Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!
  • ⭐⭐⭐

@icf
    Uzun bir sicrayis yapabilmek icin biraz geriye cekilmek gerekir.
    Cok basit islerde calisarak bile Turkiye'deki hayatinizi ve konforunuzun cok cok ustunde bir standarta ulasabilirsiniz. Ilk zamanlar zor gecebilir, her sey yoluna girecektir.

• @smartcells Çok ama çok teşekkür ederiz. Gerçekten çabalıyoruz iş başvuruları yapıyoruz ama ses yok, iş
    olmayınca ev de vermiyorlar. Bikac aylık ödeme yapalım diyoruz oda yok maalesef. Dil büyük engel oldu bize. Ama umarım en kısa sürede güzel iç açıcı deneyimler paylaşacağız 🙏🏻

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@icf sen eminsin dimi arkadaşında kaldığından sana iş konusunda yardımcı olamıyorsa kefil olmuyorsa bunda bir sıkıntı var demektir. Arkadaşın daha 1-2 aylık mı bu kadar zor durumda kalan bir kişiye hiç mi yardımcı olmazsın sana kefil olduğu zaman ev tutabilirsin. Yılbaşı geliyor tüm alışveriş merkezleri deli gibi eleman arıyor senle birlikte çıksın iş arayın. Bir de şu durum var sen bu basit işleri kabul ediyor musun. Yoksa Türkiye de ne idim şimdi bu işlerde mi çalışacağım diyorsun bir de bu yönden sormak gerekiyor. Sosyal medya gruplarına katıldın mı mahalle grubuna katıldın mı craglist geçici taşıyıcı eleman arayan ilanlarla dolu.
    Aşağıdaki siteye üye olur musun mahallende ki olaylardan iş ilanlarından haberdar olursun. Çim kesilecek yada ağaç budanacak gibi günlük işler yayınlanır. Yoksa sana iş gelsin diye bir hayatın olduysa Türkiye de kusura bakma kendini cimcikle çünkü Amerikadasın.
    www.nextdoor.com

• @icf hocam Texas eyaletindeyseniz bu video işinize yarayabilir. Ev konusunda

• ⭐⭐⭐

@icf Konfor alanını terk etmek gerçekten zordur. Beraberinde birçok soruyu getirir akla. Acaba yanlış bir karar mı verdik, aslında durumumuz iyiydi, rahatlık battı sanırım, ne işimiz var burada, ne diye geldik ki? Bu ve benzeri bir çok soru içten içe dürtmeye başlar sizi. Hele ki iletişim bile kuramadığınız bambaşka bir coğrafyada. Bir de üstüne tanıdığınız kimsenin olmadığını düşünün. Derdinizi anlatabileceğiniz, oturup iki bardak çay içebileceğiniz, "merak etmeyin bunlar geçecek, az sabırlı olun başaracaksınız" diyebilecek kimse yok. Ayrıca kırk yaş gibi köklerin iyice salındığı bir yaşta coğrafya değiştirmek başlı başına ciddi bir karar.
    Ama insan zor zamanlarda başarılı olur. Bunun sonrasında ise başarmanın hazzı bir başka olur. Ara ara benim de acaba dediğim oluyor elbette. Diyorum ama, sonra kendime neden bu kararı aldığımı tekrar hatırlatıyorum. Belki herkes için değildir lakin konfor alanı dediğimiz şey bir rutinden ibaret değil mi ?
    Ben başarabileceğinize inanıyorum. Neden mi? Geriye dönüp daha önce yapabildiklerinize bir bakın. Değil mi?

• ⭐⭐⭐

@gamefry Sizin de başaracağınıza inanıyorum. Çünkü vizeyi almak için Barbados'a kadar gidip gelmeyi göze aldınız ve başardınız. Bundan sonrası sadece sabır ve pozitif yaklaşım.
    Ekonomik olarak değil de iş ve işlemlerin biraz yavaş yürümesi, dil öğrenme, çevreye alışma ve uyum sağlama süreci biraz yorucu ve bazen üzücü olabilir. Alıştığınız her şeyin birden bire ortadan kalkması zor gelebilir. Belli bir yaştan sonra zor gelse de sadece zaman alacak. Bir forum uzaklığınızdayız. Yanınızdayız.

• Sn. @crazycells ,

Forumda oturdugu yerden tanimadigi insanlari surekli asagilayip azarlamaktan baska bir is yapmayan, gocmenlik surecinde zorluk yasayan forum uyelerini elestirerek kendilerini bu zorlu surecte daha kotu hissetmelerine neden olan, uslup nedir bilmeyen, daha once onlarca kez uyarilan @ayvalik10 adli kisi artik ne zaman forumdan uzaklastirilacak? Benim gibi bir cok forum uyesi bu sorunun cevabini bekliyor.

Iki kelimeyi bir araya getirmekten aciz bu sahis forumdan kalici olarak uzaklastirilana kadar foruma ileti girmeme karari aldik.

• ⭐⭐⭐

@berke1998 İlk kayıt olduğumda forumda bu kişinin yorumlarını gördüğümde yıldız ibaresinin neye göre verildiğini bilmediğim için kendisini forumun kurucularından diye düşünmüş ve böyle bir yardımsever forumda bu üslubu yadırgamıştım. Sonra neyse ki gerçekleri anladıktan sonra bu kişinin vasıfsız umursanmaması gereken biri olduğunu anlamış oldum. Sizin gibi orada yaşayan kişilerin tecrübelerinden faydalanmak forumda ki herkes için daha faydalı olacaktır umarım ki üslup bilmez bu kişi için gereken en kısa sürede yapılır

• ⭐⭐

@berke1998, içinde söyledi: ABD'ye Yeni Taşınmış Göçmenlerin İlk Aylardaki Deneyimleri

Sn. @crazycells ,

Forumda oturdugu yerden tanimadigi insanlari surekli asagilayip azarlamaktan baska bir is yapmayan, gocmenlik surecinde zorluk yasayan forum uyelerini elestirerek kendilerini bu zorlu surecte daha kotu hissetmelerine neden olan, uslup nedir bilmeyen, daha once onlarca kez uyarilan @ayvalik10 adli kisi artik ne zaman forumdan uzaklastirilacak? Benim gibi bir cok forum uyesi bu sorunun cevabini bekliyor.

Iki kelimeyi bir araya getirmekten aciz bu sahis forumdan kalici olarak uzaklastirilana kadar foruma ileti girmeme karari aldik.

Sadece @berke1998 değil, bu şekilde forumdan uzaklaşmış birçok kişi biliyorum. Kendim de bunların içerisindeyim maalesef..

Bahsedilen şahıs çokça uyarılmasına rağmen aynı tavra devam ederek birçok kişinin sabrını tüketti. Kendim engelleyip gözüm görmesin dedim engelleyip geçtim. Engellemeden önce birçok kötü üsluba sahip iletisini de şikayet ettim. Ancak forumda değer verdiğim çokça dostum var. Ben kurtulsam onlar kurtulmuş değil. 1 kişi yüzünden bunca insanın sinir stres sahibi olması normal değil.

Neyi bekliyorsunuz sayın @crazycells bilmiyorum ama sizce de artık bir şeyler yapmanın vakti gelmedi mi? Madem bu kişi uyarıdan anlamıyor…

• @ayvalik10 Takip ediyorum sizin cevaplarınızı bir çok mesajınızda insanlara üst perdeden cevaplar veriyorsunuz önce bir azar sonra işlerine yarayacak şeyler, ne yapalım böyle insan soru sormaya çekiniyor artık.

• @baran-bozdogan, sanırım temmuz sonu yada ağustos başı gibi Ankara'nın vize uygulamasını dava edelim mi diye bir soru sormuştum. Sonra malum arkadaş gelip "seni ülkeye almak zorunda mı, gelsen ne yapacaksın sanki..." tarzında bir cevap vermişti. Ben de kendisine konunun ana fikrini anlatınca iletisini silmişti.
    Sonra sağlık sigortası başlığında gerçekten çok faydalı bilgiler verdiğini görüp "aaa o kişi bu kişi mi? inanamıyorum." dedim, hafızamın benim yanılttığından şüphelendim.
    Sanırım günün belli saatlerinde yada yatağından ters kalktığı günlerde farklı bir forum kullanıcısına dönüyor.
    Ama çekinecek bir durum yok bence herkes saygı kuralları çerçevesinde forumu gönlünce kullanmalı.

• ⭐⭐

@icf, içinde söyledi: ABD'ye Yeni Taşınmış Göçmenlerin İlk Aylardaki Deneyimleri

Geleli 1,5 ay oldu ve bir güncelleme paylaşalım dedik;

Eşimle 8 Ekim günü SFO dan ABD ye sorunsuz bir şekilde giriş yaptık.17 Ekim de SSN lerimiz, 5 Kasım da Green Card larımız belirttiğimiz adrese tek seferde geldi. Biz North California da yakın  arkadaşlarımızın olduğu yere taşınmaya karar vermiştik ve doğruca buraya geldik. Burası neredeyse hiç göçmenin olmadığı bir yer olduğu için sürecimiz biraz yavaş ilerledi. Hâlâ da eksik çok şeyimiz var. Henüz ev tutamadık arkadaşlarımız sağolsun bizi hâlâ misafir ediyorlar. Henüz işe başlayamadık çünkü ehliyetlerimizi yeni aldık.  Eşimle ortak banka hesabı açtık Chase banktan. Hem save hem de günlük harcamalarımızın olduğu 2 farklı hesap. Herhangi bir kredi kartı başvurusu yapmadık. Ama bizden daha önce green card ile gelen bir başka arkadaşımız (onlar NJ de yaşıyor) Bank Of America dan ayrı ayrı Secured Credit Card şimdiden çıkarın kredi puanınız oluşmaya başlasın 7 ay sonra kredi kartı başvurusu yaparsınız her kart başvurusu arası 6-7 ay olsun  dedi. Bu hafta ona bakabiliriz. Dil konusunda ben sanıyordum ki benim ingilizcem derdimi anlatacak kadar var ama yokmuş. Şimdi ücretsiz kurslara bakıyoruz gidebileceğimiz ne varsa. En azından dil iyi olursa işi de daha rahat buluruz gibi geliyor. Ev fiyatları ise şöyle; 1500 $ dan aşağı düzgün bir ev bulmak çok zor. Ve emlak piyasası yükselmiş durumda TR deyken ev fiyatlarına bakardık ve oldukça uygundu ama şimdi baya yüksek. Evlerin en büyük eksikliği çamaşır ve kurutma makinesi nın çoğu evde olmaması. Genelde ortak yıkama alanları oluyor o da bizim için büyük sıkıntı bu sebeplede düzgün bir ev bulmak zor. Aynı şekilde araç fiyatlarıda aşırı saçma fiyatlara gelmiş durumda. Onun dışında; her gün herhangi bir konu hakkında şaşırmaya devam ediyoruz. Restorana gittimizde içeceklerin sınırsız olması, yemek porsiyonlarının normal şartlarda 2 günlük yemeğe eş değer olması, ben asla bitiremiyorum ve paketleyip eve getiriyoruz. Sınırsız açık büfe restoranlarda yok yok resmen.  Herkesin aşırı güler yüzlü, kibar ve yardım sever olması. Bomboş yolda hız sınırına herkesin uyması. Ormanlık doğal parkların aşırı temiz olması ve çevrede bir temizlik görevlisi görmemiş olmamıza rağmen umumi tuvaletlerin bile tertemiz, peçeteli ve sıvı sabunlu olması. Market fiyatlarından bahsetmiyorum bile. Herşeyin çalışmaya başlayınca ulaşılabilir makul fiyatlarda olması vs vs.  Dürüst olmak gerekirse biz gerçekten çok zorlanıyoruz 40 yaşından sonra pek kolay değilmiş. Maddi ve manevi anlamda belli standartları olan konfor alanından hiç dışarı çıkmamış ve çıkmaktan hoşlanmayan bir çift olarak defalarca TR ye geri dönelim mi konuşması yaptık şu 1,5 Ay içinde. Gerçekten sudan cıkmış balık modundayız. Artıları eksileri düşünüp artık dönüş yok diyoruz orası net. Ama bu kadar zor olacağını bilseydik tüm hayatımızı yaşamımızı değiştirmek istermiydik cevabı çok zor. Keşke deneme sürüşü yapabilseydik. Keşke maddi açıdan daha iyi durumda olsaydık o zaman daha farklı olabilirdi. Kültürel farklılıklar, aile, arkadaş sevdiklerinin özlemi gerçekten çok zor. Herşeyi özlüyorsun saçma sapan şeyleri bile. Benim Falım sakız özlemişliğim var meselâ. Ya da neden yorganlara çarşaf takmıyor bu insanlar diye söyleniyorum. Geri dönsen bi türlü kalsan bi türlü gerçekten çelik gibi sağlam sinirlere ve sabra ihtiyaç var. He böyle olmak zorunda da değil. Belki 20 yaşlarda gelseydik çok daha farklı olabilirdi. Bu çocuksuz evli bir çiftin 40 yaşından sonra hisleriyle ilgili. Hatta çocuğu olan dostları düşününce allah yardımcınız olsun diyoruz. Bizim gibi aynı duyguları yaşayanlar var mı bilmiyorum ama varsa alırız tavsiyenizi. Nasıl üstesinden geldiniz neler yaptınız ilk aylarda gerçekten merak ediyoruz. Umarım üstesinden gelir ve başarırız. Uzun oldu biliyorum ama umarım birilerinin işine yarar. Sevgiler.

Uzerinden cok zaman gecti ama size ilk yillarimdan bahsedeyim. Yas haric diger sartlarimiz benzer. Ama 40 yasta sorun edilecek bir yas degil. Iyisiniz. Turkiye’deki iyi kariyerimi birakip gelmistim. Ilk zamanlarimda mall’de en dusuk ucretle gunde 11 saat haftada 6 bazen 7 gun calisiyordum. O yorgunluga ragmen gece esimle disari cikip partileyip sabah geri ise gidiyorduk. O zamanlarimi hep en ozgur ve eglendigim vakitler olarak hatirlarim. Ben saatine $9 kazanirken yillik yuz bin dolar yaptigi isinden sikayet eden bir kadini uzulme diye teselli etmisligim bile var 😀 su anda yaptigim tum o islere ait isletmelerim var. yogunlugun azaldi mi dersen daha da cok calisiyorum. Demek istedigim yapacaginiz en dandik is bile size yeni fikir saglayabilir kapi acabilir. Burasi Amerika. Sadece zamana ve esinizle birlik olmaya ihtiyaciniz var. tam olarak sistem adaptasyonu 2-4 yil arasi suruyor. Bunu soylememin sebebi olusan sorunlari ileride tecrubenizle cok daha kolay atlatiyorsunuz.

• @Programmer çok sorguluyoruz gerçekten ve neden geldik diye sormadık değil hani. Neresinden tutarsak tutalım buraya gelmekte geri TR ye dönmekte zor geliyor. Çok yoğun duygu geçişleri yaşadığımız bir dönem. Ama umarım çabuk geçecek ve adapte sürecini hızlı atlatırız. Teşekkür ederiz 💐

• @goodluck çok teşekkür ederiz yorumunuz için. Yüzbin dolarlık teselli kısımda gülmedim değil 🙈 Herkesin dediği gibi gerçekten sağlam sabra ve bikac yıla ihtiyaç var sanırım. Sizin başardığınızı okumak ve geçen zor zamana gülümseyerek yazıyor anıyor olmanız inanılmaz bir örnek bizim için. Umarım kısa bir süre sonra aynı duyguları hisleri yaşamaya başlarız. Tekrardan çok teşekkürler 🙏🏻💐

• @icf ben 49 esim 56 yasinda ve bir lse caginda cocukla gelip onu universiteye gonderdik. Geleli 2 sene oluyor. Hayat zor mu zor, ama bu islerin yoluna girmeyecegi manasina gelmiyor. Burada uzun senelerdir yasayan arkadaslarimiz var, esim uc sene Bostonda yasadi zamanında ama yerlesip hayati kurmaya baslayinca insan sudan ckmis baliga donuyor. Yerlestigim, Turkiyedeki rahat ve emekli hayati duzeni biraktigim icin pisman miyim : hayir. Cocuk kismi ile de ilgili degil bu, o artık kendi yolunu cizecek yasta ; ben ve esim kendi adimiza burada mutluyuz. Baslangiclar zor tabiki, saglik sigortasi, is bulmasi, ev icin para biriktirmek vs.... ama bunlari bir zaman planina koymak elimizde. Onumuzdeki 5 sene icinde surada olacagim ve bunun icin sunlari yapacagim ; bu en guzel dusunce yontemi, bu 5 sene de otelde kat hizmetlerinde de calisirim, garsonlukta yaparim. Verdihim bir ornek cumle idi , 49 senelik dostlarimi ailemi biraktim ve geldim, onlar rakı masasinda iken ben sabah onlara kahve ile eslik ediyorum 🙂 ama bir zaman planim var , sonrasi cin planlarim var . Artila eksiler olarak degil, ne istiyorsunuz ve bunun icin ne yapmaniz, ne kadar fedakarlik yapmaniz gerek ; planlayin ve her dara dustugunuzde planinizaodaklanin. Timeline her zaman tutumayacak ama ilerlemeyi goreceksiniz. Basarilar 🙂

• @icf, içinde söyledi: ABD'ye Yeni Taşınmış Göçmenlerin İlk Aylardaki Deneyimleri

@goodluck çok teşekkür ederiz yorumunuz için. Yüzbin dolarlık teselli kısımda gülmedim değil 🙈 Herkesin dediği gibi gerçekten sağlam sabra ve bikac yıla ihtiyaç var sanırım. Sizin başardığınızı okumak ve geçen zor zamana gülümseyerek yazıyor anıyor olmanız inanılmaz bir örnek bizim için. Umarım kısa bir süre sonra aynı duyguları hisleri yaşamaya başlarız. Tekrardan çok teşekkürler 🙏🏻💐

Amerika'da ilk duzenli 5bini kazandiginizda para kazanmak dert olmaktan cikiyor... Nasil 5bin kazanacaginizi biliyorsunuz artik... 10 vs kazanirsaniz stres artiyor ve aman bir daha 5bin seviyesine dusmeyeyim diye cirpinma sureci basliyor 🙂

5bin kazananlarin daha mutlu oldugunu okumustum bu sebeple 🙂

Ben 3500 dolar maasim varken aksamlari balik tutmaya parka falan gidiyorduk... Simdi ise yok sirket zarar mi edecek, yok masraflar cikti mi, yok bu kadar kazanacaksam neden firma calistirayim mi vs derken hayati iskalar duruma geldik...

Ama karar aldim, artik daha fazla gez toz yapacagim. Mesela hafta sonu state parktaydim karavanla... @goodluck cagirsa kiracaktim direksiyonu oraya ama cagirmadi, kirginim... daha da davosa gelmem zaten 🙂

• @semavi balikci hikayesi vardir , bilirsiniz . Keyfinize bakın derim 🙂

• ⭐⭐

@semavi, içinde söyledi: ABD'ye Yeni Taşınmış Göçmenlerin İlk Aylardaki Deneyimleri

@icf, içinde söyledi: ABD'ye Yeni Taşınmış Göçmenlerin İlk Aylardaki Deneyimleri

@goodluck çok teşekkür ederiz yorumunuz için. Yüzbin dolarlık teselli kısımda gülmedim değil 🙈 Herkesin dediği gibi gerçekten sağlam sabra ve bikac yıla ihtiyaç var sanırım. Sizin başardığınızı okumak ve geçen zor zamana gülümseyerek yazıyor anıyor olmanız inanılmaz bir örnek bizim için. Umarım kısa bir süre sonra aynı duyguları hisleri yaşamaya başlarız. Tekrardan çok teşekkürler 🙏🏻💐

Amerika'da ilk duzenli 5bini kazandiginizda para kazanmak dert olmaktan cikiyor... Nasil 5bin kazanacaginizi biliyorsunuz artik... 10 vs kazanirsaniz stres artiyor ve aman bir daha 5bin seviyesine dusmeyeyim diye cirpinma sureci basliyor 🙂

5bin kazananlarin daha mutlu oldugunu okumustum bu sebeple 🙂

Ben 3500 dolar maasim varken aksamlari balik tutmaya parka falan gidiyorduk... Simdi ise yok sirket zarar mi edecek, yok masraflar cikti mi, yok bu kadar kazanacaksam neden firma calistirayim mi vs derken hayati iskalar duruma geldik...

Ama karar aldim, artik daha fazla gez toz yapacagim. Mesela hafta sonu state parktaydim karavanla... @goodluck cagirsa kiracaktim direksiyonu oraya ama cagirmadi, kirginim... daha da davosa gelmem zaten 🙂

Abi direksiyonu kirip gelirdim dedigin yer sana 9 saatti biliyon demi 😀 isin acigi sizi layikiyla agirlayacak sekilde musait degildim. Yogunluk vardi. Bi dahaki sefere daha planli yapalim. Guzelce gezelim. Soyle bi florida batakliginda tekne turu yapip timsah aliriz kucagimiza 😀

• ⭐⭐⭐

@goodluck

Ben saatine $9 kazanirken yillik yuz bin dolar yaptigi isinden sikayet eden bir kadini uzulme diye teselli etmisligim bile var.
    Soyle bi florida batakliginda tekne turu yapip timsah aliriz kucagimiza

Bu ikisine iyi güldüm. 😂 Şu timsahları kucakta sevme işini denemek lazım. 🙂

• @cnpist ne kadar güzel yazmışsınız çok teşekkür ederiz çok incesiniz. Rakı masasına kahveyle eşlik etmek gerçekten zor biliyorum 😊 Zamana ihtiyaç var orası net ne iş olursa ilk etapta başlayıp hedef koyup devam etmek en güzeli. Şimdi biraz panik havasından azda olsa çıkmaya çalıştık. Vardır bi zamanı dedik ve her işe başvuru yapıyoruz. İnşallah bikaç sene sonra daha iyi olacak biliyorum. Umarım hepimiz için iyi olmaya devam etsin 🙏🏻💐

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

102

40.1k
Kullanıcı

4.3k
Konu

420.1k

| | | |