Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• @crazycells teşekkür ederim. kusura bakmayın yanlış yere başlık açtığım için.

• ⭐⭐⭐⭐

Bu konuda sıkıntı çekenlere, kendi tecrübemden birkaç örnek vererek çözüm yolu önermek isterim. Gerçi biz henüz green kart kazanmadık fakat bunun öncesinde benim eşim de Amerikaya gitmek konusunda isteksizdi. Yıllardır başvuru yaparken, önceki yorumdaki arkadaşımızın da dediği gibi sırf benim hevesimi kırmamak için karşı çıkmıyordu. Fakat ne zaman ciddi ciddi gitmeyi konuşsak ben gelmem, çocuğumu da göndermem, gidersin sen orada tek başına ne yaparsan yaparsın. Hatta istersen orada evlenirsin. Zaten gittin mi geri gelmezsin şeklinde tartışmalara dönüyordu. Ortada kazanılmış bir green kart olmadığı için ben de çok ciddiye almıyordum bu tartışmaları. Fakat anladım ki kazanırsak eşim gelmeyecek. Önce kendime bir silah arkadaşı edindim. Kızıma sevdirdim Amerika’yı ve Kanada’yı. Sonra boş vakitlerimizde onlara Amerika’ya giden green kartlıların videolarını seyrettirdim. Çok da böyle Boğmadan üstlerine gitmeden. Zaman zaman ara ara önce kendi izledim, çok beğendim sıkıcı olmayan, hatta biraz göz boyayan, ve benim bunu fark ettiğim halde çok üstünde durmadığım videoları ara ara izlettim. Evlerin kiralarının ne kadar makul olduğunu, market alışverişlerinin ne kadar hesaplıya çıktığını, en yeni arabaların ne kadar ucuz olduğunu gösterdim. Sonra bu olanakları buradaki imkanlarımızla kıyasladım. Fakat bunun tamamı 2 - 3 yıllık bir süreç idi. Bir kısmını ikna oldu, bir kısmını artık beni susturabilmek için onayladı. Bir kısmına da nasılsa kazanamayız mantığıyla, tamam İbrahim kazan gidelim o zaman dedi. Bunu diyeli üç veya dört yıl oluyor. O zamandan sonra sadece green kart değil, yatırımcı vizesi, dil eğitimi veya kanada’da bir takım yatırım ve eğitim olanaklarını araştırdım. Eşim de bir kere tamam dedikten sonra yavaş yavaş buradaki olumsuzluklar gözüne batmaya başladı. İnsanın beğendiğini zannettiği yerle gerçekliği algıladı andan sonra olan ilişkisi tamamen değişiyor. Fakat en önemli unsur karşıdakine buna adapte olma için süre tanımak. Fakat tabi green kart kazananların bu kadar geniş zamanı yok. Onlara da bir hızlandırılmış kur lazım. Benim zamanım geniş olduğu için acele etmedim ve yavaş yavaş aşıladım fikirlerimi. Zamanı olmayanlar bu konuda önce olumlu noktaları kendileri tespit edip, neleri göstereceğini neleri anlatacağını planlamış olarak eşiyle şuna benzer bir konuşma yapmalı. “Seninle hayat arkadaşım olarak bu konuda uzun ve açık bir konuşma yapmak istiyorum. Sen kabul etmeyeceksen bile beni bir dinlemeni istiyorum. Amerika’ya gitmek istemekteki sebeplerimi, bana oranın cazip gelmesinin nedeni ne, burada neleri sevmiyorum, Amerika’da neleri tercih ediyorum bunları sana tek tek anlatmak istiyorum. Bunları anlattıktan sonra da benim bu fikre dayanak olarak gördüğüm doneleri seninle paylaşmak istiyorum.” Yani asgari ücret neden bu kadar düşük, neden üçüncü Dünya ülkesi vatandaşlarının gelir seviyesi ile çalışıyoruz ve buna göre bir yaşantımız var. Ömrümüzü zenginlere özenerek, bir varlığın içinde olanlara hayranlık duyarak geçirmek yerine öyle bir hayata nasıl sahip olabiliriz. Burada aman işimi kaybetmeyeyim endişesiyle günbegün eriyip biterken orada ne tarz iş olanakları var. En kötü ihtimalle ne işler yapılır ne paralar kazanılır en kötü ihtimalle nasıl evlerde yaşanır en kötü ihtimalle bir market alışverişi yaptığında neler alabilirsin. Bunları daha önce kendi yaptığın araştırma donelerini indexlediğin sırayla eşine ve yaşı itibari ile bunları anlayacak olgunluğa erişmiş çocuklarına gösterip, artık zamanımız kısa olduğu için kısa bir sürede bir haftanın içinde gösterip, şimdi bir iki hafta bunları düşün, bu konuda aklına takılan şeyleri bana sor. Gel hayatımızı baştan dizayn edelim insanlar 60 yaşında gidip orada hayat kuruyorlar bizim onlardan neyimiz eksik gibi hırslandırıcı cümleler ile sunumunuzu tamamlayın derim.

• ⭐⭐

@Gurmerica Bebeginiz ve greencartiniz hayirli olsun. Endise duymaniz cok normal. kesinlikle devam edin surecinize cocugunuzun gelecegi icin. Gelmeden is ilanlarina bakip ,isinizi ayarlarsaniz, sureciniz daha iyi ilerler. Esiniz araba kullanmayi biliyorsa super, bilmiyorsa tavsiyem hemen ogretmeniz. Gelene kadarda ingilizce calisirsaniz hayatiniz daha da kolaylasir. Cesaretli olun ve sansinizin pesinden gidin. Iyi sanslar.

• Öncelikle başlığın çok açıklayıcı olmadığının farkındayım o yüzden anlatayım

Green Card anneme çıktı, plan mülakata beraber girip beraber ABD'ye uçmak daha sonra 1 hafta 10 gün sonra annemin dönmesi (sadece ben kalacağım)

Fakat beraber uçmak yerine mülakata sağlık kontrolüne beraber girip sadece ben uçsam bir problem olur mu?

Çünkü mülakattan sonra herkesin süreci ayrı devam ediyor diye biliyorum ülke sınırına girişte beraber mi girmemiz gerekiyor?

Şimdiden teşekkür ederim.

• ⭐⭐⭐

@dontoliver mulakattan sonra demeyelim de ilk girisi yaptiktan sonra diyelim. Sizin gocmen olarak girebilmeniz icin asil talihlinin giris yapmis olmasi gerekiyor. Asil talihli ile beraber de girebilirsiniz, vizeniz gecerli oldugu muddetce daha sonra da giris yapabilirsiniz.

• ⭐⭐

@dontoliver , içinde söyledi: Greenkart talihlisi olup ABD'ye ailece gidememek

Öncelikle başlığın çok açıklayıcı olmadığının farkındayım o yüzden anlatayım

Green Card anneme çıktı, plan mülakata beraber girip beraber ABD'ye uçmak daha sonra 1 hafta 10 gün sonra annemin dönmesi (sadece ben kalacağım)

Fakat beraber uçmak yerine mülakata sağlık kontrolüne beraber girip sadece ben uçsam bir problem olur mu?

Çünkü mülakattan sonra herkesin süreci ayrı devam ediyor diye biliyorum ülke sınırına girişte beraber mi girmemiz gerekiyor?

Şimdiden teşekkür ederim.

Mülakattan sonra değil, greencardı aldıktan sonra.
    Size mülakatta greencard vermiyorlar, vize veriyorlar. Greencardı alabilmek için o vizeyle, vizenin süresi bitmeden ülkeye giriş yapmalısınız.
    Aile üyeleri ülkeye giriş yaparken asıl talihli olmadan giriş yapamıyorlar.

Kısaca vizeyi alıp annenizle ülkeye giriş yapıp GC sahibi olduğunuzda süreciniz ayrı devam edecek.

• Bu ileti silindi!

• Vizeler her bir aile bireyi için ayrı değil mi?
    Tam olarak neden kapıdan asıl talihli aile bireyi ile geçmem gerekiyor? Yani mülakattan sonra hangi süreçte talihliye ihtiyaç var ki?

Soru yağmuruna boğdum ama kafam karıştı şimdiden teşekkürler 😁

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@dontoliver asıl talihli vizesi ile giriş yapmadan, diger aile bireylerinin vizeleri giriş için aktif olmuyor. ama ilk giriş yapildiktan sonra her birey kendi vizesi ile giriş yapabilir. bu durum sadece ilk giriş için geçerli kisaca..

• @gucarslan teşekkürler, son sorum SSN ve GC'nin gelmesi için en sonda bir 220$ daha veriyoruz ya, orada annemin adına da onu vermeme gerek var mı?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

• Asıl talihli ile oğulları mülakattan ve sağlık testlerinden geçip uçağa sadece oğulların binmesi ve belirttikleri adresde GC ve SSN leri beklemesini engelleyen durum nedir?

Galiba asıl talihli girmeden GC basım aşamasına girmiyor, fakat kapıdaki sınır görevleri giren kişilerin talihli mi talihlinin oğlu kızı eşi vb olduğunu görebiliyor mu?

Yani özet olarak böyle bir durumda sadece oğulların girmesi imkansız mı?

(+18 lise mezunları)

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@dontoliver, içinde söyledi: Greenkart talihlisi olup ABD'ye ailece gidememek

Asıl talihli ile oğulları mülakattan ve sağlık testlerinden geçip uçağa sadece oğulların binmesi ve belirttikleri adresde GC ve SSN leri beklemesini engelleyen durum nedir?

Galiba asıl talihli girmeden GC basım aşamasına girmiyor, fakat kapıdaki sınır görevleri giren kişilerin talihli mi talihlinin oğlu kızı eşi vb olduğunu görebiliyor mu?

Yani özet olarak böyle bir durumda sadece oğulların girmesi imkansız mı?

(+18 lise mezunları)

Maalesef dediginiz mumkun degil, once DV1 vizesi giris yapmali yani talihli olan kisi... ancak ondan sonra (veya beraber) DV2 ve DV3 vize sahipleri (talihlinin esi ve cocuklari) giris yapabilir...

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@dontoliver

küçük bir ekleme;
    asil talihlinin vizesinin üzerinde DV1
    eşinin vizesinin üzerinde DV2
    varsa çocuklarının vizesinin üzerinde DV3 yazıyor.

yani passport görevlileri bunu cok rahat görebiliyor.

• merhaba 2022 green card talihlisiyim. bütün işlemler tamamlandığında ilk kendim gidip ailemi sonra getirmeyi planlıyorum. bu mümkün mü ?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@caner24k, içinde söyledi: Greenkart talihlisi olup ABD'ye ailece gidememek

merhaba 2022 green card talihlisiyim. bütün işlemler tamamlandığında ilk kendim gidip ailemi sonra getirmeyi planlıyorum. bu mümkün mü ?

Green Card alacak herkes ilk girisi vizeleri bitmeden yapmak zorunda, bilginize.

Daha sonra ise su konuya dikkat etmelisiniz:
    https://yesilkartforum.com/forum/topic/77/green-card-sahiplerinin-abd-dışında-kalış-süreleri

Eger aile uyeleri icin DV ile GC almayi dusunmuyorsaniz, diger yontemlerin daha masrafli ve mesakatli oldugunu hatirlatmak isterim. Bununla ilgili konu da surada:
    https://yesilkartforum.com/forum/topic/75/family-sponsored-green-card-aile-sponsorluguyla-green-card-almak/

• @crazycells @gucarslan selamlar üstteki soruma ekleme yapmak istiyorum , asıl Green Card talihlisi olan annemin ABD'ye adım attıktan sonra SSN ve Green Card'ını beklemesine gerek var mı? Yoksa havalimanından çıktıktan sonra hemen ilk uçakla dönse de olur mu?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@dontoliver elbette yok. verdiğiniz adrese ssn ve green card postalanacaktır.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@dontoliver, içinde söyledi: Greenkart talihlisi olup ABD'ye ailece gidememek

@crazycells @gucarslan selamlar üstteki soruma ekleme yapmak istiyorum , asıl Green Card talihlisi olan annemin ABD'ye adım attıktan sonra SSN ve Green Card'ını beklemesine gerek var mı? Yoksa havalimanından çıktıktan sonra hemen ilk uçakla dönse de olur mu?

dediginiz teoride mumkun; ama pratikte yapmanizi tavsiye etmem, tek yon yolculuk bile tek basina cok yorucu bir surec, hic dinlenmeden tekrar ayni yolculuga baslatmayin annenizi...

• @crazycells yani butce kısıtlı olduğundan öyle düşünmüştüm çünkü direkt kalacağım odaya gitmektense bir süre airbnb ye para vermek durumunda kalıcaz plan oydu ama ev sahipleri ile konuşup kalacağım evde 2 3 gün durmasını rica edebilirim herhalde

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

98

40.1k
Kullanıcı

4.3k
Konu

420.0k

| | | |