DV2025 Talihlileri DV2025 Green Card Çekiliş Aşamaları konusunu inceleyip sorularını yine bu konuda sormalılar!
Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• Tebrikler @Zeynep-0 eminim ki ABD'deki hayatınızda çok mutlu olacaksınız. Vizesini alabilmek için emek harcayanların başardığını görmek çok motive edici, teşekkür ederiz.

• Bu ileti silindi!

• Bu ileti silindi!

• Herkese merhaba, 9 haziran Ankara görüşmemizde eşimle vizelerimiz onaylandı. Unganlar ve Konsolosluk deneyimlerimizi detaylı olarak paylaşıyorum. Herkese sürecinde bol şans diliyorum.

1 HAZİRAN 2023 UNGANLAR
    Saat 9.10 ve 9.15 randevularımız için sabah 8.30da Unganlar kliniğindeydik. Saat 9.00’da açılacak klinik için 4.kata çıkıp bekleme salonunda beklemeye başladık. Önceki deneyimlerde söz edilen, pasaportlarımızı alıp bizi çağıracakları bekleme salonunun burası olduğunu düşündük ancak değilmiş. Üzerinde Mehmet Ungan yazan bir kapı var içeride. Burası saat 9.00da açılıyormuş. Biz o kapıyı direkt doktorun muayene odası olduğunu düşündüğümüz için çalmaya çekinmiştik ancak oraya girmemiz gerekiyormuş. O kapıyı tıklattığınızda içeriden otomata basıp açıyorlar ve esas unganlar için olan bekleme salonuna geçiyorsunuz.

Buraya geçtikten sonra pasaportlarımızı ve evraklarımızı aldılar ve fotoğraflarımız çekildi. Covid aşı kartı en çok önem verdikleri şey. Kadınlara kaç doğum yaptıkları ve şu anda gebelik durumu veya şüphesi olup olmadığı da sorulup teyit ediliyor.

Ne yapacağınız, hangi kata gideceğinizle ilgili gayet açık bir şekilde yönlendiriliyorsunuz.

Buradan 5. kat Düzen laboratuvarına çıktık. Pasaportlarımızı verip beklemeye başladık. İsmimiz okunduğunda iki kişi için 95$ ödeme yaptık. (100$ nakit verdik, para üstünü TL olarak aldık). Ardından birer tüp kan verdik ve tekrar pasaportlarımızı alıp 3.kata akciğer filmine yönlendirildik. Burada da ismimiz okunduğunda röntgen çekilen odaya geçtik. Küpe kolye vs her şeyi çıkarıyorsunuz. Kadınlar için üst iç çamaşırınızı çıkarmanızı istiyorlar ve size tek kullanımlık bir önlük veriyorlar, içeride onu giyiyorsunuz onunla film çekiliyor.

Burada da işimiz bitince tekrar 4.kat Mehmet Ungan yazan odaya gidip beklemeye başladık. İsmimiz okunduğunda içeride ayrı ayrı muayene odasına gittik. İç çamaşırlarınız hariç tüm giysilerinizi çıkarmanız, üzerinize verilen önlüğü giymeniz ve doktoru beklemeniz isteniyor. Ben yaklaşık 20-25 dakika doktoru bekledim odasında. Benden önce eşimi muayene etmiş. Her ikimizle de Handan hanım ilgilendi.
    Odaya gelince uzanmamı istedi ve tansiyonumu ölçerken bir yandan da sorularını sormaya başladı. Daha önce ameliyat geçirdiniz mi, hastanede yattınız mı, sigara kullanıyor musunuz, kalp hastalığınız var mı, astım hastalığınız var mı, böbrek hastalığınız var mı, şeker hastalığınız var mı… Neredeyse tüm organları tek tek sayıp sordu. O kadar hızlı soruyor ki evet ve hayır dışında araya girip açıklama fırsatım pek olmadı:)
    Üç adet dövmem vardı onları not aldı. Piercing olup olmadığını sordu. (Bende yok). Doğum lekem olup olmadığını sordu. Onları da not aldı.
    Düzenli kullandığımız ilaçları girişte görevli hanımefendiye vermiştik. Eşim tiroid ilacı kullanıyor. Ben de alerji ilacı ve düşük dozlu reçetesiz bir antidepresan kullanıyorum.

Antidepresan reçetesiz olduğu için biraz endişeliydim açıkçası ama sorun olmadı. Neden kullandığımı sordu. Ben de anksiyetem olduğunu ve 4-5 aydır kullandığımı söyledim. Ne kadar daha kullanacaksın diye sordu. 6 aydan önce kesmemem gerekiyormuş dedim. Kendine veya çevrene zarar vermeyi düşündün mü diye sordu. Hayır dedim. Bu konuşmalar sırasında da göğsümü ve sırtımı dinledi ve aşılarımı yaptı. Kadınlar için aşılar sebebiyle 1 ay hamile kalınmaması gerektiğini özellikle bir kaç kez söylüyor. Eşimle olan görüşmesi de aynı şekilde geçmiş. Kendisi çok pozitif bir doktor.

Bana 3, eşime 4 adet aşı yapıldı. 560$ ödeme yaptık.
    Bu arada evrakları verirken çocuklukta olduğumuz aşıların olduğu kartları da verdik ne olur ne olmaz diye. Ben sadece hepatit aşılarımın olduğu kartı bulmuştum. Eşimin ise kızamık, su çiçeği gibi hepatit hariç diğer çocukluk aşılarının yazılı olduğu kartı vardı. Evrakları alan hanımefendi bunların işe yarayacağını sanmadığını ancak yine de doktor hanıma vereceğini söylemişti. Ertesi gün saat 15.00-17.00 arası evrakları almaya gittiğimizde en üstteki kağıtta bize yapılan aşılar yazıyordu. Ve burada benim verdiğim aşı kartındaki hepatit aşılarının kabul edildiğini gördüm. Eşimin ise hiçbir çocukluk aşısını kabul etmemişler.

Dosyanızı aldığınızda bir adet kapalı zarf, aşılarınızın yazdığı bir A4 ve akciğer filminizin olduğu cd veriliyor. Zarfı açmadan kapalı bir şekilde mülakata götürüyorsunuz. A4 ve cd’yi ise ABD ye girişte polislere vereceğimizi söylediler.

9 HAZİRAN 2023 Ankara Mülakat
    Sabah 8.45 randevumuz için 7.40 gibi konsolosluktaydık. Yanımızda sadece kimlik, pasaport, Nakit para, poşet dosya içinde mülakat evrakları ve ev anahtarı vardı. Telefon, cüzdan, çanta, saat gibi şeyleri biz yanımıza almadık. Sırada getirenler vardı, onlar da kapının dışında arabasıyla bekleyen emanetçiye teslim ettiler.

Yaklaşık 15-20 kişinin olduğu bir sıra vardı önümüzde. Sıraya geçip beklemeye başladık. Yavaş yavaş sırayla içeri alıyorlardı. Sıra bize geldiğinde pasaportlarımızı camın altında bulunan kutuya koyup teslim ettik ve güvenlik girişindeki sırada beklemeye devam ettik. İçeriden pasaportları alan güvenlik görevlisi tek tek isimleri okuyup pasaportlarımızı geri verdi ve x ray den geçtik. Tıpkı havaalanı gibi tüm eşyalarınızı küçük kutulara koyup öyle geçiyorsunuz.

Mülakat günümüzde çok yağmur yağıyordu. Sırada beklediğimiz yerin üstünde tente vardı ıslanmadık, ancak paralar ıslanmasın diye poşete koymuştuk. O poşeti attırdılar.

Güvenliği de geçtikten sonra bir bahçeden yürüyorsunuz ve ana binaya geçiyorsunuz. Saat 8.15te içerideydik. Burada da sıraya girdik. Uzunca bir deskte iki adet türk görevli pasaportlarımıza baktı ve dv olduğumuzu görünce bizi direkt vezneye yönlendirdi. Burada kişi başı 330$ ödedik. Nakit olarak verdik ve para üstü aldık. Ödemeyi yaptıktan sonra veznedeki aynı görevli bize sıra numarası verdi. Ve yan tarafta bulunan sandalyelere oturup numaramızın yanmasını beklemeye başladık. Yaklaşık 15 dk bekledikten sonra numaramız ilk yandığında evrakları teslim edeceğimiz bankoya geçtik.
    Burada Türk kadın bir görevli vardı. Sırayla evraklarımızı istedi; pasaport, 2 şer adet fotoğraflar, adli sicil kayıtları, vukuatlı nüfus kayıt örneği, evlilik cüzdanı ve iki adet fotokopisi, asıl talihlinin son mezun olduğu okul diploması ve fotokopisi, maddi kaynakları gösteren evraklar, sağlık raporu.

Bu sırada tek tek bizden evrakları istedikten sonra, kendisi evraklarımızı düzenlerken ben de önümde dağılan evraklari refleks olarak düzeltmeye çalıştım ve sesini yükseltip gözlerini açarak ‘gereksiz hiçbir şey yapmıyoruz!’ dedi. Ben de ‘ben istemeden oraya herhangi bir evrak koymayın’ demek istiyor gibi anladım ve hiçbir şey yapmadığımı söyledim. Ama yine kağıtları düzenlemeye devam ettim. Zaten heyecanlıydım ve elimi ayağımı nereye koyacağımı bilemiyordum. Tekrar bana bağırdı ‘hala yapıyorsunuz’ diye. Ellerimi birbirine bağlayıp öyle durdum ben de.

Asıl talihli hanginiz dedi? Ben de ‘benim’ dedim. Yine sesini yükselterek ‘bir adınız olduğunu düşünüyorum’ dedi. Adımı söyledim. ‘Bir soyadınızın da olduğunu düşünüyorum’ dedi. Onu da söyledim:)

Gerçekten bakışları, ses tonu ve tavrı oldukça kaba ve moral bozucuydu.

Sonra evraklarımızı düzenlerken bizimle sohbet etmeye başladı. ‘İzmirden geliyorsunuz, ben de izmirliyim, oradaki depremde evinize bir şey oldu mu’ gibi sorular sorup sohbet etmeye başladı bizimle. Sonra eşime dönüp askerlik evraklarınızı alabilir miyim dedi. Eşim de uzattı ve malesef bu kez de o önündeki kağıtları düzenlemeye başladı:) Ve görevli onu da azarladı. ‘Tam bulunduğunuz yerde mikrofon var ve orada yaptığınız her ses bana çok kuvvetli geliyor’ dedi. O zaman anladık sebebini. Keşke baştan düzgünce bu açıklamayı yapmış olsaydı. Gerçi o zaman da sinirlenecek başka şey bulurdu diye düşünüyorum. Çünkü genel tavrı o şekildeydi.

İngilizce bilip bilmediğimi sordu. Ben mülakatı yapacak memurun da bu kadar aksi olabileceğini düşünerek korktum ve garanti olsun diye 'çok az' dedim.

Evraklarımızı aldıktan sonra oturup beklememizi söyledi sonra. Büyük bir gerginlikle mülakat sıramızı beklemeye başladık bu kez. Daha önce yorumlarda bu tip görevli tavırlarını okumamıza rağmen gerçekten çok gerildik.

Neyse ki mülakatımızı yapan çok iyi niyetli ve güler yüzlü Amerikalı bir beyefendiydi. Yanında yine güler yüzlü bir tercüman da vardı. Sağ elimizi kaldırıp yemin ettik ve parmak izlerimizi verdik. Yarı ingilizce yarı türkçe mülakatımızı gerçekleştirdik.

-Daha önce yurtdışına çıktınız mı?
    Eşimle beraber hayır cevabını verdik.

-Amerika da nereye gitmeyi düşünüyorsunuz?
    North carolina.

-Neden ?
    Bir arkadaşımız var orada.

-Hesabınızda ne kadar nakit paranız var?
    şu kadar dolar, şu kadar euro diye cevap verdik.

Ve o sempatik türkçesi ile tebrikler vizenizi onaylıyorum dedi… 🙂

Tekrar herkese bol şans diliyorum. En önemlisi de Uğur bey başta olmak üzere bizlere koşulsuz yol gösteren tüm yöneticilere ve tecrübelerini foruma aktararak bir çok kişiye yardımı dokunan herkese çok teşekkür ediyoruz...

• ⭐⭐⭐

@Zeynep-0 vizeniz hayırlı olsun yeni hayatınızda bol şanslar

• ⭐⭐⭐

@tak3517 vizeniz hayırlı olsun amerikada bol şans

• @tak3517 vizeniz hayırlı olsun bundan sonraki sürecinizde size başarılar diliyorum

• @tak3517 Tebrik ediyorum. Vizeniz hayırlı olsun. Çok detaylı bir şekilde süreci bir kez daha kafamızda canlandırmamıza vesile oldunuz.

• @tak3517 Tebrikler, mülakat tarihimiz ve saatimiz aynıymış 🙂 Maalesef ki huysuz türk görevli bize de denk geldi... Söylediğiniz gibi mülakatı yapan Amerikalı memur allahtan tam tersi çok iyiydi 🙂 Yeni hayatınızda mutluluklar 🙏

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@tak3517 tebrikler, vizeniz hayırlı olsun.
    abd'deki hayatınızda bol şans ve huzur diliyorum.

• @tak3517 son zamanlarda mülakat deneyimi paylaşanlardan sanırım ANKARA'dan vize alan nadir kişilerdensiniz.
    hayırlı olsun vizeniz yeni yaşamınız mutluluk getirsin.

• Bu ileti silindi!
  • ⭐⭐

@tak3517 Hayırlı olsun vizeniz, tebrik ederim. Bol şanslar

• @tak3517 vizeniz hayırlı olsun. Bizimde seçeneklerimiz arasında north carolina var belki orada komşu oluruz.

• @Zeynep-0 Hayırlı olsun vizeniz ve başlayacak yeni hayatınız. Sizler anlattıkça dosya taşıma işlemini daha da kolay hale geliyor düşünenler için. Tebrik ediyorum..

• @tak3517 Hayırlı olsun vizeniz. Gergin mülakattan sonra konsolosluktan çıkınca derin bir oh çektiğinizi düşünüyorum :))

• @Zeynep-0 Vizeniz hayırlı olsun arkadaşım inşaallah sizi çok güzel bir hayat bekliyor 🙏🏻

• @ozzgedenizz Hep beraber inşallah kuzum

• Merhaba herkese DV2023 talihlisi olarak bizden sonra bu süreçteki arkadaşlara belki bir yardımı olur diye mülakat deneyimizden bahsetmek istiyorum. 
Hayatımda İlk defa başvurduğum DV Lottery 2023 sonucunu öğrendiğimde hayatımın en şanslı anını yaşadığıma inanıyorum çünkü yaklaşık 2 yıl boyunca yurt dışına ailece nasıl gidebileceğimi araştırarak geçirdim ve rabbim bize nasip ettiği için çok mutlu oldum. 21.05.2022 tarihinde DS260 Formunu doldurup gönderdik. Kulaktan dolma bilgilerle, mülakat için gerekli belgelerin istenileceği bir maili beklemem gerektiğini biliyordum sadece. Google’dan arama yaptığımda karşıma gelen ilk link Yeşil Kart Forum’un linkiydi. Hemen girip göz gezdirdiğimde birçok bilginin olduğunu fark ettim ve hemen Telegram grubuna üye oldum. İşin içine girince sürecin sadece kazanmaktan ibaret olmadığını ve sürecin asıl yeni başladığını anladım. Ve nerdeyse her gece yazılan tüm bilgileri tecrübeleri gerek forumdan gerekse Telegram’dan Aktif bir şekilde Ana Grubu ve Coffee Grubunu takip ettim, paylaşımlardan sizlerin de hayatınıza girecek olan rakam, terim, kurallar vb. şeyleri öğrenmeye çalışırken bir yandan da bu işin alternatifleri olabilir mi diye araştırmaya başlamıştım bile zaten Forum’da geçmiş senelerden birçok ilham verici tecrübe bulunuyordu. Hemen hemen hepsini büyük bir şaşkınlıkla okudum. İnsanlar Hindistan’a, Barbados’a Bosna Hersek’e ve birçok farklı ülkeye gidiyorlardı.
    Ana grupta Uğur Bey’in Schengen vizesi olanlar ya da alabilecek olanlar Avrupa ülkelerine mail atıp şanslarını denesinler yazısını okumuştum. Grupta Avusturya’nın adını geçtiğini gördüğümde ülkemizde yaşanan en büyük felekatin deprem bölgesinde yaşadığımızdan artık çaresizce ne gerekiyorsa yapacam diye kendimi motive ettim ve ilk dosya taşıma mailimi attım tabi atmadan önce sağolsun adminlerden Gökçe hamımın da bana cesaret vermesi bana büyük bir umut oldu mailimi attıktan 2 gün sonra Avusturya Viyana konsolosluğundan dosyalarımızı taşıyacaklarına dair mail aldık ve artık gruptaki diğer olumlu geri dönüş alan Viyana’ya dosyalarını taşıyan tüm kişilerden oluşan Telegram grubuna katıldım. Artık bekleme süreci bitmiş olup çok sancılı olan Schengen vizesi için hazırlıklara başlamıştım. Ben ve eşimin dışında bir de üç çocuğumuz için günlerce evrak topladım her halde 100 sayfa fotokopi, fotoğraflar, banka hesap dökümü iş yazısı derken zor bela aldığımız shengen randevu günü geldi çattı. Eksiksiz bir şekilde hazırladığımı düşündüğüm belgelerin ve emeğin sonunda maalesef red cevabı aldık. Burda en büyük hatam uzun süreli otel rezervasyonu ve eşimin hesabında yakın tarihli nakit para girişi oldu , sundukları gerekçe kendisi ev hanımı olması nedeni ile bu paranın kaynağı .
    Ret kararına çok detaylı bir şekilde ve destekleyici belgelerle itiraz ettik ama sonuç yine olumsuz olmuştu.
    Avusturya konsolosluğuna durumu anlatan bir mail atıp mülakata katılamayacağımızı ama en kısa süre içerisinde bu problemi çözüp tekrardan mülakat tarihi talep edip edemeyeceğimizi öğrendik. Schengen vizenizi aldığınızda bize tekrar yazın mülakat tarihi vereceğiz gibi bir cevap aldık. Schengen için hangi ülkeden başvursak daha iyi olur sorusuyla uğraştık bir süre zaten Viyana grubunda da o dönemde herkese ret kararı çıkıyordu Schengenden. Her kafadan bir ses çıkıyor farklı fikirler tam bir kaos dönemiydi.
    Tekrar Schengen belgeleri nasıl hazırlayacağız, tekrar ret alırsak ne yaparız diye düşünerek geçiriyordum artık günleri çünkü zaten tüm Türkiye’de randevu bulunamıyor ve red oranları çok yüksekti, bir yandan da kota bitiyor mu diye konuşulmaya başlanmıştı grupta ve Ankara’nın performansından dolayı böyle bir tehlike de vardı.
    Tam bu soruların kafamda dolaştığı esnada gruptaki adminlere de danışarak Ankara’ya tekrardan dosyamın taşınma talebini yazmaya karar verdim . Artık bir mülakat almıştım ve dosyam bir kere taşınmıştı biraz daha avantajlı olduğunu düşündüm.
    Ama halen sağolsun @gücarslan bey umudunuzu yitirmeyin heryere mail atın sözü kafamda oturmuştu bir kere ve yaklaşık 50 konsolosluğa mail attım ve bu 4 günümü aldı. 5. Günün şafağı Hong Kong ta saat 10:30 sıraları telefonuma mail iletisi geldi uykulu gözlerle hayatımda üçüncü defa en şanslı insan olduğumu düşündüğüm Hong Kong mailini almıştım. Eğer dosyanıza bir mülakat almışsanız taşıyabiliriz şeklindeydi. Ve ben halen gelen maili cevap vermiyorumdum çünkü @gücarslan beye sormak istedim üç çocuk ile Hong Kong a gitmek ve Ankara’ya dosya taşıma talebim de onaylanmışken bu nasıl bir karar olacaktı kafamda onlarca soru. Ve her zamanki gibi @gücarslan bey bu fırsatı hiç kaçırmayın sözlerini okuyunca cesaretimi topladım ve eşim ile durumu paylaştım sağolsun o da kararıma saygı duyup bana destek oldu . Hong Kong çok uzak bir yer ve üç çocuk ile çok zor olacağını biliyordum maddiyatını geçtim sağlık, ruhsal açıdan da zor olacaktı çünkü daha önce ben tecrübe etmiştim uzak doğu yolculuğunu ama çocuklarım ilk defa uçağa binecek ve iki ila üç aktarmalı yolculuğu tercih edecektim. Ve beklenen an geldi kabul mailimden iki gün sonra mülakat aldım ve bu Viyana’dan aldığım mülakat tarihinden sadece 6 gün sonrasıydı.
    Benden hemen sonra özellikle her zaman desteğini esirgemeyen Beste hanımın da dosyasının taşındığı haberini alınca inanılmaz mutlu oldum çünkü aynı zamanda Viyana’dan red alan ortak bir arkadaşımızdı artık yalnız gitmeyeceğim diye teselli etmeye başladım kendimi. Sağolsun gruptaki diğer arkadaşların yanında bana en büyük manevi destekçim de oldu süreç sonuna kadar. Ve artık Hong Kong süreci Viyana’dan sonra duyulmuş oldu ve yeni Umutların başlangıcı oldu. Beste hanımın desteği ile @gücarslan beyin de müsaadesi ile Hong Kong grubunu grubunu kurup bizlerle beraber geleceklere hem yol göstermek hem dayanışma kurmak için harekete geçtik.
    Ve ilk yapmamız gereken konsolosluğun göndermiş olduğu mailde sağlık randevusu alacağımız iki kliniğe irtibata geçmeye çalıştık ve bu hiç de kolay değildi. Çünkü saat farkı vardı ve iletişim çok zordu Beste Hanım ,eşi ve ben 3-5 gün boyunca sabah 6 da bu iki kuruluşa ulaşmaya çalıştık. Sonunda Her iki sağlık kuruluşundan randevu aldık çünkü ilginç bir şekilde raporun 10-14 gün arasında çıkacağı belirtilmişti. Ve mülakat çok erken bir tarihe verilmişti bizlere. Gideceğimiz güne yakın Dr. Anderson sebepsizce randevumuzu iptal edip bizi Dr. Nicolsona yönlendirdi. İyi ki de iki yerden randevu aldık diye sevindik. Sonradan anladık ki Dr. Anderson çok yoğun bir klinik çünkü normal hastalara da bakıyordu. Sadece Honk Kong vatandaşlarının raporlarını verebileceği söyleyen cevaplar alıyorduk ve bu durumu konsolosluğa bildirdiğinizden de daha sonrasından işimize çok yaradı konsolosluğun uyarısı ile bizlere de randevu verdi. Ama dert bitermi Dr. Nicolson bizlere geri dönüş mailinde 3 yaş üstü tüm kişilerden iki doz covid aşısı isteniyor diye yazmaya başladı fakat Unganlar Ankara’nın Böyle bir talebi yoktu ve Viyana önceden 5 yaş üstü önce iki doz sonra CDC kararı ile tek doz istiyordu bunu hem konsolosluğa hemde Sağlık kliniğine yazdığımızda sürekli bir birbirlerine topu paslaşmaya ve CDC kararlarına bağlı olmakla beraber başvuru yapılan ülkenin sağlık bakanlığı ile alakalı olduğunu söylemeye başlamışlardı artık Hong Kong hükümeti Türkiyedeki kurala göre Biontech Bivalent aşısını 12 yaş altı çocuklara uygun doz olmadığı için yaptıramıyordu.Her türlü belirsizliklere rağmen yine de gitmeye karar verdik.
    sonunda Hong Kong seyahat günü gelip çattı.
    İlk seyahatı grubumuzdan Sağolsun Samet arkadaşımız ile planladık İstanbul havaalanında buluştuk ve Hong Kong’a giriş yaptık Hava alnında giriş yaparken doldurmamız gereken bir bilgi formu vardı nerde kalacağımız ,isim soy isim adres pasaport numaraları soruluyordu hemen doldurduk ve girişte giriş amacımız soruldu açıkladık mülakatımız var dedik kalacağımız yerler ve dönüş biletimizi gösterdik özellikle Singapur hava Yolları dönüş bileti olmadan istanbuldan bize gidiş için izin bile veremeyeceğini belirtmişti ve biz THY den dönüş biletimizi almıştık ve Hong Kong tay ken iptal ettik. Ve sorunsuz bir şekilde Hong Kong hava alanında kontrolden geçtik. Girdiğimiz alanda döviz bürosu vardı dolarları Hnk hong Kong doları ile çevirdik hazır telefon kartları hava alanında döviz bürolarında ve seven7 markette satılıyordu yine hava alanında Hong Kong ta ulaşım, lokanta market ve tüm alışverişte nerdeyse her yerde geçerli 50 Hnk doları depozitolu Octupus kartlarımızı aldık içlerine 100 er Hong Kong doları yükledik ve yine hava alanında metroya binerek Honk Kong ta kalacağımız otelin yolunu tuttuk. Ve artık oteldeyiz sorunsuz bir şekilde gelmiştik. Ertesi günü ben aşı durumunu çözebilmek için Türk konsolosluğunun önermiş olduğu tercümana Dr. Nicolson sağlık merkezinde buluşmak istediğimi belirttim ve Tercümanımız Ahmet bey ve aynı gün sağlık randevusu olan Samet ile sağlık merkezindeydik sekreter tercümana bizim için ben ve eşimin mülakata girmemiz için sağlık randevusuna ertesi gün gelmemizi ve çocukları mülakata ve sağlık raporuna getirmememizi tavsiye etti her türlü siz vizenizi alırsanız çocukları Abd ye götürürsünüz şeklinde bir açıklamada bulundu ve ben ertesi günü sağlık merkezine gelip eşim ile sağlık kontrolü yaptırdık. Daha önce Viyana grubumuzda aldığımız deneyim ile çocukluk dönemi aşılarımızın kayıtları olmadığı için istenen aşıların antikor testini yaptırmıştık ve çevirileri doktor imzalı kaşeli teslim ettik ve kabul ettiler sadece Tdab tetanoz ve eşim için de Hebatit B aşısı ve su çiçeği antikoru negatif çaktığı için bu aşıları yaptıracaktık diğer antikorları kabul etmişlerdi. Ama eşime Hepatit B aşısı yaptırmaları için kan testi aldılar çünkü taşıyıcı olup olmadığına bakacaklardı ve bunu da maalesef Hong Kong ta öğrendik kan tahlil sonucu için bir hafta sonra gelin ve eşiniz ile tüm aşıları vurun ertesi gün sağlık raporunu verecez dediler. Sağlık merkezinde röntgen çektirmiştik otele döndükten sonra sağlık merkezi benim için tekrar gelip röntgen çektirmemi doktorun bir şeyden şüphelendiğini söyledi çünkü amfizem vardı ve o gün çok sigara içmiştim ama çok şükür tekrar çektirmeme rağmen bir olumsuzluk ile karşılamadım raporumda.
    Hong Kong ta 6.günümüz ve mülakat günü gelmişti ve Beste ve eşi Samet , Can ilk gelen gruptan arkadaşlarım Türk tercüman hepimiz konsolosluğun önündeydik. Ben konsolosluğun tüm aile bireyleriniz ile mülakata gelin yazısından ötürü çocuklar İle beraber konsolosluğa giriş yaptım tercümanın bilgilerini de mail ile atmıştım ve güvenlik teyit etmişti hep birlikte güvenlikten geçip içeri girdik arkadaşlarımız dışarda bizi beklemeye başladılar. İçeri girdiğimiz planımız şu şekildeydi covid aşı kuralından ötürü sadece ben ve eşim evraklarımızı verecez ve konsolosluk görevlisine sadece ben ve eşim için işlem açmasını ödemeyi de iki kişiye göre yapacaktık artık çocuklarımızın vize talebinde bulunmayacaktım. Girişin üst katında sağlı sollu koridor vardı sol taraf normal turist vizesi salonu ve sağ taraf Immırgrant bölümü artık içerdeydik. Görevli bizi görünce çağırdı tercümanda bana eşlik etti eşim ve çocuklar aynı odada hemen arkamızda oturmaya başladılar. Çocuklarım çok hareketli arkadaşlar şahit 😂 allahtan oyuncaklar logolar vardı onlarlan oynamaya başladılar. Benden tek tek evraklar istendi okuduğum liseye kadar üniversite diploması ve yüksek lisans belgesi tümünün aslını ve tercümesini orjinalini fotokopisini, ama Viyana sadece en son mezun olunan okulun belgesini istemişti ve ben risk etmeyip hem eşim hem benim tüm eğitim öğretim evraklarımızı çıkarmıştım. Bu da bizim için yeni bir tecrübeydi sonra nerelerde çalıştın ıspatlayıcı bir belge sunabilirmisin şeklinde sordu bende iş yerimden daha önce Viyana için aldığım İngilizce izin belgesini ve Türkçe Sgk hizmet dökümünü verdim 7-8 sayfa baktı ve İngilizce olan antetli şirketten aldığım belgeyi kabul etti üzerinde Viyana konsolosluğu yazmasına rağmen çünkü 12.5 yıldır aynı şirkette ve şu pozisyonda şu kadar maaş almakta olan personelimiz şu tarihlerde izinli olup şeklinde konsolosluk yazısına ikna oldu ve Sgk hizmet dökümünü geri verdi. Ardından evlilik cüzdanı ve doğum sertifikası , askerlikle durum belgemi ve sabıka kaydı , pasaport istedi ve benim artık bitmişti sıra eşime geldiğinde yine ben ve tercüman evrak dosyasından eşim için evlilik cüzdan, pasaport fotokopisi, formül a ve formül b yi sunduk başka hiçbir evrak istemedi. Sıra çocuklara gelince evraklarını istedi ben ise tercümana durumu söylemesini sadece eşim ve benim için işlemleri başlatın dedim üç kere sormasına rağmen görevli tüm aile belgelerini sunacak ve vize ücretini ödeyecek sağlık raporu çıkınca gelip pasaportlarını aldın dedi. Kafam iyice karışmıştı sağlık merkezi covid aşısı olmadan raporu basmayacağım belirtmişti ve ben raporu nasıl alacam diye kendi kendime konuşarak dert yandım evraklar tamamdı 1600 dolar vezneye ödeme yaptıktan sonra oturup beklememizi söylediler. Beş dakika sonra bayan Amerikalı görevli geldi ve gayet güleryüzle bir şekilde karşıladı bilgisayarına baktı yemin için elinizi kaldırın dedi çocukları görmek istedi bakındı eller havada 5 yaşındaki oğlumun da sağ eli havada görünce tebessüm etti sadece anne ve baba dedi. Nereye gideceksiniz kendi işini mi yapacaksın ingilizce biliyormusun çok fazla soru sormadı 1-2 dakika baktı ekrana tamam dedi iki gün sonra gelip pasaportları ve sağlık raporunu alın getirin. Çok sevindim ama ben halen tercümana çocukların vizesini ne yapacaz dedim o da bayan görevliye sordu bayan görevli de evet durumun farkındayız ve amirlerimize mail attık muafiyet uygulansın diye çünkü hem Türkiye hem de Hong Kongta Biontech bivalent dozu 12 yaş altı için yoktu bu durum bizim lehimizeydi ama halen CDC sitesinde muafiyet yoktu bizden haber bekleyin dedi durum ile ilgilenecez deyince gözlerim doldu açıkçası . Çıkışta arkadaşlarımız bizi bekliyordu yüzümüz gülüyordu onlarda hemen anladı çok güzel bir andı. Ertesi gün sağlığa sağlık raporumuzu almaya geldik eşim ve benim için ben tetanoz ve eşim de Hepatid B sonucu çıktığı için aşılarımızı yaptırdık fakat eşim steroid tedavisi aldığını belirttiği için şu çiçeği aşısını yaptırmadılar Abd de yaptırırsınız dediler ödeme olarak ben ve eşim için 6500 HNK doları ödedik ve raporumuzu teslim aldık. Hemen ben sağlık raporunu elden konsolosluğa götürdüm bize mavi bir kağıtta sağlık raporun yazıyordu onunla benim ve eşimin pasaportunu ve Kapalı sağlık raporunu konsolosluğa elden teslim ettim iki gün sonra size mail atacak belirtilen saatte gelip alın dendi . Beste eşi Oğuz ve Meriç ile iki gün sonra konsolosluk önünde buluştuk onlar 9:30 da içeri girdiler ve saat 10 gibi bana da mail geldi pasaportunuzu alın diye bende görevlilere maili gösterdim ve içeri aldılar içerde beş Türk beraber içerdeydik Meriçler ve Besteler evraklarını teslim ederken ben oturma bölümünde onları izliyordum çok değişik bir duyguydu o kadar kutluydum ki kendimi asla yalnız hissetmedim nihayet evraklarını verdikten sonra bankodaki görevli beni gördü ve yanına çağırdı benim ve eşimin pasaportlarını ve sarı zarfları teslim etti. Oğuz ve Beste yardımları ile çocukların durumunu bir daha sorduk ve o gün CDC üçüncü defa aşı kuralını değiştirmişti eğer vizenin verileceği ülkede uyduğun dozlar mevcut değişe genel muafiyet kuralını uygulansın şeklinde bir güncelleme yapmıştı bunu görevliye söyledik görevli evet bilgimiz var ve çocuklara biran önce yeniden sağlık randevumuzu almamızı ve mayıs ayı bitmeden sağlık raporlarını yetiştirin dedi aynı şekilde Meriçlere de aynı uyarıyı yaptı. Sonrası ben onların mülakatını bekledim sıraylan arkadaşlar mülakatlarını tamamladılar ve her şey yolundaydı. Hep beraber dışarı çıktık sağlık merkezinin yolunu tuttuk. Meriçler Dr. Nicholsondan randevu almışlardı ve bir türlü yıldızım burayla barışmadı görevli bayan biraz inatçıydı ne dediysem çocuklara en erken 30 Mayıs randevu verebilirim dedi ve daha 12 gün vardı ve Mayıs ayı dolmadan teslim etmem gerekiyor dememize rağmen randevu alamadık. Ordan çıktık ve çok üzgündüm eşim ve çocuklar sürekli otelde kalıyorlardı attık mental yorgunluk ve stres başlamıştı kahvaltı, yemek istediğimiz gibi bulamıyorduk çamaşırlar birikmişti ve eşime daha 12 gün daha burda kalacaz nasıl diyecektim bilemedim. Hemen dışarda Oğuz Dr Andersonu bir daha arayalım dedi neredeyse 40 dk sürekli başka bir birim ile görüşmesine rağmen Dr Anderson kliniği sonunda şunu dedi sadece Hong Kong vatandaşlarına hizmet vermekteyiz. Oğuz telefonu kapattı ve aklına whatsaap ile randevu talebinde bulunalım geldi ve biz daha önce konsolosluğa bu durumu bildirmiştik be konsolosluk uyardığını biliyorduk ve daga sonra bana ayın 23 için randevu verebileceklerini belirten mesaj attılar çok şükür 🙏 bunu başardık arkadaşlar ile. Hemen otele döndüm ve eşime pasaportlarımızı gösterdim bak başardık işte dedim hani çocukların dedi 🙂 gel anlat dedim içimden biz ne yaşadık sabahtadır 🙂 ve burda kalmaya devam edecez dedim 12 gün daha ve eşimin suratı ekşidi merak etme otel olmaz Beste eve geçin dedi Airbnb ile buluruz dedim. Aynı gün oteldeki 9. Günümüz çıkış yaptık sağolsun kurtarıcım Beste ve Oğuz tesadüfen yemek yediğimiz Türk lokantasınının önünden geçerken gördüm onları hemen ev baktılar bize ve otelden çıkış yapmamıza yardım ettiler, taxi geldi ve bizi adanın karşı tarafı Kowloon bölgesine götürdü ve yeni kalacağımız eve gelmiştik. Fırın, çamaşır makinesi , üç oda üç yatak sıcak su buzdolabı herşey vardı ev ortamını görünce eşimde çocuklarda rahatladı biraz ve bir haftamız vardı sağlık raporuna en azından iyi moral oldu.
    O bir haftada metro ile şehrin başka yerlerine gezdik alış veriş merkezleri çoktu bu bölgede daha fazla yemek seçenekleri vardı ,ulaşım daha kolaydı. Sağlık raporu günü çocukları götürdüm ve aynı gün işlemleri halloldu burda da 12.500 Hnk doları verdik ,bir hafta sonra gelip alabilirsiniz dendi. Bir hafta sonunda 29 Mayıs günü çocukların raporunu almaya gittik ve ertesi günü Meriçler ve ben tekrar konsolosluğa götürdük ve sonunda aynı gün pasaportları alabileceğimizi söylediler. Meriç ve benim çocukların hazır olacaktı fakat eşi Damla hamımın henüz yetiştiremedik ama merak etmeyin yarın Kapalı olacak konsolosluk fakat biz burda olacaz size dönüş yaparız telefon ile dediler. Hem mutluluk hem birazda olsa strese girmiştik. Çok şükür ertesi günü Damla hamımın da pasaportuna vize bastılar ve toplamda 21 gün sonunda bizim vize alma maceramız tamamlanmış oldu. Vizenin aynı gün alabilme ihtimalini tahmin edebiliyorduk fakat yinede 31 Mayıs Kapalı ve 1 Hazirana sarkabilir diye 2 Hazirana dönüş biletini almıştık 25. Gün Hong Kong tan dönüyorduk. Hava alanında kalan Hnk dolarlarını dolara ve octupus kartlarını teslim edip uçuş saatimizi bekledik. Hong Kong Tayland ,Tayland Dubai , Dubai istanbul ve sonunda 24 saat sonra İstanbul Diyarbakır uçuşu ile sürecimizi tamamlamış olduk.
    Tüm bu süreçte anlatacak o kadar çok şey yaşandı ki acısı ile tatlısı ile çok farklı duygulardı inanılmaz yorucuydu neredeyse Hong Kong’a taşınmıştık inanın çok korkuyordum çocuklara eşime bir şey olursa kendimi affedemezdim. Rabbim bu süreçte hep karşıma iyi insanlar çıkardı ve bu süreçte Hong Kong a gelecek olan tüm arkadaşlara elimden geldiğince her türlü bilgiyi aktarmaya çalıştık çünkü başka kimsenin bizim kadar yorulmasına vicdanım el vermezdi. Bu süreçte yorulmadan usanmadan her zaman yanımda olan tüm arkadaşlara ve adminlerimize sonsuz müteşekkirim. Green kartı kazanıp hayallerinin peşine koşacak her arkadaşımıza başardığımız bu zahmetli sürecin tamamen azim ve kararlılıkla ve başkalarının yardımının olmadan üstesinden gelinemeyeceğini unutmasın lütfen 🙏 ben şahsım bir yıldır bu süreci gece gündüz takip ettim küçüğümü büyüğümü dinledim bay bayan arkadaş demeden yardımcı oldum yardım aldım. Tek tavsiyem hayallerinizin peşinden koşun sabırla okuyun be mücadele edin @gucarslan beye @cerkezkizi09 hanıma ve bu süreçte her daim her aradığımda bana yardımcı olan tüm arkadaşlara sonsuz teşekkürlerimi sunarım.
    Not: Merak eden olabilir diye yazma gereği duydum . Eşim ,ben ve çocuklarımın tüm seyahat boyunca masrafımız ve sağlık, vize ücretleri dahil 18,500 dolar tuttu. İnanın imkanım olsun yada olmasın kesinlikle deneyeceğimi düşünmüyordum çünkü herşey üç çocuğumun geleceği için di ve buna değerdi . Bu konuda haklı ya da haksız eleştiriler de olsa ben tecrübe ettim denemek isteyenlere umarım bir umut olur.

• ⭐⭐

@Mehmet-Dikici Mehmet Bey müthiş bir serüven. Sizi can ve gönülden kutlarım. Çok iyi bir insansınız 🙏
    Eşiniz ve çocuklarınızla ABD'de mutluluklar dilerim.

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

107

42.7k
Kullanıcı

4.5k
Konu

435.7k

| | | |