Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• sayin @azuleverde harika tespitler. Tesekkur ederim. Bazi arkadaslarin icinden ciktiklari ulkeye karsi bu denli kin ve nefret duymalari bence normal bir durum degil. Ben bunu bu kisilerin su an ki hayatlarindan da pek memnun olmadiklarina yoruyorum. Baska ne olabilir ki? Turkiye'yi elestirebilirsin ama basit bir habere bile bu tepki nedir yahu? Haberde kimseye saldiri yok. Yani ne isteniyor Turkiye'de hic iyi birsey olmasin mi? Ulke hep kotuye gitsin mi isteniyor? Elbette insan hayati kutsal ve de zamani sinirli. Bu yuzden kisilerin yasayacaklari yeri secme haklarina saygi duyulmali. Isteyen istedigi yerde yasar. Fakat bir teknoloji haberine bu tepkiyi verenlere de kocaman bir "YUH" diyorum.)))

@kivo insan kendi kendini nasil gulunc duruma dusururu anlamak icin yukaridaki yazinlari tekrar oku, anlamazsan 5 kere daha oku, yine anlamazsan anlayana kadar oku. Biraz da anlasilir yazmayi dene diyecegim ama pek umudum yok. Sen yine de dene.

• Bu ileti silindi!
  • Yasaklı

@newman ben sana senin gibi hakaret etmeyeceğim. hayal dünyanda mutlu ol.

• @kivo haberde seni bu denli hiddetlendirecek bir durum yok. Sanirim stresli gunler geciriyorsun Dallas'ta. Bence alissan iyi olur cunku daha kolay gunler beklemiyor seni. Yine de basarilar diliyorum.

• @newman rica ederim. Normalde dönüp bakmayacağım bir haber ama bir kişinin ilgilendiği bir konuyu yine aynı ilgiyle (ve anlaşılabilir cümlelerle) anlatmaya çalıştığını hissedince ben de ilgiyle takip edebiliyorum. Bu konu ülkenin durumundan siyasete kadar birçok konuyu içerecek şekilde tartışılmaya doğru gidebiliyor. Bana göre en çok mühendislik, heves ve çaba barındırıyor.

Yapıcı taraflarından ele almak bana da daha doğru geliyor. Benim yine çılgınlar gibi uzun uzun yazıp anlatabileceğim bir şeyi sayın @crazycells gelip arada bir iletide yine küçük bir cümleyle özetlemiş sağ olsun 😃 bence de tepki verirken buna dikkat etmek daha doğru.

Ayrıca bir itirafta bulunayım sayın @kivo . Arzu hanım yazdığınız zaman "daha yazılanı doğru dürüst okumuyorsunuz hebele hübele..." tepkileri içimde patladı ama iyi ki yazmamışım, hiç alakası yokmuş (: Bu da benim yapıcı yorum tercih etmemle ilgili bir örnek olsun diye belirtmek istedim

• Yasaklı

@newman dallas ta gayet mutluyum stresli günletfen geçmiyorum 🙂 sadece bu milli ucak ucan araba artık bende yer bulmuyor siyasi kimliğinizden arınırsanız gelin misafir edelim sizi. konuyu daha da uzatmanın alemi yok

• @kivo TFX 5. Nesil Savas Ucagimiz içinde söyledi:

@newman dallas ta gayet mutluyum stresli günletfen geçmiyorum 🙂 sadece bu milli ucak ucan araba artık bende yer bulmuyor siyasi kimliğinizden arınırsanız gelin misafir edelim sizi. konuyu daha da uzatmanın alemi yok

Sevindim mutlu oldugunuza. Bende siyasi kimlik yok sadece Ataturkcu kimlik var. Onu da uzerimden buldozerle gecseler alamazlar.

• ⭐⭐ Yasaklı

Uçak yapana kadar şu yerli arabaCadillac Bls nin çakmasını yapsınlar bir önce namaza başlayacam. O bile amerikan Gm taklidi

• Konuya oldukça vakıf biri olarak soyleyebilecegim birseyler var.yazması saatler sürer ancak buradan oldugunca anlatmaya çalışayım. Şuan savunma sanayiinde evet guzel işler olmuyor değil. Fakat çok yapıyoruz ediyoruz diye toz pembe baklayalim olaya. BMC dediğimiz TMSF den devri yapılan kurum Ethem Sancak isimli beyefendiye deyim yerindeyse hibe edildi gerçek anlamda. Üstüne üstluk süper teşviklerle hibe edildi. Daha sonra bu sirket kara taşıtlarında birseyler yapmaya çalıştı. Şimdide tank palet fabrikası bu arkadasin sahibi olduğu BMC dediğimiz sanılanın aksine Türk olmayan sahibi ben arap milliyetçiliğinin diyen %49 Katar genel kurmay Başkanlığı ortakligina dahil oldu. Yani BMC %51 Ethem Sancak kalan kısmı da Katar ortaklığı. Sonra bu arkadaslara KHK ile zaten hali hazirda yerli ve milli FIRTINA OBÜSLERİNİ üreten Sakarya tank palet fabrikası özelleştirmeyle verildi. Şuan süreç devam ediyor. Daha sonra bu firma TR Motor şirketi adı altında Kale Grubu vb. Firmalarla ortaklık ile bir sirket kurarak yerli jet motoru üretmeye talip oldu .TF-X ucaginin motoru yani. Ancak şöyle bir durum oldu. Bu ortaklığa teknolojik destek verecek olan ingiliz Rolls Royce firması ani bir kararla henüz motor üretme teknolojisine sahip olamayan bu ortalıktan çıkma kararı verdi teknoloji yetersizliğinden. Yani bu işi yapabileceklerine inanclari olmadigindan yaşandı bu ayrılık . Şuan proje süreci devam ediyor. Evet projede yer alan Türk mühendisler oldukça nitelikli ancak sirket profili nedeniyle başarılı olma ihtimalleri kısa ve orta vadede mümkün görünmüyor. Tabi bu süreçler uzun süreçler gerçekten. Yani bu belirtilen uçağı yapmak ciddi bir süreye ve paraya mal olacak. Şuan sadece mock-up i yani kaportasi yapıldı onun yapim süreçleri de oldukça ilginç. O tasarımda TAİ nin Almanyada kurduğu sirket tarafından yapıldı. Yerli derseniz yerli. Uzun vadede bir proje olarak devam edecek. TAİ nin yaptığı ve hala kullanıma sunamadigimiz Hurkus egitim ucagi yerine Koreden aynı işlevde garanti süreleri bakimindan asrın kazığı olarak nitelendirilen KT-1T uçakları alindi. Şuan için Hurkus da bitirilmesi. Yani demek istediğim evet guzel bi proje ama cok uzun vadede mumkun olursa bitirilebilecek bir proje.umarım altından kalka biliriz. S400 ler için bile amerikaya kavgaya tutustugumuz süreçler göz önüne alındiginda bu proje olur da gerçekleşirse bi takım yatırımları yine görmemiz mümkün. Daha saatlerce yazabiliriz ama buradan anlatması gerçekten cor zor. Umarım bu teknolojik yatırım çöp olmaz diye diliyorum

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

101

40.9k
Kullanıcı

4.4k
Konu

425.9k

| | | |