Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

IR-1/CR-1 süreci ve mülakat deneyimleri (ABD vatandaşı ile evlenip Türkiye'de Green Card almak)

• ⭐⭐

@matt88 evet oyle yapin

• Herkese selamlar,

23 Kasım 2021'de başlayan macera bugün CEAC statümün Issued'e dönmesiyle son buldu. Bu süreçte yardımcı olan bütün arkadaşlara teşekkür ederim. Umuyorum bekleyen herkesin işi yolunda gider. Sevgilerimle.

• @hanifeersan pasaportu verdiğimiz adreste başka birinin alması mümkün oluyor mu? Evde olmama ihtimaline karşı. Annem alsa mesela?

• Merhaba, Amerika vatandaşı eşimle aralık ayında Türkiye'de evlendik. Kendisi Los Angeles'ta yaşıyor ben Türkiye'de yaşıyorum. Önümüzde ki zamanlarda eşim I-130 başvurusu yapıp süreci başlatacağız. Benim green card alıp gitmem ne kadar sürer ? Şu an ki güncel süreler hakkında bilgi alabilir miyim. Ayrıca avukata ihtiyaç olmadığını düşündük sizde ihtiyaç var mı

• Merhaba herkese,

Bugun annem ve babam mulakata girdi saat 8 deydi. Ilk girdiklerinde birkac belge istemisler sonra cagiricaz tekrar demisler ve 2 saat sonra mulakat baslamis.(cok kalabalikmis cogunluk yabanciymis)
    Son 6 ayda ulkeden ciktiniz mi?
    6 aydan fazla ulke disinda kaldiniz mi?
    Kiziniz nerede yasiyor?
    Diye sorduktan sonra parmak izlerini alip turist vizelerinizi iptal edip yeni vizenizi basicaz tebrik ederiz 1 hafta da pasaportunuz gelir demisler.

Agustos 2021 de basvurumuzla baslayan surec bugun Nisan 19 2023 itibariyle sonlanmis bulunuyor.

• ⭐⭐

@simaysimon gozunuz aydin

• ⭐⭐

@notron surecler suan bayagi uzadi yine nereden baksaniz total surec 18 22 ay arasi bu sureclerde cok sabirli olmanizi oneririm avukat tutmayipta kendi basina yapan cok kisi var videolari izleyip tane tane giderseniz gerek olmayacaktir ama bir eksik belge sizi 3 ay ileri atar buna gore seciminizi siz yapin hakkinizda hayirlisi olsun

• ⭐⭐⭐

@notron bence avukat tutmak gereksiz bi masraf göçmenlik sürecinizi en azından kendiniz yönetirseniz tam olarak neye ihtiyaç olduğunu ne gibi sorunlarla karşılaşacağınızı burdan öğrenebilirsiniz. Bazen avukatla ilerleyenler bile eksik evrak sebebiyle süreçlerin uzatabiliyor sadece formları dolduracak biri için 5-6 bin dolar ödemeyin boşuna ☺

• @gok334 pasaportu teslim alacak kişi diye seçenek var sanırım belirtebilirsiniz Zaten gelmeden postacı arar diye düşünüyorum. Kargoya verildiğinde de bilgi mesajı geliyormuş

• @emirgenco, içinde söyledi: IR1/CR1 sureci ve mulakat deneyimleri (ABD vatandasi ile evlenip Turkiye'de Green Card almak)

@notron surecler suan bayagi uzadi yine nereden baksaniz total surec 18 22 ay arasi bu sureclerde cok sabirli olmanizi oneririm avukat tutmayipta kendi basina yapan cok kisi var videolari izleyip tane tane giderseniz gerek olmayacaktir ama bir eksik belge sizi 3 ay ileri atar buna gore seciminizi siz yapin hakkinizda hayirlisi olsun

18-22 ay aşırı derecede uzun ve saçma değil mi. İnsan ömrü zaten kaç yıl. İnternette 9-11 ay yazıyor o dahi uzunken bu yazdığınız süre 2 seneye tekabül ediyor bunun başka yolu yok mu erken gitmek için. Sabırlı oluruz ama yani o kadar uzun olması gereksiz saçma başka galaksiye gitmeyeceğiz sonuçta alt tarafı vize verecekler

• @notron 3,5 seneyi bulan sürecimden dolayı bu iletine güldüm sadece. İsyanda haklısınız ama bu bu gerçeği değiştirmez. Sabır

• @hanifeersan, içinde söyledi: IR1/CR1 sureci ve mulakat deneyimleri (ABD vatandasi ile evlenip Turkiye'de Green Card almak)

@notron 3,5 seneyi bulan sürecimden dolayı bu iletine güldüm sadece. İsyanda haklısınız ama bu bu gerçeği değiştirmez. Sabır

Sizin ki niye 3.5 sene sürdü eşiniz vatandaş mı green cardlı mı

• @notron vatandaş. Biz güvenlik soruşturmasına takıldık o yüzden uzun sürdü

• @hanifeersan, içinde söyledi: IR1/CR1 sureci ve mulakat deneyimleri (ABD vatandasi ile evlenip Turkiye'de Green Card almak)

@notron vatandaş. Biz güvenlik soruşturmasına takıldık o yüzden uzun sürdü

Sebebi neydi böyle bir şeyin meydana gelmesi nadir mi sık mı ya da Türk olduğumuz için mi merak ettim

• @hanifeersan cok tesekkur ederim.

• Bu ileti silindi!

• @notron evlendikten 20 ay sonra mülakat olacağım gün açıklandı ve açıklanan tarihten 3 ay sonrasına tarih verildi. yani mülakat günü evliliğimin 23. ayında olmuş olacağım. 1.5 yıldan öncesi için heveslenme. bu kadar uzun sürmesinin nedeni sahte evlilikleri engellemek. avukat konusuna gelince eğer ana dilde ingilizcen yoksa avukatsız çok zor. çok fazla evrak işi ile uğraşacaksın. bu süre zarfında ailelerinizi tanıştır bolca tatile çık ve bunları fotoğrafla çünkü senden kanıt olarak isteyecekler. eşinin maddi durumu nasıl bilmiyorum ama belli bir gelirin altındaysa sana sponsor olamaz ve geliri daha yüksek olan birinin sana kefil olması gerekir. yani senin bütün sorumluluğunu alacak birini bulman gerekecek. ve para biriktir çünkü sürekli olarak tl değer kaybediyor her ne kadar tl olarak para biriktirmeye çalışsam da dolara çevirdiğimde miktar hep aynı kalıyor. 🙂 umarım her şey istediğin gibi olur bol şans

• Merhabalar, hayirli bayramlar dilerim herkese.
    Suan Amerika'da F-1 ogrenci statusunde kalmaktayim ve onumuzdeki ay ABD vatandasi kiz arkadasimla evlenip yaz sonunda Turkiye'ye consular processing yapmak uzere donecegim. Ancak birkac noktada sorum var, bilenler cevaplayabilirse cok memnun olurum.

1)Dosyayi uscis'e gonderirken i-130 u print ettirip kargo yoluyla mi yollamaliyim yoksa 'file online' secenegini mi kullanmaliyim?

2)Consular Prs. icin dosyalari ben henuz buradayken uscis'e gondermek istiyorum bekleme suresini bir nebze indirmek icin. I-130 formunda adres kisminda esin yani benim suan nerede yasadigim konusuna Turkiye'deki adresim mi yazilmadi yoksa suan burada ikamet ettigim adres mi? Sonradan yanlis adres yazilmis diye sorun cikar mi?

1. Suan F-1 vizesiyle dil okuluna gidiyorum statumu tehlikeye atmamak icin anca eger gitmezsem ve vizem iptal olursa bunun sonradan surece negatif etkisi bulunur mu? Sureci uzatip extra belge istemine sebep olur mu? Yoksa esim Abd vatandasi oldugu icin bir sorun olmadan surec isler mi?

2. Son olarak surece avukatla calisarak baslamayi dusunuyordum ancak bazi arkadaslarin avukat gereksiz mesajlarini gordum. Yaklasik 3k $ istenilmekte basvuru sureci icin sadece danismanlik ucreti. Bu ucrete deger mi? Gercekten avukatla mi ilerlenilmeli bu surecte yoksa kendimiz de arastirma yoluyla ve tecrubeli kisilerin yardimiyla surec islenebilir mi? Avukatin ne gibi bir artisi olur surece?

Uzun oldu biraz kusura bakmayin, vaktiniz ve cevaplariniz icin simdiden tesekkurlerimi sunarim..

• Merhaba arkadaşlar, NVC sponsorluk ile ilgili bir sorum olacak. Eşimin tax returnlerini yüklerken eşimin sadece geçen sene ki tax returnu nu yükleyip joint sponsorun ise son 3 senesini yüklemek sorun teşkil eder mi? Hem Eşimin hem sponsorun son 3 senelik returnleri mi lazım yani? Varsa bilen lütfen cevaplayabilir mi?.. teşekkürler.

• ⭐⭐⭐

@nazmi4343, içinde söyledi: IR1/CR1 sureci ve mulakat deneyimleri (ABD vatandasi ile evlenip Turkiye'de Green Card almak)

Merhabalar, hayirli bayramlar dilerim herkese.
    Suan Amerika'da F-1 ogrenci statusunde kalmaktayim ve onumuzdeki ay ABD vatandasi kiz arkadasimla evlenip yaz sonunda Turkiye'ye consular processing yapmak uzere donecegim. Ancak birkac noktada sorum var, bilenler cevaplayabilirse cok memnun olurum.

1)Dosyayi uscis'e gonderirken i-130 u print ettirip kargo yoluyla mi yollamaliyim yoksa 'file online' secenegini mi kullanmaliyim?

2)Consular Prs. icin dosyalari ben henuz buradayken uscis'e gondermek istiyorum bekleme suresini bir nebze indirmek icin. I-130 formunda adres kisminda esin yani benim suan nerede yasadigim konusuna Turkiye'deki adresim mi yazilmadi yoksa suan burada ikamet ettigim adres mi? Sonradan yanlis adres yazilmis diye sorun cikar mi?

1. Suan F-1 vizesiyle dil okuluna gidiyorum statumu tehlikeye atmamak icin anca eger gitmezsem ve vizem iptal olursa bunun sonradan surece negatif etkisi bulunur mu? Sureci uzatip extra belge istemine sebep olur mu? Yoksa esim Abd vatandasi oldugu icin bir sorun olmadan surec isler mi?

2. Son olarak surece avukatla calisarak baslamayi dusunuyordum ancak bazi arkadaslarin avukat gereksiz mesajlarini gordum. Yaklasik 3k $ istenilmekte basvuru sureci icin sadece danismanlik ucreti. Bu ucrete deger mi? Gercekten avukatla mi ilerlenilmeli bu surecte yoksa kendimiz de arastirma yoluyla ve tecrubeli kisilerin yardimiyla surec islenebilir mi? Avukatin ne gibi bir artisi olur surece?

Uzun oldu biraz kusura bakmayin, vaktiniz ve cevaplariniz icin simdiden tesekkurlerimi sunarim..

1- Online olarakta kullanabilirsiniz bu pek sorun degil

2- AOS seçeneği yerine CP sürecini yürütmeniz sorun yaratmaz Türkiye’deki adreside yazabilirsiniz.

3- Karar sizin kararınız buna bişey diyemem ancak ben suan evlenecek olsaydım kesinlikle aos seçeneğini kullanırdım cünkü Türkiye’de bekleme süreleri gene uçmuş vaziyette USCIS ortalama süreçlerini birazda olsa düşürdü ve AOS yapanların cok daha hızlı sürede green cardlarını aldığını gördük. Bence bu seçeneği iyi düşünün cünkü evlenip 2-2.5 yıl ayrı kalmak kolay bi seçenek olmayabilir. Türkiye’deki belirsizlikler , ABD seçimleri ve olası bi göçmen vize yasağı gibi yasakların tekrar gelmeyeceğini kimse bilemez keza gelirse süreciniz daha cok uzar eminim burdaki çoğu kişi keske turist vizem olsaydı ordan sürece devam etseydim diye düşünüyor.. Aos seçeneğini daha detaylı düşünün derim.

4- Gerçekten avukata gerek yok burayı takip ettiğiniz sürece her türlü yönlendirmeler yapılıyor bu konuyu ilk iletiden itibaren detaylıca okuyun burda bütün avukatların bilgisine hemen hemen eşdeğer bilgiler bulunuyor ve avukatın hiçbir artısı yok boşuna maddi anlamda kendinizi yıpratmayın ☺

Benzer Başlıklar

• 2
  • 1468
  • 8
  • 15
Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

124

40.1k
Kullanıcı

4.3k
Konu

420.0k

| | | |