Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• Merhaba, bu başlıkta dünya genelinde kabul görmüş ve geneli İngilizce kökenli olan "Information Technologies" (Bilgi Teknolojileri) alanlarında kullanılan kelime ve tamlamaları ve teknik terimleri belirli bir düzen olmaksızın sözlük tadında girelim istedim. Hem yeni başlayanlara kaynak olur hem de denk geldikçe US'de karşımıza çıkabilecek İngilizce terimlerin kullanımlarını paylaşırız. IT kavramını istatistikten matematiğe, elektronikten yazılıma genişletebiliriz.

• Amerikan aksani ile ilgili faydali icerikler ureten bir youtube kanalinda denk geldigim iki video yu suraya koyayim. IT sektorunde yaygin olarak kullanilan terimleri ve nasil telaffuz edildigini acikliyor.
    Part 1:

Part 2:

• bu hanım arkadaş sayesinde söyleyebildiğim kelimeleri artık söyleyemiyorum 😃 şaka bir yana faydalı oldu, teşekkürler 🙂

• okuyun. "dashboard." "internet"

yanlış ^^

(deşbord, innırned)

• harika paylaşım

• Biriktirip düzenli gönderi yapmayı planlamıştım ama çok zor olacak. Benim tespit edebildiğim kadarıyla yazılım konusunda interview hedefleyenlerin bilmesi iyi olabilecek konuların başlıkları (listeyi güncelleriz):
    Not: Yarı Türkçe yarı İngilizce oldu kusura bakmayın, 2 ay sonra tamamen İngilizce olacak yine kusura bakmayın lütfen 🙂
    Not-2: Bu listeler benim hedefim olan Big4 firma (hayaller) interview yaklaşımları üzerinden hazırlanıyor CS ya da IT'nin tüm konuları gözetilmiyor. Ben kabaca web development (özelde de front-end (javascript)) tarafından bakıyorum.

• Design Patterns
    • Big O Notation
    • Problem Çözme Yaklaşımları
    • Rekürsiyonlar
    • Data Structures
    • Algorithms
    • Dile özgü sorular
    • Genel/Temel Kavramlar
    • Dinamik Programlama
    • Araçlar
    • Geçmiş Projeleriniz
    • Diğer sorular (kişiye özel veya şirket-kişi etkileşimleri hakkında)

• @caglaror "Algoritmalar" (algorithms) ve "veri yapıları" (data structures) en can alıcı soruların çıkacağı noktalar. Leetcode ve HackerRank üzerinde oldukça fazla soru var. Ama temelini öğrenmek için video dersleri öneririm, özellikle Udemy'dekileri. Bu konular dilden bağımsız. Hatta özellikle dildeki kolaylaştırıcı dahili fonksiyon ve komutları kullanmadan yapmanızın istendiği sorular var.
    Her iki konu da derya deniz. Ama en sık kullanılan ve en meşhur konuları yazmak gerekirse:
    Algoritmalar (Genellikle burada arama algoritmaları konu alınıyor, diğer türleri ben de gördükçe yazarım, merak etmeyin, sayıca inanılmaz çok var ...)
    Arama/Sıralama algoritmaları:

• Bubble Sort (Obama bile biliyor)
    • Selection Sort
    • Insertion Sort
    • Merge Sort
    • Radix Sort

Veri Yapıları

• Singly Linked Lists
    • Doubly Linked Lists
    • Stacks & Queues
    • Binary Search Trees
    • Tree Traversal
    • Binary Heaps
    • Hash Tables
    • Graphs
    • Graphs Traversal
    • Dijktra's Algorithm

• Front-End özeline bakarsak -tüm diller için geçerli olmayabilir-, tasarım desenleri (design patterns) çok daha fazla sayıda olmasına rağmen en sık rastlananları bunlar. Çünkü her birisi pratik bir soruna çözüm üreten yaklaşımlar. Front-End ve js ile ilgilenenler için bir başlama noktası olabilir. Bunlar arasında çok sık kullanılan ve interview soruları olarak çıkanlar da var. JS için özellikle Creational olanlara bakılmasını öneririm. Ben de ilerledikçe hem listeyi günceller hem de çevre kavramlar hakkında da bilgi aktarırım. USA'da ki interview deneyimlerim arttıkça bu konuyu daha interview odaklı hale de getireceğim.

JavaScript Design Patterns

Creational (Builder) Patterns

• Prototype/Class Design Pattern
    • Constructor Design Patterns
    • Singleton Design Patterns
    • Factory Design Pattern
    • Abstract Factory Design Pattern

Structural Patterns

• Module Design Pattern
    • Mixins Design Pattern
    • Façade Design Pattern
    • Flyweight Design Pattern
    • Decorator Design Pattern
    • Bridge Design Pattern
    • Proxy Design Pattern
    • Adaptor Design Pattern
    • Composite Design Pattern
    • MVC Design Pattern
    • MVP Design Pattern
    • MVVM Design Pattern

Behavioral Patterns

• Observer Design Pattern
    • State Design Pattern
    • Chain of Responsibility Design Pattern
    • Iterator Design Pattern
    • Memento Design Pattern
    • Mediator Design Pattern
    • Command Design Pattern

• Front-End üzerine biraz back-end, biraz database, biraz DevOps, biraz sistem biraz da ara kavramlardan ve tool bilgisi koymak üzere kendime çizdiğim uzunca bir yol haritası var. Zaman içerisinde bazı teknolojiler eskidi, bazılarının üst kavramları çıktı ve yeni versiyonlara sahip oldular. Listeyi güncel tutmak niyetindeyim. Fikir vermesi açısından paylaşıyorum.

• @caglaror Fornt-End development düşünenler için iş mülakatı hazırlık kılavuzu: https://github.com/Jobeir/front-end-interview-preparation-guide
    Bu tek başına yeterli olmamış. Sadece internetteki kılavuzlardan sadece birisi gibi düşünün. Buldukça, hatırladıkça eklemeler yaparım.

• Algoritma öğrenirken izlenecek yolda öneriler: https://github.com/andyttran/guide_to_algorithms
    Algoritma, veri yapıları ve js notlarımdan oluşan gist rep'im: https://gist.github.com/caglaror

• interviewlara hazırlık için çok güzel bir kitap var.

Bu adreste de pdf versiyonu bulunuyor. Amerika'daki mülakat süreçleri Trdekinden tamamen farklı, her halükarda code sessionlarda data structures veya algoritma soruluyor. İlgili linkin faydalı olacağını düşünüyorum.

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

79

40.1k
Kullanıcı

4.3k
Konu

420.0k

| | | |