Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• Merhaba,
    Orlando hakkında genelde fikir sorulmuş, fikir belirtilmiş. Vergi avantajı deniyor. Ne gibi avantajları var ? Kiralar uygun deniyor, biraz araştırdım çok da farklı gelmedi diğer şehirlerden. Genel bilgi almak istiyorum aslında, tercihen güncel 🙂
    Teşekkürler.

• @Stiff Florida'da yasayacaksam, sahsen, Orlando'yu tercih etmezdim. Ortada bir sehir ve Disney ve Universal theme parklari olmasa, hicbir ozelligi yok. O sayede tum dunyadan turist aliyor. Ama deniz kiyisinda bile degil. En yakin plaj icin 1 saatten fazla yol gitmeniz gerekir. Yani is nedeniyle mecbur Orlanda degilse, Florida'nin cok daha guzel sehir ve kasabalari var.

• ⭐⭐⭐⭐

@MySea mesela Tampa

• @MySea Teşekkür ederim, dediğim gibi sadece araştırıyorum 🙂 Bu tarz yorumlar düşüncemi netleştiriyor.

• @Rhonster Mesela Sarasota, mesela St Petersburg, mesela Daytona Beach, mesela Fort Myers...

• Orlando da yaşayan arkadaşlar merhabalar, nasılsınız? Güncel yaşam maliyetleri, yaşam kalitesi, iş bulma ihtimali nasıl Orlandoda. Daha Takım kuracağız. Hadi bi el atın 🙂😊🙂

• Orlando'da yaşayan arkadaşlar varsa biraz anlatsınlar..iş bulma,yaşam maliyetleri,ev kiraları,ve huzur

• Orlando hakkında bir bilgim yok, sadece 2 günlük çok kısa bir ziyaretim olmuştu, ancak orada uber-lyft, delivery vs pek kazandırmıyormuş, o işler ile başlarım diyenler iyi araştırsın, pişman olabilirler.
    Ayrıca houston gömülmüş evet çok ruhsuz bir şehir ama inanılmaz ağır sanayi var, ve sağlık sektöründe iyi. Bu floridanın geliri ne tam çözemedim, turizm ve biraz tarımla mı dönüyor bu ekonomi hayret 🙂

• @ahmetkocyigit, içinde söyledi: Orlando

Orlando hakkında bir bilgim yok, sadece 2 günlük çok kısa bir ziyaretim olmuştu, ancak orada uber-lyft, delivery vs pek kazandırmıyormuş, o işler ile başlarım diyenler iyi araştırsın, pişman olabilirler.
    Ayrıca houston gömülmüş evet çok ruhsuz bir şehir ama inanılmaz ağır sanayi var, ve sağlık sektöründe iyi. Bu floridanın geliri ne tam çözemedim, turizm ve biraz tarımla mı dönüyor bu ekonomi hayret 🙂

Siz şuan hangi şehirdesiniz ve ne iş yapıyorsunuz?

• Youtuber Anıl güler Orlandoya taşınmış gelecek 10 yıl sonra florida tamamen Türklerden oluşucak

• Orlando benim hissiyat olarak en yakın olduğum şehirdi. Green Card çıktığında hep Orlando'yu araştıracağımı söylüyordum. @okanserbes videolarını izledim ama çok daha öncesinden gelen bir sempatim vardı. Hissiyatım hala Orlando dese de, son dönemde biraz mesafeliyim. Umarım istediğim gibi bir fırsat önüme çıkar da yine Orlando ya da o civarlar olur.

• @Stiff benimde aklimda hem iklimi hem turizm sektoru vs derken orlando hep baskindi fakat son zamanlarda FL de jacksonwille e de bakiyorum mesela Denver eyaletinide arastiriyorum.
    Soyle bir gercek var dayim Pensilvanyada yasiyor ve philedelpia da goz kirpiyor.
    Tabi oncesinde talihli olabilmek var ama yasam alani arastirma kistasinda artik stabil kalmiyorum orasi bi gercek.

• ben soguk iklimi pek sevmiyorum deniz ve güneşli havayı daha çok severim.

• @OrlandoGücü
    Ben Floridanın başkenti Tallahassee’deyim 9 aydır.
    Hemen hemen tüm başkentler gibi burası da küçük bir yer. Ama FSU gibi efsane bir üniversitesi var,
    Uber yapıyorum burada, ögrenci oldugu sürece kazandırıyor diyebilirim.
    Mesela bu hafta spring break tatiline girdiler ölü bir hafta olacak.
    Onun dışında eğlenceli bir şehir olduğunu söyleyebilirim. Deniz yok ama birçok kişiye göre dünyanın en güzel plajı Destin 100 mil kadar yakınlıkta. Genç dinamik bir şehir.

• Herkese selam. Esimle beraber GC talihlisi olarak geldigimiz Orlando da yaklasik 3 senedir yasiyoruz ve burda bir cafede calisiyoruz.
    Orlando hakkinda ilk soyleyebilecegim kesinlikle cok sicak. Yani bu kadari anlamsiz, bir manasi yok:) Yaz aylari haric geri kalan 7-8 ay sort-terlik kivamindasiniz, kis aylarinda bi hoodie isinizi rahatlikla gorur. Yesili, dogal guzellikleri, trail yollari, parklari, birbirine bagli golleri ile sene boyunca bitmeyen yaz dedikleri hissi yasatan bi sehir. Daha once de yazildigi gibi bence de en buyuk eksikligi deniz olmamasi. Eksikligini en cok hissettigimiz konu bu diyebiliriz.
    Sehirin buyuk cogunlugu hizmet sektoru uzerine kurulu diyebilirim. Disney ve Universal in senelik musteri cekme potansileyi ile sehirde buyuk oranda aktif olan sektor hospitality, hotel, restaurant vb isletmeler. Senelik olarak sehrin en yogun zamanlari Mart (okullarin spring break donemi), Aralik (sene sonu yilbasi kutlamalari) Yaz aylari asiri sicaktan oturu beklenenin aksine asiri yogunluk olmaz, muhtemelen deniz kenari olan sehirler daha yogundur. Orlando donemsel olarak gelen turistlerin haricinde bir de Canada yada America`nin kuzey bolgelerinden gelip yerlesen her yas grubundan bir nufusu da barindiriyor. Bilhassa kis aylarini sicak yerde gecirmek isteyenlerin yazlik evleri bulunuyor. Ayrica covid donemi home office calisanlarin da guneyde hem yatirim yapmak, hem yasama amacli yerlesmelerine olanak sagladi. Sahil sehirlerinin fiyat yuksekliginden dolayi Orlando bir cazibe merkezi oldu ve bu talep sonunda (mutlaka FED faiz artirma karari, karsiliksiz basilan paralarin yarattigi enflasyon, issizlik paralari ve stimulus ceklerinin de etkisi vardir) son 7-8 ay icinde, sehirde satilik evlerin fiyatlari %30-40 bandinda yukseldi. Bu durum haliyle kira fiyatlarini da etkiledi, ev-apartman-oda kira fiyatlari %30-50 bandinda yukseldi. Orlando gitgide pahalilasan bir sehir olma yolunda hizla ilerliyor.
    Sosyal hayat ve spor olarak yapmak isteyeceginiz olanaklar, butceniz, ayiracaginiz zaman ve istekleriniz ile sinirli. Ben triatlonla ugrasiyorum, benim icin ideal bir yer oldugunu soyleyebilirim, evet yaz aylari asiri sicak sartlari bazen zorlayabiliyor olsa da, senenin buyuk cogunlugu acik alanda spor yapma olanagi buluyorum. Acik olimpik-yari olimpik havuzlar, fazla olmasa da yuzulebilen goller, bisiklet trail parkurlari, kosu icin ideal yol kenari yaya yollari. Burda duzenli cim sahada futbol maclari yapan internatiol gruplar da mevcut. Amator olarak katilanabilecek bir cok spor gruplari ve takimlari mevcut. Parklarda sabah yogasindan golfe, amerikan futbolu-beyzboluna, bisiklet-paten yollarina kadar bir cok imkan mevcut.

• @jake-elwood uygun zamanlarinizda edindiginiz bircok tecrubeyi ustune ekleyerek paylasmaniz dilegi ile, tskler🙏🏼

• @jake-elwood, içinde söyledi: Orlando

Herkese selam. Esimle beraber GC talihlisi olarak geldigimiz Orlando da yaklasik 3 senedir yasiyoruz ve burda bir cafede calisiyoruz.
    Orlando hakkinda ilk soyleyebilecegim kesinlikle cok sicak. Yani bu kadari anlamsiz, bir manasi yok:) Yaz aylari haric geri kalan 7-8 ay sort-terlik kivamindasiniz, kis aylarinda bi hoodie isinizi rahatlikla gorur. Yesili, dogal guzellikleri, trail yollari, parklari, birbirine bagli golleri ile sene boyunca bitmeyen yaz dedikleri hissi yasatan bi sehir. Daha once de yazildigi gibi bence de en buyuk eksikligi deniz olmamasi. Eksikligini en cok hissettigimiz konu bu diyebiliriz.
    Sehirin buyuk cogunlugu hizmet sektoru uzerine kurulu diyebilirim. Disney ve Universal in senelik musteri cekme potansileyi ile sehirde buyuk oranda aktif olan sektor hospitality, hotel, restaurant vb isletmeler. Senelik olarak sehrin en yogun zamanlari Mart (okullarin spring break donemi), Aralik (sene sonu yilbasi kutlamalari) Yaz aylari asiri sicaktan oturu beklenenin aksine asiri yogunluk olmaz, muhtemelen deniz kenari olan sehirler daha yogundur. Orlando donemsel olarak gelen turistlerin haricinde bir de Canada yada America`nin kuzey bolgelerinden gelip yerlesen her yas grubundan bir nufusu da barindiriyor. Bilhassa kis aylarini sicak yerde gecirmek isteyenlerin yazlik evleri bulunuyor. Ayrica covid donemi home office calisanlarin da guneyde hem yatirim yapmak, hem yasama amacli yerlesmelerine olanak sagladi. Sahil sehirlerinin fiyat yuksekliginden dolayi Orlando bir cazibe merkezi oldu ve bu talep sonunda (mutlaka FED faiz artirma karari, karsiliksiz basilan paralarin yarattigi enflasyon, issizlik paralari ve stimulus ceklerinin de etkisi vardir) son 7-8 ay icinde, sehirde satilik evlerin fiyatlari %30-40 bandinda yukseldi. Bu durum haliyle kira fiyatlarini da etkiledi, ev-apartman-oda kira fiyatlari %30-50 bandinda yukseldi. Orlando gitgide pahalilasan bir sehir olma yolunda hizla ilerliyor.
    Sosyal hayat ve spor olarak yapmak isteyeceginiz olanaklar, butceniz, ayiracaginiz zaman ve istekleriniz ile sinirli. Ben triatlonla ugrasiyorum, benim icin ideal bir yer oldugunu soyleyebilirim, evet yaz aylari asiri sicak sartlari bazen zorlayabiliyor olsa da, senenin buyuk cogunlugu acik alanda spor yapma olanagi buluyorum. Acik olimpik-yari olimpik havuzlar, fazla olmasa da yuzulebilen goller, bisiklet trail parkurlari, kosu icin ideal yol kenari yaya yollari. Burda duzenli cim sahada futbol maclari yapan internatiol gruplar da mevcut. Amator olarak katilanabilecek bir cok spor gruplari ve takimlari mevcut. Parklarda sabah yogasindan golfe, amerikan futbolu-beyzboluna, bisiklet-paten yollarina kadar bir cok imkan mevcut.

Teşekkürler sayın @jake-elwood uzun zamandır Orlando da yaşayanların tecrübelerini yazmasını bekliyorduk.

• @jake-elwood Merhaba güncel ve açıklayıcı yorumlar için teşekkürler, hava sıcaklığı ülkemizde Antalya'ya benzer mi daha fazla olduğunu biliyorum ama ne kadar bir fazlalık söz konusu oluyor yaşanmaz haldemi örnek veriyorum yaz ayları öğlen saatleri. Bir diğer sorum yıllarca turizmde çalıştım şu an kamu çalışanıyım eşim ise hukuk bürosunda çalışıyor eskiden garsonluk vs. onda da var turistlik olması sayesinde rahat iş bulabilirmiyiz ve maaş kira oranları sizce yaşam için ideal mi cevap verirseniz çok sevinirim.

• @asariel Merhaba. 3-4 ay ilk bahar gibi geciyor burda kasim-subat arasi diyebilirim, geri kalan zamanlarda hep yaz havasi var. Sadece yaz aylarinda sicaklik cok artiyor, oglen disari cikmanin imkani yok, arac-ev klimalarinin bile zor yetistigi zamanlar oluyor. Tropikal iklimden dolayi yaz aylarinda her gun yagis aliyor, dolayisiyla nem orani cok yuksek, bu da ayri bi rahatsizlik sebebi. Antalya, Kibris havasina benzetebiliriz ama daha sicak bana kalirsa. Internette yaz aylari sicaklik ortalamasinin 33-34 C olddugu verisi var.
    Is bulma konusuna gelirsek Orlando turistik bi sehir, genelde hizmet sektoru cok hareketli bildigim kadariyla. Kiralar ve harcamalar Amerika ortalamasinda oldugu gibi baya yukseldi son birkac seneye kiyaslarsak. Ancak iki kisi calisarak temel ihtiyacalarinizi rahat bi sekilde karsilayabilirsiniz diye dusunuyorum.

• @jake-elwood Çok teşekkür ederim yorumların, için Antalya'da yaşayan bizler için 33-34 C vız gelir 😃 turizm geçmişim ve hizmet sektöründe geçmişim olduğu için ilk tercihlerim arasında yer alan bir yer orlando, orlando dışında ise South Caroline ama forum genelinin teksas'a yoğunlaşması acaba yanlış mı yapıyorum diye düşündüyür.

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

102

40.1k
Kullanıcı

4.3k
Konu

420.0k

| | | |