DV2025 Talihlileri DV2025 Green Card Çekiliş Aşamaları konusunu inceleyip sorularını yine bu konuda sormalılar!
Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• Merhaba
    ben 3 yıldır permanent resident card holder olarak ABD de yaşamaktayım. Uc hafta once Türkiye'de evlendim. Eşim için F2A vize surecini başlatmadan once soyadımla ilgili sorularım var.
    Benim su anki pasaportumdaki ve green cardimin uzerindeki soyadim eski esimin soyadi. Esimi yillar once kaybettim ve kizlik soyadima geri donmedim. Simdiki esimin soyadini kullanmak istiyorum ama bu soyisim degisikligini yapmak cok fazla zaman alacagi icin
    1-sureci su an pasaport ve greencard uzerinde gozuken soyadiyla baslatabilir miyim?
    2-Eski esin soyadiyla basvuruda bulunmak dosyayi negatif etkiler mi? (Su anki esimle 20 yildir birlikte oldugumuza, ben buraya gelmeden once ayni evde yasadigimiza dair kanitlarimiz var.)
    Turkiye kanunlarina gore evlenildiginde esin soyadiyla duzenlenmis yeni pasaport almak gerekiyor.
    3-Esimin vize surecini baslattiktan sonra pasportumu yenilesem olur mu?
    4-Pasaport yenilenince greencard uzerindeki soyisimle pasaportdaki soyismi ayni olmayacak bu degisikligin belgesi olarak aile cuzdani ya da Formul B gostermek yeterli olur mu?
    5-Vatandasliga gecerken esimin soyadini almam mumkun olur mu?
    6- Medeni durum degisikligim hakkinda hangi kurumlari bilgilendirmem lazim?

Tesekkur eder harika bir gun dilerim.

• Bu başlıktan bahsedildi. Kullanıcı:   S sbayraktar 
  • Muslu Law Firm

@sbayraktar, içinde söyledi: F2A Basvurusu Oncesi Soyadi Degisikligi

Merhaba
    ben 3 yıldır permanent resident card holder olarak ABD de yaşamaktayım. Uc hafta once Türkiye'de evlendim. Eşim için F2A vize surecini başlatmadan once soyadımla ilgili sorularım var.
    Benim su anki pasaportumdaki ve green cardimin uzerindeki soyadim eski esimin soyadi. Esimi yillar once kaybettim ve kizlik soyadima geri donmedim. Simdiki esimin soyadini kullanmak istiyorum ama bu soyisim degisikligini yapmak cok fazla zaman alacagi icin
    1-sureci su an pasaport ve greencard uzerinde gozuken soyadiyla baslatabilir miyim?
    2-Eski esin soyadiyla basvuruda bulunmak dosyayi negatif etkiler mi? (Su anki esimle 20 yildir birlikte oldugumuza, ben buraya gelmeden once ayni evde yasadigimiza dair kanitlarimiz var.)
    Turkiye kanunlarina gore evlenildiginde esin soyadiyla duzenlenmis yeni pasaport almak gerekiyor.
    3-Esimin vize surecini baslattiktan sonra pasportumu yenilesem olur mu?
    4-Pasaport yenilenince greencard uzerindeki soyisimle pasaportdaki soyismi ayni olmayacak bu degisikligin belgesi olarak aile cuzdani ya da Formul B gostermek yeterli olur mu?
    5-Vatandasliga gecerken esimin soyadini almam mumkun olur mu?
    6- Medeni durum degisikligim hakkinda hangi kurumlari bilgilendirmem lazim?

Tesekkur eder harika bir gun dilerim.
    Sayin@sbayraktar, TCde evlendiginizde yasal olarak yeni esinizin soyadini almak zorundasiniz. Bu nedenle eski ve yeni soyadinizla sureci baslatabilirsiniz. Ancak TCde evlenince esin soyadi ne sekilde oluyorsa o kurallara uymaniz gerekecektir. Bir tek eski esin soyadi TCde evlenince tasinamadigi icin kanuna uygun yeni soyadinizla sureci baslatmaniz gerekecektir. Ancak pasport vs. dokumanlari daha sonra degistirebilirsiniz, yeni pasaporta basvurdugunuzu gostermeniz yeterli olur . Bu durum basvuru baslangincina engel teskil etmez ancak durumu daha komplike hale getirecektir. Soyadi degisikliklerini aciklamaniz gerekecektir. Kisacasi evlilik TCde ise TC kanunlarinin geregini yerine getirmeniz gerekecektir. Soyadi degisikliklerini aciklamaniz gerekecektir ve evlilik yeterli bir aciklama olacaktir. Medeni durum degisikligini bir cok kuruma bildirmeniz gerekebilir, vergi dairesi ( vergi bildirimi zamaninda), sigorta ile ilgili kurumlar, esinize haklariniz transfer etmek isteyeceginiz durumlar gibi. Evlilik cuzdani genelde kanit olarak yeterlidir. Vatandasliga gecince yeni isim alabiliyorsunuz. Soyadinizi kanunen gerektigi ve izin verildigi sekilde kulllanmaniz gerekecektir.

• Cevabiniz icin tesekkur ederim...

• Kilitlendi  admin admin 

Benzer Başlıklar

• 3
  • 2
  • 5
  • 2
Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

147

41.3k
Kullanıcı

4.4k
Konu

427.9k

| | | |