Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• @yasmin982 amin inşallah biran önce beklediğiniz haberlere en kısa zamanda ulaşmanızı diliyorum sevgiyle kalın 😇🙏

• @Damla-D 🥰🤲🏼

• Documents and/or Actions Required:
    Proof of petitioner’s domicile in the USA (Photocopy), To qualify as a sponsor, a petitioner must have a principal residence in the United States and intend to maintain it indefinitely. Lawful permanent resident (LPR) sponsors must show they are maintaining their LPR status. Some documents which may establish proof of domicile are: 1) Checking account statements showing daily activity in the USA over an extended period of time, 2) Doctors, medical, and/or pharmacy bills covering an extended period of time, 3) A lease agreement or utility bills in the petitioner’s name, 4 Voter registration cards (U.S. citizens only), and/or 5) Advance parole and/or re-entry permit (Legal Permanent Residents only).
    IMBRA pamphlet, Before your visa interview at the U.S. embassy or consulate abroad, it is important that you carefully read this pamphlet. In doing so, you will learn about your rights and protections, as well as resources available to you, if help is needed when you come to the United States.
    Proof of relationship between you and your fiancé / spouse., May include-but not limited to-photographs, email messages, phone logs, internet chat logs, and travel tickets which show a continuing relationship between petitioner and beneficiary.
    IRS Transcript (Photocopy), From petitioner and any co- sponsors for the most recent year. If the petitioner did not file a tax return, they must provide a letter explaining why.
    Marriage Certificate (Original AND English translation with copy).
    Police Certificate, Turkey (Original), Required for all Turkish citizens or residents of Turkey. Must include archive records check (Arsiv kayitli Adli Sicil Kaydi)., Not required for follow-to-join asylee/refugee (V92/93) applicants.
    Birth Certificate, Turkey (Original), Nüfus kayit örnegi (Please note that all actions (divorce(s), marriage(s) and death(s)) must be listed on your NKO).

Gorusmeden 3 gun once yukaridaki maili aldik. Benden USA de olduguma dair kanit istiyorlar. Checking account, lease ve fatura tarzi. Anlayamadigim exdented period of time dedigi ne kadarlik bir sure icin.

• @chemist klasik bir kaç şey hariç Türkiyede de bunları istiyorlardır.Kanıtı sunmanın gerekiyorlar ise aynı evde oturduğunuza ilişkin kira kontratı banka hesabı cep telefonu kredi banka kartı adresi ortak adres olmalı ortak hesabınız olmalı amerikaysanız

• @yasmin982 esim turkiyede ben abddeyim. Benim belgelerimi istiyorlar sadece

• Mülakat gelmiş nasıl yollayacaksınız evrakları mali evrakları eşinize yollamanız gerekiyordu.Allah kolaylık versin inşaallah halledersiniz fedExle yollasanız kaç gün sürer bilemedim 22 aralıkta mülakat

• Bugun aldik vizeyi. Cok kolay gecmis. Ekstradan istedikleri hicbir evragi sormamislar. Bekleyen herkes en kisa sure icinde vizesini alir insallah.

• @chemist gözünüz aydın yeni hayatınızda bol şans

• @chemist, içinde söyledi: F2A ve F2B Vize Surecleri (Green Card sahiplerinin es ve cocuklari)

Documents and/or Actions Required:
    Proof of petitioner’s domicile in the USA (Photocopy), To qualify as a sponsor, a petitioner must have a principal residence in the United States and intend to maintain it indefinitely. Lawful permanent resident (LPR) sponsors must show they are maintaining their LPR status. Some documents which may establish proof of domicile are: 1) Checking account statements showing daily activity in the USA over an extended period of time, 2) Doctors, medical, and/or pharmacy bills covering an extended period of time, 3) A lease agreement or utility bills in the petitioner’s name, 4 Voter registration cards (U.S. citizens only), and/or 5) Advance parole and/or re-entry permit (Legal Permanent Residents only).
    IMBRA pamphlet, Before your visa interview at the U.S. embassy or consulate abroad, it is important that you carefully read this pamphlet. In doing so, you will learn about your rights and protections, as well as resources available to you, if help is needed when you come to the United States.
    Proof of relationship between you and your fiancé / spouse., May include-but not limited to-photographs, email messages, phone logs, internet chat logs, and travel tickets which show a continuing relationship between petitioner and beneficiary.
    IRS Transcript (Photocopy), From petitioner and any co- sponsors for the most recent year. If the petitioner did not file a tax return, they must provide a letter explaining why.
    Marriage Certificate (Original AND English translation with copy).
    Police Certificate, Turkey (Original), Required for all Turkish citizens or residents of Turkey. Must include archive records check (Arsiv kayitli Adli Sicil Kaydi)., Not required for follow-to-join asylee/refugee (V92/93) applicants.
    Birth Certificate, Turkey (Original), Nüfus kayit örnegi (Please note that all actions (divorce(s), marriage(s) and death(s)) must be listed on your NKO).

Gorusmeden 3 gun once yukaridaki maili aldik. Benden USA de olduguma dair kanit istiyorlar. Checking account, lease ve fatura tarzi. Anlayamadigim exdented period of time dedigi ne kadarlik bir sure icin.

Bu belgeleri yaninda mi goturdu esiniz yoksa sisteme mi yuklediniz?

Hayirli olsun vizeniz.

• @israfil tesekkurler. Yaninda istediler bu belgeleri ama hicbirini istememisler mulakat sirasimda gerek yok demisler

• @chemist hayırlı olsun tebrik ederim extra evrak ne oluyor istemedikleri dediğiniz?

• Herkese merhabalar 2 yıllık evli olduğunda green cart 10 yıllık 2 yıldan az evlilik varsa 2 yıllık green kart veriliyor diye bi bilgi duydum doğrumu bu konuda bilgisi olan varmı acaba

• ⭐⭐⭐

@lina eğer ABD vatandaşı ile evli olursanız süreç böyle oluyor

• Arkadaşlar selamlar pasaportumu bugün aldım fakat vize kategorisinde FX1 yazıyor ve june 2023 e kadar 6 aylık vize görünüyor bu nedir acaba

• ⭐⭐⭐

@Damla-D vizenin süresi 6 aydır zaten o süreden önce giriş yapmanız gerekir. Son günlere de bırakmamanız gerekir

• @yasmin982 bir onceki sayfada komustugumuz evraklar. Mulakattan 2 gun once atilan email. Oteki mesajinizda yazdiginizi da yeni fark ettim. Mail ile hicbir evrak gondermeniz gerekmiyor. Tum evraklarin ciktisini alacaksiniz gorusmeye giderken. Tabiki ben F2A ozelinde konusuyorum.

• @Damla-D 10 yıllık daimi visa demek evlilikten iki yıl sonra verilen visalar 10 yıla girer yani orada daha tekrar visa için mülakata girmeyeceksin arkadaşım,eşin yakında vatandaş olursa hemen kategorini ırye çevirirsin ve 3. Yılında vatandaşlık sınavına başvurma hakkın bulunuyor.6 ay demesi visayı aldıktan sonra giriş yapmanız gerektiğinin ibaresidir.Darısı başımıza o gün gelip sizin gibi mülakatı geçersek bizim gibi olanlar fx olacak yani vatandaş eşleride ır1 olacak

• Bu ileti silindi!

• @yasmin982 tavrinizin nedenini anlayamadim. Neyse

• @chemist kusura bakmayın ben size mülakat günündeki extradan evrakları sordum sanıyordum.Siz bana eşinizin tax vs yazığınız kanıt istiyorlar babındaki size verdiğim postayla yollarsanız belki ulaşır yazına istinaden yazmışsınız.Tamamen benim yanlış anlayıp mana verememeden🤦♀😔 Rabbim eşinize en kısa zamanda kavuşmanızı diliyorum🤲🏼🤲🏼🤲🏼

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

78

40.8k
Kullanıcı

4.4k
Konu

425.3k

| | | |