Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!
  • ⭐⭐⭐⭐⭐

@Rhonster, içinde söyledi: Amerika'da Emeklilik

@gizem19 merhaba benim bir sorum var toplam kaç farklı emeklilik sistemi var ve kaç farklı yerden emekli olabiliniyor ?

Bunun bir sınırı yok, kaç plan için ödeme yapar ve şartları sağlarsanız o kadar ayrı yerden emekli olunabilir. Ancak genelde işverenlerin sağladığı avantajlara göre tercih ediliyor. Örneğin bazı kurumlar sizin emeklilik için yatırdığınız parayı "match" ediyor, yani aynı oranda onlar da para yatırıyor.

Benim çalıştığım kurumda federal ve TRS emeklilik programları için kesinti yapılıyor. Emeklilik hak ettiğimde bu iki farklı yerden maaş alabileceğim. Federal programdan 65 yaş üstünde 1500-2000 dolar civarında bir maaş alabileceğim. TRS'ten ise hizmet yılı, emeklilik yaşı ve son beş yılın maaş ortalamasına göre ödeme alacağım. 25 yıl çalışırsam toplamda 4-5 bin dolar oluyor diye tahmin ediyorum.

• @Rhonster Devletten genel emeklilik Social Security oluyor... bildigim kadariyla federal devlete ve eyaletlere calisanlar (devlet isi diyelim -polis, ogretmen, milletvekili, devlet/eyalet saglik, cevre organizasyonlarinda calisanlar, vs.) ayrica ordanda emeklilik aliyorlar... calistiginiz firmanin ayrica emeklilik plani olabilir... eskiden daha yaygindi simdi bircok firma emeklilik maasini kaldirdi...emeklilik maasi olan bir firmada calisiyorsaniz firmasina gore en az 3, 5, vs calismis olmaniz gerekiyor... ayrildiginizda burdan bir para almiyorsunuz... emeklilik yasiniz geldikten sonra alabiliyorsunuz... genelde sizin icin yatirilmis parayi toptan da alabiliyorsunuz yada aylik odeme seklinide secebiliyorsunuz... birde daha onceki yazismalarda bahsedilen IRA/401K var... buraya calistiginiz surece kendiniz para yatiriyorsunuz, 401K olan firmalarda sizin yatirdiginizin yani sira firmada yatiriyor... bu parayi en erken 59.5 yasinda cekebiliyorsunuz... normal olarak yapilmasi gereken bu paranin emekli olduktan sonra aylik gelir olarak kullanilmasi... iyi bir emeklilik icin tavsiye edilen full yasinda emekli oldugunuzda bu hesapta son maasinizin 10 kati para birikmis olmasi... mesela son maasi 100 bin $ olanin bu hesapta 1 milyon $ biriktirmis olmasi (ayni yasam standardini korumak icin)... istatiklere gore ABD de bu para ortalama 200 bin $ civari..

ABD de bircok kisi sadece Social Security maasi aliyor...

• @sami-nur Federal vergi oduyorsunuz fakat Social Security ve Medicare kesintileri kalkiyor... birde eyaletlere odenin vergiler var... bazi eyaletler SS emeklilik maasindan vergi almiyor...

https://money.usnews.com/money/retirement/baby-boomers/slideshows/the-most-tax-friendly-states-to-retire

• ⭐⭐⭐⭐

@knnrn @gizem19 teşekkürler

• 7 sene önce work and travel programıyla Amerika'da çalıştım ssn numaram vardı. Bu çalışmanın bana bir katkısı olur mu ?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Tolgahan, içinde söyledi: Amerika'da Emeklilik

7 sene önce work and travel programıyla Amerika'da çalıştım ssn numaram vardı. Bu çalışmanın bana bir katkısı olur mu ?

Baslangic zamani olarak soruyorsunuz sanirim? Bildigim kadariyla bu dediginiz Turkiye icin gecerli, ilk ise baslangic tarihi emeklilik suresini etkiliyor; fakat ABD'de toplam zaman onemli, baslangic o kadar onemli degil...

• @crazycells, içinde söyledi: Amerika'da Emeklilik

@Tolgahan, içinde söyledi: Amerika'da Emeklilik

7 sene önce work and travel programıyla Amerika'da çalıştım ssn numaram vardı. Bu çalışmanın bana bir katkısı olur mu ?

Baslangic zamani olarak soruyorsunuz sanirim? Bildigim kadariyla bu dediginiz Turkiye icin gecerli, ilk ise baslangic tarihi emeklilik suresini etkiliyor; fakat ABD'de toplam zaman onemli, baslangic o kadar onemli degil...

Cevap için teşekkürler

• Avukat Ali Soylu, ABD de emeklilik sistemini anlatmis.

• @knnrn, içinde söyledi: Amerika'da Emeklilik

@TURKEYANDUSA, içinde söyledi: Amerika'da Emeklilik

@knnrn bey, bilgilendirme için çok teşekkür ediyorum. Anladığım kadarıyla 401K etc... bizdeki BES türü özel emeklilik kanalları. Peki,

a. Uber, dorrdash vs türü işler bağımsız çalışıldığı için bu tür yerlerde de emekli pirimi kesiliyor mu? Yoksa kurumsal yerlerde mi çalışmamız gerekecek.

b. Düşük maaş derken, $500 orası için düşük gelebilir, ancak Türkiye şartlarında yaklaşık 3000 TL ediyor. Tahmini düşük ne kadardır?

a. Hayır, buralarda kontratlı çalıştığınız için emeklilik primi kesilmiyor.

b. Şuradan tahmini hesaplama yapabilirsiniz: https://www.ssa.gov/benefits/retirement/estimator.html Benim durumum için 65 yaşımdan sonra 1500 dolar gibi bir rakam çıkıyordu. TRS emekli maaşım 58 yaşımdan sonra 2500 dolar civarında oluyor. Toplamda gayet yeterli.

@knnrn bey, Türkiye'de taksicilik, kargoculuk, servisçilik vb. işlerde çalışanlar için; uber/lyft, grubhub/postmates/doordash/ubereats, amazon flex mesleklerine uygun işler. Bu işlerde çalışanlara hangi emeklilik planı ya da türlerini önerebilirsiniz?

• @RoadtoNewLife

• @MySea çok teşekkürler

• @MySea bu arada Reddit ve Quora'da bu konuyla ilgili bayağı başlık varmış. Tekrardan teşekkür ederim. İnsanlar Solo-401k ve SEP IRA arasında seçim yapmakta kararsız gibi duruyor. Başlıkları ayrı ayrı okuyorum.

• @RoadtoNewLife Rica ederim! Umarim kendi durumunuza uygun bir secenek bulursunuz. 🙂

• merhaba sunu acıklamak lazım uber lytf doordash gıbı ısler yaparak 10 sene emeklılıge hak kazanılıyormu bunu merak eden cok kısı var tabı aylık vergımızı odeyerek yada nasıl oluyor bılen acıklayabılecek olan varmı acaba

• @bitkicel Normalde isverenler calisan icin her paycheck de vergilerin yaninda social security ve medicare icin de kesinti yapar. Yarisini isveren yarisini calisan odemis olur.

Haftalik full time calisarak (40 saat), kesintisiz en az 10 calisirsaniz, social security den emekli olmaya hak kazanabilirsiniz.

Uber, lyft, doordash falan gibi islerde calisanlar, self contractor olarak kabul edildiginden, bu vergi odemelerinin hepsini sizin yapmaniz gerekiyor. Yanilmiyorsam, kazancinizdan social security icin 12.4%, medicare icinse 2.9% oraninda odeme yaparsaniz ve en az 10 yil duzenli devam ederseniz, emeklilik hakki kazanabilirsiniz.

• @MySea, içinde söyledi: Amerika'da Emeklilik

@bitkicel Normalde isverenler calisan icin her paycheck de vergilerin yaninda social security ve medicare icin de kesinti yapar. Yarisini isveren yarisini calisan odemis olur.

Haftalik full time calisarak (40 saat), kesintisiz en az 10 calisirsaniz, social security den emekli olmaya hak kazanabilirsiniz.

Uber, lyft, doordash falan gibi islerde calisanlar, self contractor olarak kabul edildiginden, bu vergi odemelerinin hepsini sizin yapmaniz gerekiyor. Yanilmiyorsam, kazancinizdan social security icin 12.4%, medicare icinse 2.9% oraninda odeme yaparsaniz ve en az 10 yil duzenli devam ederseniz, emeklilik hakki kazanabilirsiniz.

Part time için de benzer bir durum var mı?

• @RoadtoNewLife Part time islerde emeklilik hakki elde edebilmek cok uzun surer. Social security icin 10 yillik full time calisma (40 credits) ulasmaniz lazim. Asagidakini inceleyin:

EN-05-10072.pdf

• @MySea, içinde söyledi: Amerika'da Emeklilik

@RoadtoNewLife Part time islerde emeklilik hakki elde edebilmek cok uzun surer. Social security icin 10 yillik full time calisma (40 credits) ulasmaniz lazim. Asagidakini inceleyin:

EN-05-10072.pdf

Acaba 20 yıllık bir part time çalışma süresi emeklilik için yeterli midir? Şu an Rideshire ve Delivery uygulama kazançları yüksek olduğu için soruyorum 🙂 Kurumsal bir firmada part time dan full time a geçiş daha kolay kolay olacaktır tahminimce. Özellikle pandemi sonlandığında Delivery kazançları çok düşük seviyelere gelecektir.

• ⭐⭐⭐

@RoadtoNewLife rideshare ve delivery isi mi yapiyorsunuz?

• @RoadtoNewLife Bu yillik kazanciniza ve bunu tax return yaparken ne kadar bildirdiginize bagli. Ayrica daha once de yazdigim gibi, self contractor olarak social security ve medicare kesintilerini kendiniz odemelisiniz.

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

70

40.1k
Kullanıcı

4.3k
Konu

420.0k

| | | |