Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!
  • ⭐⭐

Suan bayagi dustu dolar 18den 13.75 suan umarim tek haneli rakamlara duser

• @Ping-PONG, içinde söyledi: Dolar Çıldırdı

Dolar artarsa artan her kuruş devletin cebinden gidecek.

hangi parayla ödemeleri yapacakmış devlet? para basıp yapacak derseniz hiperenflasyon olur. burada henüz ödemelerin nasıl yapılacağının temelinin oturtulmadığı bir sözde faiz artışı söylemi var. faize karşı olanlar hemen bir günde faizci oldu tekrar. halihazırda piyasa bunu fiyatlıyor ama içeriği fos çıkarsa ki çıkacak çok çok daha kötü bir durum ile karşılaşırız. birileri yine zengin edildi bu akşam. olayın özeti bu.

yanlış anlaşılmasın. umarım dolar kalıcı olarak 10 tl'nin de altına düşer. ben sadece mevcut durumu yorumladım.

• Yasaklı

@nicky, içinde söyledi: Dolar Çıldırdı

@Ping-PONG, içinde söyledi: Dolar Çıldırdı

Dolar artarsa artan her kuruş devletin cebinden gidecek.

hangi parayla ödemeleri yapacakmış devlet? para basıp yapacak derseniz hiperenflasyon olur. burada henüz ödemelerin nasıl yapılacağının temelinin oturtulmadığı bir sözde faiz artışı söylemi var. faize karşı olanlar hemen bir günde faizci oldu tekrar. halihazırda piyasa bunu fiyatlıyor ama içeriği fos çıkarsa ki çıkacak çok çok daha kötü bir durum ile karşılaşırız. birileri yine zengin edildi bu akşam. olayın özeti bu.

yanlış anlaşılmasın. umarım dolar kalıcı olarak 10 tl'nin de altına düşer. ben sadece mevcut durumu yorumladım.

Ben analizimi paylaştım sadece.
    Sonrası ne oluru yorumlamadım. Sadece anlık durumu paylaştım.

• ⭐⭐

Arkadaşlar size teorimi söyleyeyim.
    Bu saatten sonra doların aşağı yönlü hareket veya sabitleme ihtimalinin 90% olduğunu düşünüyorum. Neden mi?

Bugün yaptığı açıklamada mevduata yatırılan paraların dolar bazında zararını katışılayacaklarını taahhüt etti.

Eğer herkes parasını mevduata yatırırsa ki yatıracak. Dolar artarsa artan her kuruş devletin cebinden gidecek.

Ben şu dakikadan sonra seçimlere kadar yükselmeyeceğini hatta düşme ihtimali olduğunu düşünüyorum.

Erken veya zamanlı, seçime kadar bu şekilde ilerleyeceğini tahmin ediyorum.

Yatırımlarınıza çok dikkat etmeniz gereken bir dönemdesiniz.

YTD

Seçimi kaybederlerse başa gelenin vay haline…

Abi düşsün ya. Daha ilk maaşımı almadan dolar bazında yarıya indi. Böyle biraz olsun toparlanır.

• @Ping-PONG Nicin bence iyi bir benzetme ama uzucu o ayri

• @Ping-PONG ben de fenerbahceliyim abi

• Yasaklı

Adam Coin piyasasını bile etkiledi.
    Tüm token lar değer kazanmaya başladı.

Hülooğğğğ 😂

• Bir arkadasin yorumu ki @ayvalik10 da bunu yazmisti, arap sermayesine teslim edilecek bircok sey, bunda ozel firmalar da dahil olacak. Para karsiligi neler gidecek zamanla gorecegiz. Dolar duser, ekonomi normale doner mi ; Agustosta 8,65ti su an 17,5tan 12 oldu diye seviniyoruz.

• Yasaklı

@cnpist, içinde söyledi: Dolar Çıldırdı

Bir arkadasin yorumu ki @ayvalik10 da bunu yazmisti, arap sermayesine teslim edilecek bircok sey, bunda ozel firmalar da dahil olacak. Para karsiligi neler gidecek zamanla gorecegiz. Dolar duser, ekonomi normale doner mi ; Agustosta 8,65ti su an 17,5tan 12 oldu diye seviniyoruz.

Bir sonraki seçim de her şey belli olacak.
    Ben ayrıntıları yorumlamaktan sıkıldığım için yarı sonuç ilişkisi yarı ironi ile yazıyorum.

“ Bir sonraki seçim de her şey belli olacak. “
    Bu kilit cümle. Anlaması gereken anlıyor zaten.

Anlamayanları artık biliyoruz hepimiz. Ne dediğimizin hiç bir önemi yok. Artık nefesimize acır hale geldik. O kadar bağnazlar.

• Asgari ücretliler ve memurlar gelir vergisi ödemeyecek, ben ödeyeceğim. TL mevduatı olanların, tüm kur farkı zararını da vergilerimle ben ödeyeceğim. Anayasa Mahkemesi, Anayasa’nın eşitlik ilkesine göre, alınan bu kararları bozarsa eğer, Anayasa Mahkemesi’ni Türkiye ekonomisine darbe yapmakla suçlayacaklar. Ülke Temel fıkrasına döndü maalesef.

• Su ana kadar anladigim:

TL'nin doviz karsisinda dusen degerini kurtarmak veya baska bir deyisle dollar ve euro'nun atesini dusurmek icin faiz arttirmalari gerekiyordu.

Bunu milli ve yerli ekonomist RTE ve Nas suresine ragmen acikca yapamadilar. Onun yerine bu yeni formulu buldular. TL mevduat hesaplarina dollar kuru ve banka faiz oraninin farkini vade sonunda ekleyecekler. Yani gizli bir faiz uygulayacaklar. Yani dolayli yoldan faiz yukseltiyorlar.

Ornek: Bankaya 1000 TL yatirdim, 1 yillik vade ile. Banka faizi 15% olsun. Normalde 1 yilin sonunda alacagim faiz 15% olacak. Eger dollar kuru bu 1 yilin sonunda 25% artarsa, o zaman banka faizine ek olarak devlet bana aradaki 10% farki da odeyecek. Yani 15% + 10% = 25% faiz almis olacagim. Boylece parami TL de tutarak, dollar kurunun yukselmesinden dogan zararimi devlet bana odemis olacak.

Bunu devlet nasil odeyecek? Hazineden.

Hazinedeki para nereden geliyor? Vergilerden.

Vergiler nereden geliyor? Tum vergi odeyenlerden.

Sonuc: Bankadaki TL hesabi olanlar dollar kur farki + banka faizi alacak. Hic bankada parasi olmayan vergi odeyen vatandas ise Hazine yolu ile bankada parasi olana extra faiz odeyecek.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Ping-PONG yorumunu okuyan türk lirası

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@MySea yandaşların normalde yapmadığı hareketi yapan masum köylü

• Yasaklı

@ayvalik10, içinde söyledi: Dolar Çıldırdı

@Ping-PONG yorumunu okuyan türk lirası

Şu müziği video nun sonuna yerleştiryorlarya bitiyorum. 😂

• ⭐⭐

İthalat işi yapanlar şu anda beklemede kurdan dolayı . Bugüne kadar hep fiyatların pahalı olmasından şikayet ettik ama esas korkunç senaryo şimdi başlıyor gibi . Almak istesek bile mal bulamamak

• ⭐⭐

Dolar 4-5 civari olursa direkt kredi cekiyorum hepsine dolar aliyorum 😊👍

• Yasaklı

@Erkand, içinde söyledi: Dolar Çıldırdı

Yok canım daha neler 😂

• ⭐⭐

@Erkand, içinde söyledi: Dolar Çıldırdı

Yok canım daha neler 😂

Bir umuttur yasamak
    -Erkan Peker

• ⭐⭐

@MySea, içinde söyledi: Dolar Çıldırdı

Su ana kadar anladigim:

TL'nin doviz karsisinda dusen degerini kurtarmak veya baska bir deyisle dollar ve euro'nun atesini dusurmek icin faiz arttirmalari gerekiyordu.

Bunu milli ve yerli ekonomist RTE ve Nas suresine ragmen acikca yapamadilar. Onun yerine bu yeni formulu buldular. TL mevduat hesaplarina dollar kuru ve banka faiz oraninin farkini vade sonunda ekleyecekler. Yani gizli bir faiz uygulayacaklar. Yani dolayli yoldan faiz yukseltiyorlar.

Ornek: Bankaya 1000 TL yatirdim, 1 yillik vade ile. Banka faizi 15% olsun. Normalde 1 yilin sonunda alacagim faiz 15% olacak. Eger dollar kuru bu 1 yilin sonunda 25% artarsa, o zaman banka faizine ek olarak devlet bana aradaki 10% farki da odeyecek. Yani 15% + 10% = 25% faiz almis olacagim. Boylece parami TL de tutarak, dollar kurunun yukselmesinden dogan zararimi devlet bana odemis olacak.

Bunu devlet nasil odeyecek? Hazineden.

Hazinedeki para nereden geliyor? Vergilerden.

Vergiler nereden geliyor? Tum vergi odeyenlerden.

Sonuc: Bankadaki TL hesabi olanlar dollar kur farki + banka faizi alacak. Hic bankada parasi olmayan vergi odeyen vatandas ise Hazine yolu ile bankada parasi olana extra faiz odeyecek.

Ben de aynı fikirdeyim şu an için yapılan açıklamalar ile günü kurtarmış olabilir (bence işe de yaradı kendi seçmen profili açısından şu an düğün bayram ediyorlar) ancak uzun vadede hazineye çok büyük yük oluşturacak. Ben neden bankada param yoksa bankada parası olan insanların faizini ödeyeceğim?

Diyelim ki vergilerden karşılamadı para basıldı, Karşılıksız para basıp piyasaya sürünce enflasyonu tetikleyecek, enflasyon yükseldikçe kur yükselecek. Kur yükseldiği için vadedilen faiz de artacak kısır döngüye girilecek. Sonunda kaybeden dar gelirli olacak. İşin ironik tarafı en çok bu olaya sevinen de bu dar gelirli kesim.

• @Ping-PONG Ben dünyada henüz sıkı yönetim biçimine sahip olup, geride bir yangın bırakmadan gideni görmedim. Ama CB dün akşam itibari ile bana göre seçim ateşini de yaktı.

Bir kamu bankası yetkilisine dayandırılan haberlere göre sistem şöyle işleyecekmiş.
    Paranı 6 aylığına vadeli TL'ye yatırırsan, vade geliri ve ayrıca o esnada dolar daha çok artmışsa aradaki farkın yarısını alacaksın.
    1 yıllığına yatırırsan ise %100'ünü.

Örneğin 1 yıllığına 100.000 TL yatırdın diyelim. 1 yılın sonunda ise 10 bin lira vade geliri elde ettiğini düşünelim. Aynı zaman diliminde eğer dolar 20 bin lira kazandırmışsa, vadeden gelen 10 bin lirayı, + olarak da dövizde oluşan 10 bin liralık farkı alacaksın. Fark ödemelerini ise hazine karşılayacak.

Peki hazine bunu nasıl yapacak meçhul, çokça dile getirildiği üzere para basılması ve işin ucunun hiperenflasyona dayanması olası bir seçenek olarak gözüküyor. Çünkü para basma içi son 2.5 senedir zaten vardı , internette de zaten bununla alakalı zebil gibi konu var.

Çünkü asgari ücretliden vergiyi de kaldırdı. Asgari ücret üzerinde çalışanlardan ise asgari ücret üstünde ki kazanç farkından vergi alacak. Zaten biliyorsunuz ki ülkemizde maaşlı çalışanlar kurumlardan çok vergi ödüyor yıllardır. Dolayısı ile vergiler ile de bu farkın ödenemeyeceği açık.

Para basılması, yada dışarıdan çok ciddi miktarda ( öyle 10-15 milyar dolar ile de yürümez bu işler 3 hanelere kadar gitmesi lazım ) kaynak bulunması gerekiyor. Katar'lılara tüm gençliğimizi vereceksek bilemiyorum, ama aksi senaryoda para basılacağı çok net gözüküyor bence.

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

74

41.0k
Kullanıcı

4.4k
Konu

426.2k

| | | |