Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• .,.........?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Volkan-Şale, içinde söyledi: Diploma ve Transkript Apostil Sorunu

Ocak'ta ABD ye göçeceğiz. Orada işlerimiz eğitim üzerine olacağından diploma ve transkriptlere apostil yaptıracağız. Türkiye'deki diploma ve transkriptleri çeviri için önce yeminli tercümana götürmemiz gerektiği söyleniyor. Ama transkriptlerim zaten İngilizce. O nedenle direkt olarak kaymakamlığa gidip apostilleri yaptırabilir miyim? Daha önce bunu tecrübe eden var mı acaba?

Evet, her turlu resmi belgeye apostil vurabilirsiniz. Ingilizce cevirisi olmasina gerek yok.

• @.......?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@crazycells Sevgili crazycells, özellikle diplomanın arkasına yaptırmayın belge özelliğini kaybeder diyorlarmış. Bunun gerçekliği var mı acaba?

okuldan "asli gibidir" kopyasini cikartip onun arkasina yapabilirsiniz isterseniz.

Diplomayi hangi universiteden aldiniz bilmiyorum ama zaten ingilizce yazilar varsa bence zaten dunyanin her yerinde gecerliligi olacak (apostil olmasa da), dolayisiyla orijinalini o sekilde de tutabilirsiniz 🙂 ogrenci islerinden "true copy" damgali kopyalarini alabilirsiniz diye dusunuyorum.

• @crazycells Teşekkür ederim. 🙏

• yeminli tercumana gerek yok ama apostil yeterlidir diye biliyorum. Bende diplomamin orjinaline apostil yaptim heralde artik onuda sokemem a4 kagit sonucta. ama fotokopisne noterden tasdik yaptirip kaymakamlikta apostili vurdurabilirsiniz. Bilgileriniz oldukca guncellerseniz sevinirim.

• @Doncarleone Tabiki yarından itibaren karşılaştığım ve öğrendiğim durumları yazacağım.

• .............

• @Volkan-Şale acikcasi tecrubem yok ama, apostil konusunda dunyanin heryerinde belgenin orjinalligini tasdiklemektedir. Sahsi tecrubem olarak bir ab ulkesine sadece apostilli basvuru belgelerimi gonderdim ve oklediler. Ayrica Turkiyede sizin ve bizim icin bu kadar islemleri yapacak ugrasacak memur vs de bulunamaz.
    Benimde cok yakinda, umarim, bu konular lisansustu egitim icin gundemim olacak. Tecrubelerinizi paylasirsaniz memnun olurum.

• @.....,...,

• ⭐⭐⭐⭐⭐

İyi günler arkadaşlar. Benim bir konuda aklım karıştı. Diplomalar, transkriptlerimin çeviri ve apostillerini yaptırdım. Fakat abd de wes denen diploma , transkript evaluate kurumu sanırım mezun olunan okullardan, kapalı zarf ve mühürlü olacak şekilde posta yoluyla evrak istiyormuş. Bunun nasıl zahmet nasıl olduğunu herkes bilir. Hele ki ben 2 üniversite ve 1 teknik liseden bunu almak zorunda kalacağım belki de. Ama anlam veremediğim konu wes benim apostilleri kabul etmiyorsa ben bu işlemleri neden yaptırdım. Zaten apostil bu belgelerin onaylandığını gosteren belge degil midir? Bu konuda tecrübeli arkadaşlardan yardım istiyorum. Teşekkür ederim.

Ama iki durum birbirinden cok farkli 🙂 biri resmiyet icin, digeri ise denklik icin...

Siz apostil damgasini bir ulkeden alinan resmi dokumanin orijinal veya kabul edilen resmi belge oldugunu baska bir ulkede gostermek icin vurdurursunuz. Yani belgenizin gercek belge oldugunu anlamis olurlar bu sayede...

WES'in yaptigi ise sizin diplomanizin yani egitiminizin denkligini gostermek. Sizi ise alacak kurum sizin egitiminizin ABD'deki egitime denk olup olmadigini ogrenmek istiyor. Apostil damgasi onlara boyle bir bilgi vermez.

Denklik ile ilgili olarak su basligi incelemenizi tavsiye ederim:

https://yesilkartforum.com/forum/topic/319/abd-de-denklik-ve-diploma-kabulü-mühendislik

• @Volkan-Şale ben lise kismi icin lise transkript bilgimi yazayim belki yardimci olur ; oglumu bu sene Amerikada liseye yerlestirdim (Lise 3 ikinci somestr kayit yaptirdim). İlk dedikleri Turkiyedeki liseden alacaginiz traskript mutlaka kapali zarfta ve muhurlu olsun. Transkripti sonra kendileri degerlendirdiler ve ona gore oglumun gecmis siniflarda aldigi dersleri kredilendirdiler. Bilginin ilk elden gelmesi onemli idi sanirim, lise kismi icin. Sizinki daha farkli ama konuya belki bir nebze katkisi olur diye yazmak istedim.

• @cnpist, içinde söyledi: Diploma ve Transkript Apostil Sorunu

@Volkan-Şale ben lise kismi icin lise transkript bilgimi yazayim belki yardimci olur ; oglumu bu sene Amerikada liseye yerlestirdim (Lise 3 ikinci somestr kayit yaptirdim). İlk dedikleri Turkiyedeki liseden alacaginiz traskript mutlaka kapali zarfta ve muhurlu olsun. Transkripti sonra kendileri degerlendirdiler ve ona gore oglumun gecmis siniflarda aldigi dersleri kredilendirdiler. Bilginin ilk elden gelmesi onemli idi sanirim, lise kismi icin. Sizinki daha farkli ama konuya belki bir nebze katkisi olur diye yazmak istedim.

Teşekkür ederim verdiğiniz bilgiler için. Ancak liseden aldığınız transkript Türkçe olduğu için sıkıntı olmadı mı?

• @crazycells, içinde söyledi: Diploma ve Transkript Apostil Sorunu

İyi günler arkadaşlar. Benim bir konuda aklım karıştı. Diplomalar, transkriptlerimin çeviri ve apostillerini yaptırdım. Fakat abd de wes denen diploma , transkript evaluate kurumu sanırım mezun olunan okullardan, kapalı zarf ve mühürlü olacak şekilde posta yoluyla evrak istiyormuş. Bunun nasıl zahmet nasıl olduğunu herkes bilir. Hele ki ben 2 üniversite ve 1 teknik liseden bunu almak zorunda kalacağım belki de. Ama anlam veremediğim konu wes benim apostilleri kabul etmiyorsa ben bu işlemleri neden yaptırdım. Zaten apostil bu belgelerin onaylandığını gosteren belge degil midir? Bu konuda tecrübeli arkadaşlardan yardım istiyorum. Teşekkür ederim.

Ama iki durum birbirinden cok farkli 🙂 biri resmiyet icin, digeri ise denklik icin...

Siz apostil damgasini bir ulkeden alinan resmi dokumanin orijinal veya kabul edilen resmi belge oldugunu baska bir ulkede gostermek icin vurdurursunuz. Yani belgenizin gercek belge oldugunu anlamis olurlar bu sayede...

WES'in yaptigi ise sizin diplomanizin yani egitiminizin denkligini gostermek. Sizi ise alacak kurum sizin egitiminizin ABD'deki egitime denk olup olmadigini ogrenmek istiyor. Apostil damgasi onlara boyle bir bilgi vermez.

Denklik ile ilgili olarak su basligi incelemenizi tavsiye ederim:

https://yesilkartforum.com/forum/topic/319/abd-de-denklik-ve-diploma-kabulü-mühendislik

Teşekkür ederim. Bunu arıyordum.

• @Volkan-Şale liseden hem Turkce hem Ingilizce aldik transkripti.

• @cnpist, içinde söyledi: Diploma ve Transkript Apostil Sorunu

@Volkan-Şale liseden hem Turkce hem Ingilizce aldik transkrip

Özel okul mu acaba? Devlet okullarının verdiğini duymamıştım.

• @Volkan-Şale evet ozel okul. devlet okulu verir mi , tecrubem yok acikcasi. Oglum icin universite basvurus yaparken bildgim kadari ile hem Turkiyedei hem Amerikadaki transkript kullanilacak. Bir yolu olmali , ogrenirsem yazarim buraya

• @cnpist Evet devlet okullarında zannetmiyorum.

• @Volkan-Şale Istanbuldaki devlet lisesi Ingilizce transcript vermisti bize 3-4 sene once. Bence bir sormak lazim.

• @Senay-Sirin Bu iy haber. Bugün okula sorayım. Teşekkür ederim.

Benzer Başlıklar

• 2
  • 18
  • 140
  • 1
Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

126

40.1k
Kullanıcı

4.3k
Konu

419.9k

| | | |