Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!
  • ⭐⭐⭐⭐

Visual görüntüler bazen alnımıza çarpıverir, bazen aynanın karşısında, işte bu benim, bu dünyada bu aynadakinin ben oluşu benim için çok önemli dediğimiz anlar vardır ya hani, olanlara dışarıdan bakılıp farklı bir gerçekliğin algılandığı an. Bencilce gibi göründüğü halde salt gerçeklikle ilgili bir his belirir içimizde. Az evvel dükkanda yerleri silerken, ve gerçekten hiç aklımda yokken (belki ve tabii bilinçaltı aktif) bu bitecek, sanki hiç olmamış gibi hayatımıza devam edeceğiz diye bir görüntü geldi çarptı alnıma. En aptallar bile olayın ciddiyetini kavradı. En saçmasından en abartılısına herkes bir takım önlemler alıyor. Bilmeyenlerin yaydığının dışında çok uçsuz bucaksız bir salgın olmayacak artık bu. Çünkü baskın etkisi kalmadı, herkes tetikte. 2 haftada pick yapacak ve 2 ayda tamamen bitecek bir şey. İyileşenler var. Aşı yetişmeden önce etkili ilaçlar belirlendi. Felaket filminin, güneş açtığı ve herkesin yanındakinin omzuna kolunu atıp yüzündeki kanı sildiği sahneye çok az kaldı. Bazılarımız da ölecek. Yapacak bir şey yok. Dayan insan oğlu, bu da bir sınav...

• Bu arada merak ettim baktım biraz, ateş ölçerin fiyatı da almış yürümüş, 100 liralık ateş ölçer olmuş 300-400 lira..
    Ventilatör cihazı 3000tl civarı vardı daha önce, düne kadar 4500e tek tük de olsa bulunuyordu, bugün o da yok artık, bulsanız da bu fiyatlara yok fahiş fiyatlara yine.. maskesinden en kıymetli cihaza kadar hep aynı, fırsatçılık..

• ⭐⭐⭐⭐

@aysegul, içinde söyledi: Coronavirus (COVID-19)

ar 4500e tek

Kolonya yok ablam.. Ne diyelim daha.

• @aysegul'ün dediği gibi mikropları öldürmek amaçlı kullanılabilecek en temel şey %70 ve üzeri alkol ya da alkol içeren solüsyonlar. Dezenfektan jel için de azıcık kullanmamak lazım. Ondaki alkol oranı da %70 ve üzeri olmalı. Sabun tercih edilmeli jeldense. Sirke olayı tamamen yanlış 3-5 mikrobu öldürse bile çoğunluğuna etki etmiyor. Yetmezmiş gibi suyla karıştırıp kullanıyorlar sirkeyi yaktığı için. Boş yani. Riske atmayın arkadaşlar..

• @merveyağmur Merve hanım, peki bu dışarıdan aldığımız meyve, sebzeyi nasıl temizlemeliyiz? ben sirkeli suyla yıkıyordum

• Orta Amerika'da, South Dakota, Wyoming, Montana ve bir de ne hikmetse West Virginia ABD'de en az (20 ve altı) vaka görülen en güvenli denebilecek yerler.

• @Muhtaradana Mehmet Ceyhan hoca (ki ben şahsen tv'ye çıkanlardan sadece kendisine tam anlamıyla güveniyorum), gıdaların üzerinde virüs olsa bile mide asidinin bunu yok edeceğini söyledi, ancak paketli gıdalarda, ürünü paketten çıkarttıktan sonra paketi çöpe ya da bir kaç gün bekleyeceği açık havaya koyup ardından elleri yıkamak gerekiyormuş.

• ⭐⭐

Virüsün mide ve sindirim sistemi ile ilgili semptomları saptanmış.
    Suya kararınca bir miktar rakı katıp için diyor eskiler. Mideye sindirim sistemine iyi geliyormuş . Mikrop falan kalmazmış.

• @Drywall bu haberi bende okudum ama tam ben bu semptomları anlamadım, nasıl belirtiler beklenmesi lazım

• ⭐⭐

@Muhtaradana bulantı ve kusma gibi belirtiler varmış. Köpeklere vurulan corona aşısı da köpeklerde ki corona virüsünün mide ve sindirim sistemindeki semptomları için vuruluyormus. Yani belki köpeklerde ki semptomların aynısı görülmüş olabilir insanlarda da.

• @Drywall anladım, teşekkür ederim

• İnternette, WhatsApp gruplarında bazı kürler dolaşıyor bağışıklık sistemini güçlendirmek için,forumdaki arkadaşların ne tür önerileri var
    Sarımsak,çok tavsiye ediliyor, ama nasıl tüketilmeli
    Meyve, sebze tüketimini artırmak gerektiği bahsediliyor, sizlerin bu konuda bilimsel okuduğunuz makalelerin linklerini paylaşırmısınız?

• @Drywall bununla ilgili kaynak paylaşabilir misiniz? Evet virüs dışkıda ve idrarda bulunabiliyor ama sindirim sistemi yoluyla hasta edemiyor diyor tüm uzmanlar. İnternetteki kaynaklara göre de gıda yoluyla bulaştığına dair bir veri bulunamamış:

https://www.fsai.ie/faq/coronavirus.html
    https://www.cdc.gov/coronavirus/2019-ncov/prepare/transmission.html

• İyi de üzerine virüs bulaşan sebze meyve yenildiği takdirde virüs direkt mideye inmeyebilir. Solunum sistemini etkileyen bir virüsün en etkili olduğu yerler zaten ağız ve burun. Mide asidi ne derece etkili bilemiyorum ama mideye inmeden virüsün tutunabileceği çok yer var...

• @rodin işin teknik yanını bilmediğim için sorunuza cevap veremeyeceğim fakat paylaşmış olduğum linklerde "So far there is no evidence of chains of infection for SARS-CoV-2 through food consumption, including frozen food." yazıyor. Hem covid-19 hem de önceki corona tip virüslerde donmuş ya da donmamış olsun, gıda tüketimi yoluyla enfekte olunduğuna dair bir bulguya rastlanılmamış, vakalarda da bu gözlenmemiş. Ancak tabi gıda paketlerinin üzerinden elimiz vasıtasıyla bulaşma riski her zaman için var, fakat bunun da nispeten düşük bir ihtimal olduğu ve yayılımın büyük oranda insan temasıyla gerçekleştiğine dair makaleler yayımlandı son bir kaç günde.

• ⭐⭐

• ⭐⭐

@Emre-Dilekçi
    Buradan da konu ile ilgili bahse konu makaleye bakabilirsiniz. Benim de alanım değil ama yüzeysel olarak anladigim sindirim sistemi ile ilgili bir semptomun var olduğu.
    ⤵
    [https://journals.lww.com/ajg/Documents/COVID_Digestive_Symptoms_AJG_Preproof.pdf]

• Benim bugüne kadar bu virüs olayından anladığım şey , kimse bu virüsün yayılımına engel olamayacağının farkında tek amaç herkes aynı anda hasta olmasın ve sağlık sistemi aşırı yüklenip zarar görmesin. Dün izlediğim bir proğramda bir doktor hanım zaten Türkiye’de en az 40 milyon kişiye bu virüsün bulaşmasını bekliyoruz dedi🤷♂️Bunu zamana yayarak yapmak istiyorlar belli.

• mangal ve piknik yapmak yasaklanmis.

• Kocaeli’de 14 günlük ev karantinasını ihlal eden 115 kişi cezalandırıldı.

Benzer Başlıklar

• 28
  • 3
  • 190
  • 44
Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

96

40.7k
Kullanıcı

4.4k
Konu

424.2k

| | | |