Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

Trump Hükümeti Tüm Amerikalılara Çek Gönderiyor (CARES Act Stimulus Payments)

• @mindi Benim simdiye kadar takip edebiledigim kadariyla, 2019 veya 2018 vergi beyani yani tax return yapmayanlar alamayacak. Nedeni ise IRS bu iki yildaki vergi bildirimlerine gore kimlerin ne kadar para yardimi alacagini belirliyor. Ayni zamanda gonderecekleri banka bilgileri veya adres bilgilerini bu sekilde belirliyorlar. Sosyal Guvenlik Kurumu ise sosyal guvenlikten malul vb maas alip, vergi bildiriminde bulunmalarina gerek olmayanlari IRS'e bildiricek. Ayni sekilde Veterans Affairs ise gazilikten dolayi sakatlik maasi alanlari IRS'e bildirecek. Bunlarin disinda kalanlar icin su anda bir girisim veya duzenleme yok. Ileride eklenirse bilemiyorum.

Sizin durumunuzda, herhangi bir is de calismadiginiz ve dolayisiyla gelir elde etmeyip vergi odemediginiz ve bundan dolayi tax return yapmadiginiz icin, yardim alma durumunuz su an icin yok. Zaten IRS'de sizin bilgilerinizin oldugunu da bu durumda sanmiyorum. Bunlar benim dusuncelerim, aksini arastirip bulan varsa, paylasacaklardir.

• @mindi, içinde söyledi: Trump Hükümeti Tüm Amerikalılara Çek Gönderiyor (CARES Act Stimulus Payments)

İlk girişi yaptıktan kısa süre sonra, herhangi bir işte çalışmadan Türkiye'ye geri dönmüş GC'lıların da bu desteği alma hakkı var mı? Vergi beyanında da bulunmadık haliyle... Bugün şu bilgi yayınlandı:

Burdan yanlış anlamıyorsam bizler de bu desteği alabileceğiz... Sizler ne düşünüyorsunuz?

Ben @MySea den farklı düşünüyorum.

Burada tax file yapmamış kişiler bilgilerini girip alabilir diyor. Siz tax file etmediğiniz için daha önce hiç çalışıp çalışmadığınızı ayırt edemeyeceklerinden dolayı sizede ödeme yaparlar diye düşünüyorum. Yanılabilirim ama siz IRS’in sitesini iyice okuyup, bilgi girişini mutlaka zamanında yapın yinede.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

Sanirim ne zaman Green Card sahibi oldugunuz onemli olacak. Eger 2020'den once Green Card sahibi olduysaniz, bu durumda hala alma ihtimaliniz olabilir. Siz gerekli bilgileri girin, sonucta IRS ne yapacagini bilir, kendisi belirler alip almayacaginizi...

• @Ryback, içinde söyledi: Trump Hükümeti Tüm Amerikalılara Çek Gönderiyor (CARES Act Stimulus Payments)

@mindi, içinde söyledi: Trump Hükümeti Tüm Amerikalılara Çek Gönderiyor (CARES Act Stimulus Payments)

İlk girişi yaptıktan kısa süre sonra, herhangi bir işte çalışmadan Türkiye'ye geri dönmüş GC'lıların da bu desteği alma hakkı var mı? Vergi beyanında da bulunmadık haliyle... Bugün şu bilgi yayınlandı:

Burdan yanlış anlamıyorsam bizler de bu desteği alabileceğiz... Sizler ne düşünüyorsunuz?

Burada tax file yapmamış kişiler bilgilerini girip alabilir diyor. Siz tax file etmediğiniz için daha önce hiç çalışıp çalışmadığınızı ayırt edemeyeceklerinden dolayı sizede ödeme yaparlar diye düşünüyorum. Yanılabilirim ama siz IRS’in sitesini iyice okuyup, bilgi girişini mutlaka zamanında yapın yinede.

Benim anladigim, non-filers grubuna girenler, 2019'daki gelirleri $12,200 altinda oldugu icin tax return yapmamis olanlar ve bundan dolayi yapmalarina gerek kalmamis olanlar.

Ama yinede arkadaslar deneyebilirler tabii ki, denemekten kimse birsey kaybetmez!

• @MySea, içinde söyledi: Trump Hükümeti Tüm Amerikalılara Çek Gönderiyor (CARES Act Stimulus Payments)

@Ryback, içinde söyledi: Trump Hükümeti Tüm Amerikalılara Çek Gönderiyor (CARES Act Stimulus Payments)

@mindi, içinde söyledi: Trump Hükümeti Tüm Amerikalılara Çek Gönderiyor (CARES Act Stimulus Payments)

Benim anladigim, non-filers grubuna girenler, 2019'daki gelirleri $12,200 altinda oldugu icin tax return yapmamis olanlar ve bundan dolayi yapmalarina gerek kalmamis olanlar.

Ama yinede arkadaslar deneyebilirler tabii ki, denemekten kimse birsey kaybetmez!

Haklısınız. Bende o yüzden 8.000 usd geliri olanla, hiç geliri olmayanı ayırmayabilirler, o sebeple arkadaşlarada ödeme yapabilirler diye düşünüyorum.

• ⭐⭐

Arkadaslar irs formu acmis ,Dana once vergi bildirimi yapmayanlar formu doldursunlar.iyi sanslar.

• ⭐⭐

Bu formu doldurduktan sonra submit etmek icin e mailinize kod gondermeniz ve linke tiklayip aktif etmeniz lazim. Sonra submit ediyorsunuz ,son sayfada soyle bir uyari geliyor; 24-48saat icinde onaylandigi veya reddedildigi IRS tarafindan e mail ile bilgilendirilecektir.

Insallah olur. Neye gore reddederler acaba 🤔

• ⭐⭐⭐

Formu doldurmak icin tikladigimizda açılan sayfada söyle bir ifade var:

"Do NOT continue here if:

You receive Social Security, Railroad Retirement, or SSDI benefits. The IRS will automatically send you an Economic Impact Payment.
    You have already filed a 2019 federal income tax return.
    Your 2019 gross income exceeded $12,200 ($24,400 for a married couple) or other reasons require you to file a 2019 federal tax return.
    You were married at the end of 2019 and are not submitting information here with your spouse.
    You were not a U.S. citizen or U.S. permanent resident in 2019."

• @HockeyUmpire2 ben tax returns yapmak icin basvurdum. Suan islemim yapiliyor muhasebedeki yogunluktan dolayi Buyuk ihtimal pazartesi hersey hallolmus olur. Elektronik olarak tax return yapiyorum. Sizce ben pazartesiyi bekleyip tax isim bitincemi bu linkteki kaydi yapsam yoksa hemen kaydimi yapayimmi.

• ⭐⭐

@jamel86 daha tecrubeli kisiler yorum yapacaktir eminim. Sizi yanlis yonlendirmek istemem. Bende cok deneyimsizim. Umarim en guzeli olur. Iyi sanslar

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@jamel86, içinde söyledi: Trump Hükümeti Tüm Amerikalılara Çek Gönderiyor (CARES Act Stimulus Payments)

@HockeyUmpire2 ben tax returns yapmak icin basvurdum. Suan islemim yapiliyor muhasebedeki yogunluktan dolayi Buyuk ihtimal pazartesi hersey hallolmus olur. Elektronik olarak tax return yapiyorum. Sizce ben pazartesiyi bekleyip tax isim bitincemi bu linkteki kaydi yapsam yoksa hemen kaydimi yapayimmi.

Eger tax return yapip banka bilgilerinizi verirseniz ve onayi gelirse, ayrica o linkten kayit yaptirmaniza gerek olmayacak.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@keysnambır, içinde söyledi: Trump Hükümeti Tüm Amerikalılara Çek Gönderiyor (CARES Act Stimulus Payments)

You receive Social Security, Railroad Retirement, or SSDI benefits. The IRS will automatically send you an Economic Impact Payment.
    Your 2019 gross income exceeded $12,200 ($24,400 for a married couple) or other reasons require you to file a 2019 federal tax return.
    You were married at the end of 2019 and are not submitting information here with your spouse.

Bu durumda 2020 yilinda gocmen olanlar dolduramayacak demektir.

Acaba 2020 yilinda dogan bebekleri nasil degerlendirecekler. Cunku aile 2020 yilinda bir uye kazandiysa, bunu IRS'in bilmesi mumkun olmayacak.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@HockeyUmpire2 Bu yıl bizim vergi beyanı iki defa reddedildi. Neden reddedildiğini anlayamadığım için ilkinde tekrar aynı şekilde submit etmiştim. İkincide küsüratı yazarken nokta yerine virgül kullandığımı fark ettim. Bu gibi teknik hatalardan dolayı reddedilebiliyor. Ayrıca girdiğiniz bilgiler sistemdeki veriler ile uyumlu değilse de reddedilebilir. Örneğin geçen yılın beyanındaki rakamları girmenizi istiyor, yanlış girerseniz red olur. Ama sorun değil, hatayı düzeltip tekrar submit edebilirsiniz.

• ⭐⭐

@knnrn aynen dediğiniz gibi oldu, 2defa e mail geldi kabul edilmedi diye, sonra hatalarıda yazmıslar. 2 defa Submit ettim ve en sonunda congratulations e maili geldi ☺️ ara ara banka bilgilerinizi girin diye e mail geliyor ama kaç defa baktım formda bank account bilgilerimi gırmısım.

• @crazycells, içinde söyledi: Trump Hükümeti Tüm Amerikalılara Çek Gönderiyor (CARES Act Stimulus Payments)

@keysnambır, içinde söyledi: Trump Hükümeti Tüm Amerikalılara Çek Gönderiyor (CARES Act Stimulus Payments)

Bu durumda 2020 yilinda gocmen olanlar dolduramayacak demektir.

Acaba 2020 yilinda dogan bebekleri nasil degerlendirecekler. Cunku aile 2020 yilinda bir uye kazandiysa, bunu IRS'in bilmesi mumkun olmayacak.

2020 de dogan cocuklar icin onumuzdeki yil 2020 icin tax return yapildiginda, $500 credit verecekler.

Kaynak: https://www.usatoday.com/story/news/politics/2020/04/10/coronavirus-who-doesnt-get-stimulus-check-millions-people-left-out/5112027002/

• @keysnambır, içinde söyledi: Trump Hükümeti Tüm Amerikalılara Çek Gönderiyor (CARES Act Stimulus Payments)

Daha oncede yazmistim, 2019 veya 2018 tax return yapmayanlar yardim alamayacak. Bazi istisnalar var tabii ki. Yukaridada yazdigi gibi 2020 de ilk defa giris yapan greencardlilar malesef yardim disinda kaliyorlar.

• Merhabalar. Ben 2018 yılından beri Green card sahibiyim. Öğrenciliğim sebebiyle belirli dönemlerde giriş çıkış yaptım ancak uzun süreli Amerikada henüz yaşamadım. Haliyle hem öğrenci olduğum için hem de yurtdışında olduğum için daha önce vergi bildiriminde bulunmadım. Bilgilerden okuduğum kadarıyla ssn sahip olduğum için ve gelirim 12 200 doları hiçbir zaman aşmadığı için yardımdan yararlanabilme durumum var. Vergi bildiriminde bulunmayanlar için düzenlenen yeni formu doldurarak bilgilerimi göndermeyi düşündüm ancak şu nokta kafama takıldı. Hali hazırda Amerika sisteminde gözüken bir Amerika adresim var. Şuan adresimi girerken Türkiyede yaşadığım yer ve hesap bilgilerimi girsem sıkıntı olur mu? Tamamen Amerika kaynaklı adres hesap bilgisi ve telefon mu paylaşmalıyım? Gelir olarak Türkiyede geçimimi özel ders vererek sağlamıştım bunu bir şekilde göstermeli miyim? Nasıl bir yol izlememi tavsiye edersiniz?

• Biz 2019 giris yaptık ve esim freelance olarak Amerikadaki bir firmaya danismanlık hizmeti verdi. 1099 ile vergi iadesi basvurusu yapacagız ama henuz yapmadık. Geliri limitin cok cok altında. Bu durumda vergi iadesi icin basvurmadan once IRS tarafından yeni acilan site uzerinden yardıma mı basvurmamızı oneririsiniz yoksa vergi iadesini normal bir sekilde file edip yolumuza devam mı etmeliyiz ? .vergi iadesi ve yardım farkli işler farkındayim ama gelir cok dusuk, vergi iadesi icin basvuru yapmayıp , bu yeni acilan link uzerinden sadece yardım basvurusuna basvurabilir miyiz ?
    Tesekkurler simdiden

• @cnpist Bu yardim odemesinden bagimsiz sekilde, normalde 1099 almissaniz, tax return yapmalisiniz.

Yardim odemesi icin ise, normalde 2019 veya 2018 tax return yapanlara gonderilecek. IRS'e gore, siz tax return yapinca baska birsey yapmaniza gerek yok.

• tesekkurler

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

87

40.1k
Kullanıcı

4.3k
Konu

420.0k

| | | |