Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• @abrakadabra iyi dilekler için çok çok teşekkür ederim inşallah gelir ilk olacağı için inanılmaz heyecan var birazda bu sabırsızlık bu yüzden
    çok çok çok amin umarım bekleyen herkes için hayırlı haberler gelir.

• Green Card sahibi olduğumuzda(umarım:)) üniversite okumak açısından ne gibi artıları oluyor? Sanırım ücrette azalma oluyormuş başka bir artısı var mı?

• @memo8083, içinde söyledi: DV2024 Sohbet Odası

/daydreamer güzel insan
    Sağol güzel dileklerin için

O senin güzelliğin, dilerim Allah gönlüne göre versin. Sen sağol

• Merhaba dostlar, mülteci duygularım vizyonlu hislerim ile çatışıyor, bu yıl umuyorum ki bir çok arkadaşımıza gc çıkacak içlerinde ben de olacağım:) tüm hesaplamalarımda bana net bir şekilde GC çıkıyor o yüzden biraz tatlı telaşım var 🙂 bu arada rahatım da hadi çıkmadı diyelim bir sonraki seneye ne kaldı ki,

gidelim buralardan be forum

• @Emrah-Borazan dostum biz mangalı hani mühitte yapıyoruz bunu belirlemedik sanırım az zaman kaldı

• @ardaktas, içinde söyledi: DV2024 Sohbet Odası

Green Card sahibi olduğumuzda(umarım:)) üniversite okumak açısından ne gibi artıları oluyor? Sanırım ücrette azalma oluyormuş başka bir artısı var mı?

"Green Card sahibi olduğunuz için Amerikan hükümetinin verdiği burs ve kredilerden faydalanabilirsiniz. Ayrıca, istediğiniz yerde çalışıp geçiminizi sağlayabilirsiniz. Bu imkanlar, şu anki öğrenci vizeleri ve çalışma ile ilgili kısıtlamalar göz önüne alındığında karşılatıralamayacak derecede avantaj sağlar."

Böyle bir bilgi buldum. Bir de bildiğim kadarıyla state indirimi var sizin dediğiniz bu mu bilmiyorum ama mesela bulunduğunuz eyalette okuyacaksanız eyalet dışına göre daha uygun fiyata denk geliyormuş.

• @cdzdcd, içinde söyledi: DV2024 Sohbet Odası

@Emrah-Borazan dostum biz mangalı hani mühitte yapıyoruz bunu belirlemedik sanırım az zaman kaldı

Ben Houston diye biliyorum ama yanlış biliyor da olabilirim 🙂

• @berolika, içinde söyledi: DV2024 Sohbet Odası

@cdzdcd, içinde söyledi: DV2024 Sohbet Odası

@Emrah-Borazan dostum biz mangalı hani mühitte yapıyoruz bunu belirlemedik sanırım az zaman kaldı

Ben Houston diye biliyorum ama yanlış biliyor da olabilirim 🙂

hadi ya olabilir Houston güzel bir yer 🙂

• ⭐⭐⭐

@yenihayaletadam 15k biraz iyimser oldu, bu sene 6.2k ve üzeri halen bekliyor kaç ay geçti bile. Çok büyük sabır gerektiriyor

• @ardaktas, içinde söyledi: DV2024 Sohbet Odası

Green Card sahibi olduğumuzda(umarım:)) üniversite okumak açısından ne gibi artıları oluyor? Sanırım ücrette azalma oluyormuş başka bir artısı var mı?

En büyük artısı öğrenci vizesi almak için uzun uğraşlar vermek zorunda kalmıyorsunuz. Ayrıca Amerika'da yaşayan yasal bir resident olarak bir üniversiteden kabul almak, vizesi bile olmayan bir Türk vatandaşı olarak uzaktan başvurup kabul almaktan çok daha kolay oluyor.

"Ücrette azalma" ise öyle ufak bir indirim gibi birşey değil, fiyatlar Türkiye'de yaşayan bir ailenin çok çok zengin olmadığı sürece asla karşılayamayacağı rakamlardan (senelik ortalama $40-50k arası), az zengin ailelerin bütçelerini zorlayarak da olsa karşılayabileceği rakamlara ($10-15k arası) iniyor. Ama bunun şartları var, her üniversitenin kabul için farklı şartları olsa da genelde başvuracağınız üniversitenin bulunduğu eyalette 1 yıldır yaşıyor olmanız gerekiyor, bu durumda in-state ücreti ödüyorsunuz. Farklı bir eyaletten başvurduğunuzda ise, başka bir ülkeden gelenlerden hiç farkınız olmuyor ve out-state ücreti ödüyorsunuz. Bu şartı ilk kayıttan önce sağlamanız da en sağlıklısı. Yoksa düz mantık kullanıp, tamam ilk yıl out-state ödedim ama şimdi 2. sınıfa geçtim demek ki 1 yıldır bu eyalette yaşıyorum artık in-state ödemem lazım diyemiyorsunuz. Unutmayın küçük boy ve büyük boy içecek için farklı fiyat ödeyip ona göre bardak alabildiğiniz ama içecek sınırsız olduğu için bardağınız hangi boy olursa olsun dilediğiniz kadar tekrar doldurabildiğiniz restaurantlar olan bir ülkedesiniz. Gerçekte yaşananla mantıklı olan bazı durumlarda örtüşmeyebiliyor. Ben artık bu eyalette kalıcı olarak ikamet etmeye karar verdim, mezun olduktan sonra da burada yaşamaya devam edeceğim diyerek üniversitenin kayıt bürosunu ikna edebilirseniz olabilir ama uğraşırsınız.

Fikir vermesi açısından bilindik bazı üniversitelerin eyalette ikamet edenler ile dışarıdan gelenler için belirledikleri yaklaşık senelik ücretleri de yazayım;

UCLA $13000/$43000
    University of Michigan $15000/$52000
    University of Texas $11000/$40000
    Pennsylvania State University $18000/$35000
    University of California, Berkeley $14000/$44000

• ⭐⭐

@cdzdcd alıntı yaptığım iletide en başta 2024-2025 yılında Houston'da yapılacak mangal partisi diye yazıyor kardeşim 🙂

• @Emre-Kurtulmuş biraz öyle gibi ama excelden bakınca ortalama yazları buralara kadar geliyor gibi

• @Emrah-Borazan, içinde söyledi: DV2024 Sohbet Odası

@cdzdcd alıntı yaptığım iletide en başta 2024-2025 yılında Houston'da yapılacak mangal partisi diye yazıyor kardeşim 🙂

Sadece mangalla olmaz ki o iş. Her tür içecek var pizza yok 🤔

• ⭐⭐

@daydreamer sana yazayım hemen :)))

• @Emrah-Borazan Lütfen 😉

• @Emrah-Borazan İskenderunda künefe dükkanı kalmadı ama malzemeleri bulup evde hazırlayıp getireceğim kadayıf tarzı tatlılar da aynı şekilde sadece orada şerbetini ayarlayacağım.. 🙂

• ⭐⭐

@hashirama askerliğimi İskenderun deniz alayında yaptim. Cennet gibi yerdi İskenderun. Enkaza dönmüş çok üzülüyorum 😞 orada yediğim kunefenin tadı hala damağımda

• ⭐⭐

@Emrah-Borazan, içinde söyledi: DV2024 Sohbet Odası

2024-2025 yılında Houston Mangal Partisi Görev Dağılımı

@ibrahimasar baş konuk. Kafalar ondan sorulacak. Yetişkin içecekleri tedarikçisi. Liquor store uzmanı olarak kim ne ile serini hoş etmek isterse masaya hazır edecek (kısaca rakilar ondan :))
    @sencerium Sınırsız Et, En az 3 çeşit tatlı (yengeden) Mangal ve Organizasyon
    @Emrah-Borazan Mangal, Organizasyon, Ege Mezeleri, köfte ve sucuk
    @ckfamily El Yapımı Soslar ve Soğuk Mezeler, Yemek Sonrası Brownieler
    @lossantosdy Maklube, Kuru Fasulye
    @cdzdcd içeceklerin Efendisi 🎉
    @hadi-Be kahvenin yanına sade maden suları
    @goyro666 Yiyici. Nerede Beleş Oraya Yerleşçi. Bekar. Semaverde Çay Yapacak 🙂
    @Simge-Kutlu Tatlılar Ondan Sorulur.
    @adm İnegöl Köfte
    @tolgasatir Mezeler Ondan Sorulur. (Simge Kutlu : Şöyle yoğurtlu sarımsaklısı ayrı zeytinyağlı limonlusu ayrııııı Olacak şekilde Ona Göre :))
    @berolika keyif çayları ve kahveleri
    @debbieLA77 oraya buraya salça :)) sonra envai çeşit ekmek çeşidi (karnimiz doyacak şükür ekmek çıktı :))
    @ytrbilgisayar İtina ile Besmele ile kesilmiş, Kuru Yolum olarak Yolunmuş, Bitkisel beslenmiş vejetaryen, Helal Gıda sertifikası da yanında olan tavuklar :))
    @dytmelek Mersinli limoncu. Ev yapımı limonata (@Lossantosdy hadi iyisin yine kaptın limonatayi :)) ve eski Adanalı enistemiz buzlu muzlu süt (Adana'da çok ünlüdür 🙂
    @paşa kahvenin yanına Adana'dan cezerye
    @Erkand bici bici
    @Programmer Antep fıstıklı katmer lazım mı ? Ya da baklava? (Lazım Olmaz mı? :)) Hepsinden 5 er kilo yazalım :))
    @Mertoidvania buzzz gibi biralar
    @Selly Tarçın Hanım Kızımızın Hatırına Misafir :))
    @aemte LA'den Misafir.Muhlama yapacak. Sonra hep beraber LA'e ona misafir olacağız 🙂
    @hashirama künefe ve envai çeşit tatlı
    @daydreamer pizzalar mizzalar 🙂

Listede Değişiklik Oldukça Güncelleme Yapacağım..

Şimdilik Bu Kadar Sağlıcakla 🙂

@daydreamer eklendi kardeşim

• @Emrah-Borazan İskenderun kendi yaralarını mutlaka saracaktır müsterih olun abi. Yediğiniz künefenin tadını ailemizdeki bütün üyeleri ile tekrardan tadacaksınız nasip olursa 🙂

• @daydreamer Tamamdır teşekkür ederim

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

51

40.1k
Kullanıcı

4.3k
Konu

420.0k

| | | |