Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!
  • ⭐⭐⭐⭐⭐

@gariban DV-2022 hemen açılmaz ondan önce DV-2021 loto aşamaları sonra DV-2021 mülakat deneyimleri var

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Ömür, içinde söyledi: DV2021 Bekleme Odası

@Final-Approach Merhaba,

"Gelir vergisinin olmadığı eyalette, satış vergisi de % 4 ile en düşük eyaletlerden"

Bu kişisel bir merak, hani TR den alıştık devletin tüm geliri vergi.
    Eğer eyaletin geliri vergiden değilse geliri nasıl elde ediyor, yani sosyal hizmetler için gelir, yol, su, elk vs....

Eyalet sadece gelir vergisi almiyor, ama diger vergiler aliniyor. Ornegin Texas'ta emlak vergisi diger pek cok eyalete gore yuksek, tum eyaletler arasinda ucuncu sirada: https://www.armstrongeconomics.com/world-news/taxes/us-property-tax-comparison-by-state/

Texas icin bir diger durum da etliye sutluye pek karismamasi. Yani sosyal yardim, ucretsiz saglik hizmetleri, egitim gibi konularda diger eyaletlere gore daha az destek var. California veya kuzeydogu eyaletleri gibi "sosyal devlet" mantigi ile calismaz, her koyun kendi bacagindan felsefesi hakimdir. Ama buna karsilik is imkanlari coktur ve yasam masraflari dusuktur. Yani eyalet size fazla bir sey sunmaz ama sizin bu gibi seyler icin daha cok paraniz vardir.

• Bence muhabbet güzel oluyor. Çalışmaktan vakit bulabildiğim zamanlarda buraya bakıyorum, son yazdığımdan sonra bir iki sayfa ilerlemişse arayı heyecanla okuyorum 😃 İlk mesajım da 746. sayfadaymış. sonuçta burası bekleme odası, banka önünde sıra beklerken muhabbet ediyormuş gibi düşünelim 😃

• Bugün günlerden Konya! Ülkemizin yüz ölçümü bakımından en büyük şehri, tahıl ambarı (en azından bir zamanlar öyleydi), Anadolu Selçuklu Devleti'nin başkenti ve pek tabii kıymetli şahsımın da doğup büyüdüğü yer... ''Görmeden Önce Ölünecek 100 Yer'' listesinde ilk 10 da yer alan bu güzide ilimizin etli ekmeği, fırın kebabı ve uzay zaman eğrisinde kırılmalara neden olan ahlak anlayışlarıyla ün salmış hacı emmileri meşhurdur. Toplamda 100 binden fazla öğrenciye ev sahipliği yapmasıyla da eğitim alanında ülkemizin öncü şehirlerindendir. Bisiklet kullanımının en yaygın olduğu şehirlerden biri olmasına karşın aynı zamanda ülkedeki obez nüfusun da büyük bir kısmını tek başına sırtlanmasıyla ironinin tepesine çıkıp orada zirve yalnızlığı yaşatmaktadır.

Greencard'ın bana çıkmaması ihtimaline kendimi şimdiden hazırlamak adına böyle bir şey yaptım. Ve unutmayın; Konya'da yaşanan Konya'da kalır.

konya.png

• ⭐⭐⭐⭐

@reader, içinde söyledi: DV2021 Bekleme Odası

@ibrahimasar fikirleriniz için teşekkürler neden Almanya diye sorsam?

Ben Almanyayı kendi açımdan tercih ettim. En iyi yer Almanya diye değil,

1. Almanyanın İsveç ve Finlandiyaya göre daha ılıman bölgeleri var.
    2. Mesleğimden dolayı Almanyada teknik elektronik ile ilgili daha fazla olanak bulacağımı, Türkiye ile ticaret yapabileceğimi öngörüyorum.
    3. Almanya nispeten daha kozmopolit. Dezavantajları da vardır elbette ama ben avantajlarını yakalamaya odaklanmayı planlıyorum.
    4. Bir başka yere geçiş yapma açısından bence Almanya daha iyi bir sıçrama tahtası olur. Büyükler ligi hesabı...
    5. Tüm herşey 4 x 4 lük, gönlünden geçen yer nere derseniz Finlandiya derim. Her zaman Finlandiya, Estonya vs gibi küçük kuzey avrupa ülkeleri cezbetmiştir beni... Mmmm Talinnn 🙂
  • ⭐⭐⭐⭐

@gariban, içinde söyledi: DV2021 Bekleme Odası

Merak ediyorum çıkmış gibi varsayan ve gittiğinde kendini karşılaşacak olduğu yeni hayata şimdiden hazırlık yapan var mı? Manevi olarak değil fiziki olarak misal masraflar için birikim yapmak, nasılsa götürmeyecek olduğu eşyaları azaltmak, çocuklara ingilizce konuşmak, giderse yapabilecek olduğu başkaca meslekler hakkında kendini geliştirmek vs. Sanırım bu kadarı yoktur.

Ben çıktığını düşünüyorum. İhtiyacım olmayacak şeyleri almayarak neleri atacağımın hesabını yaptım. Eşyalarımın ihtiyacım olacaklarını İstanbuldaki evime bırakıp ara sıra gelirsem kullanırım diye plan yapıyorum. Gereksiz hiç bir şeyi götürmemeyi planlıyorum. İş olarak hangi kendime ait işi nerede yapabilirim, hangi bölgede ne tür işler gider onu araştırıyorum. İş için seçeceğim bölgeye yakın uygun ve beğenebileceğimiz ev ve çocuğa okul araştırıyorum. İngilizce olarak kendimizi yıllardır geliştiriyoruz. Buna devam edeceğiz. Mesleki olarak az riskli, kişiye ve müşterinin keyfine fazla dayalı olmayan, sürekli talep yaratılan bir sektöre yönelmeyi planlıyoruz. Varmıdır öyle bir iş. Vardır. Arayan bulur mutlaka.

• ⭐⭐⭐⭐

@ayvalik10, içinde söyledi: DV2021 Bekleme Odası

@gariban 6 haziran ile 1 ekim arasında 5 ay var. 1 ekimde mülakata girdin 6 ay daha vaktin var giriş için yani anlayacağın 10 - 11 ay varken neden şimdiden bu kadar stresin içine girelim. Dediklerin basit şeyler sen çocuk diyorsun en az 200.000 TL paran hazırmı ki dediğin olaylara başlayasın ondan dolayı boşver sen merak etme herkes para dedinde dediklerine daha sıra gelmesi çok zaman var

Fatih birden söyleme böyle şeyleri. Kalbi tutacak şimdi milletin. Turgut abi diyecek 200 bin rakamını neye göre buldun... Arada biri çıkacak, yaw green card bedava değil mi. Sizden 200 bin mi istediler. Dolandıracaklar sizi dikkat edin diyecek 🙂 Yapma böyle. Alıştıra alıştıra söyle. 200 lira de önce. 1000 lira da bazı işlemler için gerekebilir de. Sonra 200 liradan bin kere harcayacaksınız ya da 1000 liralık bazı işlemlerden 200 kez geçeceksiniz de. Yavaş yavaş oluşsun rakam piramidi 🙂
    Şaka bir yana. Yaklaşık 30 bin dolar eden bu rakam taban rakama yakın. Houstonda ev tutup araba alıp 1 çocuğum bir hanım bir ben gidiyorum dediğinde bu rakam senden çıkmış olacak. Çoğu olur ama azı zor olur.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@ibrahimasar korona öncesi amerikaya gidecekler iş bulurum çalışırım mesleğimi yaparım şeklinde cevaplar veriyorlardı böylelikle para miktarı çok aşağıda değilse kabul ediyorlardı. Şimdi bu lafıda söyleyemicen iş yok işsizlik %14,7 ozaman bu 200.000 TL ııııhhhh cıııkkkkkk yetmez diyecekler ben mülakatlarda ciddi anlamda iş tecrübesi olmayan yada geçerli mesleği olmayanlar sıkıntı yaşayacaklar. saydıracak herkeste şu soracağı soruya cevap ne vereceksiniz. Çalışmadan ne kadar yaşayabilirsin.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@ibrahimasar benim yazdığım parayı boşver asıl sen @ahmeter32 yayınladığı videoyu dil hapı almadan seyretmeyin

• @ayvalik10 anlamadım , adam bişey dememiş ki , 60 gün sonra olacağını , 30 eylülün son gün olduğunu zaten herkes biliyordu , bu adam ekstra ne demiş , ayrıca ne para ne bişey demiş parayı nerden çıkardınız ,

• @ibrahimasar 200 çok uçuk bir rakam , 30 yapıyor neredeyse , tipik bir abd li bile o kadar parayı şak diye bankada gösteremez , ayrıca para tek kriter değil , bu gözler 6k ile geçeni gördü

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@AgeGuns 200.000 TL uçuk mu tek demiyor çocuklu aile diyor. kişi başı 10.000 dolar dersin 10.000 x2 =20.000 dolar. Çocuk için de 5.000 dolar dersin. 20.000 + 5.000 = 25.000 dolar yapar. 7 ile kuru çarp 180.000 TL para yapar. Ayrıca 6.000 dolar gidenler doktordu yeni mezun yada iş tecrübesi olmayan kişi değildi. Kaldı ki bu dönemde 6.000 dolarla geçinebilir mi bir insan çalışmadan. Delivery bile yapamazsın SSn yok DMV kapalı @redsat2000 @FreeWoRLD @crazycells

• ⭐⭐

@ibrahimasar ben bu tür hazırlıkları yapıyorum yazılıma yöneldim zaten yabancı değilim, burada memurluk yapıyorum gidersem işime yaramaz diye kendimi geliştirmeye çalışıyorum. Eşyaları azalttım. Sürekli çıkmış olduğunu var sayıyorum. Ben evrene mesajı göndereyim diye elimden geleni yapıyorum.

• ⭐⭐

@AgeGuns 200.000 TL uçuk mu tek demiyor çocuklu aile diyor. kişi başı 10.000 dolar dersin 10.000 x2 =20.000 dolar. Çocuk için de 5.000 dolar dersin. 20.000 + 5.000 = 25.000 dolar yapar. 7 ile kuru çarp 180.000 TL para yapar. Ayrıca 6.000 dolar gidenler doktordu yeni mezun yada iş tecrübesi olmayan kişi değildi. Kaldı ki bu dönemde 6.000 dolarla geçinebilir mi bir insan çalışmadan. Delivery bile yapamazsın SSn yok DMV kapalı @redsat2000 @FreeWoRLD @crazycells

Şimdi kimsede bu paranın var olmadığını var sayıp yazıyorsunuz. Ya varsa derdi tek GC çıksın noktasında ise ne olacak.

• ⭐⭐

@ayvalik10 200.000 öyle uçuk bir rakam değil bence bir ev alsak 400k yi gözden çıkarıyoruz. Bence bu para konusu üzerinde fazla oyalaniyorsunuz.

• @ayvalik10 benim dediğim 6 ,sizin sağdığınız 6 değil ,

bu forumdan önceki forumdan ve şahsende tanıdğım biriyidi , parayıda arkadaşından borç almıştı 1 hafta önce , mülakattan çıkıncada cep şubesinden geri göndermişti

zira kuzenlerim 3k dolar ile gittiler

burada asıl mesele orada tanıdık olup olmaması , gider gitmez mustang alırsan tabi yetmez ,

benim dayımdan tut halamlara bir çok aile ferdim orada yaşıyor , o kadar para bile lazım olmaya bilir bana ,zira iyi kötü 1 ay kalacak yerim var

tabiki bu anlatıklarım benim için geçerli , evli 3 çocuklu , kimsesi orada yaşamayan biri için haklısınızdır ona birşey diyemem

ben kendi açımdan konuşuyorum

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@AgeGuns, içinde söyledi: DV2021 Bekleme Odası

@ibrahimasar 200 çok uçuk bir rakam , 30 yapıyor neredeyse , tipik bir abd li bile o kadar parayı şak diye bankada gösteremez , ayrıca para tek kriter değil , bu gözler 6k ile geçeni gördü

ABD'de sizinle ilgilenecek kisiler varsa, yatacaginiz yer, kalacaginiz ev hazirsa, is konusunda yardimci olan birileri varsa tabii ki 500 dolar bile yeter 🙂 ama bu durum sagda solda "500 dolar yeterli" diyebilecegimiz anlamina gelmiyor 🙂

6000 dolar ile insanlarin vize alip almamasi dert degil, onemli olan 6000 dolar ile tek basina gecinebilir mi? Ilk aylarda normalden cok daha fazla harcama yapacaksiniz, o nedenle 6000 dolarla birileri ABD'de hayata ideal sekilde baslayamaz. Oldukca zorlanir ve planlari bekledigi gibi gitmezse buyuk ihtimal her seyi birakip Turkiye'ye geri doner... Bu sekilde (maddi birikimini tukettigi icin) geri donus karari alan cok fazla kisi var maalesef. Dolayisiyla forumda maddi birikimin onemine vurgu yapmak daha dogru bir tavsiye olur.

• Herkese selamlar.. uzunca bir aradan sonra girip neler olmuş diye bir bakayım dedim. Başvuru sürecinden bu yana kafamda deli sorular dönmeye başladı. Neden derseniz başvuru gününden sonra malum her insan hayatında değişiklikler oldu. Bunlardan biri corona bir diğeri dolardaki artış. Kişisel değişimlerden biride iş hayatımdaki olumlu değişimler. Yaşım 38. İlk başvurumu geçen yıl yapmıştım ve o günden beri hep heyecanla başvuru yapıp sonucu bekleyedurdum. yaklaşık 20 yıldır yazılım işiyle uğraşıyorum bunun son 17-18 yılı profesyonel iş hayatında. Şuan itibariylede özel sektörde bir yazılım ekibinin yöneticisiyim ve hatrısayılır bir gelirim var şükür. Çıkarsa gitmeli miyim gitmemeli miyim arasında çok düşünüyorum bu aralar. Özelliklede başvuru sürecinden sonra gerçekleşen bu sebeplerden ötürü. Değer mi değmezmi sürekli düşünüyorum.
    Fikirlerinizi merak ediyorum.

• ⭐⭐⭐⭐

@gariban, içinde söyledi: DV2021 Bekleme Odası

Şimdi kimsede bu paranın var olmadığını var sayıp yazıyorsunuz. Ya varsa derdi tek GC çıksın noktasında ise ne olacak.

Varsa sorun yok zaten. Yoksa biriktirilmeli. Kimse kimsede ne kadar para olduğunu bilemez. Yok zannettiğin adamda iyi yerde bir tarla vardır. Satıverir, tek diye hesaba 350 bin atar. Fakat genelimizde hazır değil bu para. Bir yerlerde bağlı ya da hiç yok. Parası hazır olanlar da çıkmasını beklemekten başka pek çok yöntem var. Gözünü karartıp birine baş koyabilir.

• ⭐⭐⭐⭐

@AgeGuns, içinde söyledi: DV2021 Bekleme Odası

Para artık önemli bir kriter. 30 binden yapılacak masraflar özetle şöyle...
    Sadece başvuranın pasaportunun olduğunu kabul et.
    Eş ve çocuğa pasaport 200 $
    3 kişi doktor muayenesi, 1000 $
    3 kişi vize ücreti 1000$
    3 kişi izmirden ankaraya bir kez gidiş geliş. Ankarada 2 gün konaklama 300 $
    3 kişi istanbul aktarmalı miami uçağı 1500 $
    3 kişi 1 hafta airbnb de kalıp ev aradı 400 $
    1 haftalık araç kirası yakıt vs 600 $
    3 kişi 2 öğün dışarıda yemek 7 gün 450 $
    Ortalama bir ev kira + depozito 2500 $
    Ortalama bir araç satın alındı 5000 $
    Ortalama ev eşyası dizildi 2000 $
    Eve ilk gıda alışverişi 400 $
    Buraya kadar 15350 $ harcandı. İş bulunmadı henüz. Tanıdık yok, göz önüne alınmayan sürpriz masraflar yok. Sigorta yaptırılmadı, çocuk okula yazılmadı.. Paranın yarısı Miami şehir haritasını eline almadan bitti. Miami şart değil, Houston da olsa North Carolina da olsa üç aşağı beş yukarı böyle. Haa bu bana göre olacak masraf. Herkes yorganının boyunu bilir. Ama 30000 asla uçuk bir rakam değil.

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

93

40.9k
Kullanıcı

4.4k
Konu

425.6k

| | | |