Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• Merhabalar günümüz Türkiye'sini ve hayat pahalılığını özetleyen bir video izlemenizi şiddetle tavsiye ediyorum

• @voom her markete pazara çıktığımızda derinden hissediyoruz .fırsatcılara zamları kafalarına göre koyuyor inceleyen dur diyecek kimsede yok malasef

• @birumut bunun sorumlusu ''fırsatcılar'' mıdır ?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

piyasa da satılan tüm ürünlerin satış fiyatını değil de asıl ilk ham alış fiyatlarına baktıktan sonra üstüne bindirilen tutarlar sonucunda pahalı oluyor. Ondan dolayı bindirilen oranlar değişmediği sürece bu lafı çok söyleriz. "çok pahalı" örnek size ford kuga TITANIUM 1.5 TDCI 120PS PWS PANORAMIK ACILIR CAM TAVAN
    Türkiyeye giriş fiyatı 59.332,15 TL
    satış fiyatı 188.000,00 TL
    başka bu konu üstüne yazılacak bir şey var mı

• @voom önce fırsatcılar sonrası denetim yapmayan görevliler.

• ⭐⭐

1,5 sene önce tatile gittiğimiz otel aynı tarih aralığında 3 katı artmıs durumda, yeni havaalanı ucak fiyatları inanılmaz yüksek, bir spor ayakkabı almak istedim 650 lira altı mümkün olmadı, alım gücümüzün cok düştüğünü görüyor ve hissediyorum. Bu durum cok üzücü..

• @birumut onlardan önce çok şeyler var ama neyse kısmen haklısın

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@birumut Herşey Çok Pahalı içinde söyledi:

@voom önce fırsatcılar sonrası denetim yapmayan görevliler.

Rekabetçi serbest piyasa ekonomisinin olduğu bir yerde isteyen istediği fiyata istediği ürünü satabilir. Siz gider ürünü ucuza satandan alırsınız. Eğer hiç kimse ucuza satmıyorsa bu durumda fırsatçılık değil akıl almaz bir ekonomik kriz söz konusudur.

• @knnrn ülkede serbest piyasa ekonomisi var tabi kriz de olduğu aşikar bunları fırsat bilip tekelcilik yapanlarda bahsediyorum .gecen yıl antep fıstığında yapıldı fiyatları istedikleri gibi yukarı çıkarıyor bu yıl bir çok üründe yapıldı .Bir kaç örnek vereyim zeytin yağı 5 litresi 110 tl satılıyordu ithal edileceği duyulunca 80 90 tl fiyatlara satmaya başladılar.pazarda 3 tl aldığımız sarımsak markettlerde 20 tl satılıyor.salca fiyatlarıda zeytin yağı gibi aynı şekilde düşüşler oldu . yeni sezon hasatı yakınlaştı halde un fiyatlarında ramazan öncesi zam yapıldı.
    burda sorun kriz var diyerek ürünü ucuza zararına satmama olayı değil daha fazla kar yapmak adına tekel oluşturup satmak .

• @knnrn Herşey Çok Pahalı içinde söyledi:

@voom önce fırsatcılar sonrası denetim yapmayan görevliler.

Rekabetçi serbest piyasa ekonomisinin olduğu bir yerde isteyen istediği fiyata istediği ürünü satabilir. Siz gider ürünü ucuza satandan alırsınız. Eğer hiç kimse ucuza satmıyorsa bu durumda fırsatçılık değil akıl almaz bir ekonomik kriz söz konusudur.

Merhaba dediginizin olmasi icin firmalarin rekabetci ortam yaratmasi gerekiyor. Peki ya tum firmalar birbirlerinden haberdarsa? Rekabetci kurulunun teknosa aral gibi kurumsal firmalarin aralarinda yazistigi ortaya cikti sayfa 13-14 ten baslayarak okuyabilirsiniz.
    http://www.rekabet.gov.tr/File/?path=ROOT%2F1%2FDocuments%2FGerekçeli Kurul Kararı%2F16-37-628-279.pdf

• Yasaklı

Müsadenizle bir şey söylemek isterim. 650 tl ye ayakkabı alınır mı? Ben almam. Aynı ayakkabıyı ben Flo da 39.90 a alırım. Flo da 300 tl lik ayakkabı da var. Ama ben gider 39.90 lık ayakkabı alırım. Bu biraz kişilerin beklentileriyle alakalı bir durum. Marka merakı olmayan günlük hayatında ölçülü hareket eden fazla israfa kaçmamayı tercih eden bir insan için hayat o kadar da pahalı degil. Evinin bahçesinde balkonunda vs patates sogan sarımsak yeşillik yetiştiren bir insana patatesin kaç kg oldugu pek farketmiyor o sebzelerin tohumları çok ucuz çünkü. Emek vermeden hazıra konmak istersen evet herşey pahalı. Ben bazen ekmek almam. Fırınımda kendim ekmek yaparım. Ya da bahçemdeki ocagımda... Bazı şeyleri zamanında stok ederim yaz sebzelerini konserve yapar dondurucuma koyarım. Kış sebzelerini de yaza aynı teknikle hazırlarım. Böylece hiç bir zaman evimden eksik olmazlar. Bir çok kıyafetimi elde örer ya da dikerim. Bu beni çag dışı mı yapar? Yoksa ekonomik ve akıllı davranan bir ev hanımı mı? Aracıma gerekmedikçe binmem. Kısa mesafeleri yürürüm. Ya da bisikletle giderim. Aptal mıyım ben sizce? Ekonomik krizi .çıkaran bizleriz beyler bayanlar. Üretmeden tüketmek kolayımıza geldigi hazıra alıştıgımız için bu durumdayız sonra da üretim yok dye sosyal medyada yazıp çiziyoruz. Buna ikiyüzlülük denir. Kusura bakmayın ama gerçek bu. Not düşeyim istedim...

• Yasaklı

Bir not daha düşeyim.: Sen almazsan o firma o ayakkabıyı satmak için fiyatı DÜŞÜRMEK zorunda. Yoksa kapı orada... Bunu yapmadıgınız sürece de her daim kazıklanacaksınızdır.

• @sinem temel gıda maddeleri ile önemli olan diğer giyim tercihleri marka tercihleri farklı birşey kara lastik giy istersen isteren pırlanta ayakkabı ama et süt yumurta sebze meyve öyle çok israf yapılacak bir şey değil.senin evinin bahcesi var zamanın var yapıyorsun herkes bunu yapamaz yapmakta zorunda değil .fiyatların normal olması ve bunun devletin takip etmesi şart.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@sinem Herşey Çok Pahalı içinde söyledi:

Müsadenizle bir şey söylemek isterim. 650 tl ye ayakkabı alınır mı? Ben almam. Aynı ayakkabıyı ben Flo da 39.90 a alırım. Flo da 300 tl lik ayakkabı da var. Ama ben gider 39.90 lık ayakkabı alırım. Bu biraz kişilerin beklentileriyle alakalı bir durum. Marka merakı olmayan günlük hayatında ölçülü hareket eden fazla israfa kaçmamayı tercih eden bir insan için hayat o kadar da pahalı degil. Evinin bahçesinde balkonunda vs patates sogan sarımsak yeşillik yetiştiren bir insana patatesin kaç kg oldugu pek farketmiyor o sebzelerin tohumları çok ucuz çünkü. Emek vermeden hazıra konmak istersen evet herşey pahalı. Ben bazen ekmek almam. Fırınımda kendim ekmek yaparım. Ya da bahçemdeki ocagımda... Bazı şeyleri zamanında stok ederim yaz sebzelerini konserve yapar dondurucuma koyarım. Kış sebzelerini de yaza aynı teknikle hazırlarım. Böylece hiç bir zaman evimden eksik olmazlar. Bir çok kıyafetimi elde örer ya da dikerim. Bu beni çag dışı mı yapar? Yoksa ekonomik ve akıllı davranan bir ev hanımı mı? Aracıma gerekmedikçe binmem. Kısa mesafeleri yürürüm. Ya da bisikletle giderim. Aptal mıyım ben sizce? Ekonomik krizi .çıkaran bizleriz beyler bayanlar. Üretmeden tüketmek kolayımıza geldigi hazıra alıştıgımız için bu durumdayız sonra da üretim yok dye sosyal medyada yazıp çiziyoruz. Buna ikiyüzlülük denir. Kusura bakmayın ama gerçek bu. Not düşeyim istedim...

Evet, bunlar sizi cag disi yapar. Kendi sebze, meyvenizi ve ekmeginizi yapmaniz sizin tercihinizdir. Fakat insanlari bunu yapmiyorlar diye suclamak ve sorunu bunu yapmayan insanlarda bulmak cagdisiliktir. Bunun otesi nedir? Takas usulu ticaret mi? Evde yaptiginiz ekmegi baskasina verip karsiliginda kumas mi alacaksiniz? Insanlik bu problemi 2500 yil once cozdu, siz bayagi bi geriden takip ediyorsunuz gelismeleri.

• Yasaklı

@sinem temel gıda maddeleri ile önemli olan diğer giyim tercihleri marka tercihleri farklı birşey kara lastik giy istersen isteren pırlanta ayakkabı ama et süt yumurta sebze meyve öyle çok israf yapılacak bir şey değil.senin evinin bahcesi var zamanın var yapıyorsun herkes bunu yapamaz yapmakta zorunda değil .fiyatların normal olması ve bunun devletin takip etmesi şart.

buna kesinlikle katılıyorum. Halkın tutum ve davranışlarla genel bir dalga oluşturması hükümeti uyandırır diye dşünüyorum ben. Söylemeyle olmuyor.Göstermek lazım. Devlete zarar vermeden Hükümeti uyarmak...

• Yasaklı

@crazycells Herşey Çok Pahalı içinde söyledi:

Evet, bunlar sizi cag disi yapar. Kendi sebze, meyvenizi ve ekmeginizi yapmaniz sizin tercihinizdir. Fakat insanlari bunu yapmiyorlar diye suclamak ve sorunu bunu yapmayan insanlarda bulmak cagdisiliktir. Bunun otesi nedir? Takas usulu ticaret mi? Evde yaptiginiz ekmegi baskasina verip karsiliginda kumas mi alacaksiniz? Insanlik bu problemi 2500 yil once cozdu, siz bayagi bi geriden takip ediyorsunuz gelismeleri.

anlatamdım @crazycells bireysel olarak herkes biraz dikkat etse hükümetin dikkatini çeker bu bir dalgadır eylemdir yani. Bazılarının kafası daha net basması için bence milletçe bir eylem sistemi oluşturulmalıdır. Ve buna ben Devlete zarar vermeden hükümeti uyarmak diyorum 🙂

• ⭐⭐⭐⭐⭐

Bir not daha düşeyim.: Sen almazsan o firma o ayakkabıyı satmak için fiyatı DÜŞÜRMEK zorunda. Yoksa kapı orada... Bunu yapmadıgınız sürece de her daim kazıklanacaksınızdır.

Fiyati dusurmesi bundan kar ettigi anlamina gelmiyor. Zararina da olsa satmasi, bu mallarin elinde kalmasindan daha iyidir pek cok durumda. Bunlar ticaretin ilk dersinde gosterilen konular, dunyaya biraz daha genis cerceveden bakmayi ogrenin, dunya sizin cevrenizde donmuyor...

• Yasaklı

@crazycells Herşey Çok Pahalı içinde söyledi:

Fiyati dusurmesi bundan kar ettigi anlamina gelmiyor. Zararina da olsa satmasi, bu mallarin elinde kalmasindan daha iyidir pek cok durumda. Bunlar ticaretin ilk dersinde gosterilen konular, dunyaya biraz daha genis cerceveden bakmayi ogrenin, dunya sizin cevrenizde donmuyor...

ben de dünya çevremizde dönüyor diye düşünüyorum. İnsan faktörü temeldir. Ben almasam sen almasan bu firma napacak?

• yoğurtu kendimiz yapalım dedik adamlar sütün yağını almış satıyor . nerden baksan tutarsızlık nerden tutsak elimizde kalıyor.gecen sene soğan tohumu kiskası fiyatı pazarda 17 tl diydi satan ile alıcılar tartışıyordu niye bukadar arttı diye.evinin önünede eksen sebzeleri sulayacaksın zaman harcayacaksın bunlarda bir maddi karşılığı var sonuçta .ucuza malettiğini düşünürsün ama aslında öyle değildir.

• Yasaklı

@birumut bilmiyorum bn tohumu(atalık tohum hibrt degil) komşulardan aldım para falan da vermedim o açıdan haklı olabilirsin hibrit kullanmıyorum ki tekrar tekrar üretebileyim.

Benzer Başlıklar

• 24
  • 14
  • 8
  • 11
Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

92

40.2k
Kullanıcı

4.3k
Konu

420.1k

| | | |