Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• @MegaShintai, içinde söyledi: ABD Borsasi (hisse senedi alim satimlari)

@denizaydinli, içinde söyledi: ABD Borsasi (hisse senedi alim satimlari)

@MegaShintai Oanda'nın sizin kullandığınız platformunda USDTRY paritesi var mı? Varsa kaldıraçı nedir? Bahsedildiği gibi 20 mi yoksa 50'ye kadar çıkabiliyor mu?

USDTRY mevcut. Volatiliteye göre bir ara sadece USDTRY kaldıraç oranını değiştirmişler idi. 1:10'a kadar düşmüştü yanlış hatırlamıyorsam. Sayfada tam göremedim şu anda ne kadarlik oran mevcut. 1:8.3 olarak görüyorum. https://www.oanda.com/assets/documents/70/OC_United_States_Margin_Requirements.pdf

Ek olarak, hesap türüne ve fiyatlama çeşidine göre spreadler değişkenlik gösterebilir. Düşük spread için komisyonlu fiyatlama çeşidi var.

Web sayfasında bulabilirsiniz.

Hayal kırıklığına uğradım yaa 8.3 kaldıraç nedir..Türkiye'de bile 10. Forex demek kaldıraç demek, 30'un altına forex denemez bence. Clearingi olan piyasada bile kaldıraç 10 sen nasıl 8.3 yaparsın ki..neyse..

• @MegaShintai bunu duyduğuma çok sevindim teşekkürler ☺

• Bizdeki SPK lisansları gibi lisansları var. CFA deniyor görmüş olmalısınız yabancıların kartvizitlerinde yazar bu. Bu en temel lisans bu arada, daha ötesi de var, bazı kartvizitlerde 3-4 tane görüyorum ama CFA olmayan yok. Lisans mezunları başvurabiliyor buna, yılda 1 kez yapılan bir sınav, %30-35 başarılı olma ihtimaliniz var ve başarılı olursanız 2. yıl yine sınava giriyorsunuz ve 3. yıl yine giriyorsunuz, bu 3 yılın sonunda bir de 3 yıllık iş deneyiminiz varsa bu konularda o zaman CFA lisansına sahip oluyorsunuz, sınavlar 1000 dolar falandı.

@ejay, içinde söyledi: ABD Borsasi (hisse senedi alim satimlari)

Merhaba arkadaşlar. Bu konuyu yeni gördüm ve çok sevindim ☺️ TR de şuan finans üzerine master yapıyorum. Fiyata konu olan ne olursa stock,emtia,exchange piyasanın 10 yılı aşkın süredir içindeyim teknik ve temel anlizini yapıp rapolayıp inovasyon hizmeti verebiliyorum. Sizce ABD de Türkiye'deki tecrübe ve diplomalarım la iş fırsatı bulabilirmiyim?

@MegaShintai, içinde söyledi: ABD Borsasi (hisse senedi alim satimlari)

@ejay Hangi vize çeşidi ile gelirsiniz bilmiyorum ama finans sektöründe tecrübeli çalışanların iş bulması kolay olacaktır diye düşünüyorum.

• @denizaydinli, içinde söyledi: ABD Borsasi (hisse senedi alim satimlari)

Bizdeki SPK lisansları gibi lisansları var. CFA deniyor görmüş olmalısınız yabancıların kartvizitlerinde yazar bu. Bu en temel lisans bu arada, daha ötesi de var, bazı kartvizitlerde 3-4 tane görüyorum ama CFA olmayan yok. Lisans mezunları başvurabiliyor buna, yılda 1 kez yapılan bir sınav, %30-35 başarılı olma ihtimaliniz var ve başarılı olursanız 2. yıl yine sınava giriyorsunuz ve 3. yıl yine giriyorsunuz, bu 3 yılın sonunda bir de 3 yıllık iş deneyiminiz varsa bu konularda o zaman CFA lisansına sahip oluyorsunuz, sınavlar 1000 dolar falandı.

Merhaba arkadaşlar. Bu konuyu yeni gördüm ve çok sevindim ☺️ TR de şuan finans üzerine master yapıyorum. Fiyata konu olan ne olursa stock,emtia,exchange piyasanın 10 yılı aşkın süredir içindeyim teknik ve temel anlizini yapıp rapolayıp inovasyon hizmeti verebiliyorum. Sizce ABD de Türkiye'deki tecrübe ve diplomalarım la iş fırsatı bulabilirmiyim?

@ejay Hangi vize çeşidi ile gelirsiniz bilmiyorum ama finans sektöründe tecrübeli çalışanların iş bulması kolay olacaktır diye düşünüyorum.

Cevabınız için teşekkürler. Peki 3. Yıldan sonrada sınavlar düzenli olarak devam mı ediyor? Bu arada bir aracı kurumda çalışırken bu lisansı alamıyormuyuz. Yani CFA olmadan çalışılmıyor mu

• @denizaydinli Evet maalesef pek de uygun değil trade etmek için.

• Elbette mümkün zaten bir yerden başlarsınız ancak başladığınız nokta önemli olur. Sınavlarda başarı oranı %33 diye biliyorum, 5 yılda alsanız dahi başarılı derim. CFA'siz 60 bin dolara bulduğunuz iş, CFA ile 100 bin dolara çıkar yıllık. CFA'in ederinin 40-50 bin dolar olduğu söyleniyor en az 20-30 bin fark eder maaş+primde. Hadi 60 100 olmasa da 100 kesin 140 olur. Zaten CFA ile maaşlar 100 binin çok üstündedir ve elbette CFA sahiplerinin deneyimleri de 5-10 yıldan az değildir zaten.

@denizaydinli, içinde söyledi: ABD Borsasi (hisse senedi alim satimlari)

Bizdeki SPK lisansları gibi lisansları var. CFA deniyor görmüş olmalısınız yabancıların kartvizitlerinde yazar bu. Bu en temel lisans bu arada, daha ötesi de var, bazı kartvizitlerde 3-4 tane görüyorum ama CFA olmayan yok. Lisans mezunları başvurabiliyor buna, yılda 1 kez yapılan bir sınav, %30-35 başarılı olma ihtimaliniz var ve başarılı olursanız 2. yıl yine sınava giriyorsunuz ve 3. yıl yine giriyorsunuz, bu 3 yılın sonunda bir de 3 yıllık iş deneyiminiz varsa bu konularda o zaman CFA lisansına sahip oluyorsunuz, sınavlar 1000 dolar falandı.

Cevabınız için teşekkürler. Peki 3. Yıldan sonrada sınavlar düzenli olarak devam mı ediyor? Bu arada bir aracı kurumda çalışırken bu lisansı alamıyormuyuz. Yani CFA olmadan çalışılmıyor mu

• @denizaydinli Çok kıymetli bilgiler için çok teşekkürler CFA için çalışmalara şimdiden başlıyorum ☺

• Hisse senetleri, en eski yatırım araçlarından birisidir. Öyle ki borsaların kuruluşunun nedenidir. Günümüzde ise borsanın en yüksek işlem hacimli enstrümanlarıdır. Hisse senedi ile ilgili merak ettiğiniz tüm detayları bu yazıdan öğrenebilirsiniz: https://paratic.com/hisse-senedi-nedir/

• TR'den Nasdaq şirketlerinin hissesini nasıl alabilirim, bilen var mı acaba?

• ⭐⭐⭐

Hali hazirda dip yapmis olan borsa, 30 gunluk Avrupa ucuslari yasagi ile muhtemelen yarin bir facia daha yasayacak.

• US stock futures Trump aciklamayi yapar yapmaz resmen cakilmaya basladi.

• Kripto para piyasalarında günlük %50'ye varan düşüşlere alışkın olmama rağmen, geleneksel piyasalarda ilk defa böylesini görüyorum. Ben böyle bir çöküş, böyle bir kaos görmedim. Dow Jones, 1987'den bu yana en büyük günlük düşüşünü yaşadı. Dile kolay, -%13 çakıldı! Diğer ABD borsalarında da durum farklı değil. Tarihe tanıklık ediyoruz. Bunlar, ileride tarihe büyük harflerle yazılacak olan tarihi günler.

dji.png

spx.png

nasdaq.png

• Bu dönemde bırak para kazanmayı, sermayesini koruyabilen yatırımcı kendini çok şanslı saymalı. Umarım zor durumda kalan/kalacak olmamıştır aramızda.

• Merhaba, şu durumda borsaya yatırım yapmak mantıklı mıdır? Dow jones hisseleri bundan 1 sene sonra yine normal seyrine çıkar diye tahmin ediyorum. Bir de yıl sonunda borsa yatırımımız için vergi konusunu nasıl bildiriyoruz? Ne kadar ödüyoruz? Texas'ta yaşıyorum. Teşekkürler

• @Haliax İs bankası yatirim hesabından ABD borsasında işlem yapabilirsiniz. Komisyonun orani al satta 25 dolar olması gerekir. Ben varant icin İs bankasi hesabı açtığımda İs bankasinin Abd piyasalarinda islem yapabildiğini gördüm.

ikinci olarak borsada yatırım düşünen arkadaşla; Abd de kazanip Türkiye piyasalarından hisse biriktirmek sizce daha cazip değil mi? Gelisen ülkeler piyasasi, yolu çok uzun, ben 10 sene icinde en az 10 kati büyüme bekliyorum uzun vadede bistte.

• Uzun sureli bir yatirim araci olarak dusunuyorsaniz, borsada bugunlerde yatirim yapilabilir. Ama tekrardan altini cizmek istiyorum, kisa sureli dusunuyorsaniz, cok zarar edebilirsiniz.

Yani kisaca, sizin icin extra paraniz varsa, borsada bugunlerde yatirim yaparsaniz, o parayi birkac yil unutun. Elbette bu hisseler ve indexler bugunleri atlatip yukselecektir.

• Borsa cok kotu gunler geciriyo ama ayni zamanda yatirim yapmak icin guzel bi donem. Basligi diri tutmak adina ilgili arkadaslar buralari yesillendirirse guzel olur 🙂 United Airline 90$lardan 25e kadar cakilmisti su an 34$ civari. Onerdiginiz kagitlar var midir ?

• Bence düşen bıçağı tutmaya çalışmamakta fayda var. Borsalarda ayı sezonu bağırtıları duyuluyor. Henüz kriz bitmiş, aşı bulunmuş, her şey geçmiş değil. Yeniden küresel bir satış dalgası gelmeyeceğinin garantisi yok. Ben hala borsaların dibi görmediğini düşündüğümden, kademeli de olsa alım yapmazdım.

• @erkcet, içinde söyledi: ABD Borsasi (hisse senedi alim satimlari)

Selamlar,

Yıllardır alışık olduğum BİST’te ufak tefek bir şeyler alıp biriktiriyordum. GreenCard gelmesiyle beraber USA’de küçükten başladım. İlk olarak masrafsız olmasından dolayı Robinhood’da hesap açtım. Yaklaşık 6 aydır kullanıyorum bir problem yaşamadım üstelik anlık para transferlerini yapmaları oldukça güzel. Sorusu olan arkadaşlara yardımcı olmaya çalışabilirim. Eğer Robinhood’a kayıt yapmayı düşünüyorsanız karşılıklı birer hisse senedi kazanabileceğimiz refferal linki bırakayım https://join.robinhood.com/erkanc7 istemezseniz direk siz katılabilirsiniz. Bol kazançlar.

Edit: Kripto para işlemleri de yapabiliyorsunuz tabiki bulunduğunuz eyalete göre. Eğer yaşadığınız eyalet izinli bölgelerden birisiyle alım satım yapabilirsiniz fakat kapalı devre çalışıyor şimdilik ileride kripto para transferlerini açacaklarını yazmışlar fakat halen ses yok!

Edit2: Yakın zamanda kısmi hisse alımlarını açacaklarını duyurdular örneğin Amazon $1.800’den işlem görüyor siz $200 Amazon hissesi alabileceksiniz Açıldığı zaman buraya ekleyeme çalışırım.

Hocam merhaba robinhood da coin alip satarkende fee odeniyormu? Coinbase kullaniyorum hem alirken hemde satarken %1.5 fee odemesi var

• ⭐⭐⭐

Bu arada;
    Robinhood hisse senetleri alımlarımda artık parçalı olarak satın almaya izin veriyor. Yani örnek olarak, Tesla`nın $705 olan tek hissesinden sadece $50’lık satın alabilirsiniz. Sıfır komisyon ile.

Benzer Başlıklar

• 160
  • 14
  • 16
  • 3
Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

94

40.1k
Kullanıcı

4.3k
Konu

420.0k

| | | |