Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

J-1 vizesi sonrası yapılacak statü değişikliği (Change of Status) hakkında

• Merhabalar, öncelikle pandemi sürecinde hepinize sağlıklı ve huzurlu günler diliyorum.

Merak ettiğim bir konu var ve bunun hakkında siz, forum sakinlerine danışmak istiyorum.
    @crazycells

J-1, summer work travel bitimine doğru, turist (b2) veya öğrenci (f1) vizesine geçmek hakkında bilgi sahibi olmak istiyorum, aşamalar nasıl ilerler, ne kadar bir maliyeti olur?
    J-1 bitiminde turist vizesine geçmek istemem bir problem yaratır mı? Şu anda üniversite 2. sınıftayım ve İngilizce Öğretmenliği okumaktayım.

J-1 vizesinden bu iki vize türüne geçemek için ne yapabilirim? Change of Status yaparken mevcut üniversitem bana bir problem yaratır mı?

Üniversitemi bu durumda dondurmam mı gerekir? Kısacası wat programı bitimine doğru veya bitiminde J-1 vizesinden turist vizesine geçebilir miyim? Veya öğrenci vizesine?

Bu süreçte avukatlar ile mi birlikte bu işlemleri görmem gerekir, kendim halledebilir miyim? İki yolla en fazla ne kadar maliyetim olur?

• Ayrıca sormak istediğim bir soru ise bu işlemleri gerçekleştirip ABD'de kalabilirsem vergi iadesi (aynı eyalette kalsam veya başka bir eyalete gitsem) alabiliyor muyum?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Erdem-M, içinde söyledi: J-1 ve Change of Status hakkında

Merhabalar, öncelikle pandemi sürecinde hepinize sağlıklı ve huzurlu günler diliyorum.

Merak ettiğim bir konu var ve bunun hakkında siz, forum sakinlerine danışmak istiyorum.
    @crazycells

J-1, summer work travel bitimine doğru, turist (b2) veya öğrenci (f1) vizesine geçmek hakkında bilgi sahibi olmak istiyorum, aşamalar nasıl ilerler, ne kadar bir maliyeti olur?
    J-1 bitiminde turist vizesine geçmek istemem bir problem yaratır mı? Şu anda üniversite 2. sınıftayım ve İngilizce Öğretmenliği okumaktayım.

J-1 vizesinden bu iki vize türüne geçemek için ne yapabilirim? Change of Status yaparken mevcut üniversitem bana bir problem yaratır mı?

Üniversitemi bu durumda dondurmam mı gerekir? Kısacası wat programı bitimine doğru veya bitiminde J-1 vizesinden turist vizesine geçebilir miyim? Veya öğrenci vizesine?

Bu süreçte avukatlar ile mi birlikte bu işlemleri görmem gerekir, kendim halledebilir miyim? İki yolla en fazla ne kadar maliyetim olur?

Genel olarak sureci suradan ogrenebilirsiniz:
    https://yesilkartforum.com/forum/topic/247/change-of-status-i-539-gocmen-olmayan-vizeyi-uzatma-ya-da-degistirme

Evet, degisiklik yapmak mumkun ama genelde bu islem hizli gerceklesmiyor, o nedenle ogrenci vizesi alacak kisiler (okul belli bir tarihte baslayacagi icin) ABD disina cikip vize alip geri gelmeyi tercih ediyor. Turistik amacli kalislarda ise planiniza gore ABD'de kalip daha sonra cikis yapabilirsiniz. O zamana kadar basvuru sonuclanmamis olsa da bir problem olmuyor.

Bu surecte Turkiye'de okula devam etmeyecekseniz dondurmak iyi bir plan bence de. 2 yil kuraliniz olsa da, H, L veya K gibi vizelere gecis yapmayacaginiz icin sorun olmamasi lazim.

Sureci kendiniz de halledebilirsiniz, bir danismanla da calisabilirsiniz. Masraflari cok bilemiyorum, avukattan avukata cok degisebilir; isterseniz @Turquoise-Horizon ile bir gorusun, kendileri Change of Status konusunda %100 basari ile devam ediyorlar ve avukatlara gore cok daha uygun fiyatta yapiyorlar.

• Arkadaşlar Amerikaya work and travel ile gidip orda kalanlar var mı acaba aramızda?
    Mevcut J1 vizesini statü değişikliği yaparak Amerikada kalmak nasıl oluyor?
    Cevaplarınızı bekliyorum. So thanks!

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@tugba_nyc_love, içinde söyledi: J-1 ve Change of Status hakkında

Arkadaşlar Amerikaya work and travel ile gidip orda kalanlar var mı acaba aramızda?
    Mevcut J1 vizesini statü değişikliği yaparak Amerikada kalmak nasıl oluyor?
    Cevaplarınızı bekliyorum. So thanks!

Sanirim en yaygin yontem ogrenci vizesine gecis yapmak, su basligi da incelemenizi tavsiye ederim:

https://yesilkartforum.com/forum/topic/247/change-of-status-i-539-gocmen-olmayan-vizeyi-uzatma-ya-da-degistirme

• Teşekkür ediyorum

• iyi forumlar herkese merak ettiğim bir kaç durum var, vize durumunun daha esnek hale gelmesi koşuluyla Mayıs ayında WaT programıyla, program bittikten sonra statü değişikliği yaparak f1 vizesine sahip olmak gibi bir planım var, çoğu kriteri araştırdım ve karşılıyorum diyebilirim fakat dürüst olmak gerekirse çalışmak amacım, bir sorun var insnaların dediğine göre hesapta 35 bin dolar gibi bir rakam göstermek gerekiyormuş, bu kadar param olacagını dusunmuyorumne benım ne bana sponspor olacak kişinin, bu rakam hakkında beni bilgilendirir misiniz? veya para yerine burda gösterilecek şirket, araba, ev gibi goodslar bana yarar sağlar mı? Dediğim gibi oradayken GreenCard'a başvuracağım, onunda maddi ve evraksal gereksinimlerini yerine getireceğimi düşünüyorum, orda başvurmuş olmam bana bir katkı sağlar mı bunu merak ediyorum. Teşekkürler

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@educedetear, içinde söyledi: J-1 ve Change of Status hakkında

iyi forumlar herkese merak ettiğim bir kaç durum var, vize durumunun daha esnek hale gelmesi koşuluyla Mayıs ayında WaT programıyla, program bittikten sonra statü değişikliği yaparak f1 vizesine sahip olmak gibi bir planım var, çoğu kriteri araştırdım ve karşılıyorum diyebilirim fakat dürüst olmak gerekirse çalışmak amacım, bir sorun var insnaların dediğine göre hesapta 35 bin dolar gibi bir rakam göstermek gerekiyormuş, bu kadar param olacagını dusunmuyorumne benım ne bana sponspor olacak kişinin, bu rakam hakkında beni bilgilendirir misiniz? veya para yerine burda gösterilecek şirket, araba, ev gibi goodslar bana yarar sağlar mı? Dediğim gibi oradayken GreenCard'a başvuracağım, onunda maddi ve evraksal gereksinimlerini yerine getireceğimi düşünüyorum, orda başvurmuş olmam bana bir katkı sağlar mı bunu merak ediyorum. Teşekkürler

J1'den F1'e gecerken, tabii ki okulun tum masraflarini ve kendi yasam masraflarinizi belirttiginiz sure boyunca karsilayabileceginizi gostermeniz gerekiyor. Bu miktari okula danisin, kendilerinin o sehirde yasam masraflarina dair daha cok bilgi ve tecrubesi vardir, hangi miktarlarin USCIS tarafindan onaylandigini size soyleyebilmeleri lazim.

Eger calismak icin vize almak istiyorsaniz o durumda calisma vizesi basvurusu yapmaniz lazim, boyle bir durumda sirketin sponsorlugu gerekecek ama ogrenci vizesine degisiklik yaparken bir sirketin size sponsor olmasi soru isaretleri dogurabilir. Tabii, dosyanizin tamamina gore karar verilecek, ama sizin maddi sikinti cekmeyeceginizi gostermeniz gerekiyor.

Green Card basvurusu derken, cekilisten mi bahsediyorsunuz? Yoksa baska bir kategoriden mi Green Card basvurusu yapacaksiniz?

• teşekkürler cevap için, evet çekilişten bahsediyorum 🙂

• teşekkürler cevap için 🙂 Evet, green card çekilişinden bahsediyorum

• Herkese merhabalar forumda yeniyim daha ilk başlıgım ve bu konuda bilgi sahibi olan yardımcı olabilecek abi ablalarıma bazı sorularım var.
    Bir kaç ay sonra 17 yasıma gırıyorum lise bitecek 1 bucuk sene sonra kafamda da 18 yasında work and travel yapmak ve abd de statü değişikliği yapmak var.
    Öncelikle sorularımdan ve emin olamadıgım konulardan biri work and travel için üniversite öğrencisi olmak gerekiyor sanırım.4 senelik bir bölümü kazandıktan sonra o senenin yazında wat aracılıgıyla abd ye gidip sürem bitmeden bir dil okuluna kayıt yaptırabiliyormuyum?Ben work and travel ile gidip statü değişikliği ile dil okuluna kayıt yaptırsam,türkiyedeki üniversiteyi bırakmam gerekiyor muhtemelen.2 sene boyunca orada dil okulu aracılıgıyla kalabilirsem daha sonrasında community collage okumak istiyorum yani türkiyede bir meslek sahibi olmak yerine direk amerikada düşünüyorum bu yazdıklarım mümkünmüdür acaba?
    Yani 18-19 yaşında abd ye gitmek isteyen biri için wat ile gidip statü değiştirmeyi mi önerirsiniz veya work and travel yapmadan lise bitmeden önce direk dil okulu ile kalmayı mı önerirsiniz?
    Şimdiden yardımcı olan herkese teşekkürler.:)

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@educedetear, içinde söyledi: J-1 ve Change of Status hakkında

teşekkürler cevap için 🙂 Evet, green card çekilişinden bahsediyorum

Green Card Cekilisi tamamen rastgele yapiliyor, ABD'den basvuru yapmaniz size ekstra bir katki saglamaz.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@alnwolf, içinde söyledi: J-1 ve Change of Status hakkında

Herkese merhabalar forumda yeniyim daha ilk başlıgım ve bu konuda bilgi sahibi olan yardımcı olabilecek abi ablalarıma bazı sorularım var.
    Bir kaç ay sonra 17 yasıma gırıyorum lise bitecek 1 bucuk sene sonra kafamda da 18 yasında work and travel yapmak ve abd de statü değişikliği yapmak var.
    Öncelikle sorularımdan ve emin olamadıgım konulardan biri work and travel için üniversite öğrencisi olmak gerekiyor sanırım.4 senelik bir bölümü kazandıktan sonra o senenin yazında wat aracılıgıyla abd ye gidip sürem bitmeden bir dil okuluna kayıt yaptırabiliyormuyum?Ben work and travel ile gidip statü değişikliği ile dil okuluna kayıt yaptırsam,türkiyedeki üniversiteyi bırakmam gerekiyor muhtemelen.2 sene boyunca orada dil okulu aracılıgıyla kalabilirsem daha sonrasında community collage okumak istiyorum yani türkiyede bir meslek sahibi olmak yerine direk amerikada düşünüyorum bu yazdıklarım mümkünmüdür acaba?
    Yani 18-19 yaşında abd ye gitmek isteyen biri için wat ile gidip statü değiştirmeyi mi önerirsiniz veya work and travel yapmadan lise bitmeden önce direk dil okulu ile kalmayı mı önerirsiniz?
    Şimdiden yardımcı olan herkese teşekkürler.:)

sorulariniz cok ilgili oldugundan, iletinizi bu basliga tasidim.

WAT sartlariyla ilgili daha genel bir baslik acmamiz lazim artik sanirim, lisede katilmak da mumkun diye biliyorum ama genelde universite ogrencilerine yonelik bir program. Bu konuyu ayrintili arastirip WAT basligini olusturacagim.

Eger Turkiye'deki egitimi dondurup devam etmek isterseniz o sekilde yapabilirsiniz; ama hem okul masraflarini odeyebilecek hem de kendi yasam masraflarinizi karsilayabilecek durumda oldugunuzu gostermeniz gerekiyor.

Yani ogrenci olunca otomatik olarak calisma izniniz oluyor gibi dusunmeyin...

Eger maddi yeterliliginizi gosterip, bir okuldan I-20 alabilirseniz statu degisikligi icin basvuru yapabilirsiniz; bu konudaki bilgileri I-539 basliginda bulabilirsiniz. Fakat onaylanma islemi cok uzun surecegi icin genelde ABD icinde statu degisikligi yapmak yerine, kisiler ABD disina cikip ogrenci vizesi alip daha sonra tekrar ABD'ye giris yapmayi tercih ediyorlar.

Eger Turkiye'de bir okula baslarsaniz ve aldiginiz dersler olursa daha sonra bu kredilerle "transfer ogrenci" olarak da basvuru yapabilirsiniz. Bu konudaki bilgiler icin su basligi inceleyebilirsiniz:

https://yesilkartforum.com/forum/topic/359/amerika-da-transfer-öğrenci-olmak-üniversite

Bu kadar erken yaslarda bu surecleri ogrenmeye calismaniz bence cok olumlu bir durum; eger maddi durumunuz yeterliyse lise sonrasi da vize almayi deneyebilirsiniz, ama genel olarak hem para biriktirmek, hem Turkiye ile olan iliskilerinizi daha guclu gostermek (vize alirken etkili olacak) icin universiteye basladiktan sonra bu sureclere girmek daha mantikli olabilir. Bu surecte hem dil kabiliyetinizi gelistirmis olursunuz, hem de surecler hakkinda daha cok bilgi sahibi olursunuz. Ayrica belirtmis olayim, universite not ortalamanizin cok iyi olmasi da vize alirken oldukca olumlu karsilaniyor. Yani, nasil olsa ABD'de okuyacagim diyerekten dersleri boslamayin 🙂

• Merhabalar herkese,
    Ben geçen sene b1 vizesi aldım. Ama Amerika'ya gidemedim. Bu yıl da j1 ile gitmeyi düşünüyorum. Orada 1 yıllık bir çalışma iznim olacak bu 1 yılın sonunda ben herhangi bir başvuru yapmadan hali hazırda var olan b1 vizeme güvenip kalmaya devam edebiliyor muyum?
    Foruma az önce kayıt oldum eksiğim hatam varsa kusura bakmayın lütfen.
    Sorunun cevabı için de şimdiden teşekkür ederim.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@tnrklnisa hoşgeldin hayırlı olsun hayırlı bayramlar öncelikle pasaporta vurulu b1 vizen var aktif olarak j1 vizesine başvuru yaparsan aynı anda 2 vize olursa diye bir tanesini iptal edebilirler. Ondan dolayı konsolosluk nasıl bir karar verir emin değiliz. Mesela bir kişinin turist vizesi var green kart çıkınca artık turist vizesini iptal ettiler. Bunun gibi nasıl bir yol izlerler bilemeyiz.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@ayvalik10, içinde söyledi: J-1 ve Change of Status hakkında

@tnrklnisa hoşgeldin hayırlı olsun hayırlı bayramlar öncelikle pasaporta vurulu b1 vizen var aktif olarak j1 vizesine başvuru yaparsan aynı anda 2 vize olursa diye bir tanesini iptal edebilirler. Ondan dolayı konsolosluk nasıl bir karar verir emin değiliz. Mesela bir kişinin turist vizesi var green kart çıkınca artık turist vizesini iptal ettiler. Bunun gibi nasıl bir yol izlerler bilemeyiz.

bunu duzeltelim sayin @ayvalik10 , bir gocmen olmayan vize aldiginizda digerini iptal etmeleri cok da gorulen bir durum degil. Tam aksine iki vize de "gocmen olmayan" turde oldugu icin ve kisinin hala gocmen olmayacagini dusundukleri icin ayni anda gecerli bir F, B ve J vizesi sahibi olabilirsiniz.

Ama Green Card icin durum farkli, gocmen vizelerde artik kisi gocmen olacagi icin, gocmen olmayan vizeyi kullanarak ABD'ye girmesi mumkun degil, bunu engellemek icin de gocmen vize alan kisinin var olan gocmen olmayan vizeleri iptal ediliyor.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@tnrklnisa, içinde söyledi: J-1 ve Change of Status hakkında

Merhabalar herkese,
    Ben geçen sene b1 vizesi aldım. Ama Amerika'ya gidemedim. Bu yıl da j1 ile gitmeyi düşünüyorum. Orada 1 yıllık bir çalışma iznim olacak bu 1 yılın sonunda ben herhangi bir başvuru yapmadan hali hazırda var olan b1 vizeme güvenip kalmaya devam edebiliyor muyum?
    Foruma az önce kayıt oldum eksiğim hatam varsa kusura bakmayın lütfen.
    Sorunun cevabı için de şimdiden teşekkür ederim.

Maalesef o sekilde olmuyor, J vizesi ile ABD'ye girdiginizde statunuz J oluyor ve buna gore degerlendiriliyorsunuz, eger B statusune gecis yapmak isterseniz ya ABD icindeyken J'den B'ye gecis icin basvuru yapmalisiniz, ya da ABD disina cikip tekrar B vizenizle giris yapmalisiniz.

• teşekkür ederim yanıtlarınız için

• Bu ileti silindi!

• Herkese merhabalar öncelikle bu yaz work and travel ile wisconsen dells e gideceğim ve ardından statümü değiştirmek istiyorum. Fakat aklıma takılan bir kaç soru var yardımcı olursanız sevinirim.
    1- F1 statüsüyle orada kalınca wattan kalan SSN ile çalışabiliyoruz bunu biliyorum ama çalışırsak eğer green card sürecinde bize sorun oluyormuş bu doğru mu ?
    2- Bu F1 sürecinde tr ye gidip gelmek için bir yol var mıdır? Bu gidip gelenler nasıl gidip geliyor? Gidip gelmek dediğimde 2 senede bir mesela sürekli olan bir şeyden bahsetmiyorum.

Şimdiden cevap verenlere çok teşekkürler . İnanın aklımdaki soru işaretlerin silinmesinde çok önemli bu iki soru. Herkese hayatında başarılar.

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

98

40.9k
Kullanıcı

4.4k
Konu

426.1k

| | | |