Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!
  • ⭐⭐⭐⭐⭐

📢 Gruptaki girisimci arkadaslarin dikkatine!

Ozellikle imkanlari kisitli cevrelerden gelen genc arkadaslarin basvuru yapmasini tavsiye ederim.

Ulukaya Girisiminin,

✅ Girisimci Adayi Destek Programi

✅ Startup Destek Programi

basvurulari basladi. Son basvuru tarihi 10 Aralik 2018.

Ayrintili bilgi icin:
    ✅ https://www.ulukayagirisimi.com/

alt metni

• Şu link için size ne kadar minnettarım ifade edemem, bugün benim doğum günüm
    benim için günün en güzel hediyesi bu oldu..
    Hatta belki green card bile bu hedef için bir basamaktı

İyi ki varsınız @crazycells 🙂

• @breeze Doğum gününüz kutlu olsun

• @barış teşekkür ederim 🙂

• @crazycells ÜST NOT: Kimseyi itham etmiyorum.
    LinkedIn'de "fikirlerin çalınması" ile ilgili bir tartışma sürüyordu. Çok fazla detay istenen formlar var. Bir sözleşme imzalamadan ya da patenti alınmamış fikirlerin detayının paylaşılması ilginç geliyor bana.
    Dediğim gibi bu bir itham değildir. Ama bu konunun altına -formları inceledikten sonra- not düşme gereği hissettim.
    Bitki kökenli drogların özellikle yoğurtun yapısı nedeniyle -bazılarının- sağlıklı içecekler tarzında yoğurtla verilmesi fikrim var. Farmakognostum. Buyrun fikrimin tüm detaylarını vereyim. Teknik tecrübelerimi de yazayım. Ama patentim yok. Sözleşme yok. Beni affedin ama örnek olmak adına bu detayları atlamamaları gerekti. Üstelik 3. parti şirketlere bu formu doldurtmak daha da tedirgin edici.
    -Ailenizin komplo teorisyeni-
    😉

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@caglaror Ulukaya Girisimi Girisimci Destek Programi (10 Aralik 2018) içinde söyledi:

@crazycells ÜST NOT: Kimseyi itham etmiyorum.
    LinkedIn'de "fikirlerin çalınması" ile ilgili bir tartışma sürüyordu. Çok fazla detay istenen formlar var. Bir sözleşme imzalamadan ya da patenti alınmamış fikirlerin detayının paylaşılması ilginç geliyor bana.
    Dediğim gibi bu bir itham değildir. Ama bu konunun altına -formları inceledikten sonra- not düşme gereği hissettim.
    Bitki kökenli drogların özellikle yoğurtun yapısı nedeniyle -bazılarının- sağlıklı içecekler tarzında yoğurtla verilmesi fikrim var. Farmakognostum. Buyrun fikrimin tüm detaylarını vereyim. Teknik tecrübelerimi de yazayım. Ama patentim yok. Sözleşme yok. Beni affedin ama örnek olmak adına bu detayları atlamamaları gerekti. Üstelik 3. parti şirketlere bu formu doldurtmak daha da tedirgin edici.
    😉

🙂
    fikirlerin patenti yapilamiyor aslinda, oncelikle urunu ortaya cikartmaniz gerekiyor. Tedirginliginizi anlayabiliyorum ama eger fikiri icraata donusturecek bir birikiminiz yoksa baskalarinin parasina ihtiyac duyuyorsunuz, o nedenle paylasiyorsunuz her seyi.

• @caglaror Ulukaya Girisimi Girisimci Destek Programi (10 Aralik 2018) içinde söyledi:

😉

I hear you bro. Pass.
    Daha ne firsatlar cikar sizin karsiniza! 🙂

• @crazycells Patent çok uzun ve masraflı bir süreç. Ama fikri ve modeli iyi anlatabilirseniz ortada işleyen bir model yokken bile patent başvurusunu başlatabiliyorsunuz (en azından TR'de). Tıbbi yoğurt örneğine dönersek dosyayı hazırlayıp modeli (tıbbi yoğurt) ve nasıl işleyeceğini iyice anlatıp bir de marka ismi ile başvurumu yapabilirim. Sonra herkese anlatmakta sakınca yok. LinkedIn'deki tartışmada "melek yatırımcılara" fikirlerini anlatıp sonra çalındığını söyleyen çok kişi vardı. Yukarıdakileri Ulukaya'ya özel söylemiyorum. Ama Ulukaya bir nevi online sözleşme yaptırıp aslında örnek olabilirdi.
    Fikri olup parası ya da yol yöntemi olmayan insanlara yardımcı olmak inanılmaz ulvi bir yaklaşım ve destekliyorum. Yine de skeptik davranmak benim huyumda var, bunları yazmasam rahat edemezdim 😉

• @caglaror Patent başvurusu Patent alacağınızı garanti etmiyor ama uzun bir süre sizin haklarınızı korumaya yetiyor. Üstelik görece ucuz.
    PS: Ulukaya başvuru formunda fikrin nasıl çalıştığı/çalışacağını planlandığından tut, hedef kitlen, nasıl para kazanmayı planladığın gibi tüm detaylar soruluyor.

• Selamlar, ben startupcı bir arkadasınızım, nacizane fikirlerim şu yönde; Fikir hiç bir şey değildir! Fikrinin çalınabileceğini düşünen girişimci o fikri hayata geçirebilecek güce ve cesarete sahip olmadığı için böyle düşünür. Boş iş kısacası 🙂 Eğer fikir varsa tek yapılması gereken harekete geçmek, o fikri sizden daha iyi yapacak kimse olmayacaktır, bir girişimi ilk yapan olmak değil, sürdürülebilir hale getiren başarılı sayılır, saygılar

• @nicely Bu epeydir böyle biliniyordu. İlk cümlenizden sonrakilere katılıyorum. Ama artık ben şöyle biliyorum 'sizin fikrinizi sizden daha iyi hale getirip sizden daha iyi piyasaya adapte ederler'. Yoğun bir ar-ge ürünü değilse fikriniz sadece fikirdir. Uzun uğraşlar (ve genelde para) sonucu elde ettiğiniz "know-how" yoksa veya sizin çok özel bir yeteneğiniz yoksa (örneğin güncel veri sıkıştırma algoritmalarını %10 daha iyi bir hale getirmediyseniz) size ihtiyaç olmaz genelde. Ama buradaki temel sıkıntı o kadar bilgi aldıkları bir formun bir yerine on-line bir sözleşme/uyarı-bilgi notu eklememiş olmaları.
    Neyse, herkes bu tür desteklere başvurmakta özgür. Benimki sadece bir dip nottu.

• ⭐⭐

Bir hukukçu olarak ben Sayın @caglaror 'un "dipnot"unu yararlı ve dikkate değer buluyor ve teşekkür ediyorum.

Girişimci adaylarının, yazılım üreticilerinin ve fikri eser ortaya koyan herkesin (aslında hemen hepimiz bu kapsamdayız) fikri mülkiyet hakları konusunda bilgi ve koruma/ihlal etmeme bilinci sahibi olmamız gerekiyor. Okullarımızda bildiğim kadarıyla hiç yer verilmeyen ama bilgi çağında çok önem taşıyan bir konu.

• @caglaror Ulukaya Girisimi Girisimci Destek Programi (10 Aralik 2018) içinde söyledi:

😉

hocam onun çözümü de çok rahat taahütlü posta ile kendinize fikrinizi içeren kapalı bir zarf gönderin ve onun teslim alındı belgesi ile saklayın ilerde fikirleriniz çalınırsa mahkemede birinci dereceden delil olarak sayılacak ve patent almış olsalar bile patentleri iptal edilip size verilecektir. Benim gibi patent işlemleriyle uğraşmak istemeyen çok şekilde fikir ve mekanik mucidi var çoğu bu yolu takip ediyor saygılarımla
    İşin püf noktası zarfın açılmaması ve teslim kağıdının kaybedilmemesidir

• ⭐⭐

@mr-hakan Ulukaya Girisimi Girisimci Destek Programi (10 Aralik 2018) içinde söyledi:

@caglaror Ulukaya Girisimi Girisimci Destek Programi (10 Aralik 2018) içinde söyledi:

😉

hocam onun çözümü de çok rahat taahütlü posta ile kendinize fikrinizi içeren kapalı bir zarf gönderin ve onun teslim alındı belgesi ile saklayın ilerde fikirleriniz çalınırsa mahkemede birinci dereceden delil olarak sayılacak ve patent almış olsalar bile patentleri iptal edilip size verilecektir. Benim gibi patent işlemleriyle uğraşmak istemeyen çok şekilde fikir ve mekanik mucidi var çoğu bu yolu takip ediyor saygılarımla
    İşin püf noktası zarfın açılmaması ve teslim kağıdının kaybedilmemesidir

Zarfın içinde ne olduğunu nasıl kanıtlayacaksınız?

• @saulgoodman hocam mahkemeye başvuruyorsunuz patent benim taraf firma veya şahsın patentinin iptaline diye kanıt istiyorlar kapalı zarfı ve teslim kağıdını teslim ediyorsunuz hakim şahitliğinde açılıyor zarf ve dosyaya kanıt olarak ekleniyor

• @Mr-Hakan paylasiminiz icin tesekkurler. Bu yontem muzisyenler tarafindan da yillardir, butun dunyada kullanilan bir yontemdir. 90larda Ingilterede ogrenciligim sirasinda duymustum ilk. Zira Royal Mail Ingiltere'nin guvenilir bir kurumudur, tipki tum ulkelerin milli posta servisleri gibi.
    Zaman damgasi seklindeki yeni yontemleri de forum kullanicilarinin dikkatine sunmak isterim.

gibi sitelere goz atmanizi oneririm.

• ⭐⭐

@mr-hakan Ulukaya Girisimi Girisimci Destek Programi (10 Aralik 2018) içinde söyledi:

@saulgoodman hocam mahkemeye başvuruyorsunuz patent benim taraf firma veya şahsın patentinin iptaline diye kanıt istiyorlar kapalı zarfı ve teslim kağıdını teslim ediyorsunuz hakim şahitliğinde açılıyor zarf ve dosyaya kanıt olarak ekleniyor

Anladım. Ben "kendinize" gönderdiğiniz kısmını gözden kaçırmışım, başka birisine gönderdiğinizi düşünmüştüm. Açıklama için teşekkürler...

• @saulgoodman Ulukaya Girisimi Girisimci Destek Programi (10 Aralik 2018) içinde söyledi:

@saulgoodman hocam mahkemeye başvuruyorsunuz patent benim taraf firma veya şahsın patentinin iptaline diye kanıt istiyorlar kapalı zarfı ve teslim kağıdını teslim ediyorsunuz hakim şahitliğinde açılıyor zarf ve dosyaya kanıt olarak ekleniyor

Anladım. Ben "kendinize" gönderdiğiniz kısmını gözden kaçırmışım, başka birisine gönderdiğinizi düşünmüştüm. Açıklama için teşekkürler...

Ne demek hocam umarım bir yerde işinize yarar çünkü bilginin paylaştıkça değerlendiğine inanıyorum

• ⭐⭐

@saulgoodman Ulukaya Girisimi Girisimci Destek Programi (10 Aralik 2018) içinde söyledi:

Ne demek hocam umarım bir yerde işinize yarar çünkü bilginin paylaştıkça değerlendiğine inanıyorum

Benim bildiğim bir yöntemdi ama başkaları için yararlı olabilir.

Zarfı açılmadığı kanıtlanabilecek şekilde kapatmaya (imza üstüne bant mesela) dikkat etmeli. Diğer bir yolu da kendi kendine e-posta göndermek. Bir diğeri de noterde onaylatmak.

• @saulgoodman Ulukaya Girisimi Girisimci Destek Programi (10 Aralik 2018) içinde söyledi:

@saulgoodman Ulukaya Girisimi Girisimci Destek Programi (10 Aralik 2018) içinde söyledi:

Benim bildiğim bir yöntemdi ama başkaları için yararlı olabilir.

Zarfı açılmadığı kanıtlanabilecek şekilde kapatmaya (imza üstüne bant mesela) dikkat etmeli. Diğer bir yolu da kendi kendine e-posta göndermek. Bir diğeri de noterde onaylatmak.

Hocam malesef bazı ülkelerde sadece noter yeterli olmuyor hele ki o ülkenin vatandaşı almış ise patenti

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

109

40.1k
Kullanıcı

4.3k
Konu

420.0k

| | | |