Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• @Ipek-Ozaydin, içinde söyledi: AOS (Adjustment of Status) ile Green Card almak

1. L vizesi icin petition Eylul 2021'de doluyor ve GC sureci ondan once tamamlanmazsa uzatmaya basvurulmasi gerekecek, bu herhangi bir sorun teskil eder mi?

Genel kural su; Amerikada gecerli bir statunuz varken eger AOS talebinde bulunabilirseniz, USCIS'ten kisa sure sonra alacaginiz evraklarinizi alip isleme koyduklarina dair belgeyle birlikte eski statunuzun bir onemi kalmiyor. Yasal olarak iskamet edip islemlerinize devam edebiliyorsunuz. Ama belirttiginiz gibi L vizenizin gecerlilik suresi sizin AOS talebindeki o ilk adimi atabilmek icin yeterli degilse ki verdiginiz tarihlere gore oyle gorunuyor, bir sekilde varsa imkaniniz vizenizin ya da statunuzun suresini uzatmaniz gerekecek.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@mydream Eylul 2021 olarak belirtilmis sayin @mydream , acaba yanlis mi gordunuz?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Ipek-Ozaydin, içinde söyledi: AOS (Adjustment of Status) ile Green Card almak

Merhabalar, Su an L vizesi ile ABD'de yasamaktayim. DV2021 talihlisiyim, case numberim 6000'lerde. Kisitlama oncesinde CP yapmayi planliyorduk fakat simdi tek alternatifimiz AOS gibi duruyor. Pasaport yenileme bekledigim icin henuz DS-260 ya da I-485 formlarimi dolduramadim. Birkac sorum olacak;

1. Belirlenen 4 Service Center'dan birisini biz kendimiz mi seciyoruz yoksa mevcut adresimize gore USCIS mi atiyor? Processing time'lara gore bir secim yapabilir miyiz diye merak ettim.
    2. L vizesi icin petition Eylul 2021'de doluyor ve GC sureci ondan once tamamlanmazsa uzatmaya basvurulmasi gerekecek, bu herhangi bir sorun teskil eder mi?
    3. Ilk hevesle her seyi okumustum ama simdi pasaport yenileme surecinde bilgilerimi sorguluyorum. AOS icin de ilk adim DS-260 degil mi? I-485'i ondan sonra yapiyoruz, dogru mudur?

Simdiden cok tesekkurler.

(3)Numaraniz aktif olana kadar I-485'i gonderemezsiniz. Su an sadece DS-260'i gonderip beklemelisiniz. 1 Ekim 2020'de surec baslayacak...

Ilk iletiyi ve yorumlari tekrar okumaktan cekinmeyin, ilk seferde tum sureci tamamen anlamaniz cok zor.

(2)Fakat sizin cok onemli bir avantajiniz var, L1 vizeleri dual-intent vizeler yani bu vizeyle gocmen olma isteginiz herhangi bir sorun yaratmiyor. O nedenle Green Card sureci devam ederken bu vizeyi uzatmanizda da bir sorun yok. Iki surec beraber gidebilir.

• Ds260'da CP yapacağımı belirttim. Ama AoS yapmaya karar verdim. Ds260 ı açtırmama gerek var mı?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@OnerO, içinde söyledi: AOS (Adjustment of Status) ile Green Card almak

Ds260'da CP yapacağımı belirttim. Ama AoS yapmaya karar verdim. Ds260 ı açtırmama gerek var mı?

Evet, eger karariniz kesinse yakin zamanda actirip USCIS diye belirtin...

• @mydream @crazycells her ikinize de geri donus icin tesekkurler.

• @crazycells, içinde söyledi: AOS (Adjustment of Status) ile Green Card almak

@mydream Eylul 2021 olarak belirtilmis sayin @mydream , acaba yanlis mi gordunuz?

Keske yanlis gormus olsaydim. Daha beteri, 2021 deyiz zannettim. Insan gunleri karistirirda yillari karistirir mi? 🙂 Benim sanirim dinlenmeye ihtiyacim var. Bu arada sayin @Ipek-Ozaydin yasadigim bu "ufak" zaman karmasasindan oturu kucuk bir kalp carpintisina sebep olduysam okudugunuzda, ozur dilerim. 🙂

• @crazycells Merhaba, sagolun yardimlariniz icin. KCC benim ds260'i acmis ama location'i degistiremiyorum. Ankara olarak gozukuyor. Ben AoS yapmak istedigimi belirtmek istiyorum.

ikinci bir konu da ben formu actirmak istediğimde sadece benim formum acilmis oluyor sanirim. Esiminki acilmamis. Bunun icin ne yapmam lazim?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@crazycells Merhaba, sagolun yardimlariniz icin. KCC benim ds260'i acmis ama location'i degistiremiyorum. Ankara olarak gozukuyor. Ben AoS yapmak istedigimi belirtmek istiyorum.

ikinci bir konu da ben formu actirmak istediğimde sadece benim formum acilmis oluyor sanirim. Esiminki acilmamis. Bunun icin ne yapmam lazim?

Son kisimda formu gondermeden hemen once degistiremiyorsaniz KCC'ye bu bilgiyi verin, kendileri de degistirebilirler. Aciklamayi email'de yaparsiniz.

Esinizinkinin de acilmasini email ile talep etmeniz gerekiyor. Genelde herkesinkini otomatik acmiyorlar. Ama zaten email gonderecekseniz tum dosyalar icin Ankara'yi USCIS olarak degistirmelerini isteyebilirsiniz.

• @crazycells CPyi AoS ile değiştirmek istediğimi ifade eden bir email attım KCCye. Ve dedim ki klasik hazır mesaj göndermeyin lütfen dedim. Talebe uygun bir cevap yazın dedim.

Attıkları mailde ilk cümlede böyle yazmışlar:
    "This case is already AOS (adjust of status)" ardından klasik otomatik hazır mesajlarından AoS ile ilgili olanı eklemişler. Ancak açtırdığım DS260tan bakınca hala location Ankara gözüküyor ve güncelleme yapamıyorum. Normal mi bu durum?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@crazycells CPyi AoS ile değiştirmek istediğimi ifade eden bir email attım KCCye. Ve dedim ki klasik hazır mesaj göndermeyin lütfen dedim. Talebe uygun bir cevap yazın dedim.

Attıkları mailde ilk cümlede böyle yazmışlar:
    "This case is already AOS (adjust of status)" ardından klasik otomatik hazır mesajlarından AoS ile ilgili olanı eklemişler. Ancak açtırdığım DS260tan bakınca hala location Ankara gözüküyor ve güncelleme yapamıyorum. Normal mi bu durum?

Tamamdir, bu durumda sorun yok. Dosya numaraniz aktif olunca bu konudaki bilgilerle surece devam edebilirsiniz, artik DS-260 ile bir isiniz kalmadi...

• @crazycells Sagolun, yardimlariniz icin.

• Merhabalar, @crazycells

Biz Consular Processing ve AOS arasindaki avantajlari ve dezavantajlari degerlendiriyoruz. AOS'nin work permit vermesi bizim icin daha avantajli olacak gibi duruyor. Birkac sorum olacak:

1- Burada turist vizesiyle duran biri, priority date geldiginde hala buradaysa AOS'ye eligible oluyor mu?
    2- AOS'ye eigible olmak icin Turkiye'de veya ABD'de evlenmenin bir farki var mi?
    3- Ogrenci (F1) vizesiyle AOS yapmak daha mantikli gibi; eger F1 alacaksak once evlenelim mi? Esimle Turkiye'de evlenip esim F1 ile ABD'ye geldikten sonra burada AOS yapabiliyor ve work permit alabiliyor mu?

Cok tesekkur ederim.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@ozengnr, içinde söyledi: AOS (Adjustment of Status) ile Green Card almak

Merhabalar, @crazycells

Biz Consular Processing ve AOS arasindaki avantajlari ve dezavantajlari degerlendiriyoruz. AOS'nin work permit vermesi bizim icin daha avantajli olacak gibi duruyor. Birkac sorum olacak:

1- Burada turist vizesiyle duran biri, priority date geldiginde hala buradaysa AOS'ye eligible oluyor mu?
    2- AOS'ye eigible olmak icin Turkiye'de veya ABD'de evlenmenin bir farki var mi?
    3- Ogrenci (F1) vizesiyle AOS yapmak daha mantikli gibi; eger F1 alacaksak once evlenelim mi? Esimle Turkiye'de evlenip esim F1 ile ABD'ye geldikten sonra burada AOS yapabiliyor ve work permit alabiliyor mu?

Cok tesekkur ederim.

Surec F2A idi degil mi?

AOS yapmak icin turist vizesi veya ogrenci vizesi alamazsiniz maalesef. Bu vizeleri kendi amaclari ne ise ona gore kullanmalisiniz. Turist vizesi en kotu vize tercihi olur, zira yakin bir gecmiste ulkeye girmissiniz ve AOS islemlerine baslamissiniz. USCIS memurunu, turist vizesini amacina uygun kullandiginiza ve AOS'ye ABD icindeyken basvuru nedeninizin olagandisi durumlar neticesinde gerceklestigine ikna etmeniz lazim. Karar size kalmis, ama ben sadece yasal olan yontemleri kullanmanizi tavsiye ederim.

1. Evet, icinde bulundugunuz duruma gore olabilir; fakat turist vizesiyle ABD'de "priority date"in "current" oldugu ana denk gelmeniz cok ilginc bir tesaduf 🙂

2. Yok, ama gocmenlik niyetinizi gosterdikten sonra konsoloslukta vize almaniz zorlasabilir, vize alsaniz dahi CBP sizi ABD'ye sokmayabilir. Gocmen vizelerle, gocmen olmayan vizeleri birbirinden ayirmaniz lazim.

3. I-485 ile birlikte I-765 basvurusu yaparsaniz work permit alabilirsiniz ama F1 vize ogrencilerin alacagi vize. F1 vizeyi AOS yapmak icin alamazsiniz.

• Oncelikle cok tesekkurler @crazycells, bu sayfayi okuyana kadar her sey karman cormandi kafamda. Gerci hala oyle, ama biraz daha az 🙂

Ben de DV2021 talihlisiyim, case number 20xxx. Su anda da H-1B ile Amerika'da calisiyorum, vizem seneye Agustosta bitiyor, ve daha fazla uzatamiyorum.

Onceki senelerin Visa Bulletin Section B'ye baktigimda, Mart ile Haziran arasinda benim numaralarima sira gelmis. AOS ile basvurmayi planliyordum, cunku ilk state.gov ve USCIS sitesinde okudugumda islem cok basit gelmisti. Anladigim kadariyla DV icin biometrics ve gorusme islemleri biraz daha kisa suruyor (2-4 ay). Ama bu forumu okudukca bundan biraz sogudum. Ben hala gelecek sene icin pesimistigim, ve Turkiye'ye seyahatlerin zor olacagini dusunuyorum (2ser hafta karantina, vs.). Ayni zamanda benim siramin Mayis'a kadar gelmesini bekliyorum.

Butun bunlara ek olarak, benim sirketim de Green Card basvurusunu 2019 sonunda EB3 kategorisiyle baslatti. Hala PERM asamasindayiz, ve ne zaman I-140 ve I-485'e basvurabilirim hicbir fikrim yok.

Su anda en mantiklisi DV ile devam etmek, ve DS260'i AOS opsiyonu ile gondermek gibi. Siz ne tavsiye edersiniz?

Ek olarak, avukatlar konusunda farkli fikirler okudum. Sizce benim durumum icin bir avukatla anlasmakta fayda var mi?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@kivanc, içinde söyledi: AOS (Adjustment of Status) ile Green Card almak

Oncelikle cok tesekkurler @crazycells, bu sayfayi okuyana kadar her sey karman cormandi kafamda. Gerci hala oyle, ama biraz daha az 🙂

Ben de DV2021 talihlisiyim, case number 20xxx. Su anda da H-1B ile Amerika'da calisiyorum, vizem seneye Agustosta bitiyor, ve daha fazla uzatamiyorum.

Onceki senelerin Visa Bulletin Section B'ye baktigimda, Mart ile Haziran arasinda benim numaralarima sira gelmis. AOS ile basvurmayi planliyordum, cunku ilk state.gov ve USCIS sitesinde okudugumda islem cok basit gelmisti. Anladigim kadariyla DV icin biometrics ve gorusme islemleri biraz daha kisa suruyor (2-4 ay). Ama bu forumu okudukca bundan biraz sogudum. Ben hala gelecek sene icin pesimistigim, ve Turkiye'ye seyahatlerin zor olacagini dusunuyorum (2ser hafta karantina, vs.). Ayni zamanda benim siramin Mayis'a kadar gelmesini bekliyorum.

Butun bunlara ek olarak, benim sirketim de Green Card basvurusunu 2019 sonunda EB3 kategorisiyle baslatti. Hala PERM asamasindayiz, ve ne zaman I-140 ve I-485'e basvurabilirim hicbir fikrim yok.

Su anda en mantiklisi DV ile devam etmek, ve DS260'i AOS opsiyonu ile gondermek gibi. Siz ne tavsiye edersiniz?

Ek olarak, avukatlar konusunda farkli fikirler okudum. Sizce benim durumum icin bir avukatla anlasmakta fayda var mi?

Bence su an ikisini ayni anda devam ettirmek en mantiklisi sayin @kivanc 🙂 Bu sekilde yapmanizda bir sakinca yok...

Fakat dosya numaraniz biraz yuksek, ilk aylarda AOS surecine yardimci olmak icin yuksekten bir numara ile baslayabilirler. Boyle bir durumda AOS secenegini dusunebilirsiniz ama normalde CP'den devam etmeniz daha mantikli kanimca... Cunku AOS surecinin beklenildigi kadar hizli gerceklesmeme ihtimali var. Sizin de degindiginiz gibi bazi belirsizlikler var maalesef, o nedenle su an en garanti yoldan gidelim derim... DS-260 formu CP icin doldurun, ayni zamanda EB surecine de kesinlikle devam edin... Eger sira daha da erken gelirse AOS surecine cevirebilirsiniz, eger bekledigimiz gibi hizli gelmezse o durumda Turkiye'ye gidip vize alirsiniz. Bu sekilde yapmak mantikli geldi mi?

Surece bir avukatla devam etmek zorunda degilsiniz.

• DS260 formunu gonderdikten ve numaraniz aktif olduktan sonra I-485 formunu doldurup, surece baslayabilirsiniz.
    AOS-cularda evrak istegi ve onayı olmuyor mu ? direk current olmayı mı bekliyorlar ? ))

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Masda, içinde söyledi: AOS (Adjustment of Status) ile Green Card almak

DS260 formunu gonderdikten ve numaraniz aktif olduktan sonra I-485 formunu doldurup, surece baslayabilirsiniz.
    AOS-cularda evrak istegi ve onayı olmuyor mu ? direk current olmayı mı bekliyorlar ? ))

I-485 ile birlikte evraklari USCIS'e gonderiyorsunuz. Vize numarasini KCC, USCIS'e gonderiyor; fakat onun disinda KCC'nin AOS'ye bir katkisi ya da etkisi olmuyor.

• @crazycells, içinde söyledi: AOS (Adjustment of Status) ile Green Card almak

@Masda, içinde söyledi: AOS (Adjustment of Status) ile Green Card almak

DS260 formunu gonderdikten ve numaraniz aktif olduktan sonra I-485 formunu doldurup, surece baslayabilirsiniz.

I-485 ile birlikte evraklari USCIS'e gonderiyorsunuz. Vize numarasini KCC, USCIS'e gonderiyor; fakat onun disinda KCC'nin AOS'ye bir katkisi ya da etkisi olmuyor.

Teşekkürler 🙂

• @crazycells tesekkurler cevabiniz icin. eger CP ile devam edersem, "current olunan ay" yine benzer aylarda gelecek gibi duruyor (https://yesilkartforum.com/forum/topic/3422/dv2021-2021-green-card-lotosu-asamalari?page=1'daki listelere bakarak). Bu current olunan ay ile bizim USCIS'e basvurabildigimiz ay da ayni sanirim.

Acikcasi benim durumum icin endisem is vizemin seneye Agustosta bitmesinden dolayi kaynaklaniyor. Anladigim kadariyla, CP secilirse, current olunduktan 1-2 ay sonrasi icin mulakat tarihi veriliyor. AOS ile de current olunduktan sonra 3-4 ay suruyor (ortalama). Tam tersini yapsam, DS260'i AOS ile doldursam ve bu sene sonundaki duruma gore CP'ye cevirsem, sizce daha mantikli olmaz mi? Ulkeden cikmamak uzerine plan yapmak daha makul geliyor su anda bana 😕

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

47

40.1k
Kullanıcı

4.3k
Konu

420.0k

| | | |