Green Card Çekilişi Başvuru Şartları

Green Card çekilişine başvurmak için her hangi bir yaş sınırı yoktur. Fakat kazandıktan sonra vize alabilmek için en az lise mezunu olmak VEYA uzmanlık ve deneyim gerektiren bir işte en az 2 yıl çalışmış olma koşulu vardır.
Kura sonucunda vize alabilmek için DV programının eğitim VEYA meslek deneyimi koşullarına uygun olmalısınız:

Vizeyi alabilmek için,

* lise veya dengi bir eğitim görmüş olmalısınız (12 yıllık ilk, orta ve lise eğitimini veya denkliğini tamamlamış olmalısınız)
VEYA
* son 5 (beş) yıl içinde eğitim, deneyim veya uzmanlık gerektiren bir işte en az 2 (iki) yıllık bir iş deneyimine sahip bulunmalısınız.


İş deneyimlerinin yeterlik ve denkliğini belirlemek için Birleşik Devletler Çalışma Bakanlığı‟nın O*Net veri tabanı  kullanılacaktır. O*Net OnLine veri tabanı iş tecrübelerini beş iş alanına (job zone) bölmüştür. Çalışma Bakanlığı web sitesinde birçok meslekten bahsedilmiş olsa da sadece belli meslekler kura programına katılım için uygundur. Mesleğinize dayanarak kura programına katılmak istiyorsanız, son beş yıl içinde, veri tabanında iş alanı (job zone) 4 veya 5 olan, ve Özel Mesleki Hazırlık seviyesi (Specific Vocational Preperation – SVP) 7.0 veya daha yüksek olan bir meslekte, en az 2 (iki) yıllık bir iş deneyimine sahip olmalısınız.


Eğer bu koşullara uygun değilseniz DV programına başvuru YAPMAMALISINIZ. Eğitim veya meslek deneyimi koşullarının yanında DV programına katılım için başvuruya uygun ülkelerden birinin yerlisi olmalısınız. Türkiye bu ülkelerden biridir bu nedenle Türk vatandaşıysanız DV programına katılabilirsiniz.  

Not: Uygun ülkelerden birinin yerlisi olmak: Çoğu hallerde bu, kişinin doğduğu ülke anlamına gelir. Ancak, kuraya uygun olmanız için iki değişik yöntem daha vardır. ilk olarak; eğer kuraya katılmaya uygun olmayan ülkelerden birinde doğmuş iseniz ve fakat eşiniz uygun olan ülkelerden birinde doğmuş ise, bu durumda eşinizin doğum yerine göre değerlendirilmeyi talep edebilirsiniz. Ancak bu talep, her iki eşin de adlarının başvuru formunda belirtilmiş olması ve vizelerini aldıktan sonra aynı anda ABD’ne giriş yapmaları şartı ile geçerlidir. İkinci olarak; eğer kuraya katılmaya uygun olmayan ülkelerden birinde doğmuş iseniz ancak anne veya babanız o ülkede doğmamışlar veya doğduğunuz sırada o ülkede geçici olarak bulunuyorlarsa ve o ülke Green Card kurasına katılmaya uygun ülkeler arasındaysa, anne veya babanızın doğum yerine göre değerlendirilmeyi talep edebilirsiniz.  

Not2: Bu konudaki sorularınızı forumdaki şu konuda sorabilirsiniz.