Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• Bu ileti silindi!
  • ⭐⭐

Amerika ile alakalı her şeyi çözdüm gibi ama şu banka, kredi kartı mevzularını bir türlü çözemedim okuyorum okuyorum anlamıyorum 😂

• ⭐⭐⭐

Benim tek anladığım işlem hızı konusunda ve uygulamalar konusunda biz bir tık öndeyiz, bir kaç kere okumuştuk otomatik ödeme talimatı olsa bile para bazen geç gidiyormuş ve durduk yere kredi skorun yada o puan sistemine ne deniyorsa o etkileniyormuş

• ⭐⭐⭐

@tolgasatir aslında Türkiye’de de durum aynı. Ödemeler her zaman provizyonda kalır , 2 gün sonra hesaba geçer. Çalıştığım yer bile çok büyük kurumsal bi firma olmasına rağmen ciroyu hesaplarken 2 gün öncesinin verisini hesaplıyor. Ki bu paralarda aylık faize yatırılıp faizi ile personel maaşlarını ödüyor

• ⭐⭐⭐

en azından faturalarımız gecikmeye girmiyor yada bizim böyle bir sistemimiz olmadığından biz fark edemiyoruz emin olamadım şimdi sen böyle söyleyince 🙂

• ⭐⭐⭐

@tolgasatir çok bankacılıkla haşır neşir değilim ama çalıştığım şirket sağolsun bütün entrikaları öğretti 😅 daha ilginç bi bilgi daha size marketlerde aldığınız çoğu ürün aslında firmaya bedelsiz olarak verilir bu ürünlerden şirketler %100 kar ederek indirimler yapar. Ve gördüğünüz cogu %25-%50 indirimlerin hepsinin farkı firmalara fatura edilir. Firmalar televizyon reklamına milyon liralar harcayacağına satışları bu şekilde inanılmaz arttırıyor 😅

• ⭐⭐⭐

@waterman, içinde söyledi: ABD'ye yeni gelenler icin kredi karti tavsiyeleri

@tolgasatir çok bankacılıkla haşır neşir değilim ama çalıştığım şirket sağolsun bütün entrikaları öğretti 😅 daha ilginç bi bilgi daha size marketlerde aldığınız çoğu ürün aslında firmaya bedelsiz olarak verilir bu ürünlerden şirketler %100 kar ederek indirimler yapar. Ve gördüğünüz cogu %25-%50 indirimlerin hepsinin farkı firmalara fatura edilir. Firmalar televizyon reklamına milyon liralar harcayacağına satışları bu şekilde inanılmaz arttırıyor 😅

aslında şöyle bizde havalimanında kategori de çalışırken böyle yapıyorduk, indirimli fiyat konusunda pazarlık edilir , fiyatta anlaşılınca fiyat farkı faturası ilgili firmaya kesilir, daha güzeli rafları satıyorlar 🙂 raflarda göz hizası atıyorum 1500 lira aylık kirası varken en alt katlar 200-300 lira tabi bunlar benim salladığım çok ufak rakamlar binlerce liradan bahsediyorum. markalar duvarı komple satın alıyorsa daha güzel kasa önlerinde yüksek para 🙂

• ⭐⭐⭐

@tolgasatir evet hatta bu işleme spaceman Türkçe adıyla planogram denir. Ben milyonların havada ucustugunu gözlerimle gördüm. Her markete mal satmakta kolay değildir 😅 neyse konuyu cok dağıttık 😂😂

• ⭐⭐⭐

peki bişey sorucam benim payoneer hesabım var o amerika bankacılık sistemine mi dahil nasıl oluyor bir bilen var mı 😃

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@waterman @tolgasatir Türkiye de bankacılık sistemde yetkili kişiyi çağıralım @hyller huhu buraya gelir misin kendisi müdür oluyor ondan

• ⭐⭐⭐⭐

Arkadaşlar merhaba. Dün akşam hem de abd'de olmamama rağmen American Express kredi kartı aldım. 2000 dolar limitli. Şartları çok basit abd adresi, abd telefon numarası ve form doldruma. Eğer abd de yaşayan ve kredi kartı isteyenler ulaşabilirler hem nasıl yapıldığını hem de link gönderip beraber bonus kazanma yolunu anlatayım. Formu doldururken ve sonrasında sizi aradıklarında söylenmesi gereken ufak trikler var onları yaparsanız rahatlıkla alırsınız. Linki bırakıyorum almak isteyenler buradan hem kendileri bonus kazanabilir hem de ben.

Apply for an American Express Card with this link. With your new Card, you could earn a welcome bonus and your friend could earn a referral bonus. Terms Apply. https://americanexpress.com/en-us/referral/ORCUNSTabr?XLINK=MYCP

Dediğim gibi şu an Türkiye de olmama rağmen rahatlıkla aldım. Birkaç güne abd deki kuzenimin evine posta ile gelecek.

Screenshot_20221110-233042_Chrome.jpg

• ⭐⭐⭐

@denizci10 merak ettiğim bir statü şartı aranıyor mu? ABD’ye gitmeden credi history oluşturmak açısından avantajlı gözüküyor

• ⭐⭐⭐⭐

@waterman hayır aranmıyor. Sadece ssn sahibi olmadığımı ama BofA da hesabımın ve kredi kartımın olduğunu beyan ettim. Teşekkürler deyip onaylandı dedi bu kadar.

• ABD'de yaklaşık 1 yılımı tamamladım. İlk 1 yılda aldığım kartları ve görüşlerimi yazmak istedim, umarım faydası olur.

1. Bank of America: Customized Cash Rewards
      İlk ABD kredi kartım. Bu kartı gelir gelmez, SSN olmadan kolaylıkla alabildim. $1500 limit verdiler en başta, şu an $8300. Eğer ilk kartınız, hele SSN öncesi ise şubede başvurmanızı tavsiye ederim.
      Cashback türünde puan toplayan kartlardan. BofA hesap kesiminden sonra puanı çekmenize izin veriyor.
      Artıları:
      • 3% cashback kategorisi. Gas, online shopping, dining, travel, drug stores, or home improvement/furnishings kategorilerinden birini seçiyorsunuz ve bu kategoride harcamanızda (çeyrek başına $2500 harcamaya kadar) 3% cashback puanı veriyorlar. Çok online alışveriş yaptığım için online shopping seçtim ben.
      • 2% market harcamalarına cashback. Daha iyisi var ama ilk kart için, veya az kart istiyorsanız fena değil.
      • İlk başvuruda sign-up bonus (para) ve 0% faiz kampanyası var. 0% kampanyalarını yıl boyunca da arada bir tekrarlıyorlar balance transfer vs için.
      • Kart aidatı yok.
      • Biraz şans meselesi ama SSN olmadan almak mümkün.
      • Şu aralar 1 yıl bedava GrubHub aboneliği veriyorlar
      • BankAmeriDeals adı artında kampanyaları var bazı alışverişlerde. Çok işe yarar bir şeye denk gelmedim şahsen.
        Eksileri:
      • Bazı işlemlerin hesaba düşmesi uzun sürebiliyor.
    2. Capital One: Platinum Mastercard
      İkinci kartım. FICO skorum oluşmadan başvurdum ve $300 limitle verdiler. Şu an bu kartı Quicksilver'a upgrade ettim (aşağıda) ve limiti $2500 oldu. Başvuru esnasında bu kart ve aidatlı Quicksilver One çıkıyor çoğunluğa, bunu seçip kısa zamanda aidatsız Quicksilver (One olmayan) upgrade teklifini beklemenizi tavsiye ederim. One ile arasındaki tek fark aidatı, One seçenlere genelde bu teklif gelmiyor.
      Artıları:
      • Alması kolay.
      • Kolay sanal kart vermeleri.
      • Kart aidatı yok.
      • Capital One offers ile bazı alışverişlere puan veriyorlar. Çok işe yarar bir şeye denk gelmedim şahsen.
        Eksileri:
      • Cashback/Puan yok.
      • Intro puan/faiz yok.
    3. Capital One: Quicksilver
      Platinum sonrası 3 ay içinde limitim $2000 oldu, az sonra da buna upgrade imkanı doğdu. Limitim şu an $2500. Kategorisiz 1.5% cashback veriyor. Cashback puanlarını hesap kesimini beklemeden çekmeniz mümkün.
      Artıları:
      • 1.5% Cashback. Düşük bir miktar ama kategori, limit vs. dertleri yok. Kategorili kartların 1% verdiği harcamalar için kullanıyorum.
      • Kolay sanal kart vermeleri.
      • Kart aidatı yok.
      • Şu aralar 6 ay bedava Uber One aboneliği var.
      • Capital One offers ile bazı alışverişlere puan veriyorlar. Çok işe yarar bir şeye denk gelmedim şahsen.
      • Yurtdışı alışverişte ek ücret almıyorlar.
        Eksileri:
      • Cashback düşük.
    4. American Express: Blue Cash Preferred
      En sevdiğim kartım. Oldukça yüksek (6%ya kadar) cashback veriyor birçok işe yarar kategoride, ve başka benefitleri de var. Alabilmeniz için FICO skorunuzun oluşmuş olması lazım, onun dışında Amex çok sıkı değil. $1000 limit ile başlatıp, 3 aya $3000 yapabildim. Cashbackleri çekebilmek için hesap kesiminden sonra, asgari tutarın ödenmesi gerekiyor.
      Artıları:
      • 6% Cashback: Market harcamaları (yılda $6k limit)
      • 6% Cashback: Streaming harcamaları (Netflix vs.)
      • 3% Cashback: Transit (Taxi, Uber, Otobüs vs.)
      • 3% Cashback: Akaryakıt
      • Yılda $84 Disney Plus indirimi
      • Bedava shoprunner.
      • Değişen miktarlarda (ben $400 aldım) sign-up bonus ve 0% faiz.
      • Amex offers kampanyaları. Bir tek Amex offers'ta işe yarar kampanyalara denk geldim.
        Eksileri:
      • Yıllık $95 kart aidatı (peşin alıyorlar).
      • Amex heryerde geçmiyor.
    5. Discover: It Cashback
      Her çeyrekte farklı kategoride 5% cashback veren bir kart. (Chase Freedom Flex gibi.) Alması kolay. $1500 limit verdiler, şimdi $3000.
      Artıları:
      • %5 Cashback: işe yarar kategori olunca güzel. Paypal, Apple Pay ve Amazon işime yaradı çok.
      • İlk yıl kazandığınız cashback kadar bonus veriyorlar, ilk yıl efektif olarak 10% oluyor. 0% faiz kampanyası da var.
      • Alması kolay.
      • Cashback ile karta ödeme yapınca bunu asgari ödemeden düşüyorlar (daha az ödeme imkanınız oluyor).
        Eksileri:
      • Limit konusunda cimriler.
      • Discover heryerde geçmiyor.
      • Diğer kartlar gibi offer portalı yok.
      • Her çeyrek puan kazanmak için online işlemlerden enroll olmanız gerekiyor.
    6. American Express Gold
      En son aldığım kartım da bu. Çok sık yemek siparişi verdiğim için bu kartı almaya karar verdim. Bu kartın diğer kartlarımdan 2 önemli farkı var; cashback yerine point vermesi ve charge card olması. Charge card meselesini şurada detaylıca açıklamıştım. Point konusu ise; kazandığınız puanların değeri nasıl harcadığınıza göre değişiyor. Seyahat edenler için bir puandan 2-3 cent değer almak mümkün iken, diğerleri için 0.7 ile 1 cent değer alabilirsiniz. Cashbacklerin değeri nasıl kullandığınızdan bağımsız olarak 1 cent. Tek metal kartım, statü sembolleri çok umrumda değil ama hissiyat olarak da hoş bence. Pay over time özelliği için $15k limit verdiler.
      Artıları:
      • 4X Point: Dışarıda yemek (delivery dahil)
      • 4X Point: Market harcamaları (yılda $25k limit)
      • 3X Point: Uçuş
      • Ayda $10 Uber kredisi
      • Ayda $10 Dining (Grubhub için kullanıyorum) kredisi
      • Harcama limiti yok (Amex charge kartlar böyle)
      • Bedava shoprunner.
      • Değişen miktarlarda sign-up bonus. (Ben 75K point + $250 aldım)
      • Amex offers kampanyaları. Bir tek Amex offers'ta işe yarar kampanyalara denk geldim.
        Eksileri:
      • Oldukça yüksek yıllık $250 kart aidatı (peşin alıyorlar).
      • Amex heryerde geçmiyor.
      • Charge kart olduğu için aysonunda tüm borcu ödemeniz bekleniyor. Pay over time özelliği var ama pahalı ve genelde normali limitsiz olan kartınıza limit konmasına sebep oluyor.
      • Çok seyahat etmiyorsanız pointler cashback kadar değerli değil.

Eğer yukarıdaki Amex kartlar ilginizi çekti ise, benim linkim ile başvurmanız durumunda size 90K MR (~$900) sign-up bonus bana da 30K MR veriyorlar.

Eğer Discover kart ilginizi çekti ise benim linkim ile başvurmanız durumda size ve bana $100 veriyorlar.

Şu aralar harcamalarımı şöyle dağıtıyorum, ortalamada %4-5 kazanıyorum:

• Market: Amex BCP (6%)
    • Streaming: Amex BCP (6%)
    • Yemek: Amex Gold (4X)
    • Uber: Amex BCP veya BofA CCR (3%)
    • Online Alışveriş: BofA CCR (3%) (İyi çeyreklerde Discover 5%)
    • Diğer: Cap1 QS (1.5%) (Elektrik, sigorta, sağlık, internet, telefon, Aliexpress) (Aliexpress bunda çünkü BofA yurtdışı diye ek ücret alıyor) (internet ve sigorta bir ara Amex offer sebebi ile BCP idi)
      Arabam yok, olsa yakıt da Amex BCP (3%)

• @isik Verdiğiniz detaylı bilgiler için teşekkürler 🙂

• Yukarıdaki yazımdan sonra, doktorumun tavsiyesi üzerine Apple Watch almak için Apple Card da aldım. Bu kart sayesinde 24 taksitle ayda $20 civarı ödüyorum. Bu şimdilik son kartım olacak ve 6-12 ay civarı kart/kredi almayacağım. Apple Card'ı da buraya ekleyeyim:

1. Apple Card
      Goldman Sachs bankasının verdiği bir Mastercard kredi kartı. Başvurmak kredi skorunu olumsuz etkilemiyor çoğu diğer kartın aksine, ve kabul ederlerse size alabileceğiniz limiti de gösteriyor. (Amex ile de olumsuz etki olmadan başvurabilirsiniz ama kredi limitinizi söylemez.) Tabi ki siz teklifi kabul edince kredi skorunuz etkileniyor. Bu kartın bence en önemli özelliği Apple ürünlerini taksitle alabilme imkanı sunması. Ürüne bağlı olarak 6/12/24 ay faizsiz taksitle almanız mümkün (sales tax peşin ödeniyor). Geçen sene 2 başvurum reddedilmişti, şimdi $5500 limit verdiler. Talep ederseniz ücretsiz olarak size metal kredi kartını yolluyorlar, yoksa Apple Pay ile kullanabilirsiniz.
      Artıları:
      • 24 aya kadar faizsiz taksitle Apple ürünleri alabilmek.
      • Apple harcamalarına 3% cashback.
      • Apple Pay ile harcamalara 2% cashback.
      • Kart aidatı yok.
        Eksileri:
      • iPhone kullanmıyorsanız kartın bütün özelliklerini kullanmanız zor.
      • Cashbackleri hesaba çekebilmek için ayrıca bir de Apple Cash hesabı açmanız gerekiyor. (debit card) Satement credit olarak istiyorsanız gerek yokmuş ama ben çözemedim nasıl yapıldığını (ki teknoloji ile aram iyidir).
      • Mobil bankacılık menüleri çok karmaşık ve birçok özellik eksik. Bilgisayardan internet bankacılığı kullanmayı tercih edenlerdenseniz (benim gibi) daha bile beter.
      • Sign-up bonus yok.
      • Apple ürünleri hariç verdikleri cashback düşük.

Bu kartı sadece Apple ürünlerini taksitle almak istiyorsanız tavsiye ederim, bunun dışında değecek bir özelliği yok.

• Merhaba arkadaşlar bir sorum var. Chase kredi kartım ile 12 aylık personel loan çektim ama 120 puan birden kredi skorum düştü. Çünkü kredi kartımın %70’ini kullanmışım. Krediyi ödeyince kredi skorum tekrar artar mı sizce ?

• @emreonline FICO8 skoru (veya T ile bitmeyen herhangi FICO skoru) ise artar. FICO8 skoru kullanım yüzdesi konusunda geçmiş dataya değil sadece güncel dataya bakıyor. Bazı daha az kullanılan kredi skorları kredi kullanım trendlerini de inceliyor, bunlar da artar ama tamamen eski seviyesine gelmeyebilir.

Burada önemli olan Chase'in kredi limitini çok kullandın diyip limiti düşürmemesi (balance chasing). Bu olursa skor olumsuz etkilenir.

• @denizci10 hocam wells fargo debit kartım var 2020den beri, herşeyde onu kullanıyorum. Şirketten maaşlar vs. de oraya yatıyor.
    SSN yok. Nasıl başvururuz kredi kartına?

• ⭐⭐⭐⭐

@charon Wells Fargo yu inanın bilmiyorum. Ben BofA ile çalışıyorum. ama bizim arkadaşın da wells fargo da şirket hesabı var ona vermemişler kredi kartını.

Benzer Başlıklar

• 6
  • 10
  • 4
  • 6
Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

49

40.7k
Kullanıcı

4.4k
Konu

424.0k

| | | |