Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• Merhaba, 2013 talihlisi olarak Ekim 2013'de ilk girişimi yaptım. Green Card'ımı, SSN'imi aldım, W2 alabildiğim bir işe, beraberinde part-time çalıştığım ikinci bir işe başladım. Arabamı aldım, sigortamı yaptırdım, banka hesabı açtım. 2 ay sonra bir arkadaşım kefaletiyle kurumsal bir siteden ev tuttum, kontratını imzaladım, elektrik aboneliğini falan üstüme aldım. Şubat 2014'de eşim ve 3 çocuğumun girişi için TR'ye geldim, onları alıp USA'ya döndüm. Ama onlar çocukların okullarından ötürü 15 gün sonra geri döndüler. Green Cardları geldi bu aralıkta. 9 ay kadar kaldıktan sonra Temmuz 2014'de ailevi sebeplerden ötürü TR'ye döndüm. Ocak 2015'te büyük oğlumla birlikte kısa süreli bir giriş yaptık (15 gün kadar). Bu gidişimizde 2014 taxını bir muhasebeci ile doldurup verdim. USA'dan son çıkışım Şubat 2015. Bu girişimde CBP memuru 6 ayı 3 gün geçtim diye benim damgamın altına +3 yazdı, oğluma bişey yazmadı. Arabayı sattım, ev kontratını bir roommate'e devrettim. Ama banka hesabımı içinde küçük bir miktarla açık bıraktım. Geldikten sonraki tüm yılların tax dosyalarını eksiksiz aksatmadan doldurup gönderdim.

Şimdi yılbaşına doğru geri dönmek ve yerleşmek istiyorum. Bir süre sonra ailemi de almayı istiyorum. Bu hikayede nasıl davranmamı tavsiye edersiz? Sizlerin yorumu ne yönde olur acaba?

• @thorax hocam al biletini giriş yap sorun olmaz..ben 6 sene sonra gırmıştim..

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@thorax merhaba..
    uzun bir süredir abd'ye giriş yapmamışsınız evet ama; kartınızın elinizde olması, tax probleminizin olmaması, banka hesabınızın halen geçerli olması gibi etkenler son dönemde giriş yapan arkadaşlarımızın da tecrübelerine binaen giriş yapabilecekmişsiniz gibi gösteriyor.

özellikle JFK'den deneyen arkadaşlarımız sorunsuz şekilde girişlerini yaptılar.
    elbette kesin bir yargı olamamakla birlikte JFK'den giriş yapmanızı tavsiye ederim.
    tavsiyem; eylem planınızı, abd'deki hayatınızı açık ve net şekilde planlayıp sizinle birlikte giriş yapacak aile üyeleriyle ağız birliği yaparak devam etmeniz yönünde olur. eğer imkanınız varsa da, abd'de kiralık bir ev anlaşması yaparak bunu da hikayenize ekleyerek ilerlemeniz elinizi güçlendirir diye düşünüyorum.

elbette son karar yine sizin.
    bol şans diliyorum.

• @SAVAS teşekkürler cevabınız için. hangi tarihti acaba bu söylediğiniz? yakınlarda mı yani

• @gucarslan çok teşekkürler hocam ilginiz için

• @thorax 2019 idi. şimdi 2 yıl oldu tekrar gideceğim.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@thorax, içinde söyledi: SB-1 Returning Resident Visa (SB1 Geri Donen Gocmen Vizesi)

merhaba, benim hikayem şöyle. 2013 talihlisi olarak ekim 2013'de ABD'ye giriş yaptım. rutin işlemlerden sonra green cardımı aldım. W2 alabildiğim bir işe girdim, haricen başka bir işte part-time çalışmaya başladım. bir arkadaşımın kefaletiyle ev tuttum, banka hesabı açtım. eşim ve 3 çocuğumu da (okullarından dolayı) Şubat 2014'de giriş yaptırdım. 15 gün sonra geri döndüler. Ailevi sebeplerden 9 ay kadar sonra Temmuz 2014'de TR'ye geri döndüm. Ocak 2015'te tekrar gittim ama kısa (15 gün kadar) kaldım, gittiğimde 2014 taxını bir muhasebeci kanalıyla doldurup teslim ettim. Bir takım (çok da belgelenebilir olmayan) sebeplerden geri dönmek mümkün olamadı. Trump seçildi, göçmen karşıtı söylemlerinden çekindim, üstüne 2019 sonu pandemi başladı. Nisan 2021'de bir operasyon ve birkaç ay süren tedavi süreci geçirdim. Velhasıl gidemedim. Son USA çıkışım Şubat 2015. Son girişimde damganın altına 6 ayın üstüne gelen +3 günü not etti CBP memuru. Büyük oğlumla gitmiştik ona bir şey demedi. Green Card 2023 Ekim'e kadar süresi var. Dönerken ev kontratımı iptal ettim, arabamı sattım, ama banka hesabım küçük bir miktarla açık duruyor. Geldiğimden bu yana tüm yılların taxlarını ihmal etmeden eksiksiz doldurup gönderdim.

Bu topiği okudum. Şimdi geri dönmek ve yerleşmek istiyorum. Bir süre sonra da ailemi de götürmeyi planlıyorum. Sizler bu hikayeyi nasıl yorumlarsınız acaba? Nasıl bir yol izlemeliyim sizce?

pandemi etkisiyle gosterilen hosgoru henuz sona ermemisken ilk firsatta ABD'ye giris yapip, gorevlileri temelli ABD'ye tasindigina ikna etmeye calismanizi tavsiye ederim. Aileniz de sizinle girerse bence en ideali olur...

• @crazycells teşekkür ederim cevabınız için. ilk fırsatta inşaallah. ama ailem için biraz süre gerekecek.

• @SAVAS, içinde söyledi: SB-1 Returning Resident Visa (SB1 Geri Donen Gocmen Vizesi)

@thorax 2019 idi. şimdi 2 yıl oldu tekrar gideceğim.

Ne zaman giriş yapacaksınız umarım yine sorunsuz bir şekilde giriş yaparsınız tecrübelerinizi bekliyoruz

• merhaba dostlar.hatırlarsanız sorunum vardı Amerika'ya giriş ile ilgili. Evet giriş yaptım. Çok sorun yaşamadım Kesinlikle @gucarslan ve @crazycells dostların söylediği gibi tolerans gösterdiler. Giriş yaptım ve banka hesabımı açtırdım.Aralık 15 itibarı ile artık yerleşmeye gidiyorum. Sevgili @gucarslan ve @crazycells size birt sorum daha olacak. Social security number için randevu sistemine geçilmiş.ancak ben randevu sürecini başlatamadım bir türlü. online başvuru yapabiliyor muyuz? Bununla alakalı yönlendirme yaparsanız sevinirim. teşekkür ederim şimdiden.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@benanunali tebrikler, çok sevindim.
    peki tam olarak kaç yıl sonrasında giriş yapmış olduğunuz ve tam olarak pasaport memurları ne gibi sorular sordu, biraz daha detay verebilir misiniz? sonradan okuyacak arkadaşlarımız için de özet bir bilgi olsun 🙂

ssn konusu için de ilgili başlığı inceleyebilirsiniz;
    https://yesilkartforum.com/forum/topic/165/social-security-number-ssn-ve-basvurusu/181?page=1

• aslında çok detaylı sorulara girmedi. Evraklarım vardı biliyorsun.inceledi.daha sonra jfk gümrük bölümünün çıkışında bir odaya alındım.bu tarz sorunlu girişleri olan inanları ayrıca bu odaya getiriyorlar. burada çok detaylı olmamak kaydı ile neden girmekte geç kaldığım soruldu.kronolojik sıraya bağlı kalmak kaydıyla olayları anlattım.
    sonra direkt damgayı basarak girişimi onayladı. 2 yıldır girememiştim.ameliyat ve pandemi dolayısı ile. çok zorlamıyorlar.ve bazı insanlara soru bile sormuyorlar.tamamen o anki ruh hallerine bağlı soru sorup sormamak. ama bu tarz sıkıntısı olan arkadaşlar kesinlikle o odaya alınacaklar. ayrıca daha sonra valizleri de incelenecek.

• @benanunali merhaba.. ne kadar dışarıda kaldınız sorusunu sordularmı? yoksa sistemden mi gördüler acaba?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@SAVAS, içinde söyledi: SB-1 Returning Resident Visa (SB1 Geri Donen Gocmen Vizesi)

@benanunali merhaba.. ne kadar dışarıda kaldınız sorusunu sordularmı? yoksa sistemden mi gördüler acaba?

o bilgiyi onlar da gorebilirler sayin @SAVAS , o nedenle bu tur net sorulari cevaplarken yaniltici bilgi vermemek cok onemli. 👍

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@benanunali gozunuz aydin. 🙂 👍

• Merhaba
    2019 yılı ortalarından beri turkiyedeyim.Seyahat ksıtlamaları nedeniyle zamanında geri dönemedim.Toplamda 2.5 yıldır türkiyedeyim. 30 aralıkta SB 1 için elçiliğin web sayfasında(https://usvisa-info.com) online hesap oluşturduğum hesaptan başvurdum. 3 ocakta Talebimin kabul edildiğini yazan bir eposta aldım.Kısa bir süre sonra randevu için yeni bir eposta gönderileceği belirtilmiş ek olarak.Ancak herhangi bir dönüş olmadı henüz. İlk talebimde 12 ocak için randevu talep etmiştim. Bu tarih geçerlimi yoksa yeni tarihmi verilecek veya ben tekrarmı talep edeceğim? açıkçası randevu günü ve saatinin ne olacağını ve işleyişi çözemedim.Elçiliği aradım meşgul sürekli,eposta ile sordum ne yapmam gerektiğini ancak genel bilgiler içeren otomatik mesaj geldi.Şu aşamada ne yapmam gerekli ,süreci bilen arkadaşlar yanıtlarsa sevinirim.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@greengrass merhaba. ilgili maili 3 gün önce almışsınız, mülakat maili için bu kadar hızlı cevap beklemeyin, tepki süreleri bu kadar hızlı olmayacaktır.

12 ocak talebiniz geçerli olmayacaktır çünkü; konsolosluğun müsaitlik durumuna göre size boş slot ayarlayacak ve mülakatınızı yapacaklardır. bunu da size ayrı bir mail olarak bildireceklerdir. sonrasında siz AIS üzerinden ilgili mülakatı onaylayacak ve kaydınızı yapacaksınız. sonrasında da mülakatınızı gerçekleştireceksiniz.

peki, green cardınız elinizde mi?
    abd'deki bundan önceki kalışınız ne kadar olmuştu?
    sizi oraya bağlayan ev, iş vb durumlar bulunuyor mu?

• yanıt için teşekkür ederim.Sürecin nasıl işlediğini şimdi daha iyi anladım.Benim hikayem aşağıdaki gibidir.
    Green card elimde. 2022 6. ay da süresi bitecek.
    Abim (benim yaşım 52 ) orda yaşıyor abd vatandaşı .Aynı adreste kalıyorum.Banka hesabım (bir miktar para mevcut) ,ehliyetim,kredi kartım mevcut.Part time işlerde çalıştım.Kronik vertigo nedeniyle (baş dönmesi atakları) Genel hayatım olumsuz etkilendi ,araç kullanamaz çalışamaz hale geldim. 2016-2019 arası belli aralıklar ile turkiyede tedavi için bulundum. 1 yılı hiç geçirmedim.2020 seyahat kıstlamaları nedeniyle uçuşlar iptal oldu.Zamanında dönemedim. SB 1 için randevu kovaladım uzun süre.
    Hastane raporları ve uçuş rezervasyon bilgilerim mevcut.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@greengrass hikayenizi aktardiginiz için teşekkürler. aslında ilgili hikayenize binaen direkt olarak giriş yapmanız, SB1 kovalamaktan daha mantıklı diyebilirim. çünkü anlattığınız hikayeler, tr'de kalış sebebinizi oldukça net açıklıyor. bunu da zaten belgelerle kanitlayacaginiz icin ilk tercihinizin direkt giriş yapmak olması kanaatindeyim. bu başlıktaki deneyimlere de bakarsanız, pandemi döneminde sınır polisleri daha iltimasli davrandılar, ülke dışında kalanlara.

tavsiyem, ilgili raporlarınızı varsa ingilizce olarak temin etmek (yoksa tercüme de olur), sonrasında uygun bir havalimanından (JFK gibi) girişinizi yapmak. uzun süre kalma sebebiniz sorulduğunda da, hastalığınızı ve covid'i bahane ederek açıklamanizi yaparsınız.

biliyoruz ki SB1 oldukça zorlu ve riskli bir vize.
    pabdeminin varlığını kullanıp giriş daha mantıklı geliyor

• Muhtemelen randevu almam bir kaç ayı bulacak bu gidişle.Aktardığınız bilgileri değerlendirip bir karar vericem.Yanıt ve desteğiniz için tekrar teşekkür ederim.

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

108

41.0k
Kullanıcı

4.4k
Konu

426.2k

| | | |