Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• @Serapp memuru istemedikce kagit uzatilmaz vize gorusmesinde.

• @charon Doğrudur. Planı görmek ister misiniz diye sorulup eğer olumlu yanıt alınırsa doküman uzatılmalıdır. Aksi nezaketsizlik olarak algılanabilir.

• ⭐⭐

Sayın @charon ve sayın @EasternStar uyarılarınız için teşekkürler.
    @by_phtogpr bunu dikkate alacaktır diye umuyorum.

• @ersah siz amerikaya hangi vize turu ile geldiniz bu da onemli onlar icin eger turist, ogrenci veya wat ile gelip evlenip kalmissaniz bu red flag gorunuyo aileler kardesler icin

• Herkese merhaba dostlar, bu spesifik bir konuda fikir alma entry sidir 🙂

29 yaşındayım videographer'ım. Bekarım ve lise mezunuyum. Yaklaşık 3 yıl bu işi freelance olarak ve aynı zamanda başka yerlerde çalışırken ekstra olarak yaptıktan sonra şuanda 7 aydan beri sigortalı olarak yapay zeka geliştiren bir anonim şirketinde aktif şekilde videographer olarak çalışıyorum.

Şirketimizde media ekibimizin başında Türkiye'nin en ünlü dizisinde yönetmenlik yapmış bir yönetmenle birlikte çalışıyoruz.
    Geleyim konuya, şirketimizin sahibi ve media ekibimizin yöneticisi olan yönetmen çok yakın ahbaplar diyebilirim, media ekibimizin yöneticisi olan yönetmenimiz ise kendisine özel bir belgesel projesi var. Burada çalışırken eş zamanlı belgesel projesine de çalışıyor ve benide projeye dahil etti...
    Bu proje'de planlanmış yaklaşık 11 ülke var gezeceğimiz. İlk olarak Martta Filipinler Nisan'da Japonya, Tayvan Haziranda Moğolistan ve devamında Çin Hindistan, Brezilya gibi bir çok ülke var. Proje süresince sürekli ülkelere gidip çekim yapıp Türkiye'ye dönüp belirli süreler kalıp geri gidip geleceğiz sürekli anlayacağınız...
    Bu süreçte tüm masraflarım proje sahibi yönetmemin tarafımdan karşılanacak, ama Amerikan vizemin onunla alakası olmayacak.

Benimde kız kardeşim Amerikan vatandaşı oldu, eşi Amerikan vatandaşı yaklaşık 6 yıldır Los Angelas da yaşıyor. Bu süreçte annem ve babam amerika'ya gidip geldiler. Hatta henüz 3 ay önce geldiler.

Neyse sanırım biraz fazla uzattım 🙂 Sormak istediğim soru şu... Ben Şuan Amerikan vize randevusu alsam (çok ileri tarihlere verildiği için şimdi almak istiyorum) Ülkelere gidip geldiğimde sürekli fotoğraf video çekeceğim tabiki, vizelerim dolmuş olacak vs... Bunları kanıt olarak sunmak istiyorum, olumlu olur mu acaba? En yakın olarak Moğolistandan sonra da projede bir aylık bir aramız olacak ve Türkiye'de olacağımız için yapabilirsem Amerikan vize randevu tarihimi bu tarihe de randevuyu çekmeye çalışacağım. Hem de giriş çıkış sürelerimin üzerinden çok geçmeden, Dünya'yı gezme arzumda olduğu için belki de randevu da bunu da belirtmek istediğim için araya çok süre koymak istemiyorum.
    Amerika'ya gerçekten gezmeye gitmek istiyorum, kız kardeşimi görmek istiyorum. Ama onaylanmaz hiç yurtdışı seyahatim yok diye başvurmamıştım bu zamana kadar. Şimdi ise Tüm Dünya'yı gezeceğim ve bu benim için başlangıç olacak diyebilirim.
    Sizce benim profilimde vizem onaylanır mı? veya vereceğiniz tavsiyeler varmıdır? Benzer deneyimler yaşadınız mı?

Lütfen çok karmaşık anlattıysam dilediğiniz bilgileri edinmek için soru sormaktan çekinmeyin.
    Herkesin istediği gibi bir hayatı olması ve bütün dileklerinizin gerçekleşmesi ümidiyle 🙂

• Arkadaşlar, 2 çocuğum ve eşim olmasına rağmen tek başıma seyahat yapacağım. Mülakat görüşmelerinde aileler onay alıyor diye okudum. Evli 2 çocuklu tek gitmesiyle bir fark olurmu.

• Arkadaşlar eşimin 15 yaşında ki oğluna turist vizesi baş vurusu kabul edildi ve vizesini aldı. Ben USA vatandaşıyım,eşim green kartlı. Sorum şu oğlunun vilayeti kendisinde ve o buraya geldiğinde biz ona burada GC baş vurusu yapabiliyormuyuz? Yani turist vizesinden göçmenlik. 15 yaş olduğu için sıkıntı yapacaklarını sanmıyorum çünkü çocuk statüsünde geçiyor.

• @Asyan35 esinizin usa vatandasi olmasi gerekiyor bildigim kadariyla ogluna petitioner olabilmesi için.

• ⭐⭐⭐

@Zübeyir-Altunkaya eşinizin ve çocuğunuzun türkiyede olması sizin geri döneceğinize bir kanıt olarak görebilirler. İyi bir tatil planı ve onların neden kaldığını ifade edebilirseniz bence sizin için artı olabilir bu durum. Tabii geri kalan profilinizi bilmiyorum iş, yurtdışı seyahati vs noktalarını

• @Asyan35 vize için tebrik ederim. Evet eşinizin çocuğu için sizin üzerinizden ya da eşinizin greencardı üzerinden Abd içinde ya da Türkiye'de başvuru yapabilirsiniz. Süreç sizin üzerinizden ilerlerse IR2/CR2, greencardlı anne üzerinden ilerlerse F2A vizesi olarak adlandırılıyor. Çocuğun yaşı sizin üzerinizden başvurmaya müsait gibi ve Abd vatandaşlığınız sebebiyle süreç belki daha kısa süre içinde tamamlanabilir ama çocuğun sizinle olan bağı mevcut yaşı sebebiyle fam ve uscis rehberliğindeki kurallara uygun mu? bunun için forumdaki muslu hukuk bürosundan* fikir almanızı tavsiye ederim. Ben ilgili konu başlıklarının linklerini aşağıya bırakıyorum. Süreçte bol şans

*Muslu hukuk bürosuna aşağıdaki forum başlığı üzerinden sorularınızı sorabilir ya da başlık içindeki site linkleri üzerinden büro ile direkt iletişim sağlayabilirsiniz

Muslu Hukuk Bürosu forumumuzda! https://yesilkartforum.com/forum/post/69101

sizin sorularınız için diğer uygun başlık ve linkleri aşağıya bırakıyorum ⬇

ABD vatandasi ile Turkiye'de evlilik sonrasi cocuklar icin IR2 / CR2 vizesi https://yesilkartforum.com/forum/post/2496

AOS (Adjustment of Status) ile Green Card almak https://yesilkartforum.com/forum/post/180

F2A ve F2B Vize Süreçleri (Green Card sahiplerinin eş ve çocukları) https://yesilkartforum.com/forum/post/7642

• @ozan350 planlamanız güzel gözüküyor,sanırım şu an pasaportunuz boş bu proje bittikten sonra baya bi renkli pasaportunuz olacak. Ben vize alma şansınızın bu aşamadan sonra yüksek olduğunu düşünüyorum. Buradaki yazınızdaki enerjiyi konsolosluğada aktarabilir seniz bence vize tamam
    Siz seyahatler bittikten sonra tekrar bi sorun bence. Saydığınız ülkeler çok güzel yerler umarım keyifli vakit geçirirsiniz. Şimdiden projede başarılar dilerim

Not:Son olarak nacizane bir tavsiye, seyahat planınıza kız kardeşinizide dahil etmeniz bence akıllıca olur. En azından seyahatin bir bölümüdede olsa ablanızıda ziyaret edin. Kıta değiştirip Amerikaya gidip kız kardeşi görmeden gelmek bence dünyanın olağan akışına ters.

• @gamzeuslu1 evet uygun olur

• @ozan350 Merhaba, vize başvurunuz için önemi olan tek şey pasaportunuzdaki giriş çıkış damgaları ve hangi ülkelere ait olduğudur, fotoğraf gibi belgeleri sunmanıza imkan bulamayabilirsiniz. Başvurunuzu şimdiden yapıp mülakata girmeden önce gittiğiniz ülkelere göre ds160 formunuzu güncelleyebilirsiniz. Bahsettiğiniz 1 aylık aralıkta gitmediğiniz ama proje kapsamında ileride gideceğiniz bir ülkeye de vize alabilirseniz avantajınıza olur, zira kız kardeşinizi ziyaret edip bir süre seyahat ettikten sonra geri dönüp projeye kaldığınız yerden devam edeceğinizi belirtebilirsiniz. Mülakata girdiğinizde en uzun 18 aylık bir iş deneyiminiz olacak ki bu biraz kısa süre gibi görünecek, varsa önceki iş yeri bilgilerinizi de eklemeniz çok faydalı olur. Aynı iş dalında farklı bir şirkette geçmeniz olumlu etki gösterecektir. Şimdiden bol şans.

• @Muhtaradana Merhaba, değerli cevabınız için çok teşekkür ederim... Dediğiniz gibi şuan pasaportum boş. En yakın seyahatlerim art arda Filipinler, Japonya, Tayvan ve Moğolistan. Proje de tek vize isteyen ülke ise Çin, bunu sondan bir önce ki sıraya koyduk, planlamamızda sarkma olmazsa kasım ayında orada olacağız. Ben şubat ayında hazırlanıp randevu başvurumu yapmak istiyorum (bu süreçte randevuyu alırken hiç yurtdışı seyahatim olmamış olacak hala, seyahatimizin ilk durağı Filipinlere Mart ayında gideceğim) ve eğer randevuyu çekebilirsem Haziran ayında 15-20 günlük bir boşluğumuz var. Bu sırada vize randevuma katılıp onay gelirse hemen gidip gelmek istiyorum. Bütçe tahminimden dolayı maksimum 10 gün kalacağım ve uçak bileti vs hariç 2 bin dolar gibi bir bütçe ayırmayı düşünüyorum, bu süreçte babamı da sponsor olarak göstermeyi düşünüyorum... Vize mülakatında 10 günlük hesap ve bütçemi net olarak yapıp o şekilde net bir cevap vereceğim tabiki kafa karışıklığı yaratmamak adına... Dediğiniz gibi zaten ilk önce Los Angeles'a gidip kız kardeşimi göreceğim, hollywood Las vegas gibi yakın noktalara gitmek istiyorum zaten rotamda onun üzerine olacak. Net planlamamı gün gün yapacağım yani aslında...

Sizce kız kardeşimden davetiye almamın bir artısı olur mu?
    Şimdi başvurumu yapıp sonradan ülkeleri güncellemek bir kafa karışıklığı yaratır mı?
    Proje de ufak bir aralık bulup bu süreçte gidip geleceğimi söylemem bir sorun yaratır mı? Ben özellikle böyle yapmak istedim çünkü projemiz devam ediyor olacak...
    Proje devam ettiğine dair bir kanıt sunmam (yani geri döneceğime dair) olumlu bir yanı olur mu? Ve nasıl kanıtlar sunmam gerekir?
    Çok soru sordum kusra bakmayın, kafam karışık vize ödemesinin de boşa gitmesini istemiyorum gerçekten 🙂
    Cevabını merak ettiğiniz sorular varsa yönlendirmek adına lütfen sorun.

• @EasternStar Cevabınız için çok teşekkürler öncelikle.
    Farklı bir çok sektörde çalıştım dediğim gibi bu işi freelance olarak yapıyordum (ekstra iş gibi) ve son 7 aydır bu sektör üzerine sigortalı olarak çalışıyorum.
    Amerika ziyaretimi projede aralık bulduğum bir tarihte yapmak istiyorum böyle yapmanın artı sağlayacağını düşünüyorum, yanılıyor muyum? Sizinde dediğiniz gibi bu aralıtka yapıp dönüp kaldığım yerden devam edeceğime dair bir kanıt sunmalımıyım? Nasıl bir kanıt etkili olacaktır... Gezi planlamamız tabikide var, hangi ülke ne zaman kaç gün ve hangi şehirde kaç gün kalacağımıza dair gün gün saat saat gibi...
    Bu arada, son aylarda aylık ortalama maaşım hariç 50 bin tl gir çık oluyor. Ama işle alakalı ekipman satın almak için parayı bana atıyorlar ben alıyorum gibi... Bunun artısı olur mu sizce? Bu girdi çıktıya sürekli devam da etmek istiyorum, hatta elimde ki nakit parayı, birikmişimi hesabıma aktarıp, arkadaşıma atıp, bir süre sonra geri bana atması gibi vs... Artısı olur mu sizce bu hesap hareketlerininde?
    Sizinde aklınıza gelen öğrenmek istediğiniz bilgiler varsa yol göstermek adına lütfen sorun.
    Teşekkür ederim 🙂

• @ozan350 ABD vize başvurularında sizi mal varlığınıza göre değil profilinize ve sizi ülkeye bağlayan kriterlere göre değerlendirir. Bu kriterler iş, aile ve arkadaşlık bağları olarak özetlenir. Bu kapsamda sizden banka hesap dökümünüz zorunlu olarak talep edilmemektedir, konsolosun bakacağı iki belge başvuru yaparken dolduracağınız form ile pasaportunuz olacaktır. Bu sebeple banka hesap dökümü veya iş projenizin ajandasını gösterme fırsatı bulamayabilirsiniz.

DS160 formunu doldururken sizden geliriniz ve kısa iş tanımınıza dair bilgi istenecek. Gelirinizi brüt olarak yazabilirsiniz. İş tanımınızda da proje ile ilgili görevinizi yazıp mülakatta gelecek olan ne iş yapıyorsunuz sorusuna da seyahat bilgilerini verebilirsiniz.

• @ozan350 Yazdığınız gibi eğer mülakat tarihini Hazirana kadar çekebilirseniz Filipinler,Tayvan ve Japonya'yı gezmiş olacaksınız. İlk ds160 formunda bu ülkelerin olmaması mülakat öncesi yeni dolduracağınız formda bu ülkelerin olması bir sorun olmaz. Yalnız bence biraz daha bekleyin zaten seyahat etmek için bir aceleniz yok sanırım, çünkü hem mevcut iş yerinde çalıştığınız süre o tarihte 11 ay gibi kısa bir süre hem seyahat geçmişiniz biraz az, yani bu şekilde gidip kendinizi iyi anlatabilirseniz yine vize alma ihtimaliniz var ama ben olsam biraz daha beklerdim.

Kanıt olarak çok fazla bir şey istemiyorlar, ama projeye dair bir afiş, broşür tanıtım yazısı gibi bir şey varsa yanınızda bulundurun, bunlar yoksa belki yöneticinizden isminizin olduğu görevinizi açıklayan bir yazı isteyebilirsiniz (Genellikle bunlara bakmıyorlar ama bazen sohbet arasında bakmak istedikleride oldu)

Seyahat planınız sade olsun gün gün saat saat anlatmanıza gerek yok, yaşınızı bilmiyorum ama turist vizesi için sponsor olayına çocuk değilseniz sıcak bakmıyorum öz kaynakla yapmak daha iyi olacaktır. Mülakatın bir aşamasında maaşınızı sorabilirler.İş yerinde çalıştınız süre, pozisyonunuz, maaşınız bunlar sizi ülkenize bağlayan şeyler.

Rahat, sakin ve samimi olun her başvuruda riskler olduğu gibi bence sizin gelecek dönemde oluşacak bu şartlarda vize alma şansınız yüksek, bol şans.

• Sayın @Serapp , @charon , @EasternStar , @selamibasaran
    Verdiğiniz cevaplar ve tavsiyeler için çok sağolun. Tamamını değerlendirip görüşmemde rehber edineceğim. Umarım istediğim sonucu alırım. Mülakatın detaylarını da olumlu olumsuz örnek oluşturması açısından paylaşacağım.

• @by_phtogpr Bekliyoruz, umarız sizin adınıza olumlu geçer.

• @Emre-Kurtulmuş 5 Yıllık aktif şirketim bulunuyor. 2 Çalışanı var. Son 5 yıl içerisinde Birleşik Krallık oturumuyla İngiltere, İskoçya, Galleri gezdim. Pasaportumda Birleşik Krallık oturumum ve Londra'ya giriş çıkışlarım bulunuyor.

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

68

41.0k
Kullanıcı

4.4k
Konu

426.3k

| | | |