Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• @Seda-Uysal-Avcı Posta ile teslim alamazsak veya alınmaz ise.. Yenisini nereden temin edebiliriz ? Herhangi bir IRCC veya Service Canada ofisine gitsek elden yenisini teslim alabilirmiyiz ?

Neticede online sistemde onaylanan ve bize verilen work permitin tüm bilgileri mevcut. Yani veritabanında kayıtlı tüm bilgiler.

Mutlaka yenisini bir şekilde tekrar vermeleri gerekir. İnsanlık hali kaybolabilir, deforme olabilir, yırtılır, postada kaybolabilir v.s. sonuçta bir kagıt parçası..

Veya ülke kara sınırlarında, border görevlilerinden istesek yenisini temin ederler mi ? Çünkü havalimanlarında ilk gelenlere study permit, work permit belgesini elden hemen teslim ediyorlar. Bu ts2023 kapsamı bunlarda geçerlimi ?

• Merhabalar,

Bilgi arayan ama bulamayan ve ''belki burada yardımcı olan birileri olur'' umuduyla foruma kayıt olmuş olan yeni bir üyeyim.

Dil okulunda okumak üzere başlattığım vize sürecim olumlu sonuçlandı ve Kasım sonunda Toronto'ya gideceğim. 10 yıllık vize aldım. Orada bulunduğum süre içerisinde yasal bir şekilde çalışmak istiyorum. Sosyal medyada depremzede odaklı dönen ''3 yıllık çalışma izni' kampanyasından yararlanabilir miyim?

Araştırdığım tüm kanallarda visa ve permit kavramlarının birbirine karıştığını görüyorum ve kafam karışıyor. Mesela kişi diyor ki, ''Ben çalışma iznine başvurmak istiyorum, bankada ne kadar göstermeliyim?'' E bu vize. Bankada niye bir şey gösteresin ki çalışmak için?

Bilen bir arkadaş, kısaca benim gibi TS2023 dışında herhangi bir yolla orada bulunacak olanlar için 3 yıllık Work Permit'e başvurup başvurulamayacağını, başvurulabiliyorsa nasıl yapılacağını, nelere dikkat edileceğini vb anlatabilirse çok sevinirim. Epey duamı alır (:

• Bu ileti silindi!

• Bu ileti silindi!
  • ⭐⭐⭐⭐

@Unseen, içinde söyledi: TS2023 başvurusu ile çalışma izni onayı

Merhabalar,

Bilgi arayan ama bulamayan ve ''belki burada yardımcı olan birileri olur'' umuduyla foruma kayıt olmuş olan yeni bir üyeyim.

Dil okulunda okumak üzere başlattığım vize sürecim olumlu sonuçlandı ve Kasım sonunda Toronto'ya gideceğim. 10 yıllık vize aldım. Orada bulunduğum süre içerisinde yasal bir şekilde çalışmak istiyorum. Sosyal medyada depremzede odaklı dönen ''3 yıllık çalışma izni' kampanyasından yararlanabilir miyim?

Araştırdığım tüm kanallarda visa ve permit kavramlarının birbirine karıştığını görüyorum ve kafam karışıyor. Mesela kişi diyor ki, ''Ben çalışma iznine başvurmak istiyorum, bankada ne kadar göstermeliyim?'' E bu vize. Bankada niye bir şey gösteresin ki çalışmak için?

Bilen bir arkadaş, kısaca benim gibi TS2023 dışında herhangi bir yolla orada bulunacak olanlar için 3 yıllık Work Permit'e başvurup başvurulamayacağını, başvurulabiliyorsa nasıl yapılacağını, nelere dikkat edileceğini vb anlatabilirse çok sevinirim. Epey duamı alır (:

Hangi vize statüsüyle orada olursan ol, 3 yıllık çalışma iznine 3 ocaktan önce orada başvurabilirsin. Onayını alırsan okula devam etene de gerek kalmaz. Hatta bazıları okula ödedikleri parayı da geri almış. Tabi 3 yıl sonra bu süreç nereye gider, sen daimi olarak kalmak istersen, okul için gelmişsin, statü değiştirmişsin, geliş amacını ihlal ettin derler mi bilemem. Sen kasımda gittiğinde, okulunda ve ya çevrende bir çok Türk arkadaşın olacaktır. Onlar ne yapmışsa aynısını yaparsın.

• @ibrahimasar teşekkür ederim.

• @Unseen Kanadaya giriş çıkışınızı sağlayan öğrenci vizeniz ise ve kaydınızı sildirirseniz tekrar kanadaya giriş yapamazsınız. Bunu iyi hesaplayın. Size verilen sadece çalışma izni zatwn gelen sonuç kağıdında bunu yazacak. Bunu iyi düşünmeniz gerekir.

• @Seda-Uysal-Avcı Merhaba. Kaydın silinmesinden kastınız nedir, tam anlayamadım da (:

Ben ESL aracılığıyla orada bulunacağım, bulunduğum sırada work permit'e başvuracağım. Work permit aldıktan sonra, 3 yıl boyunca Kanada'dan çıkmayacağım.

Eğer süreç bu şekilde OK ise, benim için de OK. Mental olarak buna hazırım.

Bir de, kursumun süresini maddi durumlardan dolayı 6 aydan 4 aya çektim. Bu Kanada'da gümrükte border officer'ın sorgulayabileceği bir şey mi? Bu konu hakkında varsa bilginizi benimle paylaşabilirseniz çok mutlu olurum.

Şimdiden teşekkür ederim

• @Unseen kanadaya girerken bir vizeniz olmalı anladığım kadarıyla öğrenci vizeniz var. Öğrenciliğe devam edecekseniz sorun yok hem öğrenci olursunuz hem de owp ile çalışırsınız. ama öğrenciliğiniz bitince ki pasaportunuza basılsn öğrenci vizenizde validate tarihi yazar. o tarihten sonra ola ki kanadan çıktınız tekrar kanadays gelmek isterseniz size gümrükte vize soracaklar. owp vize değil sadece çalışma izni. Bunu anlatmak istedim. Ola ki okuldan kaydımı sildireceğim dediniz. evet sildirirsiniz hiç sorun olmaz ve owp ile 3 yıl çalışırsınız ama kanada dışına seyahat ettiniz tekrar kanadaya gireceğinizde öğrenci kaydınızı sildirdiğiniz için artık size tanımlanmış öğrwnci vizesi de deactive oluyor ve sınırda ülkeye alınamazsınız. Kanada ya girmek için aktif geçerli bir vizeniz olması gerekiyor

• @Seda-Uysal-Avcı Çok teşekkür ederim, ne güzel anlattınız (:

Ufacık bir yardım daha rica edeceğim ve zamanınızı daha fazla almayacağım.

Ben 6 aylık eğitim için ön kayıt yaptırmıştım. Yani vize başvurusu yaptığım sırada 6 aylık program bütçeme uygundu. Ama öyle bir beklettiler ki (94 gün), şimdi 4 aylık program daha doğru bir opsiyon benim için.

Ben de diyorum ki, henüz asıl kayıt gerçekleşmemişken okulu 4 aylığa çevirsem (ki çevirebiliyorum, okul buna şu aşamada izin veriyor) , havalimanında bir sorun yaşar mıyım?

Danışmanım sıkıntı olabilir dedi (vize başvuru beyanında 6 ay üzerinden evraklar sunduk diye) ama bana daha çok kişisel ya da acenta menfaatlerini düşündüğünden demiş gibi geldi. Çünkü POE (letter of introduction) örneklerine baktığımda border officer'a bu bilgileri verecek detayda bir içerik yazmadığını gördüm. Ayrıca herkese sordukları sorularda da böyle bir merakları olmadığı görülüyor. Zira sorular şöyle;

• Neden geldiniz?
    • Okul kabul belgeniz?
    • Hesap bilgileriniz?
    • Konaklama bilgileriniz?

Sunacağım dokümanlar bu soruların hepsini yanıtlıyorken, kimsenin ''başvuruyu 6 aylık yapmışsın ama okula 4 aylık kayıt olmuşsun, seni alamayız kusura bakma diyeceğini sanmıyorum..''

Sizce doğru mu düşünüyorum?

Şimdiden teşekkürler

• @Unseen eğer okul ücretini ödeyip başvuruyu yaptıysanız hiç değiştirmeyin çünkü geri iadede türkiyedeyseniz kesinti olacak. ücret yatırılmadıysada siz buraya gelince okulunuzla görüşerek kendiniz sürenizi uzatıp kısaltın. onların size sunacaklarıçok cazip teklifler de olur. aradan danışman çıkınca alternatifler çoğalacaktır buraya geldiğinizde göreceksiniz🙏🏻

• @Seda-Uysal-Avcı Ücreti yatırmadım ama gitmeden yatırmam gerekiyormuş. Dolayısıyla 4 ya da 6 demeli ve ödeme yapmalıyım. Gümrükte bir sorun yaşayacağımı sanmıyor ve 4 demeyi düşünüyorum.

• @Unseen En mantıklısı TRV- VISITOR vize almak.. Suresi pasaportun bitim suresine kadar oluyor. 10 yıllık pasaport ise 10 yıllık TRV- VISITOR vize veriliyor.. Bununla 10 yıl boyunca kanada'ya giris / cıkıs yapabilirsin. Her girişinde maksimum 6 ay kalış hakkın oluyor.

Ayrıca TS2023 başvurusu ile 3 yıllık open work permite sahibi isende 3 yıl boyunca kanada içinde kalabilir istedigin bir işte çalısabilirsin yani bir nevi hem oturum hemde çalışma izni gibi dusunebilirsin.. Üstelik geçerli TRV- VISITOR vizen oldugu sürece giriş / çıkış yapabilirsin..

Tavsiyem pasaportunuzda birde amerika vizesi olursa amerika üzerinden kanada ucusları uygun fiyat oluyor ayrıca istediginizde kanada'dan amerikaya'da gezmeye tatile gidebilirsiniz.

TS2023 tam bir tarihi fırsat gibi birşey oldu. Bu kadar kolay 3 yıllık oturum ve çalışma izni veren başka bir ülke yok gibi şu an ! Üstelik birde TRV- Visitor vize sahibi isen çok ideal bir durum

• Bu ileti silindi!

• @Seda-Uysal-Avcı
    TS2023 ile alınan 3 yıllık oturum ve çalışma izni ile sosyal yardımlardan faydalanabiliyormuyuz ?

Çalışmazsak belli bir ücret, yiyecek yardımı,( Food bank) v.s. gibi yardımlar devlet tarafından veriliyor mu ?

En önemlisi ise 3 yılın sonundan bu çalışma izni süresi nasıl uzatılıyor ?

• @tennis_player sosyal yardim almamaniz PR icin yani oturum icin daha avantajli. Sosyal yardim almaniz icin belli kriterler var. Calismadan sosyal yardimla ne kadar gecinebilirsiniz ki? Yardim alirsaniz calismaya baslayinca kesilecek ki bazilari bunu bildirmiyor ki oturum da en buyuk sikinti bu. 3 yili yasayacaginiz eyaletin programina gore ayarlarsaniz PR kolaylasir. diliniz , is deneyiminiz ve egitim seviyeniz ile verilecek toplam
    puaninizin ne kadar yuksekse PR ve ardindan vatandaslik gelir.

• @Seda-Uysal-Avcı bu anlamda PR in hangi şehir/eyalat daha avantajlı?

• @tennis_player TS2023 ile alınan 3 yılık çalışma ve oturum izni ile PR ( kalıcı oturum ) nasıl elde ederiz ? Yöntemleri nedir ?

Diğer sorumda bu 3 yıllık çalışma iznini üç yılın sonunda tekrar uzatabilirmiyiz ? Yöntemleri nedir ?

• @thisistheway kanadayı eyaletleri ve göçmen programlarını inceleyip kendinize en uygun olanı tercih ediniz. Fransızcanız varsa QC büyük kolaylık

• @tennis_player bu soru çok kapsamlı sizin eyalet programlarına tek tek göz gezdirmeniz gerekiyor. Biz 2 yıl bu süreçdeyiz eğitiminizi dilinizi yaşam koşullarınızı hepsini birlikte düşünüp verebileceğiniz bir karar. Vakit buldukça programlara ,eyaletlerin hava ,iş ve yaşam koşullarına bakarak şekillendirebilirsiniz

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

81

41.0k
Kullanıcı

4.4k
Konu

426.2k

| | | |