Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

Trump Hükümeti Tüm Amerikalılara Çek Gönderiyor (CARES Act Stimulus Payments)

• ⭐⭐

@knnrn tesekkur ederim.

• @knnrn ama orada da son seçenek bize uymuyor 😕

• Ceklerin gelis suresi iki ayi bulur deniliyor acaba dogrumudur?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@dilara1424, içinde söyledi: Trump Hükümeti Tüm Amerikalılara Çek Gönderiyor (CARES Act Stimulus Payments)

@knnrn ama orada da son seçenek bize uymuyor 😕

2020'de gelenler de yıl sonunda vergi iadesi olarak alacak.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@kursat68, içinde söyledi: Trump Hükümeti Tüm Amerikalılara Çek Gönderiyor (CARES Act Stimulus Payments)

Ceklerin gelis suresi iki ayi bulur deniliyor acaba dogrumudur?

Nisan sonunda başlayıp Ağustos'a kadar sürmesi bekleniyor. O nedenle IRS'e hesap bilgilerinizi verip bankadan direct deposit şeklinde almak daha mantıklı.

• @knnrn Malesef ben ayni goruste degilim. Sizin paylastiginiz ayni linkten:

Who should use Non-Filers: Enter Payment Info to provide additional information to receive the Economic Impact Payment?

Eligible U.S. citizens or permanent residents who:

Had gross income that did not exceed $12,200 ($24,400 for married couples) for 2019
    Were not otherwise required to file a federal income tax return for 2019, and didn't plan to

You can provide the necessary information to the IRS easily and quickly for no fee through Non-Filers: Enter Payment Info. We will use this information to determine your eligibility and payment amount and send you an Economic Impact Payment.

Benim anladigim, eger 2019'da geliriniz yoksa, odeme yapmayacaklar. Ve son cumleye bakarsaniz, non-filers bolumunde doldurdugunuz bilgileri kullanarak, sizin "eligibility" yani uygunluk durumunuza karar verecekler ve sonrada ne kadar para gonderilecegine. Yani eligible degilseniz, devami yok.

• Burada kimsenin umudunu kirmak istemem ve umarim yaniliyorumdur. Ama benim anladigim bu. Yinede mutlaka non-filers kismindan bilgilerinizi girin, belki ben yaniliyorumdur ve odeme yaparlar...

• Bize de yardım yatmış. Bebeğimizi eklemiştik 2019da onun içinde yardım almışız. Güzel bir doğum günü hediyesi oldu 🙂

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@MySea Tabii ki ben de işin uzmanı olduğum için yazmıyorum, sizin gibi kişisel görüşümü yazıyorum. Zaman geçtikçe ve elimizdeki veri arttıkça daha iyi yorum yapabileceğiz.

• @knnrn Kesinlikle haklisiniz.

• @knnrn, içinde söyledi: Trump Hükümeti Tüm Amerikalılara Çek Gönderiyor (CARES Act Stimulus Payments)

@gkhanfeez, içinde söyledi: Trump Hükümeti Tüm Amerikalılara Çek Gönderiyor (CARES Act Stimulus Payments)

Biz çekle alabiliriz herhalde 😂 mecburen bekleyeceğiz.

Yukarıda paylaştığım linkten hesap bilgilerini girersen sana da direct deposit şeklinde gelir.

Bende gördüm onu tam karar veremedim 2018 de hesap no vermemiştir checkle aldık, 2019’u filed ettim ama posta ile o da geçen hafta ulaşmıştır ellerine onda hesap numarası var. 2019’u yaptıysanız non-filers yapmayın yazıyo tam çözemedim 🙂 onu işleme alana kadar herhalde check gelebilir diye düşündüm 🙂

• ⭐⭐

Dün banka hesabıma IRS tarafından 1200$ yatırılmış.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

Stimulus check konusunda diger mecralarda yazilanlara goz gezdirdim, anladigim kadariyla guncelleme yapayim... Oncelikle IRS, bu surecle ilgili her seyi duzene oturtmus ve bu konuda yonerge yayimlamis degil; o nedenle hala bazi bilinmeyenler mevcut.

Fakat ABD'de olup vize sahibi olup check alanlar da mevcut, almayanlar da... Daha once ilk yasa aciklandiginda yasada vize sahiplerini ayirmadigini ve "taxpayer" diye gectigini soylemistik. O nedenle vizeye sahip olanlarin da eger hukumete vergi odedilerse alacagini tahmin ediyorduk, ki aynen o sekilde oldu...

IRS'in ilk baktigi sey, sizin bir SSN sahibi olup olmadiginiz. Eger SSN'niz varsa taxpayer kabul ediliyorsunuz. O nedenle ABD'de turist olarak bulunan arkadaslar dogal olarak bu check'ten yararlanamazlar. SSN sahibi olmanin disinda resident olmaniz da onemli. Bu konuda daha once formulu vergi konularinda yazmistik, IRS'in yonergelerini incelerken hatirladim... IRS'e gore, eger 2019 yilinda en az 31 gun ABD'de bulunduysaniz ve 2017, 2018 ve 2019'da toplamda en az 183 gun ABD'de bulunduysaniz (bu formul soyle: 2019'da bulundugunuz gunlerin tamami + 2018'de ABD'de bulundugunuz gunlerin 1/3'u + 2017'de ABD'de bulundugunuz gunlerin 1/6'si 183 gunu gecmeli) o durumda IRS sizi 'resident' kabul ediyor. IRS, buyuk ihtimal bu sartlara bakarak odeme yapiyor.

Ayrica anladigim kadariyla onemli olan 2019'daki cocuk sayisi... yeni dogan cocuklar icin buyuk ihtimal +500 dolar alamayacaksiniz; ayrica eger 2019'daki cocugunuzu henuz IRS'e vergi bildirimlerinde bildirmediyseniz o durumda bu 500 dolari cok buyuk ihtimalle ayri bir check olarak almaktansa 2020 vergi bildirimlerinde 'tax credit' olarak alacaksiniz, eger 2019 yilinda az kazandiysaniz ve 2018 yilinda cok kazandiysaniz ve dogal olarak size 1200 dolardan az check verildiyse, o durumda arada kalan miktari yine 'tax credit' olarak vergiden dusebileceksiniz. Sanirim ayni durumda fazlaliklar icin de gecerli, yani size fazla odeme yapildiysa o durumda 2020 vergi bildirimlerinde bu hesaba katilarak size vergi borcu cikarilabilir. En basta da dedigim gibi IRS'in henuz her soruyu cevaplayan bir yonergesi yok.

Eger IRS'ten henuz check'i almadiysaniz o durumda ve stimulus check'e uygun bir bebeginiz varsa o durumda en mantikli yapilacak sey hizli bir sekilde 2019 vergi bildirimini yapip, IRS'in buna gore check gondermesini saglamak. IRS, 2. kez check gondermeyip, aradaki farki tax credit olarak size verebilir.

• Merhaba arkadaşlar abd ye 19 martta giriş yaptık bizim bu 1200 dolarlık yardımı alamayacagimizi biliyorum fakat coronadan dolayı işsiz kaldığımız için mağdur olduk bunun haftalık 600 dolar ödeme yapılan bi yardim vardi ona başvurabiliyoruz sanırım. Bizim gibi ilk girişini 2020 yılında yapan ve bu yardıma başvuran var mı acaba

• ⭐⭐

Sn. @crazycells Ali Bey ve Sn @knnrn Kenan bey sizden bu ödeme hakkında bir yardıma ihtiyacım var.

Biz Ağustos da VA ya taşındık. Eşim ve oğlum hala oradalar. Eşim ingilizce pratiği yapmak için bir mağazada haftada 8-10 saat çalışmaya başladı. Asgari ücretten. W4 gibi bir form doldurduk. 2 hafta da bir ücret vergisi kesilerek hesabına yattı. Bu durumda bizim bu yardımı alabilmek için form doldurmamıza gerek varmı ? Zaten vergimizi peşin yatırmış olduk.
    Bir de bu Sn @crazycells yukarıda yazmış olduğunuz koşulla ilgili bir yazı buldum. Aşağıya kopyalıyorum. Yazıda 1 ve 2.nci madde arasında OR ifadesi var. Yani substantial presence Green Kartlılar için sanki aranmıyor gibi.

Selamlar,

Furthermore, an individual who is a “Nonresident Alien” under the United States tax law is not eligible for a stimulus rebate. Generally speaking, if you are not a U.S. citizen, you are considered a “nonresident alien” unless you (1) have a U.S. green card, or (2) you satisfy the Internal Revenue Service (IRS)’s “substantial presence” test for the calendar year. The IRS substantial presence test counts and calculates whether you were physically present in the United States at least 31 days during the current tax year and a total of 183 days during the last three tax years (including the current tax year).

• @israfil, içinde söyledi: Trump Hükümeti Tüm Amerikalılara Çek Gönderiyor (CARES Act Stimulus Payments)

@knnrn Ben 3-5 defa denedim, çok fazla denediniz 24 saat sonra tekrar deneyin dedi.

Bir de benim vergi iadem 0 çıktığı için formda iki seçenek var ( iade/borçlu), ikisi de bana uymuyor. Hangisini seçmeliyim.

2 gündür tekrar girmeye çalışıyorum ama ilk denediğimde banka bilgilerini girdikten sonra hata veriyordu şimdi ise aşağıdaki uyarıyı veriyor. Aynı uyarıyı alan var mı?

Please Try Again Later
    We are unable to provide you with the status of your payment or perform the action requested because:

The tax return information you entered does not match our records; or
    You have already accessed the system the maximum number of times today.
    Please come back after 24 hours and try again.
    If you need additional help, please visit our Frequently Asked Questions page.

• ⭐⭐

@israfil daha once not available your payment olarak mi cikiyordu sizinde ? Bu sabah bakinca bana da please try later uyari geldi. Hergun Belli bir check etme sansiniz var cok fazla get my payment a girip sorgulama yapinca 24 saat kilitleniyor.

• Bu arada Demokratlar yeni bir yardim paketi proposal hazirliyorlar. 16 yas ustundeki her Amerikaliya aylik $2K odemeyi kapsiyor.

• @HockeyUmpire2 ilk baktığımda eligible yazdı ve banka hesap bilgilerini girdikten sonra hata verdi ama 24 saat hatta 48 saat geçip denememe rağmen aşağıdaki uyarıyı veriyor.

Please Try Again Later
    We are unable to provide you with the status of your payment or perform the action requested because:
    The tax return information you entered does not match our records; or
    You have already accessed the system the maximum number of times today.
    Please come back after 24 hours and try again.
    If you need additional help, please visit our Frequently Asked Questions page.

• @crazycells, içinde söyledi: Trump Hükümeti Tüm Amerikalılara Çek Gönderiyor (CARES Act Stimulus Payments)

Stimulus check konusunda diger mecralarda yazilanlara goz gezdirdim, anladigim kadariyla guncelleme yapayim... Oncelikle IRS, bu surecle ilgili her seyi duzene oturtmus ve bu konuda yonerge yayimlamis degil; o nedenle hala bazi bilinmeyenler mevcut.

Fakat ABD'de olup vize sahibi olup check alanlar da mevcut, almayanlar da... Daha once ilk yasa aciklandiginda yasada vize sahiplerini ayirmadigini ve "taxpayer" diye gectigini soylemistik. O nedenle vizeye sahip olanlarin da eger hukumete vergi odedilerse alacagini tahmin ediyorduk, ki aynen o sekilde oldu...

IRS'in ilk baktigi sey, sizin bir SSN sahibi olup olmadiginiz. Eger SSN'niz varsa taxpayer kabul ediliyorsunuz. O nedenle ABD'de turist olarak bulunan arkadaslar dogal olarak bu check'ten yararlanamazlar. SSN sahibi olmanin disinda resident olmaniz da onemli. Bu konuda daha once formulu vergi konularinda yazmistik, IRS'in yonergelerini incelerken hatirladim... IRS'e gore, eger 2019 yilinda en az 31 gun ABD'de bulunduysaniz ve 2017, 2018 ve 2019'da toplamda en az 183 gun ABD'de bulunduysaniz (bu formul soyle: 2019'da bulundugunuz gunlerin tamami + 2018'de ABD'de bulundugunuz gunlerin 1/3'u + 2017'de ABD'de bulundugunuz gunlerin 1/6'si 183 gunu gecmeli) o durumda IRS sizi 'resident' kabul ediyor. IRS, buyuk ihtimal bu sartlara bakarak odeme yapiyor.

Ayrica anladigim kadariyla onemli olan 2019'daki cocuk sayisi... yeni dogan cocuklar icin buyuk ihtimal +500 dolar alamayacaksiniz; ayrica eger 2019'daki cocugunuzu henuz IRS'e vergi bildirimlerinde bildirmediyseniz o durumda bu 500 dolari cok buyuk ihtimalle ayri bir check olarak almaktansa 2020 vergi bildirimlerinde 'tax credit' olarak alacaksiniz, eger 2019 yilinda az kazandiysaniz ve 2018 yilinda cok kazandiysaniz ve dogal olarak size 1200 dolardan az check verildiyse, o durumda arada kalan miktari yine 'tax credit' olarak vergiden dusebileceksiniz. Sanirim ayni durumda fazlaliklar icin de gecerli, yani size fazla odeme yapildiysa o durumda 2020 vergi bildirimlerinde bu hesaba katilarak size vergi borcu cikarilabilir. En basta da dedigim gibi IRS'in henuz her soruyu cevaplayan bir yonergesi yok.

Eger IRS'ten henuz check'i almadiysaniz o durumda ve stimulus check'e uygun bir bebeginiz varsa o durumda en mantikli yapilacak sey hizli bir sekilde 2019 vergi bildirimini yapip, IRS'in buna gore check gondermesini saglamak. IRS, 2. kez check gondermeyip, aradaki farki tax credit olarak size verebilir.

2019da Wat yapmış olan bazı kişiler check aldığını iddia etmiş eksisozlukde. Doğru mu acaba, bana pek inandırıcı gelmedi.

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

95

40.9k
Kullanıcı

4.4k
Konu

425.7k

| | | |