Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• Merhabalar,

ABD'de AOS sürecim devam ederken maalesef annemin rahatsızlığı nedeniyle acil olarak Türkiye'ye dönmek zorunda kaldım. I-131 başvurusu yapmıştım fakat henüz belge ulaşmadı.

Sorum şu, ABD'ye dönmek için konsoloslukta alabileceğim bir vize var mı? Bir de ABD dışına çıkınca AOS başvurusu otomatik olarak iptal mı oluyor?

Teşekkürler.

• Muslu Law Firm

@turkay, içinde söyledi: Aos devam ederken ABD dışına çıkmak

Merhabalar,

ABD'de AOS sürecim devam ederken maalesef annemin rahatsızlığı nedeniyle acil olarak Türkiye'ye dönmek zorunda kaldım. I-131 başvurusu yapmıştım fakat henüz belge ulaşmadı.

Sorum şu, ABD'ye dönmek için konsoloslukta alabileceğim bir vize var mı? Bir de ABD dışına çıkınca AOS başvurusu otomatik olarak iptal mı oluyor?

Teşekkürler.

Merhaba @turkay ;
    Bu haftaki yoğunluktan dolayı sorunuza haftaya Çarşamba günü cevap verilecektir.
    Anlayışınız için teşekkürler.

• Muslu Law Firm

@turkay, içinde söyledi: Aos devam ederken ABD dışına çıkmak

Merhabalar,

Teşekkürler.

Sayin @turkay,
    Öncelikle geçmiş olsun dileklerimi iletirim. Olması gereken ideal durum I-131 alıp onunla beraber ABD’ye dönmektir. Bazı durumlarda acil (emergency) advance parole (seyahat izni) talebinde bulunabilirsiniz. Bunu isteyebilirdiniz. Seyahat iznini almadan ABD dışına çıkmak hayli risklidir.
    Ayrıca ABD dışına seyahat izni olmadan çıkınca genelde AOS başvurusu da iptal olur. Ancak bunun istisnaları vardır. Örneğin 8 Code of Federal Regulations 245.2(a)(4)(ii)(C), AOS nin iptal edilmediği bazı istisnaları belirtir. Kanun metninin bir kısmı şöyle demektedir: “ The travel outside of the United States by an applicant for adjustment of status who is not under exclusion, deportation, or removal proceeding and who is in lawful H-1 or L-1 status shall not be deemed an abandonment of the application if, upon returning to this country, the alien remains eligible for H or L status, is coming to resume employment with the same employer for whom he or she had previously been authorized to work as an H-1 or L-1 nonimmigrant, and, is in possession of a valid H or L visa (if required)…”

Yani bunun Türkçe anlamı sudur: Yukarıdaki bütün şartlar gerçekleşmiş ise H ve L vize sahibi, aynı işverenle ayni ise donuyor ise, vizesi geçerli ise ve I-485 henüz karara bağlanmamış ise ABD’ye AOS terk edilmiş sayılmadan dönebilir.
    Genelde USCIS bu durumda I-131i iptal eder. I-131 için tekrar başvurmanız gerekir. Ama AOS devam eder. Sorunuza tam olarak cevap vermek için öncelikle hangi vizede olduğunuzu bilmek gerekir. Sizin vize durumunuza ve AOS başvurunuza bakarak ne durumda olduğunuz ve ne yapmanız gerektiği tespit edilebilir.
    Teşekkürler.

• @Claudia-J-Muslu Merhaba! Ben turist vızesıyle gelip ABD de ABD vatandaşı ile evlendim.9 ay süre ile ABD de yaşadığım için turist vizesi ile giriş çıkış yapmam gereken 6 aylık süreyide geçtim.18 Ekim 2018 de ülkeye giriş yaptım.14 Şubat 2019 evlendım.5 Nisa’nda evrakları gonderdım.25 Mayıs’ta parmak izi verdim.19temmuzda ABD den Türkiye ye geldim.acil durum evrağı alacak Vaktım yoktu.cunku Cuma günü oldu bu olay ve hafta sonu giriyordu araya.şimdi ben durumda seyahat evrakım gelmesi için bekleyip eğer çıkış yaptığım farkedilmez ise Annemin kalp krizi geçirdiğine dair belgeler ile seyahat evrakım ile tekrar giriş yapabilir miyim?
    Yada iptal işlemi olursa Türkiye’den hangi evraklar için başvuru yapmam gerekiyor?I-485 formu için de tekrar ödeme yapıp sağlık raporu falan almam gerekecek mi?
    Çok uzun bir açıklama oldu kusura bakmayın çok teşekkür ederim

• Muslu Law Firm

Sayın @turkay ,
    Sorularınız ve ilginiz için teşekkür ediyorum. Bu aşamada gerekli ve yeterli cevaplar verildiği için konuyu kilitliyorum.
    Teşekkürler.

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

129

40.1k
Kullanıcı

4.3k
Konu

419.9k

| | | |