Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz forum@yesilkartforum.com adresine email gönderebilirler! Forumumuza yeni üye olan arkadaşlar, kullanıcı adı seçerken şu iletideki kurallara dikkat etmeliler.

Amerika'da Mimarlık

• Selamlar,

Konu üst başlığı içerisinde mimarlıkla ilgili bir girdi göremediğim için hem bir çatı başlık olması açısından hem de sorularımı sorabilmek için bu konuyu açmış bulunmaktayım. 🙂 2020 talihlisi olarak nisan, mayıs ayları civarında California Santa Clara'da yaşamakta olan arkadaşımın yanına yerleşmeyi düşünüyorum. Tabi gönül ister ki bu güzide mesleğimizi orada da icra edelim fakat akreditasyon sorunları ve NAAB'ın katı koşulları nedeniyle imza yetkisi alabilmek için zorlu bir süreç bizi bekliyor gibi görünüyor. Anladığım kadarıyla amerikalı mimarların pek çoğu da zaten ilk etapta bu yola başvurmayıp "designer" sıfatıyla ya da drafter olarak çalışıyormuş. Aynı zamanda ürün tasarımı yapmak da çok avantajlı imiş, çünkü hem amerikan halkı el işi tasarımlara çok rağbet gösteriyormuş hem de vergi vermiyormuşsunuz. Bir diğer güzel sektör de house flipping tabi ki. 10 bin dolara bile konut alabiliyor ve restorasyon ve iç tasarım aşamalarından sonra 40 50 bin dolar karla satabiliyormuşsunuz. Tabi grafik tasarımcı olarak çalışan mimarlar da mevcut. Sanırım mimar olarak bir avantajımız da farklı sektörlerde çalışabilme olanağımız 🙂
    Forumdaki meslektaş arkadaşların düşünceleri nelerdir, hangi eyaletleri düşünüyorlar, mesleği mi icra edecekler yoksa farklı sulara mı yelken açacaklar merak etmekteyim, umarım bu başlıkta bunları konuşup tartışıp birbirimize yardımcı olabiliriz 🙂

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Emre-Dilekçi elinize saglik 🙂 ben de bu konunun forumda ne zaman acilacagini merak ediyordum 🙂 sonunda acildi...

• ⭐⭐

@Emre-Dilekçi foruma üye olandan birisi aynı zamanda youtuber kendisi youtube linki aşağıdadır. Forumda ki ismi ise @Raskolnikov bu kişi ile irtibata geçebilirsin.
    https://www.youtube.com/channel/UCZyeUQz8z4upVExZ2sC2kpQ

• dv-2020 talihlisi mimar mühendisler olarak telegram grubu kurduk. Oraya da bekleriz : https://t.me/joinchat/KmuJqxZBqIgm6SqqGhhs_g

• @ayvalik10 teşekkürler, mutlaka inceleyeceğim 🙂

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@rodin, içinde söyledi: Amerika'da Mimarlık

dv-2020 talihlisi mimar mühendisler olarak telegram grubu kurduk. Oraya da bekleriz : https://t.me/joinchat/KmuJqxZBqIgm6SqqGhhs_g

Bilgileri foruma da aktarmayi dusunuyor musunuz sayin @rodin ? Yoksa sadece kucuk bir grubun mu bilgi ve deneyimlerinizden faydalanmasini istiyorsunuz?

• @crazycells Merhaba, telegram grubunu dv-2020 grubunun bir alt kolu olarak kurduk, forum üyelerinden oluşuyor. Henüz mülakatımız bile olmadı dolayısı ile paylaşabileceğimiz bir deneyimimiz yok. Ama senkronize olmuş durumdayız, forumu ve grubu eşzamanlı takip ediyoruz ve elbette burada da aktif olacağız. Ama Amerika'da daha hızlı bir iletişim kurabilmek adına telegramın iyi bir kanal olduğunu düşünüyorum.

• @Emre-Dilekçi imza yetkisi olmadan yapılabilecekler konusuna "aydınlatma tasarımı"nı da eklemek gerek. Aydınlatma tasarımı deyince armatür tasarımı anlaşılmasın tabi, birçok mimar dahil genellikle anlaşılan bu ne yazık ki 🙂 Fakat Aydınlık düzeyi hesaplamalarından, renk bilgisine, dış cephe ve peyzaj aydınlatmalarına kadar geniş ve uzmanlık gerektiren bir iş. Mimarlık eğitimi alanların aydınlatma tasarımına odaklanarak bu işi rahatlıkla yapabileceklerini düşünüyorum.

• @rodin evet aydınlatma tasarımı da harika bir alan, amerikada mimarlık diploması ile yapılabilecek meslekler arasında çokça rağbet görüyormuş, yani neden olmasın 🙂 Archinect'in "working out of the box" dizisi çok güzel bir kaynak, mimarlık dışında sektörlerde çalışan mimarlarla röportajlar barındırıyor, keyifli bir seri, incelemenizi şiddetle tavsiye ederim 🙂
    https://archinect.com/features/tag/1149/working-out-of-the-box

• @Emre-Dilekçi aydınlatma tasarımı için mimarlık diploması şart değil. iç mimarlar da bu alanda çalışabiliyor diye biliyorum.

• Aslında cephe sektörü de iyi bir seçim olabilir. Tabi sirkülasyon veya oradaki yönetmelikler vs nasıldır bilemiyorum.

• Fuar standı tasarımı da iyi bir seçenek gibi gelmeye başladı bana.. çok keyifli de olabilir.. code'larla cebelleşmek de gerekmez. ilk aşamada düşünülebilir sanki..

• 3d görselleştirme ve sunum işleri ile ilgili bilgisi var mı ,özellikle amerika firmaları freelance olayına sıcak bakarlar mı bilgisi olan arkadaşlar bilgi verirlerse sevinirim...

Log in to reply

Benzer Başlıklar

• 93
  • 5
  • 33
  • 50

42

6.7k
Users

2.1k
Topics

105.1k