Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!
  • Yasaklı

Arkadaşlar tekerlekli sandalye ile gezebilen biri grencard çıksa vize alabilir mi acaba? Böyle biri için bu yıl başvuru yapacağım, gc çıkarsa annesini de yanında refakatçi olarak götürebilir mi acaba? Ne derseniz? Kendisi eczacı ve cok hevesli bir şey diyemedim.

• ⭐⭐

Bu konuda bir engel yok ama vize görüşmesinde karşı tarafa yük olmayacağına ispatlamak durumunda. Zaten bu hepimiz için geçerli.

• Yasaklı

@arnblt Sayılar ile DV 2019 içinde söyledi:

Bu konuda bir engel yok ama vize görüşmesinde karşı tarafa yük olmayacağına ispatlamak durumunda. Zaten bu hepimiz için geçerli.

Maddi olarak sorunu yok.ailesi zengin.ama bazı ihtiyaçlarını kendisi karsilayamiyor annesi sürekli yardım ediyor.kendi aramızda izmir de yaptığımız toplantıya katılmıştı. Ne olursa olsun bi şekilde gideceğim diyor.ama "annem gelebilir mi onu öğrenmek istiyorum özellikle" diye soruyor sürekli.

• @başkan Maddi anlamda ayaklarının üzerinde durabilen biriyse hiç sorun olmaz. Bununla ilgili olarak Facebook'taki grupların birinde, tekerlekli sandalyede olup da ABD'de doktora yapıp TR'ye dönen biri vardı. Orada düzenin aynı zamanda engelli bireylerin de kullanabileceği şekilde kurgulandığını anlatmıştı. Yani o bahsettiğim şahıs kendi başına atlayıp gidip ABD'de yaşamış.

• @başkan bedensel engelli olup giden bir kız vardı . ama kazanan annesiydi .. bilginiz olsun . bu bilginin faydası olur mu size bilmiyorum

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@başkan Sayılar ile DV 2019 içinde söyledi:

Arkadaşlar tekerlekli sandalye ile gezebilen biri grencard çıksa vize alabilir mi acaba? Böyle biri için bu yıl başvuru yapacağım, gc çıkarsa annesini de yanında refakatçi olarak götürebilir mi acaba? Ne derseniz? Kendisi eczacı ve cok hevesli bir şey diyemedim.

Gocmen vize basvurularinda bu gibi durumlarda refakatci icin de maalesef bir ayricalik tanimiyorlar. Sanirim su an sadece kismi bedensel engelden bahsediyoruz, eger yeteri kadar maddi birikim gosterirse yani "public charge" olmayacagina konsolos kanaat getirirse vizeyi kendisi alabilir. Fakat talihli olmasi durumunda anne, baba veya kardesleri bu sanstan yararlanamazlar.

Su durumda maalesef annesi icin tek sans turist vizesi gibi, onu da alma ihtimali biraz zayif olur, cunku Turkiye'de annesinin geri donecegini, ABD'de kalma istedigi olmadigini gosterebilmesi gerekir.

Bu arada sorunuzu sayilar kismi yerine, ayri bir konu olarak acsaydiniz daha iyi olurdu, engelli baska arkadaslar da var forumda. Bu arkadaslarin vize ihtimallerini ayri konularda konusursak, daha sonra bu bilgiye ulasim kolaylasir.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

konu daha rahat ulasilabilsin diye diger konudan ayirdim.

Yukaridaki sorularin disinda kaliyor ama baskalari yararlanabilir diye ekleme yapayim:

Bedensel engelli veya zihinsel engelli bireylerin surecleri de farkli ilerliyor. Maalesef ki bu bireyler icin yine refakatcilere ayricalik taninmiyor. Eger refakat edecek kisi ABD'ye gelmek istiyorsa ve tek basina sartlari sagliyorsa bir gocmen vizesine basvuru yapabilir veya gecici olarak ABD'de olacaksa turist vizesi basvurusu yapabilir. Bu durumda konsolosluk kisinin ABD'de gecici sure kalip sonra Turkiye'ye geri donmesini bekliyor tabii ki.

Bunun disinda gocmen vizesi alan birinin "public charge" olmamasi yani kamuya yuk olmamasi gerekli. Ozellikle zihinsel engelleri bireylerin saglik raporu bu yonde bir karar aldirirsa konsolosa, gocmen vize basvurusu reddedilir.

Bunlarin bir alternatifi ise, ABD'ye gelince para ile bakici tutmak olabilir. Eger kamuya yuk olmayacaginizi(eger tek basiniza yasamaniz mumkun degilse) ve ABD'de bir bakici tutacaginizi gosterebilirseniz (maddi birikim, planlama vs. ile) bu durumda konsolos vizeyi onaylayabilir.

• Merhaba Arkadaşlar
    Bnim doğuştan bir sağlık problemim var. Braz karışık ama ayrıntıya girmeden bahsedeyim. Mesanemi sizler gibi normal yolla değil bir sonda (katater) yardımıyla boşaltıyorum. Tedavisi olmayan bir hastalık. Bulaşıcı bir şey kesinlikle değil. Vücudumda dikiş izleri var ve %60 engelli raporum var. hiçbir ilaç kullanmıyorum sadece az önce bahsettiğim sonda( katater) yı kullanıyorum. onuda devlet karşılıyor .Dışarıdan bakıldığında hiçbir şekilde bu sağlık sorunlarım anlaşılmaz ve herkes gibi yüzme futbol vs gibi tüm aktiviteleri gayet rahat yapabiliyorum. son olarak konuya hakim olanlar buradan mesaj yazarsa daha ayrıntı verebilirim. Sorularım;
    1- konsolusluk görüşmesi öncesi yapılan sağlık muayenesinde bu sorun oluşturur mu? yani greencard almama engel midir?
    2- eğer engelse bu durumlarda bu engeli aşmak için başka yollar var mıdır?
    3- engel değilse abd ye giriş yaptığımdakullandığım Sonda( katater ) abd de devlet tarafından karşılanır mı?Not: abd sağlık sisteminin katı bir sistem olduğunu biliyorum)
    4- abd de green card lıengellilerin abd de ne gibi hakları var?
    yardımcı olursanız çok sevinirim.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@mihmandar
    1- Bu durum göçmenlik için sorun oluşturmaz. Sadece bulaşıcı hastalık ve bağımlılık gibi durumlar sorun olabiliyor.
    3- Kullandığınız malzemeler ABD'deki sigortanız tarafından karşılanır. Eğer Medicaid programına dahil olan bir eyalete giderseniz ücretsiz sigorta yaptırma şansınız daha yüksek olur.
    Sigortasız olarak bu malzemelerin fiyatlarına bakmak için internette "self catheter supplies" diye aratabilirsiniz.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@mihmandar Engelli Bireyler icin Gocmen Vize Sureci içinde söyledi:

Merhaba Arkadaşlar
    Bnim doğuştan bir sağlık problemim var. Braz karışık ama ayrıntıya girmeden bahsedeyim. Mesanemi sizler gibi normal yolla değil bir sonda (katater) yardımıyla boşaltıyorum. Tedavisi olmayan bir hastalık. Bulaşıcı bir şey kesinlikle değil. Vücudumda dikiş izleri var ve %60 engelli raporum var. hiçbir ilaç kullanmıyorum sadece az önce bahsettiğim sonda( katater) yı kullanıyorum. onuda devlet karşılıyor .Dışarıdan bakıldığında hiçbir şekilde bu sağlık sorunlarım anlaşılmaz ve herkes gibi yüzme futbol vs gibi tüm aktiviteleri gayet rahat yapabiliyorum. son olarak konuya hakim olanlar buradan mesaj yazarsa daha ayrıntı verebilirim. Sorularım;
    1- konsolusluk görüşmesi öncesi yapılan sağlık muayenesinde bu sorun oluşturur mu? yani greencard almama engel midir?
    2- eğer engelse bu durumlarda bu engeli aşmak için başka yollar var mıdır?
    3- engel değilse abd ye giriş yaptığımdakullandığım Sonda( katater ) abd de devlet tarafından karşılanır mı?Not: abd sağlık sisteminin katı bir sistem olduğunu biliyorum)
    4- abd de green card lıengellilerin abd de ne gibi hakları var?
    yardımcı olursanız çok sevinirim.

1- 2) Engellilik durumlari otomatik olarak gocmenlik ile ilgili problem olusturmuyor. Fakat gocmen vizenin kamu yuku olmama gibi bir sarti da var, eger kendinize yetecek kadar maddi yeterlilik gosterebilirseniz konsolos kamu yuku olmayacaginiza ikna olur. Eger yasamaniz icin baska birinin yardimi gerekiyorsa yine bu kisiye odeme yapabilmek icin de bir fonunuz olmali.

4)Su konuyu incelemenizi tavsiye ederim:
    Engelli bireylerin yasamiyla ilgili bilgileri bu konuda paylasiyoruz...
    https://yesilkartforum.com/forum/topic/485/disability-engelli-bireyler-icin-is-imkanlari-ve-yasam

• @crazycells teşekkür ederim sabırla verdiğiniz yanıtlar için

• Arkadaşlar Merhaba ,oğlum Diyabet tip1 ve insülin kullanıyor,Türkiye'de %40 engelli durumunda .Sağlık Raporu için problem yaratır mı? Olur da gidersek burada almış olduğumuz malzemeleri (insülin,strip v.b.)Amerika'ya götürebilir miyiz? Son olarak Amerika'daki engelli haklarından yaralanabilir mi? Bu konuda bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olursa çok memnun olurum.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@kubilay Engelli Bireyler icin Gocmen Vize Sureci içinde söyledi:

Arkadaşlar Merhaba ,oğlum Diyabet tip1 ve insülin kullanıyor,Türkiye'de %40 engelli durumunda .Sağlık Raporu için problem yaratır mı? Olur da gidersek burada almış olduğumuz malzemeleri (insülin,strip v.b.)Amerika'ya götürebilir miyiz? Son olarak Amerika'daki engelli haklarından yaralanabilir mi? Bu konuda bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olursa çok memnun olurum.

Gecmis olsun, yukaridaki bilgiler sizin durumunuz icin de gecerli. Saglik raporu degil, "public charge" yani kamu yuku kismina dikkat etmeniz lazim. Turkiye'den goturebilirsiniz bu tur esyalari, lakin ABD'den tedarik etmeniz daha uygun olur.

Surada engellileri ilgilendiren yasalari bulabilirsiniz:
    https://www.ada.gov/cguide.htm

Bunun disinda oncelikle ABD'de de engelli olup olmadigini belgelemeniz gerekecek, Turkiye'deki belgeyi kabul etmeyeceklerdir. Hem federal hem de eyalet duzeyinde farkli olanaklar var mi diye arastirmaniz da lazim, her program veya uygulamalarin farkli sartlari olabilir, eger o sartlari sagliyorsaniz basvuru yapabilirsiniz.

• @crazycells çok teşekkür ederim bilgiler için

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@class 2 yillik is tecrubesi içinde söyledi:

@crazycells oncelikle yardimci olacaginiza inaniyorum
    18 yasimda rahatsizlandim green card basvurusu olumlu sonuclanirsa 2 yillik istecrubem yok yuzde altmis engel durumum var engellilerde 2 yillik is tecrubesi araniyor mu bu durumda olan varsa bilgilerini paylasirsa bir cok kisiye umut olur tskler.

gecmis olsun. Sanirim cekilisten bahsediyorsunuz. Evet, vize almak icin ya egitim sartini ya da meslek sartini yerine getirmeniz gerekiyor. Ayrintili bilgi icin su sayfayi okuyabilirsiniz:
    https://yesilkartforum.com/basvuru-sartlari/

@class Yesil karda is deneyiminin 2 yıl sigortalı görünMen gerekirmi içinde söyledi:

@crazycells ayni durum bende de soz konusu islak imzali kaseli kagit turkiyede hangi meslek dalinda olmali nasil bir yol izlenmeli yardimci olursan cok sevinirim ?
    ayrica bu sekilde giden 1 kisi yok mu bir cok insana yardimci olunabilir bu soru..

Yukaridaki sayfayi iyice okuyun, orada hangi mesleklerin gecerli oldugunu nasil anlayacaginiz yaziyor. https://www.onetonline.org/ sitesinden mesleginizi bulup uygun olup olmadigini kontrol etmelisiniz.

• Merhabalar, kardesim Adina yaziyorum. Kendisi 2019 talihlisi, evil ve 2 cocugu var. Kucuk olan 96% oraninda engelli. Hicbir sekilde kendi ihtiyaclarini karsilayamiyor. Gunun buyuk bir bolumunu de oksijen cihazina bagli olarak yasiyor. Kesinlikle bulasici bir hastaligi yok. Bu durum kendilerine bir engel teskil eder mi mulakat zamaninda, muhtemelen Temmuz ayi icinde mulakat verilecek.
    Note: Ben Amerikada yasiyorum 2005 den beri ve Affidavit of Support formunu doldurdum. Orada Public Charge olmayacagini yazdik. Hatta Florida Blue sigorta sirketinden mulakat tarihi belli olduktan sonra engelli cocuk icin sigorta da almayi dusunuyoruz. Bunlar Public Charge sorusunu elimine etmek icin yeterlimidir. Baska neler yapilabilir , tavsiyeleriniz nelerdir?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@rmzn Engelli Bireyler icin Gocmen Vize Sureci içinde söyledi:

Merhabalar, kardesim Adina yaziyorum. Kendisi 2019 talihlisi, evil ve 2 cocugu var. Kucuk olan 96% oraninda engelli. Hicbir sekilde kendi ihtiyaclarini karsilayamiyor. Gunun buyuk bir bolumunu de oksijen cihazina bagli olarak yasiyor. Kesinlikle bulasici bir hastaligi yok. Bu durum kendilerine bir engel teskil eder mi mulakat zamaninda, muhtemelen Temmuz ayi icinde mulakat verilecek.
    Note: Ben Amerikada yasiyorum 2005 den beri ve Affidavit of Support formunu doldurdum. Orada Public Charge olmayacagini yazdik. Hatta Florida Blue sigorta sirketinden mulakat tarihi belli olduktan sonra engelli cocuk icin sigorta da almayi dusunuyoruz. Bunlar Public Charge sorusunu elimine etmek icin yeterlimidir. Baska neler yapilabilir , tavsiyeleriniz nelerdir?

sayin @rmzn , zaten sorun olabilecek konu "public charge" olmasi ve buna iyi hazirlanmissiniz.

Mumkunse florida blue'nun ilgili policesini de kardesinize gonderin, eger sorulursa konsoloslukta policenin kopyasini teslim eder ve bu konuda hazirlikli oldugunu konsolosa gostermis olur. Zaten toplumu etkileyebilecek bir bulasici hastaligi olmadigindan ve sizinle beraber gittiginden vize almakta bir sorun yasamamaniz lazim.

Bol sanslar simdiden, mutlu haberlerinizi forumda bekliyoruz.

• @crazycells Tesekkurler. Ben onlarla beraber olamayacagim mulakatlarinda. Kendileri ailece gidecekler. Benim gondermis oldugum Support ve Sigorta Policesini yanlarinda goturecekler. Anladigim kadariyla bu belgeler yeterli olacak gibi duruyor.

• @crazycells sizin daha onceki tecrubelerinize binaen, Support form ve Sigorta Policesi haricinde baska tavsiye edeceginiz birseyler varmidir bu konu ile ilgili. Bu iki belge yeterli olacakmidir? Tesekkurler.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@rmzn Engelli Bireyler icin Gocmen Vize Sureci içinde söyledi:

@crazycells sizin daha onceki tecrubelerinize binaen, Support form ve Sigorta Policesi haricinde baska tavsiye edeceginiz birseyler varmidir bu konu ile ilgili. Bu iki belge yeterli olacakmidir? Tesekkurler.

sayin @rmzn , sizin durumunuzda problem olusturabilecek tek durum bu bireyin devlete yuk olacagina kanaat getirmeleri olur. Siz de bu sekilde dusunun, yegeninizin devlete yuk olmayacagini ve bakiminin yapilabilecegini onlara gostereceginiz her belgeyi kardesiniz yaninizda konsolosa gotursun. Maddi birikiminiz ve mal varliginiz ne kadar iyiyse o kadar iyi olur. Nasil bir yerde, nasil yasacagini gosterebileceginiz belgeleri hazir edebilirsiniz. Bu belgelerin ne olacagina, siz, kendi hayatiniza gore karar vermelisiniz.

Bunlar disinda zaten saglik amacli bir sorun cikmaz, cunku toplum sagligini etkileyen bulasici bir hastalik degil bu.

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

114

39.8k
Kullanıcı

5.7k
Konu

418.2k

| | | |