeye giriş yaptım burada eşimle evlendik (US vatandaşı) ve şuan belgeleri dolduruyoruz. şu kısım da emin olamadım ben principal'ı seçtim ancak o underlying numarasının ne olduğunu anlayamadım . bazı forumlarda boş bırakılması gerekiliyor diye okudum. yardımcı olabilecek kimse var mı?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@chrissmith-07, içinde söyledi: AOS (Adjustment of Status) ile Green Card almak

Merhaba arkadaşlar J1 vizesi ile ülkeye giriş yaptım burada eşimle evlendik (US vatandaşı) ve şuan belgeleri dolduruyoruz. şu kısım da emin olamadım ben principal'ı seçtim ancak o underlying numarasının ne olduğunu anlayamadım . bazı forumlarda boş bırakılması gerekiliyor diye okudum. yardımcı olabilecek kimse var mı?

I-130 formu icin soruyor... Eger I-130 formunu onceden gonderip bir bildirim aldiysaniz, o bildirim mektubunda hem "receipt number" hem de "priority date" yaziyor olacak...

Eger I-130 formunu da bu form ile beraber gonderiyorsaniz o durumda none ya da n/a yazabilirsiniz.

• @crazycells hayır henüz göndermedik. evlilik cüzdanını bekliyoruz açıkçası o gelsin hem i-130 hem de 130 A yı taratıp birlikte online olarak göndereceğiz. onları gönderdikten sonra bu numaralar gelecek anladığım kadarıyla, numaralar geldikten sonra bu kısmı dolduracağım o zaman çünkü sadece bu kısım kaldı açıkçası. çok teşekkürler cevabınız için.

ek olarak ödemeyi check ile mi yapsam yoksa money order mı tam emin olamadım. olurda red yersek belge eksikliğinden falan tekrardan ücret yatırmamızı isterler mi acaba?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@crazycells hayır henüz göndermedik. evlilik cüzdanını bekliyoruz açıkçası o gelsin hem i-130 hem de 130 A yı taratıp birlikte online olarak göndereceğiz. onları gönderdikten sonra bu numaralar gelecek anladığım kadarıyla, numaralar geldikten sonra bu kısmı dolduracağım o zaman çünkü sadece bu kısım kaldı açıkçası. çok teşekkürler cevabınız için.

ek olarak ödemeyi check ile mi yapsam yoksa money order mı tam emin olamadım. olurda red yersek belge eksikliğinden falan tekrardan ücret yatırmamızı isterler mi acaba?

Eger I-130 ve I-485 basvurularini ayni anda yapiyorsaniz sorun degil, o kismi bos birakip gonderebilirsiniz. Zaten onlar iki formu ayni anda alip isleyecekler... Yani receipt number'i biliyor olacaklar...

Genelde eksik belge olunca reddetmiyorlar, o belgeyi de istiyorlar. Ilk iletideki yonlendirmeleri takip ederseniz hata yapmayacaginiza eminim 🙂

Check veya money order farketmez.

I-130'u online olarak doldurup gonderip, bir gun sonra gelen receipt mektubu ile diger belgeleri (I-485 ve digerleri) posta ile gonderebilirsiniz.

• @crazycells, içinde söyledi: AOS (Adjustment of Status) ile Green Card almak

@ozengnr, içinde söyledi: AOS (Adjustment of Status) ile Green Card almak

Merhabalar!

GC ile 4 senedir ABD'de yasamaktayim. 2014'ten beri birlikte oldugum kiz arkadasim B1/B2 turist vizesiyle 9 Eylul 2020'de turist amacla ABD'ye girdi ve burada evlenme karari aldik. Evliligimiz ABD'de 15 Aralik 2020 tarihinde, I-94 girisinden 97 gun sonra gerceklesti. An itibariyle ikimiz de ABD'de ikamet etmekteyiz.

Adjustment of Status ile F2A vizesi alma surecine nispeten asinayim, ancak yine de buraya yazip bilgi almak istedim. Su anda onceligimiz I-130 Petition for Alien Relative ve I-130A Supplemental Information for Spouse Beneficiary formlarini doldurup USCIS'e gondermek ve I-797 formu almak. Bu formda zannediyorum "priority date" denen bir kisim olacak. Su anki bultene gore F2A icin final action date current gorunuyor: https://travel.state.gov/content/travel/en/legal/visa-law0/visa-bulletin/2021/visa-bulletin-for-december-2020.html

1. Gonderecegimiz I-130 formunda, yanilmiyorsam, evliligimizin gercek (in good faith) oldugunu kanitlamamiz gerekecek. Dogru mudur? Biz bunun icin gerekli belgeleri toplamaktayiz. Ornegin, kira kontrati, banka hesaplarin birlesimi, uzun yillardir cekilen fotograflar, birlikte gidilen tatillerin fotograflari ve kanitlari gibi onlemlerimizi aldik.
    2. Bu durumda, I-485 ve diger formlari ne zaman gondermemiz gerekir? I-797 aldiktan hemen sonra gondermeli miyiz? (eger F2A hala current ise tabii)
    3. I-94 expiration (yani esimin burada kalmasi icin 180 gun izni) 8 Mart 2021 tarihinde sona eriyor. I-797 formu, bu B1/B2 vizesinin yerine geciyor diye biliyorum, dolayisiyla kendisi out-of-status olmadan yasal bir sekilde 8 Mart'tan sonra ABD'de kalabilecektir. Dogru anlamis miyiz?

Simdilik surece yeni basladigimiz icin sorularimiz biraz acemice gelmis olabilir; umarim durumumu yeterince detayli anlatabilmisimdir. Onerilerinizi dort gozle bekliyoruz. Tesekkur ederiz.

Su an F2A kategorisinde Final Action Dates bultende "Current" oldugu icin I-130 ile birlikte I-485'i de gonderebilirsiniz. Yani I-797 formunu beklemenize gerek yok, hatta beklememeniz daha iyi olur, cunku esinizin statusu hala devam ediyorken formu teslim almalari lazim.

1. Dogrudur.

2. I-130 ile birlikte gonderin.

3. I-797 formu geldikten sonra (I-485 formunun alindigini gosteren) artik statunuzun gecmesi sorun olmaz.

ilgili USCIS sayfalari:

I-130: https://www.uscis.gov/i-130

I-485: https://www.uscis.gov/i-485

Merhaba konuyla ilgili tüm mesajları okudum ama bir türlü emin olamadım yardımcı olabilir misiniz lütfen
    aşağıdaki görselde NOTE kısmında i-797 formunun kopyasını istiyor ancak ben bu formu nasıl edinebileceğim hakkında bilgi sahibi değilim kesin olarak eklemeli miyim acaba?

• 1.A. Family-based sorusunda ise 'immediate relative of a us citizen' şıkkını seçtim doğru olan o demi sadece emin olmak istedim

• i130 ve 130A yı 535$ ödemesini yapıp online olarak gönderdik. aklım bir olaya takıldı diğer belgeleri gönderirken I-130 Formu için istenen 2 şer adet fotoğrafları da göndermeli miyiz yoksa sisteme yüklediklerimiz yeterli oluyor mu?

I-485 ve diğer formları gönderiğimiz de biz check olarak ödeme yapacağız (1225$) alıcı ismine ne yazmalıyız tam olarak?

şimdiden çok teşekkürler 🙂

485 form soru.png

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@crazycells, içinde söyledi: AOS (Adjustment of Status) ile Green Card almak

Merhabalar!

GC ile 4 senedir ABD'de yasamaktayim. 2014'ten beri birlikte oldugum kiz arkadasim B1/B2 turist vizesiyle 9 Eylul 2020'de turist amacla ABD'ye girdi ve burada evlenme karari aldik. Evliligimiz ABD'de 15 Aralik 2020 tarihinde, I-94 girisinden 97 gun sonra gerceklesti. An itibariyle ikimiz de ABD'de ikamet etmekteyiz.

Adjustment of Status ile F2A vizesi alma surecine nispeten asinayim, ancak yine de buraya yazip bilgi almak istedim. Su anda onceligimiz I-130 Petition for Alien Relative ve I-130A Supplemental Information for Spouse Beneficiary formlarini doldurup USCIS'e gondermek ve I-797 formu almak. Bu formda zannediyorum "priority date" denen bir kisim olacak. Su anki bultene gore F2A icin final action date current gorunuyor: https://travel.state.gov/content/travel/en/legal/visa-law0/visa-bulletin/2021/visa-bulletin-for-december-2020.html

1. Gonderecegimiz I-130 formunda, yanilmiyorsam, evliligimizin gercek (in good faith) oldugunu kanitlamamiz gerekecek. Dogru mudur? Biz bunun icin gerekli belgeleri toplamaktayiz. Ornegin, kira kontrati, banka hesaplarin birlesimi, uzun yillardir cekilen fotograflar, birlikte gidilen tatillerin fotograflari ve kanitlari gibi onlemlerimizi aldik.
    2. Bu durumda, I-485 ve diger formlari ne zaman gondermemiz gerekir? I-797 aldiktan hemen sonra gondermeli miyiz? (eger F2A hala current ise tabii)
    3. I-94 expiration (yani esimin burada kalmasi icin 180 gun izni) 8 Mart 2021 tarihinde sona eriyor. I-797 formu, bu B1/B2 vizesinin yerine geciyor diye biliyorum, dolayisiyla kendisi out-of-status olmadan yasal bir sekilde 8 Mart'tan sonra ABD'de kalabilecektir. Dogru anlamis miyiz?

Simdilik surece yeni basladigimiz icin sorularimiz biraz acemice gelmis olabilir; umarim durumumu yeterince detayli anlatabilmisimdir. Onerilerinizi dort gozle bekliyoruz. Tesekkur ederiz.

Su an F2A kategorisinde Final Action Dates bultende "Current" oldugu icin I-130 ile birlikte I-485'i de gonderebilirsiniz. Yani I-797 formunu beklemenize gerek yok, hatta beklememeniz daha iyi olur, cunku esinizin statusu hala devam ediyorken formu teslim almalari lazim.

1. Dogrudur.

3. I-797 formu geldikten sonra (I-485 formunun alindigini gosteren) artik statunuzun gecmesi sorun olmaz.

ilgili USCIS sayfalari:

Merhaba konuyla ilgili tüm mesajları okudum ama bir türlü emin olamadım yardımcı olabilir misiniz lütfen
    aşağıdaki görselde NOTE kısmında i-797 formunun kopyasını istiyor ancak ben bu formu nasıl edinebileceğim hakkında bilgi sahibi değilim kesin olarak eklemeli miyim acaba?

• 1.A. Family-based sorusunda ise 'immediate relative of a us citizen' şıkkını seçtim doğru olan o demi sadece emin olmak istedim

• i130 ve 130A yı 535$ ödemesini yapıp online olarak gönderdik. aklım bir olaya takıldı diğer belgeleri gönderirken I-130 Formu için istenen 2 şer adet fotoğrafları da göndermeli miyiz yoksa sisteme yüklediklerimiz yeterli oluyor mu?

I-485 ve diğer formları gönderiğimiz de biz check olarak ödeme yapacağız (1225$) alıcı ismine ne yazmalıyız tam olarak?

485 form soru.png

Eger beraber gonderiyorsaniz eklemenize gerek yok, eger once online I-130 doldurduysaniz, hesabiniza gelen bildirimin ciktisini alip ekleyebilirsiniz.

IR-1/CR-1 icin "immediate relative of a USC" dogrudur.

hayir, eger I-130 formunu gonderirken sunlari da gonderin diye uyari cikmadiysa I-130 icin bir belge gondermenize gerek yok, ciktisini eklemeniz yeterlidir.

Ucreti USCIS'e gonderdiginiz icin "the U.S. Department of Homeland Security" yazmaniz lazim.

• @crazycells, içinde söyledi: AOS (Adjustment of Status) ile Green Card almak

Merhabalar!

1. Dogrudur.

ilgili USCIS sayfalari:

485 form soru.png

Eger beraber gonderiyorsaniz eklemenize gerek yok, eger once online I-130 doldurduysaniz, hesabiniza gelen bildirimin ciktisini alip ekleyebilirsiniz.

hayir, eger I-130 formunu gonderirken sunlari da gonderin diye uyari cikmadiysa I-130 icin bir belge gondermenize gerek yok, ciktisini eklemeniz yeterlidir.

Ucreti USCIS'e gonderdiginiz icin "the U.S. Department of Homeland Security" yazmaniz lazim.

I-130 & 130 A yı online olarak gönderdik, ardından gelen alındı bildiriminin (receipt kağıdının) çıktısını alıp dosyaların arasına ekledim. Anladığım kadarıyla o receipt belgesi I-797 belgesi oluyor demi?

I-130 A yı online gönderdiğimiz için açıkçası tekrardan göndermedik sadece aşağıdaki belgeleri gönderdik. sıkıntı olmaz umarım

Documents included this package

1. Online USCIS sponsor account number ‘ xxxx xxxx xxxx ‘
    2. I-130 & 130A accepted online receipt form
    3. G-1145 online information form
    4. I-131 Form : I-94 form, Passport, 2 photos
    5. I-765 Form: I-94 form, Passport, DS-2019,Visa, 2 photos
    6. I-485 Form: Birth certificate, passaport and visa, I-94 form, 2 photos $1225 check to US Department of Homeland Security for fees including $1140 Form + $85 biometric service fee
    7. I-864 Form: 2018, 2019, 2020 W2 AND 1040 Documents

Note: Still have not completed form I-693 when İ complete the form i’ll send it in the mail or i’ll just bring it to in person interview

• ⭐⭐⭐⭐⭐

Merhabalar!

1. Dogrudur.

ilgili USCIS sayfalari:

485 form soru.png

I-130 & 130 A yı online olarak gönderdik, ardından gelen alındı bildiriminin (receipt kağıdının) çıktısını alıp dosyaların arasına ekledim. Anladığım kadarıyla o receipt belgesi I-797 belgesi oluyor demi?

evet

I-130 A yı online gönderdiğimiz için açıkçası tekrardan göndermedik sadece aşağıdaki belgeleri gönderdik. sıkıntı olmaz umarım

sikinti olmaz

Documents included this package

1. Online USCIS sponsor account number ‘ xxxx xxxx xxxx ‘
    2. I-130 & 130A accepted online receipt form
    3. G-1145 online information form
    4. I-131 Form : I-94 form, Passport, 2 photos
    5. I-765 Form: I-94 form, Passport, DS-2019,Visa, 2 photos
    6. I-485 Form: Birth certificate, passaport and visa, I-94 form, 2 photos $1225 check to US Department of Homeland Security for fees including $1140 Form + $85 biometric service fee
    7. I-864 Form: 2018, 2019, 2020 W2 AND 1040 Documents

Note: Still have not completed form I-693 when İ complete the form i’ll send it in the mail or i’ll just bring it to in person interview

• Teşekkürler cevaplarınız için. Belgelerin alındı sms i geldi, bu noktadan sonra işlem süreci nasıl ilerliyor yeşil kart çalışma izni vs ne kadar sürede geliyor? mülakattan önce mi geliyor yoksa mülakattan sonra mı geliyor?

• ben sağlık belgesini henüz almadığım için göndermedim onu mülakatta yanımda getiririm diye not olarak mektup içerisine ekledim. bu bana sıkıntı çıkarır mı acaba?
  • ⭐⭐⭐⭐⭐

Teşekkürler cevaplarınız için. Belgelerin alındı sms i geldi, bu noktadan sonra işlem süreci nasıl ilerliyor yeşil kart çalışma izni vs ne kadar sürede geliyor? mülakattan önce mi geliyor yoksa mülakattan sonra mı geliyor?

• ben sağlık belgesini henüz almadığım için göndermedim onu mülakatta yanımda getiririm diye not olarak mektup içerisine ekledim. bu bana sıkıntı çıkarır mı acaba?

hayir, problem degil. I-693 belgelerini mulakata da goturebilirsiniz.

Genelde EAD belgesi mulakattan once size ulasmis oluyor.

Trump'tan once birkac aylik bir surec idi, Trump ile bu surec 6 aya cikmisti, su an son durumdan ben de emin degilim maalesef.

• @crazycells Anladım çok teşekkürler. yakın zamanda alan arkadaşlarımız ( son 1 yıl içinde) ne kadar sürede almışlar acaba ?en geç seneye ağustos gibi Türkiye ye dönmeyi planlıyorum 1 aylık kadar bir süre için. umarım o zamana kadar hazır olur herşey 🙂 işlem sürecini buraya aktarmaya devam edeceğim. cevaplar için herkese tekrardan teşekkür ederim forum çok yararlı oldu Avukatlara tonla para ödemeye gerçekten hiç gerek yok!

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@crazycells Anladım çok teşekkürler. yakın zamanda alan arkadaşlarımız ( son 1 yıl içinde) ne kadar sürede almışlar acaba ?en geç seneye ağustos gibi Türkiye ye dönmeyi planlıyorum 1 aylık kadar bir süre için. umarım o zamana kadar hazır olur herşey 🙂 işlem sürecini buraya aktarmaya devam edeceğim. cevaplar için herkese tekrardan teşekkür ederim forum çok yararlı oldu Avukatlara tonla para ödemeye gerçekten hiç gerek yok!

AOS surecine basladiktan sonra seyahat izni gelmeden ABD disina cikmayin, yoksa sureciniz iptal edilir.

Evet, genel olarak ortalama bir kisi icin avukat gerektiren bir surec degil; hele de ABD vatandasi ile evleniyorsaniz (dolayisiyla zaman kisitlamasi yoksa).

• @crazycells önümüzdeki 10 ay içerisinde gelir herhalde green card muhtemelen. Gelmeden zaten çıkmam dışarı falan bir daha sıfırdan işlemlere başlamaya hiç niyetim yok 🙂 ortalama 3-6 ay sürüyormuş GC gelmesi dediklerine göre

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@crazycells önümüzdeki 10 ay içerisinde gelir herhalde green card muhtemelen. Gelmeden zaten çıkmam dışarı falan bir daha sıfırdan işlemlere başlamaya hiç niyetim yok 🙂 ortalama 3-6 ay sürüyormuş GC gelmesi dediklerine göre

GC'nin kendisi cok onemli degil.

Zaten calisma izni ve seyahat izni mulakattan once "combo card" ile gelecek. O kart ile SSN alip calismaya baslayabilirsiniz ve o karti seyahatleriniz icin kullanabilirsiniz.

Dediginiz gibi GC'nin kendisinin gelmesi oldukca uzun zaman alacak.

• arkadaslar merhaba,

bana greencard cikti. sozlumle evlenip beraber basvurmayi dusunuyoruz ama soyle bir durum var: ben amerikada yasiyorum f vizesi ile, o turkiyede yasiyor. turkiyede konsolosluk pek mulakat vermiyor goruldugu uzere, benim de numaram arkalarda (26xxx). biz evlenip basvurursak o turkiyeden normal yolla ben amerikadan AOS ile yapabilir miyim? veya ben green cardi aldiktan sonra evlenmemiz daha mi mantikli olur? ne oneririsiniz?

Benzer Başlıklar

• 116
  • 46
  • 1
  • 90
Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

102

40.1k
Kullanıcı

4.3k
Konu

420.0k

| | | |