Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• Açıkçası kendi açımdan söylemem gerekirse Amerika'ya en çok gitmek istemememin sebebi küçüklüğümde oynadığım oyunlar, izlediğim filmlerde aşırı maruz kalmış olmam. Tabii ki gitmek istediğimiz ülke bizim ülkeden daha iyi fakat öyle aman aman dünyanın en yaşanılabilir mükemmel ülkesi de değil açıkçası. Hele ki ne olduğu belirsiz milyonlarca kaçak göçmenden sonra hepten daha kötü oldu. Şu konuda bana herkes katılır diye düşünüyorum. Amerika 2020 öncesi Amerika değil. Ben bu çekilişe 2017 yılından beri başvuruyorum mesela. O zamanlar çok daha yaşanılabilir bir ülkeydi. Şu an milyonlarca ne olduğu belirsiz kaçak göçmenin yaşadığı bir ülke Amerika. Yani orta üst seviyede doğmamış, 1 ev iyi bir iş sahibi vs. değilseniz Amerika'da çok mükemmel bir ülke değil bence. Yani ne bileyim Türkiye'den kaçıp kurtulup, binlerce kaçak göçmenin geçtiği Teksas'a gitme hayali kuranlar var mesela bana aşırı absürt geliyor bu. Bireysel silahlanmanın serbest, ırkçı savaşların olduğu, milyonlarca latin amerikalı, asyalı, afrikalı kaçak göçmenin doluştuğu, uyuşturucunun had safhada kullanıldığı, 650 bin evsiz insanın yaşadığı, cinayet sıralamasında 206 ülkeden 70. olan ki ilk 69 neredeyse tamamen en ama en gelişmemiş ülkeler. Kıyaslamayı öyle yapın. Yani insanların evini, arabasını satıp bu ülkeye gitmelerine şaşırıyorum sadece. Bu kadar büyük paraları batı avrupa ülkeleri için harcasanız çok daha mantıklı olur bence. Eline silah alıp okul tarayan öğrencilerin olduğu bir ülke burası. Bu kadar paranızı bence gidin Almanya, İngiltere, İspanya, Belçika, Hollanda ya da Kuzey ülkelerine harcayın. En azından sosyal bir devlet çatısı altında yaşıyor olursunuz. hastalandığınızda abd pahalı diye türkiye ye gelmek zorunda kalmazsınız. Evet Türkiye'de aşırı kötü ve zor şartlarda hayatta kalmaya çalışıyoruz fakat sırf buradan kurtulmak istiyorsunuz diye ABD'yi sanki cennetmiş ya da dünyanın en huzurlu en mutlu ülkesiymiş gibi lanse etmeyin gözünüzde. Sadece fikrimi paylaşmak istedim. Kimsenin fikrine vs. karışmak niyetim yok. Herkesin yolu açık olsun. 🙂

• @SonsuzlukVeÖtesine Açıkçası yazdıklarınızda katılmadığım bazı kısımlar fakat katıldığım kısımlar çok daha fazla. Ben kendim için söylersem her türlü Amerika için buradaki mal mülk tarzı şeylerimi satmaya göze alabilirim. Buna değeceğini düşünüyorum fakat yazdıklarınızda yanlışsınız ya da haksızsınız diyemem. Maalesef ülkemiz öyle bir hale geldi ki kaçıp gitmeye çalıştığımız, hayalini kurduğumuz ülke bu...... Bizleri bu duruma getirenler utansın. Yapacak bir şey yok maalesef.

• @SonsuzlukVeÖtesine Hiçbir ülke mükemmel değil canım yoksa herkes oraya taşınırdı 😀 Önemli olan aidiyet ruhu. Herkesin yetişme tarzına, kültürüne, eğitimine, dünyaya bakış açısına göre değişir. Bazısı Avrupa'yı terchi eder bazısı Arap yarımadasını bırakamaz diğeri Brezilya'dan çıkamaz öbürü Asya'dan ayrılmaz. Her insanın kendine göre öncelikleri var.

• @korki Doğru hocam katılıyorum söylediğinize. Yoksa durumu çok çok iyi olup da sırf orta doğudan uzaklaşmak için gidende var yoksa 🙂

• Son düzlüğe girdik mayıs yaklaşıyor yakın zamanda yine her başvuru ve açıklanma döneminde olduğu gibi panayır olur forum

• @lawyergirl, içinde söyledi: DV2025 Sohbet Odası

@melekyayli91 Merhabalar 👋

Akşami yaptik. Herkes yemeklerini yedi şimdi biraz dinlenme vakti. Nasilsiniz? 🙂

• @SonsuzlukVeÖtesine Yazdıklarınıza kısmen katılsam da asıl mesele bence bölge seçimi. İstanbul gibi görece küçük bir ilde bile güvenlik bakımından birbirinden farklı onlarca ilçe var. Amerika gibi koskoca bir coğrafyada da bu dağılımın olması normal. Evsiz insanlar konusunda çoğu kişiden farklı düşünüyorum. Bunların yarısı ya psikolojik sorunları olanlar (genelde eski asker, mahkum veya ailevi), kimisi de madde bağımlıları. Ben sıfırdan hiç bir şey bilmeden oralara gidip çalışmak için yıllardır çabalayan birisi olarak, onların ana dilleri ve o kültürde doğmuş oldukları halde evsiz konumuna düşmek tamamen bir seçim sonucudur diye düşünüyorum. Geçim sıkıntısından dolayı o konumda olan tabiki var ama evsizlerin etnik olarak büyük çoğunluğu beyazlar ve siyahiler. Görece sonradan oralara giden Asyalı ve Hispaniklerde bu oran çok çok düşük. Çünkü belli amaçlarla ve psikoloji ile ya kendileri ya da önceki nesiller oraya yerleşmişler. Bu tarz göçler için biraz yelkenleri hemen suya indirmeyen savaşçı bir ruha sahip olmak gerekiyor.
    Amacım bir şeyler kanıtlamak değil ama evsizlik olayı çok ön plana çıkartılıyor. Avrupa'da sosyal devlet üzerinden geçinen şahsen tanıdığım 3 tane arkadaş var. Komik komik nedenlerle. Eminim bu destekler olmasa Avrupa'da da pek farklı manzaralar olmayacaktı. Ülkemizde de olduğu gibi.

7fd221a2-839a-4d9a-8496-6e4ee29bc4f8-image.png

b95137e5-6e49-42c1-a7e3-97f7a2bcf940-image.png

• herkese iyi akşamlar son 24 gün 22 saat... vay zaman çabuk geçti. Umarim herkes hayallerine kavuşur 🙂

• @SonsuzlukVeÖtesine yazdıkların çok anlamlı yer yer tam isabet çıkarımlar var. Fakat konuyu şöyle ele almak lazım. USA olgusu ile bakalım. Yani 52 ülke ile kıyaslama yapılmalı. Kısacası LA ile Almanya kıyaslama yapsak yada Washington ile İtalya. Komple ele almak olmaz kısacası. Nevada mesela bırak göçmeni beyaz ırkında katı milliyetçisi olman lazım yaşaman için.

Amerika'nın tamamına bakmak Avrupa + Arap kısmını işin içine katalım. İngiltere'yi ülke olarak aralarından ayırırım. Ama oraya bırak göçmen gitmeyi vize alırken bile belli bir şartların oluşması lazım.

Amerika'da eğitim, uygun şartlarda insani ihtiyaç, teknoloji ve gelecek kurmak için Avrupa ülkelerinden yada Kuzey ülkelerinden çok fazla önde. Tabi Güney Virgina'da ucube bir şehirde ki okula bakarak değil Orta Kuzey denilen biraz daha sakin kesimlere bakmak lazım. Bizim İstanbul'da bile polisin giremediği Sarıgöl, Karabayır gibi yerler var. Yani orada ki okul tarayan ile aynı mantık var. Her ülkenin var böyle yerleri.
    Sokakta kalanlara gelince 100% bir oranı değil tabi ama çok yüksek bir kesimi o hayatı istediği için evsiz. Bir kültür bu . Buna en yakın örnek Türkiye'de ki halen bazı yerlerde çadır kültürü olan Romanlar var. Evsiz oldukları için değil kültürü herşeyi bırakıp böyle yaşamak istiyorlar.

Ama tabi Amerika gidip 3 gün çalışma ile araba alınacak 2 ayda ev alacağın sonsuz limitsiz bir ülke değil ama çalışıp karşılığını ucuza aldığın olumsuzlukları absorbe edebilecek bir Komple Ülkeler topluluğu. Dediğim gibi katıldığım ve isabetli şeyler var ama bazı noktada yanlış bir aktarım olduğunu düşündüğüm için atıf yapmak istedim. Yoksa tabi ki herkesin aidiyet ve hayat amaç öyküsü farklıdır. İyi bayramlar şimdiden 🙏

• @sonar ilkokul mezunuyum gc kazanabilir miyim 🤣 bu soru başta olmak üzere

• @Uçan-hollandalı, içinde söyledi: DV2025 Sohbet Odası

@sonar ilkokul mezunuyum gc kazanabilir miyim 🤣 bu soru başta olmak üzere

Ben okula yeni başladim 🤐

• ⭐⭐

@Uçan-hollandalı Anaokul terkim ama kreşe gittim, bunu ds260 da eğitim bilgilerine eklemeli miyim 🤣

• @Uçan-hollandalı CN 1xxx ama gitmeyi düşünüyorum. Şansımı denedim sadece diyenler olacak daha 😂😂😂

• Vize bülteninde 21000 e kadar aktif etmişler DV Lottery için. Ankara hangi rakamlara veriyor acaba şu an? ABD vizesi olanlar cidden çok şanslı bu konuda.

image.png

• ⭐⭐⭐

@Riethian en son 5000 seviyesine ulaşmamıştı daha ankara bu yeni bültenden sonra bir dağıtım yaparlar yüksek ihtimalle ama kaç bine ulaşabilirler muamma

• @Emre-Kurtulmuş Geçen sene max. 14K civarını vermiş sanırım. Listede en son onaylanan o tarihi görmüştüm.

• ⭐⭐⭐

@Riethian evet yanlış hatırlamıyorsam 14bin seviyesine ulaşmıştı ama bu rakam son gün konsoloslukta kota dolduğu için vize alamadıklarını öğrenen arkadaşlarımızı içeriyor muydu ondan emin değilim. 14bin seviyesi mülakat maili alan mıydı vizesini alan mıydı tam emin değilim

• @Emre-Kurtulmuş Vize alandı diye hatırlıyorum. Onu öğrenmek için bakmıştım. Kafada o kaldıysa odur 🙂

Edit: Kontrol ettim. DV-2023'te 14K civarında bitirmişler. DV-2024'te şu anda 4700'lerde gözüküyor en son vize alanlar.

• ⭐⭐⭐

@Riethian daha önümüzde mülakat verilebilecek 4 ay var gibi düşünebiliriz bu süreçte umarım oldukça fazla mülakat verirler ve bir çok talihli arkadaşımız vizesine kavuşur 🙏

• @Riethian Hocam bence bu sene size çıkacak siz en iyisi bir turist vizesine başvurun 😀

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

Çevrimiçi Kullanıcılar

63

41.1k
Kullanıcı

4.4k
Konu

427.2k

| | | |