Lütfen DV2020 ve DV2021 talihlilerine destek için şu linkteki dilekçeleri imzalayın! NO BAN 2021 davası hakkında bilgilere şu linkten ulaşabilirsiniz.
Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz forum@yesilkartforum.com adresine email gönderebilirler!

Hawaii • Hawaii ya da Havai, Amerika Birleşik Devletleri'nin eyaletlerinden biridir. Kuzey Büyük Okyanus'ta, anakaradan 3.700 kilometre uzaklıkta, bir adalar grubudur.

  alt text

  MÖ 1000 sıralarında diğer Polinezya adaları tarafından işgal edilmiştir. Yaklaşık 800 yıl boyunca çeşitli kabileler buraya yerleşmiş, huzur içinde kültürlerini ve dinlerini devam ettirmişlerdir. 1778 yılında İngiliz Deniz Kaptanı James Cook, Hawaii takımadasına yelken açmış ve ilk Avrupa-Hawaii ilişkisini yaratmıştır. Tarihçiler hâlâ bu adaya Avrupa'dan ilk gidenin bir İspanyol olduğunu tartışmaya devam etmektedir.

  Avrupa ile ilişkiler sonucu bazı krallar tüm Hawaii adalarının kontrolünü almaya çalışmışlardır. Örneğin, ünlü Kamehameha Avrupalılarla ticaret yaparak onlardan barutlu silahlar elde etmiştir. Hawaii'de bilinmeyen barut teknolojisi sayesinde Kamehameha yavaş yavaş tüm adaları işgal edebilmiştir. Ona karşı çıkan bazı kabileler, oklarla ve mızraklarla kendi ülkelerini koruyamadıklarından, çareyi yüksek uçurumlardan atlamakta bulmuşlardır. İntiharı, teslim olmaktan çok daha iyi bir çözüm yolu olarak görmüşlerdir.

  Kamehameha'nın kazandığı topraklar ancak 1893'e kadar dayanabilmiştir. Son kral olan Liliuokalani, Hawaii Reform Partisi (Reform Party of the Hawaiian Kingdom) tarafından yıkılmıştır. Son diktatörlükten sonra bir cumhuriyet kurulmuş ve dış ülkelere kapalı olan Hawaii ticareti, dünya ekonomisine katılarak üretimini ve ticaretini büyük ölçüde geliştirmiştir. Son olarak 1898'de Amerika himayesi altına girip, 1959'da bir referandumla Amerika Birleşik Devletleri'nin 50. ve sonuncu eyaleti olmuştur. Ayrıca Hawaii Amerika Birleşik Devletleri'ne bağlı olup Birleşik Krallık'ın bayrağını taşıyan tek eyalettir.

  Bayrağı :

  alt text

  Kaynak: Wikipedia


 • ⭐⭐

  Aslında Amerikaya yerleşmek mümkün olduğunda yaşanacak muazzam bir yer bana göre Hawaii. Ama pek bizden giden, tecrübe elde eden, yerleşen yok galiba. Amerikan rüyasından biraz uzak diye mi acaba? Hawaii hakkında bilgisi, dahası tecrübesi olan var mıdır forumumuzda? • Bu başlığı görüce yazmak istedim.
  Geçen günlerde dünya üzerindeki en uzun iç hatlar uçuşunu Hawaiian Airlines gerçekleştirdi. Honolulu-Boston arası gerçekleşen uçuş 12 saat sürdü...

  Bunun haricinde elinize dünya küresi geçerse dikkatlice bakın, Ülkemize en uzak kara parçası Hawaii'dir 🙂
  Yani neredeyse tam anlamıyla dünyanın öbür ucu. 13 saat geride olmaları da bunun bir göstergesi sanırım.

  Mesafe ABD'ye de çok uzak olduğu için arabaların nispeten pahalı olduğunu okumuştum zamanında bir forumda. Tahminimce bu bütün yaşam giderleri için geçerlidir.. • Hawaii cok Pahali bir eyalet. Özellikle sut yumurta gibi gıdaların fiyatlarının 2-3 kat olduğu söyleniyor. Ben Washington State de yasıyorum, hawaiiden buraya taşınan çok İnsan var. Sebepleri de yaşam pahalılığı ve kazandıkları paranın harcamalarına yetmemesi. • Tam su icine masa sandalye atip, kiyidaki agaclarin altinda mangal yakip, piknik yapmalik bir sahilmis 🥩

  FB_IMG_1610399443568.jpg


 • ⭐⭐

  @MySea güzel sahili varmış • @yapay-zeka Boyle yerlerde insan yaslanmaz. Yaslansa bile hissetmez. 50 yas sonrasi boyle yerlere dogru yelken acmak lazim.


Log in to reply
 

Benzer Başlıklar

 • 117
 • 6
 • 72

78
Online

11.4k
Users

2.8k
Topics

175.6k
Posts

| | | |

Powered by NodeBB