Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• Louisiana ya da Luisyana, ABD'nin eyâletlerinden birisidir.

İsmini Fransa kralı olan XIV. Louis'ten almıştır. Bölge (Mississippi ve Kayalık Dağlar arasındaki tüm topraklar), Napolyon liderliğindeki Fransızlar tarafından 1800 yılında İspanyollar'dan alındıktan üç yıl sonra (1803) Amerikalılar'a 80 milyon franka satılmıştır. Amerikan tarihinde bu alışverişin büyük önemi vardır. Çünkü parayla alınan bu bölgenin sınırları, 1803 yılındaki Birleşik Devletler sınırlarından daha büyüktür. Cazın doğum yeri burasıdır. Ülkede her yıl nisan ayında caz festivalleri düzenlenir.

alt text

Bayrağı :
    alt text

Kaynak: Wikipedia

• Burada yaşayan kimse yok mu? Kimselerin tercih etmedigi bir hayalet eyalet mi?

• Sosyo ekonomik açıdan en dipte yer alan eyalet. Sağlık sistemi, eğitim vesaire açısından da aynı. New Orleans'taki caz festivaline falan turistik olarak gidilebilir.

• ⭐⭐⭐⭐

@Old-Traveler, içinde söyledi: Louisiana

Burada yaşayan kimse yok mu? Kimselerin tercih etmedigi bir hayalet eyalet mi?

pelin bilginer var youtube da o burada new orleans şehrinde yaşıyor.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

Benim bir arkadaşım yaşıyor. Kendisi forumun Facebook sayfasını takip ediyor, oradan sorarsanız yanıt yazacaktır.

• @knnrn, içinde söyledi: Louisiana

Benim bir arkadaşım yaşıyor. Kendisi forumun Facebook sayfasını takip ediyor, oradan sorarsanız yanıt yazacaktır.

Teşekkürler

• Tropical storm Cristobal bugun Louisiana'i etkileyecek. Oradaki arkadaslara uyari...

• @Old-Traveler ben 1 yıldır yaşıyorum Louisiana'da Lafayette isimli şehirde. Sağlık ile ilgili sıkıntılar var. Obamacare ve madicaid 5 yıllık resident olduktan sonra kabul ediliyormuş. Ben epeyi bir uğraştım hatta kabul edildiniz diye mektup da geldi (burada inanılmayacak şekilde posta geliyor, benim yaşadığım şehre mi özel bilmiyorum ama mesela bankacına mail atıyorsun ama asla cevap gelmiyor. Sorarsan da "ben maillerimi kontrol etmiyorum" diye rutin bir cevap geliştirilmiş...) ama sonrasında poliçe ve sigorta ID card gelmediğinden gidip sordum. Siz daha ona hak kazanmamışsınız dediler çıktılar. Mesleki açıdan da en geçerli işler marangozluk, tesisatçılık, klimacılık, elektrikçilik vb işler. Bir de petrol endüstrisi ile ilgili işler. Güney amerikadan bir dünya insan bu iş için göçmüş buraya. Ama petrol kuyuları hep denizde hatırlatmakta yarar var. Yani akşam eve gelinemiyor galiba...

• Louisiana ilgili tum sorulariniz icin buradayim. Uzmani ayaginiza geldi 🙂

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@wunsolay madem işin uzmanı burada, o zaman hepimizin merak ettiği;

iş olanakları
    sosyal hayat
    barınma giderleri
    iklim
    eğitim (çocuklu aileler için okul vb)
    göçmenlere bakış açıları
    ilk gelenler için uygun olup olmadığı
    genel maliyetler

gibi konularda yorumlarınızı bekliyoruz 🙂

• @gucarslan oo Uzun uzun yazmak gerek ama ozet gecmek zorundayim . Ama daha sonra maddeler arasinda detaylandirilmasini istediginiz olursa onun ustunde dururuz

iş olanakları ; Genelde Turzim , Gemicilik ve Petrol Rafineleri islerinin bolca oldugu bir eyalet. Bu is kollarinda rahatlikla is bulabilirisniz. Ozellikle New Orleans bir turzim ve eglence sehri, neredeyse her hafta 1 festival olan bir sehir. Asiri canli. Turklerin cogu J1 vizesi ile gelmis bir sekilde kalmis ve genellikle otellerde calisan kisiler.

sosyal hayat; soyle bir tabir vardir. Eglence ve sosyal hayat icin 3 sehir vardir Amerikada NEW YORK, LOS ANGELES VE NEW ORLEANS.
    yukarida da bahsettigim gibi gece/gunduz her hayati canli olan bir sehir New Orleans

barınma giderleri Luks bir sitede kaliyorduk diyebilirim. Her imkanlari vardi. (havuzdan fitness salonu vs.. kadar) 1100$ oduyorduk ama metre kara olarak 2+1 gibi idi. Su icinde. Elektrik 50$ gecmiyordu. Kisin 30$ a kadar dusuyordu. internet 1000 GB e 50$ oduyordum. Mutfak masraflari kisiden kisiye gore degisebilir.

tax oranlari su sekildedir;

Louisiana (LA) eyalet satış vergisi oranı şu anda% 4,45'tir. Yerel belediyelere bağlı olarak, toplam vergi oranı% 11.45'e kadar çıkabilir.

iklim Sicak iklim. Yazin gunese ates edebilirisniz 😁 klimadan klimaya kosacaginiz bir hava. Yil boyunca atletsiz sadece t-shirt ile (ve sort) rahat gezebilirsiniz. Ama ama ama .... yuz kusur gur suren hurricane sezonu var hayat o gun duruyor sehirde. Marketlerde birsey kalmiyor. Biz iki bucuk yil kadik ve 10 kez hurricane warning uyarisi aldik. Sadece bir kere 2. katagori firtina gorduk. Onun disindaki 9 u sorunsuz gecti. Hava yagmurludur , oh simdi serinler dersiniz. Yok oyle bisey dahada sicak olur. Sebebi tropical firtinadan. Bu aslinda Houston sahillerinden Miami ye kadar tum guney sahillerinin sorunu. Hepsinde bu olur. New Orelans bolgesinde cok olmasinin sebebi , deniz seviyesinin cok altinda olmasi ve teknik olarak coktan sular altinda kalmasi gerektigi. Ama amerika devleti ciddi yatirimlar yaparak tahliye islemi gerceklestiriyor. Suyu okyanusa dokmek icin yanlis hatirlamiyorsam 15 den fazla tahliye makinalari calisiyor, devir daim yapiyorlar.

eğitim (çocuklu aileler için okul vb) : Bu biraz sikintili diyebiliriz. Bu eyalet siyahi nufusun yogun oldugu beyazlarin azinlikta oldugu bir eyalet. New Orleans bolgesi en yogun siyahi nufusun oldugu bolge oldu icin okul puanlari cok kotu. Beyaz nufus genelde baskent olan BATON ROUGE da yasar. Oralarda puanlar nispeten iyidir. Ama baskentte New Orleans a 1 saat uzakliktadir.

göçmenlere bakış açıları herhangi bir irkcilik vs. yoktur. Ben gormedim yasamadim. Fakat bildiginiz ingilizceyi unutun. Siyahi ingilizcesi konusuldugu icin adapte olmasi zor olabilir 🙂

ilk gelenler için uygun olup olmadığı : Bence bu mesleginizle alakali olarak degisebilir. Biz is teklifi almistik ve gittik yasadik. Yukarida saydigim mesleklerdenseniz kesinlikle New Orleans size uygundur. Sadece okul puanlari sikintili oldugu icin az sayidaki iyi okulun oldugu bolgede oturmanizda fayda var. Bu da belirttigim fiyati asabilir. Yani 1100 $ kira olmayabilir. Ama Houston a gelenler gibi "Ya Allah Ya Bismillah" diye gelenler icin tavsiye etmem 😃

Genel maliyetler bunun icin uzun uzun yazmayacagim sadece sunu soyleyebilirim. iki kisi 4500$ a geçinebiliyor. Bunu denedim oluyor 😃 hatta ilk senemizde 7 farkli amerikan sehri de gezdik.

Spor

Eyaletin 3 buyuk takimi var.

NBA de New Orleans Pelicans
    NFL de New Orleans Saints
    NCAA de LSU Tigers

bizim bildigimiz futbol u yani soccer i ve baseball u sallamazlar. Eyalet tamamiyle amerikan futbolu sehridir. Mac unleri hayat durur. Ben de hala SIKI bir Saints ⚜ (WHO DAT!) taraftariyim 🙂

Yazarin dusunceleri: Kisacasi sunu soyliyebilirim. Her gece disari cikip eglenen bir tip degilim ama New Orleans benim ilk askimdir. Belki cok ileride oradan bir ev alabilirim. Atmosferi ile diger ABD sehirlerinden cok baskadir ve kucuk olmasina ragmen SIKILMAZSINIZ.

Insanlara New Orleans dediginde abd nin en yuksek suc orani olan sehri derler. 2.5 yil icinde Allaha sukur hicbir sorunla karsilasmadim. 20 yildir orada yasayan turk tanidiklarda bir sorunla karsilasmamislar. Bu suc olmadigi anlamina gelmiyor. Haber sitelerine baktiginizda mutlaka her hafta iki kisinin öldürüldugu ile ilgili habere denk gelebilirsiniz. Bunun goze batmasinin sebebi sehit kucuk ve nufusu az oldugu icin (390,845 dir 2019 sayimina gore) Ama Houston da daha cok suc olmaktadir fakat buyuk bir sehir oldugu icin bundan haberiniz olmaz. Ben suanda New Jersey de bir sokaklara gireyorum, ozellikle newark ve east orange taraflarinda. Ateist adam o sokaktan cikana kadar musluman olur. Tehlikeli bir yerde oldugunuzu sokaktan direk anliyorsunuz.Yani demem o ki, amerikanin heryerinde suc var ve onemli olan size denk gelmemesi ve nerelere gitmeyeceginizi bilmeniz gerekiyor.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@wunsolay cok ama çok teşekkürler. detaylı yazmayacağım demişsiniz ama oldukça dolu / doyurucu bir yazi olmuş. tecrübelerinizi paylaştığıniz için teşekkürler. hakikatten louisiana uzmanı unvanını hakediyorsunuz 🙂

• @wunsolay, içinde söyledi: Louisiana

@gucarslan oo Uzun uzun yazmak gerek ama ozet gecmek zorundayim . Ama daha sonra maddeler arasinda detaylandirilmasini istediginiz olursa onun ustunde dururuz

iş olanakları ; Genelde Turzim , Gemicilik ve Petrol Rafineleri islerinin bolca oldugu bir eyalet. Bu is kollarinda rahatlikla is bulabilirisniz. Ozellikle New Orleans bir turzim ve eglence sehri, neredeyse her hafta 1 festival olan bir sehir. Asiri canli. Turklerin cogu J1 vizesi ile gelmis bir sekilde kalmis ve genellikle otellerde calisan kisiler.

sosyal hayat; soyle bir tabir vardir. Eglence ve sosyal hayat icin 3 sehir vardir Amerikada NEW YORK, LOS ANGELES VE NEW ORLEANS.
    yukarida da bahsettigim gibi gece/gunduz her hayati canli olan bir sehir New Orleans

barınma giderleri Luks bir sitede kaliyorduk diyebilirim. Her imkanlari vardi. (havuzdan fitness salonu vs.. kadar) 1100$ oduyorduk ama metre kara olarak 2+1 gibi idi. Su icinde. Elektrik 50$ gecmiyordu. Kisin 30$ a kadar dusuyordu. internet 1000 GB e 50$ oduyordum. Mutfak masraflari kisiden kisiye gore degisebilir.

tax oranlari su sekildedir;

Louisiana (LA) eyalet satış vergisi oranı şu anda% 4,45'tir. Yerel belediyelere bağlı olarak, toplam vergi oranı% 11.45'e kadar çıkabilir.

iklim Sicak iklim. Yazin gunese ates edebilirisniz 😁 klimadan klimaya kosacaginiz bir hava. Yil boyunca atletsiz sadece t-shirt ile (ve sort) rahat gezebilirsiniz. Ama ama ama .... yuz kusur gur suren hurricane sezonu var hayat o gun duruyor sehirde. Marketlerde birsey kalmiyor. Biz iki bucuk yil kadik ve 10 kez hurricane warning uyarisi aldik. Sadece bir kere 2. katagori firtina gorduk. Onun disindaki 9 u sorunsuz gecti. Hava yagmurludur , oh simdi serinler dersiniz. Yok oyle bisey dahada sicak olur. Sebebi tropical firtinadan. Bu aslinda Houston sahillerinden Miami ye kadar tum guney sahillerinin sorunu. Hepsinde bu olur. New Orelans bolgesinde cok olmasinin sebebi , deniz seviyesinin cok altinda olmasi ve teknik olarak coktan sular altinda kalmasi gerektigi. Ama amerika devleti ciddi yatirimlar yaparak tahliye islemi gerceklestiriyor. Suyu okyanusa dokmek icin yanlis hatirlamiyorsam 15 den fazla tahliye makinalari calisiyor, devir daim yapiyorlar.

eğitim (çocuklu aileler için okul vb) : Bu biraz sikintili diyebiliriz. Bu eyalet siyahi nufusun yogun oldugu beyazlarin azinlikta oldugu bir eyalet. New Orleans bolgesi en yogun siyahi nufusun oldugu bolge oldu icin okul puanlari cok kotu. Beyaz nufus genelde baskent olan BATON ROUGE da yasar. Oralarda puanlar nispeten iyidir. Ama baskentte New Orleans a 1 saat uzakliktadir.

göçmenlere bakış açıları herhangi bir irkcilik vs. yoktur. Ben gormedim yasamadim. Fakat bildiginiz ingilizceyi unutun. Siyahi ingilizcesi konusuldugu icin adapte olmasi zor olabilir 🙂

ilk gelenler için uygun olup olmadığı : Bence bu mesleginizle alakali olarak degisebilir. Biz is teklifi almistik ve gittik yasadik. Yukarida saydigim mesleklerdenseniz kesinlikle New Orleans size uygundur. Sadece okul puanlari sikintili oldugu icin az sayidaki iyi okulun oldugu bolgede oturmanizda fayda var. Bu da belirttigim fiyati asabilir. Yani 1100 $ kira olmayabilir. Ama Houston a gelenler gibi "Ya Allah Ya Bismillah" diye gelenler icin tavsiye etmem 😃

Genel maliyetler bunun icin uzun uzun yazmayacagim sadece sunu soyleyebilirim. iki kisi 4500$ a geçinebiliyor. Bunu denedim oluyor 😃 hatta ilk senemizde 7 farkli amerikan sehri de gezdik.

Spor

Eyaletin 3 buyuk takimi var.

NBA de New Orleans Pelicans
    NFL de New Orleans Saints
    NCAA de LSU Tigers

bizim bildigimiz futbol u yani soccer i ve baseball u sallamazlar. Eyalet tamamiyle amerikan futbolu sehridir. Mac unleri hayat durur. Ben de hala SIKI bir Saints ⚜ (WHO DAT!) taraftariyim 🙂

Yazarin dusunceleri: Kisacasi sunu soyliyebilirim. Her gece disari cikip eglenen bir tip degilim ama New Orleans benim ilk askimdir. Belki cok ileride oradan bir ev alabilirim. Atmosferi ile diger ABD sehirlerinden cok baskadir ve kucuk olmasina ragmen SIKILMAZSINIZ.

Insanlara New Orleans dediginde abd nin en yuksek suc orani olan sehri derler. 2.5 yil icinde Allaha sukur hicbir sorunla karsilasmadim. 20 yildir orada yasayan turk tanidiklarda bir sorunla karsilasmamislar. Bu suc olmadigi anlamina gelmiyor. Haber sitelerine baktiginizda mutlaka her hafta iki kisinin öldürüldugu ile ilgili habere denk gelebilirsiniz. Bunun goze batmasinin sebebi sehit kucuk ve nufusu az oldugu icin (390,845 dir 2019 sayimina gore) Ama Houston da daha cok suc olmaktadir fakat buyuk bir sehir oldugu icin bundan haberiniz olmaz. Ben suanda New Jersey de bir sokaklara gireyorum, ozellikle newark ve east orange taraflarinda. Ateist adam o sokaktan cikana kadar musluman olur. Tehlikeli bir yerde oldugunuzu sokaktan direk anliyorsunuz.Yani demem o ki, amerikanin heryerinde suc var ve onemli olan size denk gelmemesi ve nerelere gitmeyeceginizi bilmeniz gerekiyor.

Paylaşım için teşekkürler, Louisiana ile bilgi almak çok güç gerçekten. Ds260 formu için adres ararken dolaylı yoldan Baton Rouge dan bir tanıdık bulduk. Çok ayrıntı konuşmadık ama direkt buraya gelmeyin demişti:))

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@wunsolay elinize saglik.

• @Aristoi Turklerde boyle ilginc yaklasimlar var. Madem oyle sen neden ordasin. Bunu bizim tanidigimiz insanlarda diyordu. Buraya tam yerlesmeden ayrilin diye. Senin begenmedigin sey belki bana guzel gelecektir. Bence amerikada hangi sehirde yasayacaginiz is planlamaniza gore sekillenebilir. Cocuklu bir aile icin sehir ve eyalet degistirmek zor olabilir ama bekar ve cocuksuz iseniz, mutlaka Louisiana yida gorup yasamalisiniz. Eger seni oraya baglayan bir isletmen yoksa, pek tabi hizli bir sekilde -eger eyaleti begenmediysen- hayatini degistirebilirsiniz. Insanimiz risk alamiyor ve korkak davraniyor bu konuda. O yuzden bulundugu yere cakilip kaliyor ve negatif dusuncelerini sizler gibi insanlara aktariyor. Hos degil.

Baton Rouge u ben Istanbul un golgesinde kalmis bir ankara gibi goruyorum. Louisianin goz bebegi New Orleanstir ama insanlar baskenti cok bilmez.

• Louisiana ve komsu eyaletlerde yasayanlar, son dakika hazirliklarinizi yapmis oldugunuzu umut ediyorum. Hurricane Ida guclenerek ustunuze dogru geliyor.

• @MySea Louisiana her zaman hazirliklidir. Cunku bu onlarin kaderi. Biz orada yasarken 2020 de 10 adet Hurricane warning aldik ama 9 tanesi bos cikmisti. Bostan kastim , son dakika yonunu degistiriyor. O 1 tanesi 2. kategori vurmustu. Bizim oturdugumuz yer haric cogu yerde elektirik gitmisti. Ve bazi yerlere 3 hafta elektrik verilememisti. Guney sahilleri (Florida dahil) yilin cogu zamani Hurricane tehtidinde ve gercekten bunaltiyor insani bir sure sonra. Ida kasirgasinda 30 yildir New Orleansta yasayan bir tanidiklarimizin evi sular altinda kaldi. O bile artik tasinmayi planliyor

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

71

40.2k
Kullanıcı

4.3k
Konu

420.1k

| | | |