Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• Merhabalar arkadaşlar,
    1-f1 vizesi için sağlık sigortası yapıcamda bunu yapmak zorunlumu yani örneğin 1 yıllık yapmasamda www.isoa.com gibi sitelerden her semester başı yeni kayıt açılıyor o zaman yapsam 1 ay şeklinde bir sıkıntı olurmu okul açısından çünkü ben 5 yıl önce dil okulu için gittiğimde türkiyeden 600tl ye yaptırıp gitmiştim ve 9 ay orada kaldım yeniletmeden bir sıkıntı olmadı.

• @Baggal araştırılmış bir bilgi değil ama aklımda 90 güne kadar geçerli Türkiye den sağlık sigortası diye biliyorum. Bunu bir araştırın.

• Bu başlıktan bahsedildi. Kullanıcı:   W waterman 

• Merhabalar herkese,

Öncelikle kısaca durumumdan bahsetmek istiyorum.
    İstanbul teknik üniversitesinde bilgisayar mühendisliği öğrencisiyim(2.sınıf). Aynı zamanda şirketleşmiş durumda girişimim var. Yani üstüme anonim şirket var ve yakın zamanda(geçtiğimiz yılın sonu) bu girişimime 1 milyon dolara yakın bir değerlemeden yatırım aldık. Yurtdışı yatırımcı ve işbirliği fırsatlarını değerlendirmek için CES2023 fuarına kaydolduk ve B1/B2 vizesi başvurusu yaptık. Aralık başındaki mülakatta bankada yeterli para vs her şeyi tam götürmeme rağmen belgelere bile bakmadan standart soruları sorup(nereye gideceksin, neden gideceksin, daha önce yurtdışına çıktın mı) red verdiler. Red sebebi de Türkiye’de yeterince bağlayıcı durum yok gibi bir şeydi kağıtta yazan. Ds-160 formunda çalışan yerine öğrenci olarak girmiştim(bağkurum olmadığı için ama ticaret sicil gazetesi vs hepsinde şirket ortağı olduğum gözüküyordu, götürdüm de belgeleri) ve yurtdışına çıkmadım olarak işaretlemiştim. Ama 6 yaşımda kısa bi süreliğine Almanya’ya gitmiştik ve gittiğimi mülakatta belirttim. Onun dışında pasaport boştu hiç ülkeye gitmemiştim küçüklüğümden beri. Red yedikten sonra balkan ülkeleri, Gürcistan vs. gibi vizesiz ülkelere gittim. Ve yaza kadar Yunanistan, İsviçre ve Avusturya’ya gitmek üzere seyahatler planladım. Önümüzdeki ay da shengene başvuracağım. Soruma gelecek olursam şu anda da Amerika’da 1 aylık bir dil okulu hediyem var ve 2023 içinde kullanmam gerekiyor. Yazın gitmeyi düşünüyorum. Statü değiştirip f1 olarak başvurmam sorun olur mu? Ankara’da yapmıştım önceki mülakatı tarih bulamadığım için bunu İstanbul’da yapacağım bu sorun mu? Ne yapmalıyım tam olarak Türkiye’ye bağlayıcılığımı nasıl arttırabilirim bilmiyorum belki üstüme araba veya ev geçirebilirim yetiştirebilirsem yaza kadar. Tekrar red almak istemiyorum şu anda başvursam onay alır mıyım veya tavsiyeniz var mı?
    Şimdiden çok teşekkür ederim.

• ⭐⭐⭐

@atc merhabalar, belli ki mülakat anında kendinizi iyi ifade edememişsiniz iş ortaklığından bahsedip hele ki yatırım miktarından bahsetseydiniz muhtemelen alabilirsiniz vizeyi. Dil kursu hediyesini veren kurum sizin kalacak ücretlerinizi de ödeyecekse eğer bunları belgelendirerek konsolosa sunun F1 vizelerinde genelde belgelere az buçuk bakıyorlar bilginize.

• @waterman teşekkürler. ortağım işden bahsetmesine rağmen o da alamadı vize. dil okulu sadece eğitimi karşılıyor konaklama bana ait.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Ahmet-Emre-Adak, içinde söyledi: (F/M) Öğrenci Vizeleri

Merhaba arkadaslar. Kardesim icin f1 vizesine basvuracagiz okul i 20 formunu gonderdi. Vize tarihi alacagiz fakat ds 160 doldururken ogrencinin kalacagi adrese abisi olarak kendi adresimi yazsam mulakatta sikinti olur mu ? ( Amerikada yasiyorum kayit yaptigimiz okul evime yakin)

Bu dediginiz kosullarda sorun olmamasi lazim, zaten sizin ABD'de oldugunuzu saklamamalisiniz.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@baba-yaga, içinde söyledi: (F/M) Öğrenci Vizeleri

Ben üniversite öğrencisiyim. Yazın 3 aylığına amerika'da dil okuluna gitmek için F-1 vizesine başvursam ve okulum bitmek üzere iken farklı bir okula başvursam ve eğitimi mi orada devam ettirsem. Yeni okulum yeni bir I-20 verir ve bu orada durmam için yeterli olurmu. USCIS mi ne oraya ayrıca extension için başvurmam gerekir mi? Yoksa güncel bir I-20 için yeterli mi?

ABD icinde kalmak icin gecerli bir I-20 belgenizin olmasi yeterli, I-94 sureniz I-20 belgesine gore guncellenecek... yeniden vize almaniza gerek yok.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@gyiyen, içinde söyledi: (F/M) Öğrenci Vizeleri

merhabalar,
    son zamanlarda posta yolu ile f-1 vizesine basvuran kimse var midir? benim hali hazirda vizem var fakat doktora bitis tarihim vize bitis tarihine yetismeyecegi (ve ben de ulkeye giris cikis yapmada sorun yasamak istemedigim icin) tekrar vize almak icin turkiye'ye geldim. pasaport ve belgelerim 15 aralik tarihinda abd istanbul konsolosluguna ulasmis fakat son 4-5 gundur visa status degismedi. 'application received' yaziyor hep. bu durumda olup da problem yasayan oldu mu? ve pasaport kac gunde vizeyle geldi? sizin tecrubelerinizi merak ettim.

yeni vizenin basilmasi 3-4 haftayi bulabiliyor, bilginize.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Baggal, içinde söyledi: (F/M) Öğrenci Vizeleri

Merhabalar arkadaşlar,
    1-f1 vizesi için sağlık sigortası yapıcamda bunu yapmak zorunlumu yani örneğin 1 yıllık yapmasamda www.isoa.com gibi sitelerden her semester başı yeni kayıt açılıyor o zaman yapsam 1 ay şeklinde bir sıkıntı olurmu okul açısından çünkü ben 5 yıl önce dil okulu için gittiğimde türkiyeden 600tl ye yaptırıp gitmiştim ve 9 ay orada kaldım yeniletmeden bir sıkıntı olmadı.

Hayir, sorun olmaz.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@atc, içinde söyledi: (F/M) Öğrenci Vizeleri

Merhabalar herkese,

Öncelikle kısaca durumumdan bahsetmek istiyorum.
    İstanbul teknik üniversitesinde bilgisayar mühendisliği öğrencisiyim(2.sınıf). Aynı zamanda şirketleşmiş durumda girişimim var. Yani üstüme anonim şirket var ve yakın zamanda(geçtiğimiz yılın sonu) bu girişimime 1 milyon dolara yakın bir değerlemeden yatırım aldık. Yurtdışı yatırımcı ve işbirliği fırsatlarını değerlendirmek için CES2023 fuarına kaydolduk ve B1/B2 vizesi başvurusu yaptık. Aralık başındaki mülakatta bankada yeterli para vs her şeyi tam götürmeme rağmen belgelere bile bakmadan standart soruları sorup(nereye gideceksin, neden gideceksin, daha önce yurtdışına çıktın mı) red verdiler. Red sebebi de Türkiye’de yeterince bağlayıcı durum yok gibi bir şeydi kağıtta yazan. Ds-160 formunda çalışan yerine öğrenci olarak girmiştim(bağkurum olmadığı için ama ticaret sicil gazetesi vs hepsinde şirket ortağı olduğum gözüküyordu, götürdüm de belgeleri) ve yurtdışına çıkmadım olarak işaretlemiştim. Ama 6 yaşımda kısa bi süreliğine Almanya’ya gitmiştik ve gittiğimi mülakatta belirttim. Onun dışında pasaport boştu hiç ülkeye gitmemiştim küçüklüğümden beri. Red yedikten sonra balkan ülkeleri, Gürcistan vs. gibi vizesiz ülkelere gittim. Ve yaza kadar Yunanistan, İsviçre ve Avusturya’ya gitmek üzere seyahatler planladım. Önümüzdeki ay da shengene başvuracağım. Soruma gelecek olursam şu anda da Amerika’da 1 aylık bir dil okulu hediyem var ve 2023 içinde kullanmam gerekiyor. Yazın gitmeyi düşünüyorum. Statü değiştirip f1 olarak başvurmam sorun olur mu? Ankara’da yapmıştım önceki mülakatı tarih bulamadığım için bunu İstanbul’da yapacağım bu sorun mu? Ne yapmalıyım tam olarak Türkiye’ye bağlayıcılığımı nasıl arttırabilirim bilmiyorum belki üstüme araba veya ev geçirebilirim yetiştirebilirsem yaza kadar. Tekrar red almak istemiyorum şu anda başvursam onay alır mıyım veya tavsiyeniz var mı?
    Şimdiden çok teşekkür ederim.

Su anki sorunuz ve planiniz, ABD'ye once turist olarak girip sonra bu statuyu ogrenci olarak degistirmek mi? Yoksa ABD'ye direkt ogrenci olarak mi giris yapmak?

• @crazycells Aslında öğrenci olarak gitmek değil amacım. Turist vizesi reddedilince öğrenci olarak başvursam daha mı avantajlı olur diye düşündüm sadece ama b1/b2 red aldığım için başka bir statü ile başvurmak sorun olabilir dediler. Turist vizesi ile gitsem de dil eğitimi alabiliyorum onda sorun yok.

• ⭐⭐⭐

@atc turist vizesi ile dil eğitimi almanız vize ihlali demek bilginize

• @waterman dil okulu 4 ve 4 hafta altında turist vizesi ile de katılabilirsiniz demişti bilmiyordum yasak olduğunu

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@crazycells Aslında öğrenci olarak gitmek değil amacım. Turist vizesi reddedilince öğrenci olarak başvursam daha mı avantajlı olur diye düşündüm sadece ama b1/b2 red aldığım için başka bir statü ile başvurmak sorun olabilir dediler. Turist vizesi ile gitsem de dil eğitimi alabiliyorum onda sorun yok.

Eger giris amaciniz gecmisinizle uyusmuyorsa bunu konsoloslar anliyorlar maalesef. Cunku dogal olmayan bir bilgi oluyor basvurunuzda... O nedenle ogrenci olmaya calismiyorsaniz bence o yola hic girmeyin. Tabii, siz kendinizi ve gecmisinizi daha iyi bildiginiz icin bu karari siz vermelisiniz.

Ayrica sayin @waterman 'in dedigi gibi turist vizesiyle dil egitimi alamazsiniz. Turist vizesiyle ancak eglence amacli ( yemek yapma kursu gibi) kurslara katilabiliyorsunuz.

Bence ilk sefere gore oldukca guclu bir basvurunuz var, pek cok ulkeye giris-cikis yapmassiniz, bunlarin devami da geliyor... bu sefer is yeri sahibi olarak basvurmaniz da daha iyi olabilir. Bol sanslar dilerim 🙂

• Bu başlıktan bahsedildi. Kullanıcı:   F FreeWoRLD 
  • Bu başlıktan bahsedildi. Kullanıcı:   crazycells crazycells 
  • Bu başlıktan bahsedildi. Kullanıcı:   crazycells crazycells 

• @crazycells, içinde söyledi: (F/M) Öğrenci Vizeleri

@crazycells Aslında öğrenci olarak gitmek değil amacım. Turist vizesi reddedilince öğrenci olarak başvursam daha mı avantajlı olur diye düşündüm sadece ama b1/b2 red aldığım için başka bir statü ile başvurmak sorun olabilir dediler. Turist vizesi ile gitsem de dil eğitimi alabiliyorum onda sorun yok.

Eger giris amaciniz gecmisinizle uyusmuyorsa bunu konsoloslar anliyorlar maalesef. Cunku dogal olmayan bir bilgi oluyor basvurunuzda... O nedenle ogrenci olmaya calismiyorsaniz bence o yola hic girmeyin. Tabii, siz kendinizi ve gecmisinizi daha iyi bildiginiz icin bu karari siz vermelisiniz.

Ayrica sayin @waterman 'in dedigi gibi turist vizesiyle dil egitimi alamazsiniz. Turist vizesiyle ancak eglence amacli ( yemek yapma kursu gibi) kurslara katilabiliyorsunuz.

Bence ilk sefere gore oldukca guclu bir basvurunuz var, pek cok ulkeye giris-cikis yapmassiniz, bunlarin devami da geliyor... bu sefer is yeri sahibi olarak basvurmaniz da daha iyi olabilir. Bol sanslar dilerim 🙂

Konsolusluk sgk girişlerini görebiliyormu? Ben hem okuyorum hem sigortalı çalışıyorum. ds-160 formunda occupation diye bir kısım var ve orada sadece bir adet seçenek var. Ya çalışıyor yada öğrenci olarak seçebilirim.

• @waterman, içinde söyledi: (F/M) Öğrenci Vizeleri

@atc turist vizesi ile dil eğitimi almanız vize ihlali demek bilginize

eğer dil okulu haftalık 18 saatin altında ise yasal olarak dil okuluna gidebilir. Vizeye gerek bulunmuyor.

• Herkese merhabalar. Bu pazartesi ilk kez B1/B2 vizesinden red aldım. Pasaportumda daha önceden yurtdışı seyahatim yok. Şimdi de F1 için kolları sıvadım. Bir danışmanlık şirketiyle deneyeceğim. Sorum şu pasaportunda seyahati olmayan olup da vizesi onaylananlar var mıdır?

• ⭐⭐⭐⭐

@hasnotben size kötü bir haberim var. Sanırım son 2 yıl içinde ret alanlar şu an başvuru yapamıyor. Daha doğrusu yapıyor ama randevu alamıyor. Bilginiz olsun.

• @denizci10 İddianız çok keskin duruyor bunu kanıtlayacak bir şey sunabilir misiniz?

• ⭐⭐⭐⭐

@hasnotben ais e girip randevu almaya çalışırsanız ispatını gözlerinizle görürsünüz. Resmi makamlara mail attım cevap bekliyorum halen. Gelince sosyal medya hesaplarımda paylaşacağım. Saygılarımla

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

107

40.7k
Kullanıcı

4.4k
Konu

424.2k

| | | |