Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• Ukrayna Tüm uçuşları 2 Hafta süre ile askıya almış. Avrupa harici tek çıkış yoluydu oda kapandı. 😞

• @Muhtaradana tahrikler

• Ankara, B.elçilik gönderdiği yeni randevu tarihi içeren yeni e-mailde istenen evrakların parantez içi açıklamalarında TÜRKÇE götürebileceğpimiz evrakların hem Tr hem Eng. mi istiyorlar ben mi yanlı anlıyorum arkadaşlar

Marriage Certificate (Original and English translation with copy).
    High school or University Diploma (Original and English translation with copy).
    Bank statements, Should show account balance and transaction history for the previous six months. Personal bank statements OR original I-134 Affidavit of Support from a sponsor along with his/her 1040 Individual Income Tax returns and W2 forms and a copy of his/her U.S. passport or green card. If you are submitting a form I-134. If you are submitting a form I-134, please make a copy for each additional family member immigrating.
    Diversity Visa application Fee, $330 U.S. dollars per applicant, please bring exact change. Please note that you can pay in TL. or U.S. dollars.
    Police Certificate, Turkey (Original), Required for all Turkish citizens or residents of Turkey. Must include archive records check (Arsiv kayitli Adli Sicil Kaydi).
    Birth Certificate, Turkey (Original), Nüfus kayit örnegi (Please note that all actions (divorce(s), marriage(s) and death(s)) must be listed on your NKO).
    Divorce Certificate (Original and English translation with copy).

• ⭐⭐

@Muhtaradana Çok sevindim Muhammed Bey. Hayırlı olsun. Şimdi sırada mülakat kaldı. Yolunuz açık olsun.

• @Muhtaradana cok cok tebrik ediyorum, cok mutlu oldum

• @Muhtaradana gözünüz aydın 🙂

• @Muhtaradana tebrikler Muhammet, darisi diger bekleyenlerin basina insallah.

• ⭐⭐⭐

@TURKEYANDUSA, içinde söyledi: DV2020 Mulakat Deneyimleri

Ankara, B.elçilik gönderdiği yeni randevu tarihi içeren yeni e-mailde istenen evrakların parantez içi açıklamalarında TÜRKÇE götürebileceğpimiz evrakların hem Tr hem Eng. mi istiyorlar ben mi yanlı anlıyorum arkadaşlar

Marriage Certificate (Original and English translation with copy).
    High school or University Diploma (Original and English translation with copy).
    Bank statements, Should show account balance and transaction history for the previous six months. Personal bank statements OR original I-134 Affidavit of Support from a sponsor along with his/her 1040 Individual Income Tax returns and W2 forms and a copy of his/her U.S. passport or green card. If you are submitting a form I-134. If you are submitting a form I-134, please make a copy for each additional family member immigrating.
    Diversity Visa application Fee, $330 U.S. dollars per applicant, please bring exact change. Please note that you can pay in TL. or U.S. dollars.
    Police Certificate, Turkey (Original), Required for all Turkish citizens or residents of Turkey. Must include archive records check (Arsiv kayitli Adli Sicil Kaydi).
    Birth Certificate, Turkey (Original), Nüfus kayit örnegi (Please note that all actions (divorce(s), marriage(s) and death(s)) must be listed on your NKO).
    Divorce Certificate (Original and English translation with copy).

İngilizce ve ya Türkçe olmalı demek istiyor.
    Sadece sabıka kaydınız varsa bunlara dair mahkeme belgelerini yeminli tercüman aracılığıyla tercüme ettirmeniz gerekir.

• @Emrejoy amin, teşekkür ederim

• @stras çok teşekkür ederim

• @takvimcas çok çok teşekkürler, hep birlikte inşallah

• @nfs741 teşekkür ederim

• @Drywall teşekkür ederim, umarım mülakat aşamasınıda hayırlısıyla geçeriz

• @Adama-Coulibaly çok çok teşekkürler😊

• @Cemal-Kalın teşekkür ederim

• @zinos amin, teşekkür ederim

• ⭐⭐

@Muhtaradana Hayırlı olması vesile ile darası benim gibi bekleyenlere

• @Muhtaradana hayırlı olsun çok mutlu oldum ..

• @Ramazan teşekkür ederim, mayıs ayında güzel haberler alırsınız inşallah

• @ilhanucarus çok teşekkürler😊

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

82

40.7k
Kullanıcı

4.4k
Konu

424.0k

| | | |