Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

Amerika'da Yazılım Geliştiricisi Olarak İş Aramak ve Yapılabilecek Hazırlıklar

• @caglaror, UI ve UX alaninda tam olarak faaliyet gosterebilmek icin neleri bilmek konusunda pek birsey bulamadim sadece 2-3 program dan bahsetmisler Adobe XD , Sketch , Photoshop , Illustrator gibi.
    Ve is ilanlarinda bunlardan baska bisey goremedim cok az da olsa 3-5 yerde temel seviye anlayabilecek kadar html ve css istedigini gordum. Yeteri kadar yaygin degil sanirim bu alan simdilik gibi geldi. Grafik tasarimcilar zaten bunlari silip supurur bizde grafik tasarimci olmadigimiz icin bize gore degil gibi geldi bana. Html5 cs3 bilmek ile bu alanda bize ekmek cikmaz gibi. Biz front and alaninda yola devam 🙂 Deselerki Html5 css3 yaninda adobe xd yada skecth programlarindan birini bilsen ui ux olucan onu da oluruz 🙂 Abd deki salary baktim isin garibi bir front and ci kadar aliyor ve daha fazlasi da tam anlam veremedim UI ve UX e acikcasi.

• ⭐⭐⭐

@vermaynen eklenti yerine framework kelimesini kullanırsanız daha yerinde olur. 🧐

• ⭐⭐⭐

@vermaynen UX başlı başına bir derya. 😵

• @vermaynen Udemy veya baska bazi kurs programlarina baktiginizda temel bilgileri hizlica verip sonra bir program uzerinden (Adobe Xd ve Sketch genelde) egitimi tamamladiklari goruluyor. Adode web arayuzu tasarimina donuk diger programlariyla da komple bir destek gucu sagliyor. Ama Sketch de cok yaygin, son zamanlarda Zeplin duyuyorum. Her seferinde bir adim ileri goturuyorlar zigiyi. Suna bakmakta fayda var: https://medium.com/sketch-app-sources/design-hand-off-tools-in-comparison-zeplin-invision-avocode-and-sketch-measure-f871c5ee5ea3

Front-end design ile developer tarafi hafif ayrisiyor. Bir js kutuphanesini kullanmak ile js framework kullanmak ve duzenli ve yaygin olarak dogrudan js kodlamak isin developer tarafi (UIX degil). Ayrica bir parcada olsa back-end anlamak gerekiyor.

CSS yi hic sevemedim. Son cikan guncel bilgileri de artik yakalayamiyorum. CSS3 basladi ben orada kaldim. Bahsi gecen programlardan birisinde cok iyi olmak (Adobe Xd gibi) bence yeterli olur. Development tarafina gelirseniz de bu ekstra avantaj saglar size. Benim kapasitem hepsine yetmiyor maalesef.

• @keysnambır, haklisiniz.

@caglaror, inceledim evet. Benim suphe duydugum kisim grafikciler bir adim onde olduklari bizden o yuzden bizim sadece adobe sketch veya zeplin i ogrenerekten sonra bu isi kapmamiz icin yeterli olucak mi diye dusunduruyor beni.
    Bir diger taraftan ise; bence suana kadar sifirdan baslamis bir kisi olarak kod yazmaya html5 ve css3 un eglenceli gelmesi bana. Sadece bu iki seyi bilerek keske front and ci olabilsek 🙂 Konulari bitirip js e gecis yapmistim ama js baslangicta biraz agir geldi bana html ve css gibi degil. Sabit bir kod yazmanin disinda soyleyse boyle boyleyse soyle seklinde yorumlayarak donguler degiskenler fonksiyonlar kafa karistiyor o yuzden birkac bisey baktiktan sonra tekrar html5 ve css3 e geri donup tekrar yapiyorum. Javascript icin kendimi malesef hazir hissetmiyorum korkutucu geliyor bana html ve css gibi ogrenemiyorum acikcasi.

• ⭐⭐

@vermaynen, içinde söyledi: Amerika'da Yazılım Geliştiricisi Olarak İş Aramak ve Yapılabilecek Hazırlıklar

@keysnambır, haklisiniz.

@caglaror, inceledim evet. Benim suphe duydugum kisim grafikciler bir adim onde olduklari bizden o yuzden bizim sadece adobe sketch veya zeplin i ogrenerekten sonra bu isi kapmamiz icin yeterli olucak mi diye dusunduruyor beni.
    Bir diger taraftan ise; bence suana kadar sifirdan baslamis bir kisi olarak kod yazmaya html5 ve css3 un eglenceli gelmesi bana. Sadece bu iki seyi bilerek keske front and ci olabilsek 🙂 Konulari bitirip js e gecis yapmistim ama js baslangicta biraz agir geldi bana html ve css gibi degil. Sabit bir kod yazmanin disinda soyleyse boyle boyleyse soyle seklinde yorumlayarak donguler degiskenler fonksiyonlar kafa karistiyor o yuzden birkac bisey baktiktan sonra tekrar html5 ve css3 e geri donup tekrar yapiyorum. Javascript icin kendimi malesef hazir hissetmiyorum korkutucu geliyor bana html ve css gibi ogrenemiyorum acikcasi.

Belki de web tasarımcı veya grafik tasarımcı olmaya daha yatkınsınızdır. Sevdiğiniz ve yatkın olduğunuz işi yapmak mutlu olmanızı sağlar.

• @saulgoodman, içinde söyledi: Amerika'da Yazılım Geliştiricisi Olarak İş Aramak ve Yapılabilecek Hazırlıklar

@vermaynen, içinde söyledi: Amerika'da Yazılım Geliştiricisi Olarak İş Aramak ve Yapılabilecek Hazırlıklar

@keysnambır, haklisiniz.

Belki de web tasarımcı veya grafik tasarımcı olmaya daha yatkınsınızdır. Sevdiğiniz ve yatkın olduğunuz işi yapmak mutlu olmanızı sağlar.
    Ilk basta dusunmustum bu ise baslarken fakat bana gore olmadigini anladim cunku grafik de cizimde elle birseyler cizilecegi icin cizim yetenegim malesef yok. O yuzden grafik tasarim uzak bana. Javascrip i de ogrenecegimi dusunuyorum belki uzun bir surec olacak ama front and ci olmak istiyorsam ogrenmek zorundayim. Bundan dolayi front and yolunda ilerlemeye devam edicegim 🙂 Ek olarak web tasarimci olmak olayina gelirsek web tasarimci is ilanlarina baktigimda html5 css3 bilme sarti cogunlukta bunun yaninda javascript isteyen is ilanlari da var turkiyede is ilanlarini baz aldigimda abd ye bakmadim daha acikcasi. Bunun yaninda javascrtip olmasa bile jquery istenebiliyor. Ek olarak seo ve photoshop istenenler arasinda. front and developer ile web tasarim uzmani arasindaki fark cok bariz gelmedi acikcasi bana front and developer da html css javascript jquery bootstrap v.s bilmeli web tasarimci da bunlari bilmeli ? Arada tabi seo photoshop var ama digerinde de angular react v.s var temel de baktigimizda ayni seyler isteniyor. Oyuzden burda biraz kafam karisti diyebiliriz andinlatirsaniz sevinirim.

• ⭐⭐

@vermaynen JS öğrenmeye kararlıysanız mesele yok. Bence neleri öğrenmeniz gerektiğiyle çok vakit kaybetmeden yavaş yavaş JS'ye giriş yapın. 😉 Başarılar dilerim.

• Son zamanlarda js'yi tamamen dislayan bir UIX akimi var, CSS cok guclendigi icin tum interaktiviteyi onunla ve HTML5 ile yapma yolunu seciyorlar ama js eninde sonunda bir yerden bulasacaktir. Kapasiteniz ve kaynaklariniz elverdigi oranda ilintili tum teknolojileri ogrenmeye calisin. Ama bolca tecrube ve proje...

• @saulgoodman
    @caglaror

Haklisiniz JS kacinilmaz ister istemez ogrenmek sart. Html5 css3 ve JS olmazsa olmaz. Tesekkurler calismaya devam gelisimimi ilerleyen zamanlarda tekrar aktariririm 🙂

• @vermaynen, içinde söyledi: Amerika'da Yazılım Geliştiricisi Olarak İş Aramak ve Yapılabilecek Hazırlıklar

@saulgoodman
    @caglaror

Haklisiniz JS kacinilmaz ister istemez ogrenmek sart. Html5 css3 ve JS olmazsa olmaz. Tesekkurler calismaya devam gelisimimi ilerleyen zamanlarda tekrar aktariririm 🙂

JS giderek güçlenen bir dil. Kaçış yok mutlaka öğrenmelisiniz. Yetmeyecek jq node react öğrenmek zorunda kalacaksınız. Bunlar uzun zaman alacak sizin için zannımca. Bir an önce başlamanızı tavsiye ederim.

• @mehmet-JS, içinde söyledi: Amerika'da Yazılım Geliştiricisi Olarak İş Aramak ve Yapılabilecek Hazırlıklar

@saulgoodman
    @caglaror

JS giderek güçlenen bir dil. Kaçış yok mutlaka öğrenmelisiniz. Yetmeyecek jq node react öğrenmek zorunda kalacaksınız. Bunlar uzun zaman alacak sizin için zannımca. Bir an önce başlamanızı tavsiye ederim.

Tesekkurler, Sira gelince js de baslayacagim. Suan html,html5 css ve css5 ile vakit geciriyorum ogrenmeye calisiyorum diyelim 🙂

• Biraz arastirdiktan sonra seo egitimi ile karsilastim bu egitim hakkinda detayli bilgisi olan var mi bu sertifikaya yada egitime sahip oldugumuzda is bulma olasiligi nedir, gelecegi nedir ve tek basina sadece seo egitimi almak yeterli midir ?

• https://medium.com/@yurikorolyov yazılan tecrübeleri okumak lazım, belki fikir verir.

• @omertug, içinde söyledi: Amerika'da Yazılım Geliştiricisi Olarak İş Aramak ve Yapılabilecek Hazırlıklar

https://medium.com/@yurikorolyov yazılan tecrübeleri okumak lazım, belki fikir verir.

okudum bastan sona da gc ye sahip degiliz malesef. 🙂 o yuzden kendi yolumuzu kendimiz cizecegiz ne yazikki. Ilerde birgun gc cikarsa belki ise yarar :)) thx.

• Merha arkadaslar,
    Amerikada is bulmak icin bildiginiz hiç turk derneği var mi ? Varsa nasıl kayıt olabiliriz ?

• @sheandherlemons, içinde söyledi: Amerika'da Yazılım Geliştiricisi Olarak İş Aramak ve Yapılabilecek Hazırlıklar

Merha arkadaslar,
    Amerikada is bulmak icin bildiginiz hiç turk derneği var mi ? Varsa nasıl kayıt olabiliriz ?

Ne tur bir vizeye sahipsiniz ?

• Bugun Midland College da kayit islemlerimi tamamladim bugun. in state olarak kabul ettiler beni ve 5 ders icin 1600 dolar odedim. x4 ile 2 yillik toplam 6400 gibir bir odemem olacak total de. Transfer dersleri bekliyorum. Secmerlilerden yirtabilirsem biraz cok cuzi bir miktara halletmis olucam computer science giris isini. Asil guzel nokta ise isterseniz tamamen online alabiliryorsunuz egitimleri. AAS degree olarak kaydoldum, direk isin mutfagina girdim. Tabi aas den lisansa tamamlamak cok zor. Cogu ders sayilkiyor transfer doneminde. Ancak sektore giris icin guzel bir adim bence. Bilgi olarak daha cok database agirlikli egitim veriyor. Tabi burdan sonra amacim master ( zaten lians sahibi oldugum icin master da yapma sansim var) Burdan mezun olduktan sonra basic database isleri, android develepor ve tester olarak rahatlikla calisilabilir ( bayaa arastirdim bu konuyu da). Dersler ve icerige http://m.catalog.midland.edu/# adresinde. ulasabilirsiniz... Yanlis anlasilmasin ama, her ne kadar sektore eleman ihtiyaci cok olsa da bazi yoneticilerin“ udemy den istedigin kadar egitim al benim icin degersiz, egitimli insanla calismayi tercih ederim.” ifadelerine sahit oldum. pathway olarak kendime once egitimi alip, 1. seneden itibaren de udemy vs araciligi ile kendimi gelistirmeyi sectim...okul konusunda sahip oldukca daha fazla bilgi paylasirim.

• @Ercan-Tekoglan, içinde söyledi: Amerika'da Yazılım Geliştiricisi Olarak İş Aramak ve Yapılabilecek Hazırlıklar

Bugun Midland College da kayit islemlerimi tamamladim bugun. in state olarak kabul ettiler beni ve 5 ders icin 1600 dolar odedim. x4 ile 2 yillik toplam 6400 gibir bir odemem olacak total de. Transfer dersleri bekliyorum. Secmerlilerden yirtabilirsem biraz cok cuzi bir miktara halletmis olucam computer science giris isini. Asil guzel nokta ise isterseniz tamamen online alabiliryorsunuz egitimleri. AAS degree olarak kaydoldum, direk isin mutfagina girdim. Tabi aas den lisansa tamamlamak cok zor. Cogu ders sayilkiyor transfer doneminde. Ancak sektore giris icin guzel bir adim bence. Bilgi olarak daha cok database agirlikli egitim veriyor. Tabi burdan sonra amacim master ( zaten lians sahibi oldugum icin master da yapma sansim var) Burdan mezun olduktan sonra basic database isleri, android develepor ve tester olarak rahatlikla calisilabilir ( bayaa arastirdim bu konuyu da). Dersler ve icerige http://m.catalog.midland.edu/# adresinde. ulasabilirsiniz... Yanlis anlasilmasin ama, her ne kadar sektore eleman ihtiyaci cok olsa da bazi yoneticilerin“ udemy den istedigin kadar egitim al benim icin degersiz, egitimli insanla calismayi tercih ederim.” ifadelerine sahit oldum. pathway olarak kendime once egitimi alip, 1. seneden itibaren de udemy vs araciligi ile kendimi gelistirmeyi sectim...okul konusunda sahip oldukca daha fazla bilgi paylasirim.

hayirli olsun. Udemy den egitim alanlarin ise giriste kolaylik saglamasini ilkkez sizden duydum acikcasi.? Butun egitimleri parasini basip alalim oyle birsey varsa. Boyle birsey yok anladigim kadariyla degil mi ? Ben abd de sertifika veren bootcamp tarzi egitimlere gitmek istiyorum 3-5 ay artik ne kadar suruyorsa.

• @vermaynen udemy den egitim alanlarin ise girisinde kolaylik saglanmiyor. o kismi hizli okumussunuz sanirim 😁 onu suna hitabe yazdim. gorup tanistigim kimi insanlarda it icin diplomaya bile gerek yok algisi vardi. isin aslinda oyle olmadigini belietmek icin paylastim

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

84

40.1k
Kullanıcı

4.3k
Konu

420.0k

| | | |