Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

Trump Hükümeti Tüm Amerikalılara Çek Gönderiyor (CARES Act Stimulus Payments)

• Ceklerin ne Zaman gönderileceğine dair bilgi var mi?

• Mayis ayini bulabilir diyor haberde.

• ⭐⭐

Hangi baslik dogru olur bilmiyorum ama para konusu acilmisken tr deki kredilerimi erteletmek icin bankacimla gorustum . 3 at ertelemek Mumkun ama 3 ay sonra 3aylik pesin arti faiz istiyorlar. Resmen milleti kandiriyorlar . Reklam yapiyorlar erteleme getirdik diye !

• ⭐⭐⭐⭐⭐

Sanirim henuz yasa (senato'da onaylanan) web sitelerinde guncellenmedi, 21'indeki yazi duruyor ve henuz gecmis olarak gorunmuyor... Ama web sitesindeki gecikmeler normal...
    https://www.congress.gov/bill/116th-congress/senate-bill/3548/text

21'inde hazirlanan yasa aynen gectiyse, bilgiler su sekilde:

Yardimlar, 2019 (veya 2018) gelirlerine gore belirlenecek...

Vergi odeyen tek kisi icin 75.000 dolara kadar geliri olanlara 1200 dolar yardim, vergi odeyen ciftler icin 150.000 dolara kadar 2400 dolar yardim (eger ayri ayri vergi oduyorlarsa ilk kural gecerli), bu sinirdan sonra kazanilan her 100 dolar icin, verilecek yardim 5 dolar azaliyor (%5)... Bu hesaba gore tek kisi icin 99.000 dolar ve daha fazla kazanan kisiler yardim alamayacak, ciftler icin ise 198.000 dolar ve daha fazla kazananlar yardim alamayacak. Her cocuk icin ise 500 dolar yardim verilecek.

• Yasa ABD'de yasayan herkes icin gecerli gibi gorunuyor... Yani ABD'de yasayan Green Card sahipleri, ABD vatandaslari ve ABD'de yasayip calisan (yani geliri olan) vize sahipleri... Onemli olan 2018 veya 2019'da ABD'de gelir elde edip vergi odemeniz ve vergi bildirimi yapmaniz...

“(3) ELIGIBLE INDIVIDUAL.—The term ‘eligible individual’ means any individual other than—

“(A) any nonresident alien individual,

“(B) any individual with respect to whom a deduction under section 151 is allowable to another taxpayer for a taxable year beginning in the calendar year in which the individual’s taxable year begins, and

“(C) an estate or trust.

• Gelir miktari hesaplanirken kazanilan gelirler, devletten alinan sosyal yardimlar ve pensionlar hesaba katilacak...

(1) QUALIFYING INCOME.—The term ‘qualifying income’ means—

“(A) earned income,

“(B) social security benefits (within the meaning of section 86(d)), and

“(C) any compensation or pension received under chapter 11, chapter 13, or chapter 15 of title 38, United States Code.

• Odemeler icin tarih belirtilmemis ama en yakin zamanda yapilacagi yaziyor. Butun bu yardimlari almak icin belirlenen son tarih 31 Aralik 2020.

“(3) TIMING OF PAYMENTS.—The Secretary shall, subject to the provisions of this title, refund or credit any overpayment attributable to this section as rapidly as possible. No refund or credit shall be made or allowed under this subsection after December 31, 2020.

• 2019 yili icin vergi bildirimi yapanlar icin bu gelir miktarlari dikkate alinacak, 2019 icin henuz yapmayanlar icin ise 2018 vergi bildirimleri dikkate alinacak...

“(5) ALTERNATE TAXABLE YEAR.—In the case of an individual who, at the time of any determination made pursuant to paragraph (3), has not filed a tax return for the year described in paragraph (1), the Secretary may apply such paragraph by substituting ‘2019’ for ‘2018’.

• Vergi odeyenlere verilecek yardim 600 dolardan az olmayacak (evli ciftler icin 1200 dolar), bu hesaptan sonra her cocuk icin 500 dolar eklenecek. Vergi odeyen kisiler minimum "2500" kazanci olan kisiler olarak tanimlanmis. Ayrinti icin okuyabilirsiniz:

“(1) IN GENERAL.—In the case of a taxpayer described in paragraph (2)—

“(A) the amount determined under subsection (a) shall not be less than $600 ($1,200 in the case of a joint return), and

“(B) the amount determined under subsection (a) (after the application of subparagraph (A)) shall be increased by the product of $500 multiplied by the number of qualifying children (within the meaning of section 24(c)) of the taxpayer.

“(2) TAXPAYER DESCRIBED.—A taxpayer is described in this paragraph if the taxpayer—

“(A) has qualifying income of at least $2,500, or

“(B) has—

“(i) net income tax liability which is greater than zero, and

“(ii) gross income which is greater than the basic standard deduction.

Daha sonra aciklanan bilgilere gore guncelleme yapacagim...

• @HockeyUmpire2 gerçekten böyleyse komik bir durum, 3 ay sonra o biriken taksitleri birden nasıl bulacakmışız

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@damladav, içinde söyledi: Trump Hükümeti Tüm Amerikalılara Çek Gönderiyor

@knnrn, içinde söyledi: Trump Hükümeti Tüm Amerikalılara Çek Gönderiyor

@crazycells Bekar veya single filing yapanlar 75 bin dolara kadar gelir için 1200 dolar + çocuk başına 500

Evli ve joint filing yapanlar 150 bin dolara kadar gelir için 2400 dolar + çocuk başına 500

Örneğin bizim durumda 2400+500=2900 dolar alacağız gibi görünüyor.

Bizim bebeğimiz Ağustos 2019da doğdu, geçen sene vergi beyanında çocuksuz olarak yapmıştık. Acaba onun için cek alma ihtimalimiz var mi? Bebeğimiz olduğunu sistemden görebilirler mi?

Hayir, goremezler. Vergi beyanini esas aliyorlar. 2019 icin vergi beyani yapip cocugunuzu ekleyebilirsiniz. Yalniz vergi beyanindaki herkesin bir identification'a (en makulu SSN bilgisi) sahip olmasi gerekiyor diyordu yasada...

• @crazycells merhaba Sayın @crazycells 2020 yılında ilk girişini yapmış ve çalışmaya başlamış arkadaşlarımız var, sizin yukarıdaki yazınızda ABD'de 2018 veya 2019 da gelir elde edip beyan edip vergisini ödemiş olmak şartı ibaresi var
    O zaman 2020 de çalışmaya başlamış arkadaşlarımız bu yardımlardan yararlanamıyor mu?

• 2020 de ulkeye giris yaptik ve salgın nedeniyle iş de bulamadık.Bu durumda bizlere de yardim yapilsa cok makbule gecer ama nasil yapacaklar görecegiz

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Muhtaradana, içinde söyledi: Trump Hükümeti Tüm Amerikalılara Çek Gönderiyor

@crazycells merhaba Sayın @crazycells 2020 yılında ilk girişini yapmış ve çalışmaya başlamış arkadaşlarımız var, sizin yukarıdaki yazınızda 2018 veya 2019 da gelir elde edip beyan edip vergisini ödemiş olmak şartı ibaresi var
    O zaman 2020 de çalışmaya başlamış arkadaşlarımız bu yardımlardan yararlanamıyor mu?

Benim anladigim bu "rebate" kismindan yararlanamiyor bu kisiler... Ama Chuck Schumer (Demokrat partinin senato'daki temsilcisi) linkini gonderdigim video'da isini bu nedenden dolayi kaybedenler maasini almaya devam edecek, bunu da ekledik yasaya dedi (unemployment compensation on steroids)...

• 2020'de giris yapan ve henuz dogal olarak vergi beyaninda bulunmayanlarin durumu zor. Su andaki bilgilere gore sayin @crazycells inde belirttigi gibi, 2019 veya 2018 vergi beyanlari esas alinacak. Bulundugunuz eyaletlerdeki senator ve temsilcilere yazip, sorusturabilirsiniz. Issizlik maasi icin basvurabilirsiniz ama public charge konusunda da dikkatli olmanizi tavsiye ederim.

• @crazycells umarım sayın Chuck Schumer ın eklemeyi unutmadık dediği kısım doğrudur, çünkü Amerika'ya girdiği gibi çalışmaya başlayan arkadaşlarımız var ve bu dönemde işsiz kaldılar, bu yardımlar sabit giderleri için çok iyi olacak yoksa bir çok arkadaşımız zor günler geçirebilir

• @MySea evet bu durumda çok önemli, daha önceki iletilerde bu dönemde alınan işsizlik maaşının public-charge için sorun olmayacağını söylemişti sanırım sayın @crazycells

• @Muhtaradana O konuda benim bilgim yok. Eger oyleyse, issiz kalan yada is bulamayanlar buyuk ihtimalle basvurabilir.

• ⭐⭐

Bir yerlerde denk geldim yeni gelenler icin IRS bir application hazirlayacakmis ordan basvuru yapilacak diye, ne kadar dogru bilmiyorum. Valla public charge icin ise hersey gulluk gulistanlik olsa hak veririm ama bu olaganustu bir durum ve insanin hayatta kalma mucadeleleri var.

• @HockeyUmpire2
    Düşük gelirlilerin Green Card alımı zorlaşıyor (Public Charge rule) https://yesilkartforum.com/forum/post/126505

• ⭐⭐⭐⭐⭐

'Public charge' konusunda birkac sey soyleyeyim... Green Card sureci icin belirlenen bazi programlar var ve bu programlarin kullanilmasi bile yasak degil, sadece 12 ayin ustunde kullanilirsa Green Card basvurusunu etkileyecek diye yasa cikti, ama bu yasalarin henuz hicbiri "vatandaslik" surecinde bu kararlarin birebir etkili olacagini soylemiyor. Dolayisiyla su an ihtiyaci olan arkadaslar eger sartlari sagliyorlarsa bu tur yerel ve federal programlara basvurmaktan cekinmesinler.
    Onemli olan bu tur yardim programlarinin kotuye kullanilmamasi. Bu durum gecer gecmez ya da sartlari artik saglamiyorsaniz, ilgili kurumlari bilgilendirip yardimlari sonlandirmalisiniz. Eger bunlara dikkat ederseniz, bu yardimlardan dolayi vatandaslik sureci sorun yaratmaz.

• https://www.washingtonpost.com/business/2020/03/25/trump-senate-coronavirus-economic-stimulus-2-trillion/

Paket onaylanıyor. Hepimiz cash ödemeye odaklandık ancak pakette daha fazlası var. Anladıgım kadarıyla işsizlik maaşını da genişletecekler. Eyaletlerin ödeyeceği rakam üzerine haftalık 600 dolar ek ödeme içeriyor. Yanlışım varsa düzeltin lütfen.

• ⭐⭐⭐

Ayrica anladigim kadari ile sahis veya aile fertlerinden birine Covid 19 teshisi konulmus ise, veya gelisen durumlardan finansal hasar olusmus ise (isten cikarilma, maas eksilmesi vs);

401(k) gibi emeklilik hesaplarindan para cekmeye izin verilecek gibi duruyor. Normalde 59.5 yasindan once herhangi bir para cekme islemi olsa %10 ceza ve ayrica gelir vergisi odeniyordu. Bu durumda %10'luk cezayi kaldiriyorlar ama yine gelir vergisi odenilmek zorunda kalinacak. Ayrica cekilen miktar 3 sene icinde geri odenmeli. Pek yeni gocmenleri ilgilendiren bir durum olmayabilir ama yinede olumlu kimileri icin.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@kundekari, içinde söyledi: Trump Hükümeti Tüm Amerikalılara Çek Gönderiyor

https://www.washingtonpost.com/business/2020/03/25/trump-senate-coronavirus-economic-stimulus-2-trillion/

Paket onaylanıyor. Hepimiz cash ödemeye odaklandık ancak pakette daha fazlası var. Anladıgım kadarıyla işsizlik maaşını da genişletecekler. Eyaletlerin ödeyeceği rakam üzerine haftalık 600 dolar ek ödeme içeriyor. Yanlışım varsa düzeltin lütfen.

Evet, normal unemployment benefitlerine ek olarak getiriyorlar haftalik 600 dolar odemeyi... yukarida bahsettigim "unemployment compensation on steroids" bununla ilgili... ama bu durumdan sadece salgindan dolayi isini kaybedecekler yararlanabiliyor.

• ⭐⭐

@crazycells harikasin bu yorumun cok onemli kesinlikle katiliyorum sana. Bende ailemi dusundugum icn basvuru yaptim ve isler yolunda girer girmez iptal edecegim. Devlet anlayisindan beklentim zor gununde yurttasinin yaninda olmasi, sonucta hepimizin ulke kalkinmasinda vergi baglantili destegi var.

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

93

40.1k
Kullanıcı

4.3k
Konu

420.0k

| | | |