Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

Amerikan Vatandaşlarının Diğer Ülkelerden Oturum Alması Kolay Mı? (Çoklu Vatandaşlık)

• Amerikan vatandaşı olduktan sonra kanada'da oturum almak bir nebze kolay gibi görünüyor. Fakat İngiltre, Almanya gibi ülkelerden alınabilir mi?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@schadow Amerikan Vatandaşlarının Diğer Ülkelerden Oturum Alması Kolay Mı? içinde söyledi:

Amerikan vatandaşı olduktan sonra kanada'da oturum almak bir nebze kolay gibi görünüyor. Fakat İngiltre, Almanya gibi ülkelerden alınabilir mi?

oturum derken, gocmenlik mi demek istediniz?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@schadow Amerikan Vatandaşlarının Diğer Ülkelerden Oturum Alması Kolay Mı? içinde söyledi:

@crazycells evet

bir ulkede gocmen olmak icin genelde o ulkede calismak ya da okumak (ve sonrasinda calismak) gerekiyor... ABD pasaportuyla bu tur vizeleri TC pasaportuna gore daha rahat alacaginiz icin sanirim dediginiz gibi bir genelleme yapabiliriz.

Amerikalilar genelde kendi ulkelerinin en iyi ulke oldugunu dusunduklerinden baska bir ulkede gocmenlik arzusu gutmuyorlar 🙂

• @crazycells bir şey eklemek isterim. ABD vatandaşlığınız varken başka bir ülke vatandaşlığına geçerseniz ABD sizi vatandaşlıktan çıkarıyor diye biliyorum.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@starwars Amerikan Vatandaşlarının Diğer Ülkelerden Oturum Alması Kolay Mı? içinde söyledi:

@crazycells bir şey eklemek isterim. ABD vatandaşlığınız varken başka bir ülke vatandaşlığına geçerseniz ABD sizi vatandaşlıktan çıkarıyor diye biliyorum.

Evet, zaten iki ulkeye sadik olamazsiniz, dolayisiyla sonradan farkli iki ulkenin vatandasligina gecmek basli basina bir celiski 🙂
    Acgozlulugun anlami yok, biraz akliselim davranmak lazim... 🙂

• Degerli @crazycells bildigim kadariyla Amerikan vatandaslari da vatandasliklarini kaybetmeden baska bir ulkenin vatandasligini alabiliyorlar. Fairfax, Virginia'dan bir arkadasim 10 sene once Avustralya vatandasligini aldi dual nationality olarak. Eger son senelerde kanun degistiyse bilemem. Ama asagida verdigim linki incelemenizi tavsiye ederim. Ayrica, bunun acgozlulukle falan da alakasi yok. Eger o ulkede uzun sureli yasayacaksaniz vatandasligini almanizdan daha dogal birsey olamaz. Sadakat vesaire falan bunlar goreceli kavramlar. Neyin sadakati, kime sadakat? Eger sadakatden kasit duzenli vergi verip, kanunlara saygili vatandas (law abiding citizen) olmaksa tamam sorun yok. Ama enerji sirketlerinin cikarlari icin gidip irak'ta suriye'de Afganistan'da oleceksin zirvalamasinin adi sadakat olamaz.

U.S. law does not mention dual nationality or require a person to choose one nationality or another. A U.S. citizen may naturalize in a foreign state without any risk to his or her U.S. citizenship.

https://travel.state.gov/content/travel/en/legal/travel-legal-considerations/Advice-about-Possible-Loss-of-US-Nationality-Dual-Nationality/Dual-Nationality.html

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@hadi Dogrudur sayin @hadi , hicbir islem otomatik olmuyor. Eger sadece ABD vatandasliginiz varsa sadece belli durumlarda vatandasligi birakmaya zorlaniyorsunuz, paylastiginiz sayfada sol taraftaki basliklardan da gorebilirsiniz, vatandasligi aldiginiz ulkede devlet dairelerinde onemli pozisyonlarda veya yabanci ulkenin ordusunda subay olarak gorev yaparsaniz ABD vatandasliginizi tehlikeye atmis olursunuz; ama her pozisyon sorun olmuyor, ayrintili bilgi o sayfalarda yazili. Askerlik dedigim icin ayrica belirteyim, Turkiye'de askerlik yapmak da ABD vatandasligi icin bir tehlike olusturmuyor (eger ust duzey rutbeli bir askerseniz sorun olabilir, ayrintili bilgi icin su sayfayi gozden gecirebilirsiniz), fakat eger bir gun ABD ve Turkiye karsilikli (birbirine karsi) olarak savasirsa o durumda Turkiye'de askerlik yapmaniz sorun cikarabilir.

Forum uyelerimizin siklikla karsilasacagi duruma gelirsek...

Ben su ana kadar TC vatandasligini birakip, mavi kart alan sadece bir kisiyle tanistim. Turkiye ve ABD cifte vatandaslik konusunda sorun cikarmadigi icin genelde uyeler cifte vatandaslik sahibi. Daha once NY Baskonsoloslugu'ndaki konsoloslarimizdan Gizem Hanim'in bilgi ve istegiyle facebook grubuna aktarmistim, (bu konuda herkesi bilinclendirmek icin), kendisi 3 vatandaslik olmayacagini, boyle bir durumun farkedilmesi halinde vatandastan bir ya da iki ulkeyi secmesini isteyeceklerini belirtti. Eger durum cozulmezse bu nedenle sorusturma acilabilecegi ve hangi ulkeye tabii oldugunun sorusturma sonucu kararlastiracagini soyledi. Ama zaten pratikte 3 ulkenin vatandasi olmak da oldukca zor bir durum. Vatandaslik alirken o ulkeye sadik ve yasalarina bagli kalacaginiza dair yemin ediyorsunuz, ayrica diger ulkelere artik sadik olmayacaginiza da yemin ediyorsunuz 🙂 3 ulkeye sadik olmak ve 3 ayri ulkenin cikarlarini gozetmek bence oldukca garip bir durum...

• Verdiginiz bilgi sasirtici cunku 3 ayri ulke vatandasi olan Turk arkadaslar var. Biraz once -halen gorevde olan- buyukelci seviyesinde ust duzey bir diplomat tanidigima bu konuyu sordum. TC vatandaslari icin 3 ulke vatandasliginin mumkun oldugunu ve sorun olmayacagini soyledi. Bahsettiginiz konsolos hanim size latife yapmis sanirim degerli @crazycells. Onu bir daha gordugunuzde o bilgiyi nerden aldigini, ilgili kanun maddesini sorabilir misiniz?
    Vatandaslik kavrami elbette dogalgaz aboneligi seviyesine indirgenemez ama Dunya artik bir baska yone dogru hizla evrilmekte. Artik savasmak, ulke, ulus gibi kutsal degerler icin olmek gencler arasinda pek o kadar ragbet gormuyor. O yuzden -ornegin- gelecegin savaslarinin robotlar arasinda olacagi ongoruldugunden bazi ulkeler robot teknolojisine buyuk yatirim yapiyor, bu ileri teknolojiye yatirim yapan ulkelere Turkiye'de dahil.
    Sizin yasadiginiz ulke ABD'de savas, askerlik karsitligi her zaman olmustur -ornegin- 42. baskan Bill Clinton'da Vietnam savasina gitmemek icin yoklama kacagi olmustur. Cumhuriyetciler epey kullanmisti bunu secimlerde ona karsi.
    Cok fazla dert etmeyin, kasmayin kendinizi bu konuda. Ne ABD sizi Turkiye'ye karsi savasa surer, ne de Turkiye ABD'ye karsi. Siz artik ne orali, ne buralisiniz 🙂

Gerci resmi bir site degil ama asagida ki linkte "Amerikalilar coklu (multiple) yani 3 ayri ulkenin vatandasi olabilir mi?" sorusuna ilginc yanitlar verilmis. Belki okumak istersiniz.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@hadi Amerikan Vatandaşlarının Diğer Ülkelerden Oturum Alması Kolay Mı? içinde söyledi:

Verdiginiz bilgi sasirtici cunku 3 ayri ulke vatandasi olan Turk arkadaslar var. Biraz once -halen gorevde olan- buyukelci seviyesinde ust duzey bir diplomat tanidigima bu konuyu sordum. TC vatandaslari icin 3 ulke vatandasliginin mumkun oldugunu ve sorun olmayacagini soyledi. Bahsettiginiz konsolos hanim size latife yapmis sanirim degerli @crazycells. Onu bir daha gordugunuzde o bilgiyi nerden aldigini, ilgili kanun maddesini sorabilir misiniz?
    Vatandaslik kavrami elbette dogalgaz aboneligi seviyesine indirgenemez ama Dunya artik bir baska yone dogru hizla evrilmekte. Artik savasmak, ulke, ulus gibi kutsal degerler icin olmek gencler arasinda pek o kadar ragbet gormuyor. O yuzden -ornegin- gelecegin savaslarinin robotlar arasinda olacagi ongoruldugunden bazi ulkeler robot teknolojisine buyuk yatirim yapiyor, bu ileri teknolojiye yatirim yapan ulkelere Turkiye'de dahil.
    Sizin yasadiginiz ulke ABD'de savas, askerlik karsitligi her zaman olmustur -ornegin- 42. baskan Bill Clinton'da Vietnam savasina gitmemek icin yoklama kacagi olmustur. Cumhuriyetciler epey kullanmisti bunu secimlerde ona karsi.
    Cok fazla dert etmeyin, kasmayin kendinizi bu konuda. Ne ABD sizi Turkiye'ye karsi savasa surer, ne de Turkiye ABD'ye karsi. Siz artik ne orali, ne buralisiniz 🙂

Gerci resmi bir site degil ama asagida ki linkte "Amerikalilar coklu (multiple) yani 3 ayri ulkenin vatandasi olabilir mi?" sorusuna ilginc yanitlar verilmis. Belki okumak istersiniz.

Evet sayin @hadi , ben de dediginiz sekilde 3 ayri ulke vatandasi olan gordum ama bu arkadaslar benim anladigim kadariyla vatandasliklarini diger ulkelere beyan etmiyorlar. En azindan benim tanistigim kisi, bu sekilde idi.

Vatandaslik islemleri, elciliklerde degil konsolosluklarda gerceklesiyor sayin @hadi ; o nedenle konsolosluk calisanlari, konsoloslar veya muavin konsoloslar bu tur islemler konusunda size en dogru uygulamaya dair daha net bilgi vereceklerdir. Nitekim elciler, konsolosluklardaki islemlere de direkt etki etmezler, onlarin gorevleri oldukca farkli. O nedenle vatandaslik islemleri konusunda bilgileri konsoloslardan almanizi tavsiye ederim. Fakat sorunuzu kendisine ilettim, cevap geldigi zaman buraya aktaririm. Kendisi uzun bir sure New York Baskonsoloslugu'nda konsolosluk islemlerinden sorumlu olan konsolos idi, dolayisiyla bilgisinin yanlis oldugunu zannetmiyorum.

Ben ABD'de cifte vatandas olmasina ragmen, hem Turkiye'de hem de ABD'de farkli evlilikler yapip cocuk sahibi olan ve iki ulkeye de digerleri hakkinda bilgi vermeyen bir ornek duymustum, daha sonra kendisi olunce butun bunlar ortaya cikmis ve miras islerinde cikan sorunlari ve karisikliklari gidermek oldukca zaman almis. Bu ornekleri gorunce, neden 3 ulke vatandasliginin sorun olacagini daha net gorebiliyorum. Kanimca, bazilari iki ulke vatandasligini bile hak etmiyor maalesef. Farkli bir ulke vatandasi olmaniz, size o ulkede her istediginizi yapabileceginiz, ulkelerden bilgi saklayabileceginiz ya da bu boslugu kendi menfaatleriniz icin kullanabileceginiz anlamina gelmemeli.

Verdiginiz linki okudum, her turlu cevap verilmis gibi 🙂 o nedenle cok yardimci olmadi maalesef, ama yine de tesekkurler.

Merak etmeyin, ben savas konusunda zaten kendim icin endiselenmemistim 🙂 ama ilginize tesekkur ederim. Ben de su anki dunyada artik sicak savaslarin gelismemis ulkeler arasinda olabilecegini dusunuyorum, artik buyuk ulkelerin savaslari ekonomik ve teknolojik savaslar haline geldi. Ulkeler sicak savasa girmeyi kolay kolay goze almazlar... Dunya bence de farkli bir yone evriliyor, fakat ikimizin dunyaya farkli perspektiflerden baktiginin farkindayim sayin hadi, dolayisiyla her konuda sizinle anlasabilmeyi beklemiyorum 🙂 nitekim, bu bir problem de degil.

• Bahsettigim kisi 30 kusur senedir hariciyenin her kademesinde calismis bir diplomat. Zaten ben onu tanidigimda Baskonsolos idi. Son 10 senedir buyukelci olarak gorev yapiyor. Neyse uzerinde durmayalim.
    ABD, Ingiltere, Avustralya benim bildigim cifte vatandasliga kabul etmekle kalmiyor, 2 veya 3 vatandasligi olanlarin da vatandaslik basvurularini kabul ediyor. Bugun ilgili bakanligi bizzat arayip sordum. Turkiye gibi diaspora'da ki vatandaslarini bulunduklari ulkelerin vatandasligina gecmeleri icin surekli tesvik eden bir devletin de farkli bir tutum izleyecegini sanmiyorum. Ama yine de bu konuda bir konsoloslugumuzun Vatandaslik bolumune yazarak bilgi istedim.
    Ornek verdiginiz cifte evli kisinin yaptiklari bu konuda olcu olamaz. Cok ucuk bir ornek bence. Eskilerin deyimiyle munferit bir olay 🙂
    Zaten her konuda anlasirsak anormal olur sayin @crazycells. Sizin derin bilgi birikiminizden bende faydalaniyorum.
    Bu konunun uzamasinin nedeni sanirim sizin ilk mesajinizda ABD vatandaslarinin cifte vatandas olamayacagi yonunde kesin ve net konusmaniz oldu. Bu arada, eger sormamda mahsur yoksa; siz sadece ABD vatandasi misiniz? Turk vatandasligindan ciktiniz mi?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@hadi Amerikan Vatandaşlarının Diğer Ülkelerden Oturum Alması Kolay Mı? içinde söyledi:

Bahsettigim kisi 30 kusur senedir hariciyenin her kademesinde calismis bir diplomat. Zaten ben onu tanidigimda Baskonsolos idi. Son 10 senedir buyukelci olarak gorev yapiyor. Neyse uzerinde durmayalim.
    ABD, Ingiltere, Avustralya benim bildigim cifte vatandasliga kabul etmekle kalmiyor, 2 veya 3 vatandasligi olanlarin da vatandaslik basvurularini kabul ediyor. Bugun ilgili bakanligi bizzat arayip sordum. Turkiye gibi diaspora'da ki vatandaslarini bulunduklari ulkelerin vatandasligina gecmeleri icin surekli tesvik eden bir devletin de farkli bir tutum izleyecegini sanmiyorum. Ama yine de bu konuda bir konsoloslugumuzun Vatandaslik bolumune yazarak bilgi istedim.
    Ornek verdiginiz cifte evli kisinin yaptiklari bu konuda olcu olamaz. Cok ucuk bir ornek bence. Eskilerin deyimiyle munferit bir olay 🙂
    Zaten her konuda anlasirsak anormal olur sayin @crazycells. Sizin derin bilgi birikiminizden bende faydalaniyorum.
    Bu konunun uzamasinin nedeni sanirim sizin ilk mesajinizda ABD vatandaslarinin cifte vatandas olamayacagi yonunde kesin ve net konusmaniz oldu. Bu arada, eger sormamda mahsur yoksa; siz sadece ABD vatandasi misiniz? Turk vatandasligindan ciktiniz mi?

Evet, sayin @hadi , hala ayni fikirdeyim maalesef 🙂 sonradan ABD vatandasi olmakta sorun yok, ama ABD vatandasligi sonrasi baska bir ulkenin vatandasligini almanizin hala yasal olarak sorunlu oldugunu dusunuyorum. ABD vatandasi olurken ettiginiz yeminde;

"I hereby declare, on oath, that I absolutely and entirely renounce and abjure all allegiance and fidelity to any foreign prince, potentate, state, or sovereignty, of whom or which I have heretofore been a subject or citizen; that I will support and defend the Constitution and laws of the United States of America against all enemies, foreign and domestic; that I will bear true faith and allegiance to the same; that I will bear arms on behalf of the United States when required by the law; that I will perform noncombatant service in the Armed Forces of the United States when required by the law; that I will perform work of national importance under civilian direction when required by the law; and that I take this obligation freely, without any mental reservation or purpose of evasion; so help me God."

acikca ABD disinda butun ulkelere olan baglilik ve sadakatinizi tamamen bitireceginize dair yemin ediyorsunuz. Yeni bir ulkenin vatandasligini alirken edeceginiz benzer bir yemin, artik ABD'ye olan sadakatinizi bitirdiginiz icin sizi vatandasliktan cikarmak icin gerekli yasal zemini olusturuyor kanimca. Lakin ulkenin aktif olarak bu olayin ustunde durmamasini, bunun takibini yapmamasini ve otomatik olarak vatandasliktan cikarmamasini tabii ki anlayabiliyorum, nitekim yapacagi daha onemli isler var ve siz bilgi vermediginiz surece bu konularda da tum bilgilere sahip olmayacaklardir.

Ama ben bu olaya sizin baktiginiz gibi bakmiyorum maalesef, beni hickimse -amiyane bir tabirle- 'baska ulkelerin icine sizmak' icin gorevlendirmedi 🙂 her ne kadar forumda sonuc olarak sizin dediginize benzer bir is yapiyor olsak da, bunu herhangi bir devletin cikari icin degil, tamamen benzer yoldan gecen insanlarin bilinclenmesi ve resmi konularda dogru bilgiyi almasi amaciyla yapiyoruz. Sonuc benzese de amaclar hala oldukca farkli.

Resmi kurumlardaki farkli pozisyonlardaki insanlarin bu konuda ne tur bir uygulama icinde olduklarini ben de oldukca merak ediyorum, o nedenle lutfen sorulariniza cevap geldiginde bu konuya da aktarin.

ABD Vatandasi olduktan hemen sonra TC Baskonsolosluguna, vatandasliktan cikmak icin degil, yeni vatandasligim konusunda bilgi guncellemesi yapmaya gittim sayin @hadi , TC vatandasligindan cikmadim ama cikmak icin basvuru yapsam da kabul edilmezdi, cunku askerlik gorevini yerine getirmemis erkeklerin TC vatandasligindan cikis basvurulari onaylanmiyor. Vatandasligina sahip oldugum devletlerle aramdaki iliskinin gerektirdiklerinin ve kendi sorumluluklarimin farkindayim, kendini milliyetci olarak nitelendiren pek cok insanin aksine iki ulkeye de her yasal islem veya bilgi degisikligi sonrasi aninda bildirim yaptim ve ikisinden de hicbir bilgi saklamadim; birgun bu karsilikli iliskiyi iki devletten biri surduremedigime karar verirse, devletin benden gerektirdiklerini yerine getirip vatandasliktan cikmayi da bir sorun olarak gormuyorum.

• Degerli @crazycells yazinizi tam anladim desem yalan olur fakat ilk mesajda linkini verdigim resmi sayfa cok acik ve secik. Siz yemin metninden hareket ederek bir varsayimda bulunuyorsunuz ve fikir yurutuyorsunuz. Kusura bakmayin bu konuyu artik tastismak istemiyorum ama siz isterseniz ABD'nin resmi sayfasi hala orada tekrar bakin. Asagida ki cumle cok acik ve net, baska hicbir metne ihtiyac yok.

A U.S. citizen may naturalize in a foreign state without any risk to his or her U.S. citizenship.
    https://travel.state.gov/content/travel/en/legal/travel-legal-considerations/Advice-about-Possible-Loss-of-US-Nationality-Dual-Nationality/Dual-Nationality.html

Bakin asagida UK vatandaslik yemini var. Orada da UK'e bagli olacaginiza dair yemin ediyorsunuz. Butun ulkeler bunu vatandaslik yemininde isterler. Bu demek degildir ki digerlerini birakmaniz gerek. Dun Home Office (Ingiltere Icisleri Bakanligi)nin ilgili bolumunu (UK Visas and Immigration) arayip hali hazirda cifte vatandasi olanlarin Ingiltere vatandasligina basvurmalarinin mumkun olup olmadigini sordum. Telefonda ki memur; sadece cifte vatandas olanlarin basvurularini degil, coklu vatandas olanlarinda basvurularini kabul ettiklerini soyledi. Tam sozleri; We accept citizenship applications from dual nationals, triple nationals, quadruple nationals.

UK Citizenship Oath:

I, [name], swear by Almighty God that, on becoming a British citizen, I will be faithful and bear true allegiance to Her Majesty Queen Elizabeth the Second, Her Heirs and Successors according to law.
    I will give my loyalty to the United Kingdom and respect its rights and freedoms. I will uphold its democratic values. I will observe its laws faithfully and fulfil my duties and obligations as a British citizen.

Bugun size bahsettigim Baskonsolosluk Vatandaslik bolumunden email geldi. Asagiya aktariyorum. Sanirim sizin zorlandiginiz konu eger baska bir ulkenin vatandasligina gecersem simdi ki vatandasi oldugum ulke ne dusunur konusu. Bende bu konuyu 20 once merak etmis ve bircok yere sormustum. Verilen yanit su sekilde; siz bir baska ulkenin vatandasligina gectiginiz de o ulke sizin daha once ki vatandasliginizi biliyor fakat tanimiyor ve kendisine karsi olan yukumluluklerinizi tam olarak yerine getirmenizi bekliyor. Ornegin, yeni vatandasi oldugunuz ulkeye giris cikista mutlaka o ulkenin pasaportunu kullanmanizi istiyor, ulke savunmasinda uzerinize dusen sorumluluklari yerine getirmenizi bekliyor vesaire. Bir nevi artik sadece o ulkenin vatandasi olarak goruyor sizi.

Vatandasligi saklamak gibi bir durum zaten soz konusu olamaz. Vatandaslik basvurunuzda zaten hangi ulkenin veya ulkelerin passaportunu tasidiginizi beyan etmek zorundasiniz. Hangi bilgiyi saklamaktan bahsettiginizi anlayamadim.

Baskonsolosluktan gelen email asagida. Isimleri kaldirmak zorundaydim, bu konuda bana itimat etmenizi rica ederim.

[email protected]

Tue 29/01/2019 23:02

Sayın .......,

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları yasal olarak üçüncü bir ülke vatandaşlığını alabilirler, Türk Kanunları açısından bu mümkün.

Saygılarımla,

• @crazycells Sanirim anlatmak istediginiz, mumkun fakat bazi sartlar altinda riske giriyor olmasi durumu burada aciklaniyor.

Potentially Expatriating Acts
    Section 349 of the INA (8 U.S.C. 1481), as amended, states that U.S. nationals are subject to loss of nationality if they perform certain specified acts voluntarily and with the intention to relinquish U.S. nationality.
    Briefly stated, these acts include:

• obtaining naturalization in a foreign state after the age of 18 (Sec. 349 (a) (1) INA);
    • taking an oath, affirmation or other formal declaration of allegiance to a foreign state or its political subdivisions after the age of 18 (Sec. 349 (a) (2) INA);
      entering or serving in the armed forces of a foreign state engaged in hostilities against the United States or serving as a commissioned or non-commissioned officer in the armed forces of a foreign state (Sec. 349 (a) (3) INA);
    • accepting employment with a foreign government after the age of 18 if (a) one has the nationality of that foreign state or (b) an oath or declaration of allegiance is required in accepting the position (Sec. 349 (a) (4) INA);
    • formally renouncing U.S. nationality before a U.S. diplomatic or consular officer outside the United States (sec. 349 (a) (5) INA);
    • formally renouncing U.S. nationality within the United States (The Department of Homeland Security is responsible for implementing this section of the law, and any inquiries should be directed to DHS) (Sec. 349 (a) (6) INA);
    • conviction for an act of treason against the Government of the United States or for attempting by force to overthrow, or bear arms against, the Government of the United States (Sec. 349 (a) (7) INA).

Disposition of Cases When Administrative Presumption Is Inapplicable

The presumption that a person intends to retain U.S. nationality is not applicable when the individual:

• formally renounces U.S. nationality before a consular officer;
    • serves as an officer in the armed forces of a foreign state engaged in hostilities with the United States; or
    • takes a policy level position in a foreign state

https://travel.state.gov/content/travel/en/legal/travel-legal-considerations/Advice-about-Possible-Loss-of-US-Nationality-Dual-Nationality.html

• @FreeWorld Department Of State degil ama sizin icin sabah Londra'da ki US Elciligini aradim. Hem Turk hem ABD vatandasi oldugumu 5 yildir Ingiltere'de yasadigimi, Ingiliz vatandasligi basvurusu yapmak istedigimi ancak 3. bir ulkenin vatandasligini alirsam US vatandasligini kaybetme riski olup olmadigini ogrenmek istedigimi soyledim. Memur, ilkonce travel.state.gov adresinden gerekli bilgiyi alabilirsin dedi. Ben, o sayfalari okudum, risk gorunmuyor, fakat yine de sizden teyit almak istiyorum deyince, memur elcilikte ki pasaport ve vatandaslik islerine bakan departmana yazmami istedi. Bende yazdim bakalim ne yanit verecekler.

Bu arada, sn @newman degilim. Kendisininde belirttigi gibi hicbir tanisikligimda yok. Bu baglanti nereden merak ettim? Eminim sayin @crazycells bunu teyit edecektir. Zaten su ana kadar teyit etmemesini de yadirgadim dogrusu.

London, Passports [email protected]
    10:09 (46 minutes ago)
    to me

AUTOMATED RESPONSE from the Passport Unit, U.S. Embassy, London: Your email has been received by the Passports Unit.

This email address is for inquiries concerning U.S. passports or citizenship. We aim to respond to enquiries within 48 hours, however more complex queries may take longer. Please do not send duplicate emails. Please note that inquiries not related to U.S. passports or citizenship will NOT be answered or redirected.

Information regarding visas, the Visa Waiver Program, ESTA, and green cards can be obtained by clicking on the links below. If, after reviewing the information, you still have a question, contact information is available from our website: https://uk.usembassy.gov

Visa Waiver Program

ESTA

Nonimmigrant visas (student, work, etc.)

Immigrant visas (fiancé, spouse, employment, etc.)
    https://uk.usembassy.gov/visas

Diversity Visa Lottery (a.k.a. “green card lottery”)

Lawful Permanent Residents (a.k.a. “green card holders”)

We have moved! If you have scheduled a U.S. Embassy London appointment, please check our appointment guide to help you prepare for your visit and find us at 33 Nine Elms Lane, London.

Regards,

Passport & Citizenship Unit
    American Citizen Services
    American Embassy, London

• Yukarida ki konu ile ilgili ABD Buyukelciligine gonderdigim email'e gelen yanit asagida. Daha once soylediklerimi teyit ediyor. ABD vatandaslarinin baska ulkelerden 2. veya 3. vatandaslik almalarinin onunde hicbir engel olmadigi goruluyor.
    Degerli @crazycells, Avustralya'yi hic gordunuzmu bilmem ama cok seveceginizden eminim 🙂 Ustelik Avustralya vatandasi oldugunuzda Yeni Zellanda'da da surekli oturum (PR) hakkina sahip oluyorsunuz.

London, Passports [email protected]
    12:40 (1 hour ago)
    to me

Thank you for your email.

Dual or multiple nationality is permissible under U.S. law. Further information is provided through the Department of State's website at http://travel.state.gov/content/travel/english/legal-considerations/us-citizenship-laws-policies/citizenship-and-dual-nationality/dual-nationality.html.

It is important to note that under U.S. regulations, all U.S. citizens - including dual citizens - must enter and exit the United States using a valid U.S passport only. If you require information about how to apply to renew a U.S. passport in the United Kingdom, please visit our website at https://uk.usembassy.gov/u-s-citizen-services/u-s-passports/. Step-by-step information about the application process, including about the application form, required documents and how to submit the application, is available once you have selected the passport service applicable to you.

U.S. citizens are not required to obtain travel authorization under the Electronic System for Travel Authorization (ESTA), which is for non-U.S. citizens traveling under the terms of the Visa Waiver Program.

If you have not already done so, we recommend that you check with the authorities of the other country to clarify if dual nationality is permissible under their law. If you have any questions about which passport to use to enter and exit another country, please contact the immigration authorities of that country.

Sincerely,

Consular Information Unit
    U.S. Embassy, London
    CONS/CIU/SY

If you have a further question, please check our website, including our FAQs. If your question is not answered there, you may reply to this email. Please include the entire email chain in any subsequent correspondence.

We recommend that U.S. citizens traveling or living abroad enroll in the Department of State's Smart Traveler Enrollment Program (STEP). Any information given is protected by U.S. privacy law.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

sayin @hadi lutfen baska arkadaslarin da kendi fikrini belirtmesi konusunu kucaklayin ve cevap verirken daha kibar bir dil kullanin.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

sayin @newman , ben sizin yazdiklarinizi okuduktan sonra zaten sizi 1 hafta dinlendirmeye karar vermistim. Baska arkadaslarin soylemleriyle hareket etmedim, bu konuda bana guvenebilirsiniz; o nedenle baskasini suclamayin lutfen, ayrica bu tur konularda lutfen sadece bana yazin, cunku baska turlu hareket edince -isteyerek ya da istemeden- kiskirtici ifadeler kullaniyorsunuz. Turk bir arkadas cumle arasinda Turkleri sevmedigini ya da Turklerden nefret ettigini soylerse, bu bir nefret sucu olmuyor. Belli ki arkadasimiz -belki biraz mubalaga da ederek- bazi genel yani ortalama yanlisliklarimiza veya sorunlarimiza dikkat cekmeye calisiyor. Siz bu forumda diger Turklerin sorularina cevap verip kendilerine yardimci olmaya calisan birinin gercekten de dunya uzerindeki butun Turklerden nefret ettigini mi dusunuyorsunuz? Sizce bu makul bir fikir mi?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

Degerli @crazycells yazinizi tam anladim desem yalan olur fakat ilk mesajda linkini verdigim resmi sayfa cok acik ve secik. Siz yemin metninden hareket ederek bir varsayimda bulunuyorsunuz ve fikir yurutuyorsunuz. Kusura bakmayin bu konuyu artik tastismak istemiyorum ama siz isterseniz ABD'nin resmi sayfasi hala orada tekrar bakin. Asagida ki cumle cok acik ve net, baska hicbir metne ihtiyac yok.

A U.S. citizen may naturalize in a foreign state without any risk to his or her U.S. citizenship.

Bakin asagida UK vatandaslik yemini var. Orada da UK'e bagli olacaginiza dair yemin ediyorsunuz. Butun ulkeler bunu vatandaslik yemininde isterler. Bu demek degildir ki digerlerini birakmaniz gerek. Dun Home Office (Ingiltere Icisleri Bakanligi)nin ilgili bolumunu (UK Visas and Immigration) arayip hali hazirda cifte vatandasi olanlarin Ingiltere vatandasligina basvurmalarinin mumkun olup olmadigini sordum. Telefonda ki memur; sadece cifte vatandas olanlarin basvurularini degil, coklu vatandas olanlarinda basvurularini kabul ettiklerini soyledi. Tam sozleri; We accept citizenship applications from dual nationals, triple nationals, quadruple nationals.

UK Citizenship Oath:

I, [name], swear by Almighty God that, on becoming a British citizen, I will be faithful and bear true allegiance to Her Majesty Queen Elizabeth the Second, Her Heirs and Successors according to law.
    I will give my loyalty to the United Kingdom and respect its rights and freedoms. I will uphold its democratic values. I will observe its laws faithfully and fulfil my duties and obligations as a British citizen.

Bugun size bahsettigim Baskonsolosluk Vatandaslik bolumunden email geldi. Asagiya aktariyorum. Sanirim sizin zorlandiginiz konu eger baska bir ulkenin vatandasligina gecersem simdi ki vatandasi oldugum ulke ne dusunur konusu. Bende bu konuyu 20 once merak etmis ve bircok yere sormustum. Verilen yanit su sekilde; siz bir baska ulkenin vatandasligina gectiginiz de o ulke sizin daha once ki vatandasliginizi biliyor fakat tanimiyor ve kendisine karsi olan yukumluluklerinizi tam olarak yerine getirmenizi bekliyor. Ornegin, yeni vatandasi oldugunuz ulkeye giris cikista mutlaka o ulkenin pasaportunu kullanmanizi istiyor, ulke savunmasinda uzerinize dusen sorumluluklari yerine getirmenizi bekliyor vesaire. Bir nevi artik sadece o ulkenin vatandasi olarak goruyor sizi.

Vatandasligi saklamak gibi bir durum zaten soz konusu olamaz. Vatandaslik basvurunuzda zaten hangi ulkenin veya ulkelerin passaportunu tasidiginizi beyan etmek zorundasiniz. Hangi bilgiyi saklamaktan bahsettiginizi anlayamadim.

Baskonsolosluktan gelen email asagida. Isimleri kaldirmak zorundaydim, bu konuda bana itimat etmenizi rica ederim.

[email protected]

Tue 29/01/2019 23:02

Sayın .......,

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları yasal olarak üçüncü bir ülke vatandaşlığını alabilirler, Türk Kanunları açısından bu mümkün.

Saygılarımla,

Yok sayin @hadi ben zaten sizin yalan ya da yanlis bir bilgi aktardiginizi kesinlikle dusunmuyorum. Sadece Turkiye icin coklu vatandaslik hakkinda ilk aktardiginiz bilginin guncel bir uygulama olmadigini dusundum, nitekim benim de ayni mevkide gunumuzde calisan bir diplomattan aldigim bilgiyle uyusmuyordu, ama sonraki aktardiginiz bilgilerin yanlis oldugunu dusunmuyorum. Sadece butun bu yazilan ve cizilenleri tek bir perspektifte birlestirmekte zorlaniyordum; ama sizin su cumlelerinizle nasil ifade etmem gerektigini anladim...

...siz bir baska ulkenin vatandasligina gectiginiz de o ulke sizin daha once ki vatandasliginizi biliyor fakat tanimiyor ve kendisine karsi olan yukumluluklerinizi tam olarak yerine getirmenizi bekliyor...

Oncelikle belirteyim, ben zaten sonradan vatandasi olacaginiz ulkenin sorun cikarmayacagina eminim, cunku vatandasligi haketmissiniz, gerekenleri yerine getirmissiniz ve yemin edeceksiniz, dolayisiyla ABD veya UK siz oranin vatandasi olurken bir sorun cikarmayacak. Ben sorunun siz yeni bir vatandaslik alirken, onceki vatandasliklarda cikacagini iddia ediyordum, cunku onceden baglilik yemini ettiginiz bir ulke var, ama bugun baska bir ulkeye daha yemin ediyorsunuz, bu ilk ulkeye ettiginiz yeminin artik gecerli olmadigi anlamina gelir.

Dolayisiyla; yeni bir vatandaslik aldiginiz zaman, onceden vatandasi oldugunuz ulkeler bu islemi tam olarak alkislarla desteklemese de bu basvurunuza tolerans gosteriyor. Fakat bunun da sarti, ulke yasalarina gore hala sorumluluklarinizi yerine getirmek. Ayrica ulke sizi yargilarken, yine diger vatandasliklarinizi tanimayip, sizi sadece kendi yasalarina gore yargiliyor. Bu nedendir ki, Turkiye'deki ABD konsoloslugu, ABD ve TC vatandasligi bulunan cifte vatandaslar icin Turkiye'de hicbir yasal talepte usteleyemiyorlar veya kendilerini yasal anlamda koruyamiyorlar.

Bu bahsettigimiz sorumluluklar ulkeden ulkeye degisiklik gosterebilir, ornegin sizin de ornegini verdiginiz ABD, ABD vatandasi olan birinin ulkeye giris cikis yaparken sadece ABD pasaportuyla bunu yapabilecegini soyluyor, fakat Turkiye icin boyle bir sart yok. TC kimliginizi gostererek baska bir ulkenin pasaportu ile Turkiye'ye giris yapabiliyorsunuz. Ayrica ABD, dunyanin neresinde yasarsaniz yasayin sizin devlete vergi odemenizi ya da bildirim yapmanizi istiyor, fakat Turkiye devleti yurtdisinda yasayanlar TC vatandaslarina boyle bir sart kosmuyor.

TC icin coklu vatandasliga gelirsek, bunun genel olarak yasal anlamda bir sorun olusturmasa da yine duruma gore sorun olabilecegini dusunuyorum. Bana bilgi veren konsolosa email gonderdim zaten, cevap gelince konuya aktaririm; ama anladigim kadariyla bir vatandas bu konuda coklu vatandasligi istismar etmedigi ve her turlu hukuki islemlerde devlete bilgi verdigi surece basina bir sorun gelmeyecek.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@freeworld Amerikan Vatandaşlarının Diğer Ülkelerden Oturum Alması Kolay Mı? içinde söyledi:

@crazycells Sanirim anlatmak istediginiz, mumkun fakat bazi sartlar altinda riske giriyor olmasi durumu burada aciklaniyor.

Potentially Expatriating Acts
    Section 349 of the INA (8 U.S.C. 1481), as amended, states that U.S. nationals are subject to loss of nationality if they perform certain specified acts voluntarily and with the intention to relinquish U.S. nationality.
    Briefly stated, these acts include:

• obtaining naturalization in a foreign state after the age of 18 (Sec. 349 (a) (1) INA);
    • taking an oath, affirmation or other formal declaration of allegiance to a foreign state or its political subdivisions after the age of 18 (Sec. 349 (a) (2) INA);
      entering or serving in the armed forces of a foreign state engaged in hostilities against the United States or serving as a commissioned or non-commissioned officer in the armed forces of a foreign state (Sec. 349 (a) (3) INA);
    • accepting employment with a foreign government after the age of 18 if (a) one has the nationality of that foreign state or (b) an oath or declaration of allegiance is required in accepting the position (Sec. 349 (a) (4) INA);
    • formally renouncing U.S. nationality before a U.S. diplomatic or consular officer outside the United States (sec. 349 (a) (5) INA);
    • formally renouncing U.S. nationality within the United States (The Department of Homeland Security is responsible for implementing this section of the law, and any inquiries should be directed to DHS) (Sec. 349 (a) (6) INA);
    • conviction for an act of treason against the Government of the United States or for attempting by force to overthrow, or bear arms against, the Government of the United States (Sec. 349 (a) (7) INA).

Disposition of Cases When Administrative Presumption Is Inapplicable

The presumption that a person intends to retain U.S. nationality is not applicable when the individual:

• formally renounces U.S. nationality before a consular officer;
    • serves as an officer in the armed forces of a foreign state engaged in hostilities with the United States; or
    • takes a policy level position in a foreign state

https://travel.state.gov/content/travel/en/legal/travel-legal-considerations/Advice-about-Possible-Loss-of-US-Nationality-Dual-Nationality.html

Evet sayin @FreeWoRLD , bazi durumlar sorun yaratiyor gibi gorunuyor hem kagit uzerinde hem de mantiksal cikarimlarla ama yasal olarak boyle deseler de uygulamanin farkli oldugunu sayin @hadi 'ye resmi kurumlar tarafindan verilen cevaplardan gorebiliyoruz. Baska bir ulkeye baglilik yemini etmeniz normalde sorunluyken, ulke -yani bu durumda ABD- eger kendisine olan gorevlerinizi yerine getirdiginiz ve aktif olarak ulke cikarlarina karsi calismadiginiz surece bunu sorun etmiyor.

• "taking an oath, affirmation or other formal declaration of allegiance to a foreign state or its political subdivisions after the age of 18"

hatta bugun ogrendigim bir bilgiye gore ABD, yakin bir zamanda vatandasligi birakmak icin yaptiginiz basvuru sirasinda odenen ucreti 450 dolardan 2350 dolara cikarmis 🙂 Yani ABD'de vatandasligi birakmak bile basli basina kulfetli bir is...

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

116

40.1k
Kullanıcı

4.3k
Konu

420.0k

| | | |