Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!
  • Yasaklı

@Ping-PONG, içinde söyledi: DV2024 Sohbet Odası

@academicus, içinde söyledi: DV2024 Sohbet Odası

@Ping-PONG selam, maalesef surec o kadar basit degil... gelirimi arttirdim, kendimi ekonomik buhrandan korudum gibi bir durum çok gercekci degil. Mussadenizle bir kac basit örnek vermek istiyorum mutfak alisverisini karistirmadan;
    Ben 2013te 2400 tl ile ise basladim. Maasimla, 1355 dolar alabiliyormusum o zaman.
    2022 itibari ile 14.800 tl maaş alıyorum. Maaşım 795 dolar yapıyor. Yani maaşim 6 kat artmasına rağmen kur karşısında neredeyse yarı yarıya değer kaybetmis.
    Ayrıca ilk ise basladığımda 2+1 doğalgazlı vs. Evi, 400 tl'ye tutmuştum. Şu an aynı ayardaki eve 4.000 tl veriyorum. Yani o zaman maaşımın 6 da 1'i kiraya gidiyormuş, şu an 3.5'te 1'i.
    Isınmaya baktığinizda da durun ayni, diğer şeylere baktığınızda da... örnekler çok arttırılabilir... ki maaşı benimki kadar katlanarak yükselmeyen gruplar da var, onlar bu durumu çok daha derinden hissediyorlar....

Çok haklısınız. Ben de zaten aynı şeyi söylüyorum.
    Ekonomik/alım gücü kıyaslaması değil benim savunduğum zaten. O konuda hemfikiriz.
    Döviz alım gücünün sanki 8-10 kat düşmesi söz konusuymuş gibi konuşulmasından bahsetiyorum sadece.

Emlak balonu veya enflasyon başka döviz alım gücü bambaşka değerlendirilmesi gereken şeyler.

Yazımıntekrar okursanız ne demek istediğimi anlayacağınızdan hiç şüphem yok. Arkadaş üslubu ile anlatmak istediğim şeyi de ötekileştirmiş saolsun. 🙃

Bu arada 2013 te 3 asgari ücret alırken bugün 2,7 asgari ücret alıyorsunuz. O bağlamda da kaybınız var maalesef. Ben de sizin gibiyim. Şuan çalıştığım işyerinde 2013 ten beri çalışmaktayım. Söylemesi ayıp sizden biraz fazla kazanıyorum. Yaklaşık sizin 2 kayınız kadar 0.6-0.7 civarı da benim kaybım var maalesef.

Dövize ulaşım kaybı yüzdem ise 90%.
    Ama 100% veya üzeri değil. O zaman 1000$ yapabileceğim sürede şuan 550$ yapabiliyorum.
    Ama kaybım 2,77 den 18.60 da olduğu gibi 6,71 değil. Yani 1000$ yerine 149$ yapmıyorum.

Anlatmaya çalıştığım şey bu. Emlak piyasasını elinde tutanlarda hesabı arkadaş gibi yaptığı için veya gıda sektörünü elinde tutanlar, o yüzden bu haldeyiz zaten.

Umarım ne demeye çalıştığımı anlatabilmişimdir.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@goyro666 ifadelerinize dikkat etmelisiniz.
    hakaret içeren ve saldırgan ifadeler kullanmaya devam ederseniz forumdan uzaklaştırılacaksınız.

• @Ping-PONG, içinde söyledi: DV2024 Sohbet Odası

@Ping-PONG selam, maalesef surec o kadar basit degil... gelirimi arttirdim, kendimi ekonomik buhrandan korudum gibi bir durum çok gercekci degil. Mussadenizle bir kac basit örnek vermek istiyorum mutfak alisverisini karistirmadan;
    Ben 2013te 2400 tl ile ise basladim. Maasimla, 1355 dolar alabiliyormusum o zaman.
    2022 itibari ile 14.800 tl maaş alıyorum. Maaşım 795 dolar yapıyor. Yani maaşim 6 kat artmasına rağmen kur karşısında neredeyse yarı yarıya değer kaybetmis.
    Ayrıca ilk ise basladığımda 2+1 doğalgazlı vs. Evi, 400 tl'ye tutmuştum. Şu an aynı ayardaki eve 4.000 tl veriyorum. Yani o zaman maaşımın 6 da 1'i kiraya gidiyormuş, şu an 3.5'te 1'i.
    Isınmaya baktığinizda da durun ayni, diğer şeylere baktığınızda da... örnekler çok arttırılabilir... ki maaşı benimki kadar katlanarak yükselmeyen gruplar da var, onlar bu durumu çok daha derinden hissediyorlar....

Ekonomik/alım gücü kıyaslaması değil benim savunduğum zaten. O konuda hemfikiriz.
    Döviz alım gücünün sanki 8-10 kat düşmesi söz konusuymuş gibi konuşulmasından bahsetiyorum sadece.

Emlak balonu veya enflasyon başka döviz alım gücü bambaşka değerlendirilmesi gereken şeyler.

Yazımıntekrar okursanız ne demek istediğimi anlayacağınızdan hiç şüphem yok. Arkadaş üslubu ile anlatmak istediğim şeyi de ötekileştirmiş saolsun. 🙃

Sanırım sabah olmasından kaynaklı olarak bende bir sorun var, demek istediğinizi anlamadım😅 döviz alım gücünün çok da düşmediğini söylüyorsunuz sanırım. 1'e 1.50'lik bir düzeyden 1'e 18.63'lük bir değere gelmişiz gecen yıllar içerisinde... yani paramız yaklaşik 13 kat değer kaybetmiş uluslararası pazarda... yani evet, dövuz alım gücümüz 10 kat, belki daha da fazla düşmüş durumda. Çünkü mesele sadece döviz olarak adlandırdığımız 2 temel para biriminin değer kazanması degil, ayni zamanda bizim paramızın değer kaybetmesi.
    Emlak balonunun, enflasyonun temel sebeplerinden biri de bu degil mi sizce de? Bunlari birbirinden koparamayiz ki...

• Yasaklı

@Ping-PONG, içinde söyledi: DV2024 Sohbet Odası

Sanırım sabah olmasından kaynaklı olarak bende bir sorun var, demek istediğinizi anlamadım😅 döviz alım gücünün çok da düşmediğini söylüyorsunuz sanırım. 1'e 1.50'lik bir düzeyden 1'e 18.63'lük bir değere gelmişiz gecen yıllar içerisinde... yani paramız yaklaşik 13 kat değer kaybetmiş uluslararası pazarda... yani evet, dövuz alım gücümüz 10 kat, belki daha da fazla düşmüş durumda. Çünkü mesele sadece döviz olarak adlandırdığımız 2 temel para biriminin değer kazanması degil, ayni zamanda bizim paramızın değer kaybetmesi.
    Emlak balonunun, enflasyonun temel sebeplerinden biri de bu degil mi sizce de? Bunlari birbirinden koparamayiz ki...

Yine haklısınız yine katılıyorum ama bahsettiğim şey sadece dövize ulaşım. 😂
    Dövize ulaşım gücünden bahsediyorum. Ekonomik ayrıntılarından değil 🙃

Hani biz yurtdışı hayalleri kuran insanlar olarak tek umrumuzda olan bu yolda döviz biriktirebilmek ya o konuda aslında 10times bir kaybımız yok bunu dile getirmeye çalışıyorum. Hedefimize giden yolda gereken dövizi 1 senede değilde artık 1 sene 10 ayda topalayabileceğiz.

Ekonomik tarafıyla alakalı hiç yorum yapmadım ben aslında. 🙃

• @Ping-PONG Tamamdır, ne demek istediginizi simdi anladim. Hala tam katilmiyorum ama daha mantikli geldi😁

• Yasaklı

@Ping-PONG Tamamdır, ne demek istediginizi simdi anladim. Hala tam katilmiyorum ama daha mantikli geldi😁

Yani örneğin siz bir doktora programı için USA den kabul alabilmek adına hesabınızda 50.000$ a ihtiyaç duyuyorsunuz. Bu miktarı 2013 te 3 yılda kenara koyabiliyorken bugün 5.5 yılda koyabiliyorsunuz.
    Bu sefer hesaplama yapmadım örnek verdim.

Daha net olmuştur umarım. 😂
    Ben de sabahları alığımdır biraz. Ben de tam aktaramıyor olabilirm. Kusura bakmayın 😂

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Ping-PONG dediği gibi yeni nesilin kullanmadığı 30 yaş üstü kişilerin evde en az bir tane olan kumbaraya attığın günlük para miktarın azalmış. Kendiniz deneyin isterseniz. Her gün attığınız miktar bir yıl sonra daha da azalacak. Kendi yaşamımız için gerekli para miktarı daha da yükseldiği için ayıracak para miktarı bu da kumbara parası azalıyor.

• @Ping-PONG işte bende oturmayan nokta su, bu ornekteki hesabi haricı hesaplamaları dişarıda birakarak mi yapıyorsunuz? Örnegin, 2012'de benim ilk iletimdeki hesaplamalara gore maaşimın 5'te 1'i yatırım için kenarıda kalıyordu, onunla da örneğin 400 dolar alabiliyordum. Bu hesapla green card icin bankada gösterilmesi gereken meblagi 2 buçuk senede toparlayabiliyordum.
    Bu hesapla, bugün yine maaşimın 5'te 1'ini kenara attigimda bu defa, sizin de dediginiz gibi, ayni parayi 2 buçuk senede degil 3- 3 buçuk senede topluyorum. Yani bu noktada haklisınız.
    Ama ben de diyorum ki bu cok da gerçekçi bir hesap degil; cunku 2012 ekonomisinde maaşimin 5'te 1'ini kenara ayirabiliyorken; gunumuz ekonomik ortaminda bu parayı kenara atamiyorum. Ornegin en fazla 10'da 1'ini kenara atabiliyorum. Onu da yapabilirsem. Bu durum da tl'nin deger kaybiyla birleştiginde dovize ulaşmak benim icin çok çok daha zor hale geliyor.

Bu durumda düşük gelirli vatandaş icin dövize erisim 10 kat zor hale geliyor... hepsi birbiri ile bağlantılı derken bunu demek istedim.

• Kırismıs için sofraya hindi alabiliyoz mu siz ondan haber verin, önceden alıyorduk, ağaç alabiliyor muyuz, kırismis süsü alabiliyor muyuz, yok.. iPhone 50 bin olmuş.. buyrun telefonumu çıkardım 😃 hahahah

• Daha iyi bir telefon almak için başvurumuzu yaptık ailecek hayırlısı olsun herkese. 🙂

• Yasaklı

@Ping-PONG işte bende oturmayan nokta su, bu ornekteki hesabi haricı hesaplamaları dişarıda birakarak mi yapıyorsunuz? Örnegin, 2012'de benim ilk iletimdeki hesaplamalara gore maaşimın 5'te 1'i yatırım için kenarıda kalıyordu, onunla da örneğin 400 dolar alabiliyordum. Bu hesapla green card icin bankada gösterilmesi gereken meblagi 2 buçuk senede toparlayabiliyordum.
    Bu hesapla, bugün yine maaşimın 5'te 1'ini kenara attigimda bu defa, sizin de dediginiz gibi, ayni parayi 2 buçuk senede degil 3- 3 buçuk senede topluyorum. Yani bu noktada haklisınız.
    Ama ben de diyorum ki bu cok da gerçekçi bir hesap degil; cunku 2012 ekonomisinde maaşimin 5'te 1'ini kenara ayirabiliyorken; gunumuz ekonomik ortaminda bu parayı kenara atamiyorum. Ornegin en fazla 10'da 1'ini kenara atabiliyorum. Onu da yapabilirsem. Bu durum da tl'nin deger kaybiyla birleştiginde dovize ulaşmak benim icin çok çok daha zor hale geliyor.

Bu durumda düşük gelirli vatandaş icin dövize erisim 10 kat zor hale geliyor... hepsi birbiri ile bağlantılı derken bunu demek istedim.

Birbirimiz anlamışız. Katılıyorum. Tamamen haklısınız.
    Ben mesela bekar olduğum ve annemle yaşadığım, kirada ödemediğim için büyük bir kısmını ayırabiliyorum sizin aksinize.
    Bu kişiden kişiye değişiklik gösterir.
    Verdiğiniz örnek tamamen doğru. Ben sadece tek tarafından bahsettim. 🙃

• ⭐⭐⭐

Başvuruların kapanmasına az bi süre kaldı. Başvurmayan arkadaşlar son günlere bırakmayın yoğunluk olabilir 🙂

• @Ping-PONG Amerikanin oyunlari bunlar hep cok özür diliyorum sizden beni de kandirdilar , gitmeyin bence eleyin kendinizi orada oyuna falan gelirsiniz allah muhafaza tc de sizin gibi ekonomi profesörüne ihtiyac var 😃

• Yanlız bu başvuruyu yaparken "Ya çıkarsa" düşüncesi ile başvuru yapanları doğru bulmuyorum. Başvuruyu yapan kişinin Amerikaya gitmeyi net şekilde düşünüp gittiği taktirde nasıl hayatı sürdüreceğini ve green card çekilişini kazandıktan sonra neleri yapacagiğını bilip düşünmesi gerekiyor.

Bu başvuruyu yapan kişinin bu sürece odaklanıp araştırmalarını ciddi şekilde yapması gerekiyor. Ortada olumlu bir sonuç yok o ve hayattan kopmamak gerekiyor buna katılırım ama başvurup da hiç düşünmemek , araştırmamak ve çıktıktan sonra ne yapacagını bilmeden başvuru yapanların olumsuz anlamda patlayabileceklerini düşünüyorum.

Ayrıca başvuru koşullarını sonraki süreçte karşılamayıp da "Çıkarsa imkanları zorlarım" kafası ile başvuranlar ve kazanıp gitmeyenler büyük hak yiyorlar.Başvuru yapmadan önce Amerika da yaşamayı kafaya koyup planı programı iyice yapmak lazım. Diğer türlüsü kişiye eziyet olacak ve diğer insanların hakkı gasp edilecektir.

Bu süreçte işi ciddiye alıp başvuru yapan kişilerin amerikayı iyi araştırması, yavaştan dil yoksa dilini geliştirmesi(çıkmasa da sizin için büyük fayda) çoğu işi kabullenip egoyu kenara bırakması ve en önemlisi kendini tanıması ve oraya gittiğinde tutunacağından emin olması gerekiyor. Sırf "Bu ülkeden gideyim de ne olursa olsun" düşüncesi ile başvuru yapmayı doğru bulmuyorum.

Ne kadar erken ve ne kadar iyi araştırırsak sonraki süreçleri rahat ilerleriz. Amerika da yaşamaya başladığımızda da sıkıntıyı azaltmış olur daha kolay adapte oluruz

Kendimizden emin olup başvuruyu öyle yapmalıyız

• ⭐⭐

@Blacksocks, içinde söyledi: DV2024 Sohbet Odası

Yanlız bu başvuruyu yaparken "Ya çıkarsa" düşüncesi ile başvuru yapanları doğru bulmuyorum. Başvuruyu yapan kişinin Amerikaya gitmeyi net şekilde düşünüp gittiği taktirde nasıl hayatı sürdüreceğini ve green card çekilişini kazandıktan sonra neleri yapacagiğını bilip düşünmesi gerekiyor.

Kervan yolda düzülür.

• ⭐⭐

@waterman, içinde söyledi: DV2024 Sohbet Odası

@goyro666 valla ben ufaktan yurtdısı seyahatlerine başladım. Umarım en ucuz yöntem olan çekiliş çıkar tabi. Önümüzde ki ay Gürcistan’a giriş çıkış yapıcam 😅 sonrasında Balkanlar sonrasında schengen sonrasında ABD diyerekten başladık bi yola. Tek sorun kur dalgalanması dolar Euro 18-20 seviyelerindeyken herhalde sokakta kalıcam 😂 bi şekilde ABD’ye girdikten sonrası hallolur diye düşünüyorum

Gürcistan pasaporta işleniyor mu? veya kıbrıs? ... 2012de çıkmışlığım var yurtdışına ama yeni olsun istiyorum, çünkü turist vizesine başvurmayı düşünüyorum...

• Yasaklı

Bu ileti silindi!
  • Yasaklı

@goyro666, içinde söyledi: DV2024 Sohbet Odası

@Ping-PONG Amerikanin oyunlari bunlar hep cok özür diliyorum sizden beni de kandirdilar , gitmeyin bence eleyin kendinizi orada oyuna falan gelirsiniz allah muhafaza tc de sizin gibi ekonomi profesörüne ihtiyac var 😃

Her sene bir tane senden goruyoruz buralarda en az.
    Komik cocuk seni 😂😂😂

• Dostlar merhaba. Hala tam olarak net bir cevap alamadım. Lütfen net bir bilgisi olan biri yardımcı olabilir mi_ Fotoğraf çekilirken toka takıyor olsam fotoğraf geçersiz sayılır mı?

• @Atlantis00, içinde söyledi: DV2024 Sohbet Odası

Dostlar merhaba. Hala tam olarak net bir cevap alamadım. Lütfen net bir bilgisi olan biri yardımcı olabilir mi_ Fotoğraf çekilirken toka takıyor olsam fotoğraf geçersiz sayılır mı?

Yüz net bir şekilde görünmeli ve istedikleri standartlara uymalı, toka yüzünden elenmezsiniz

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

78

40.2k
Kullanıcı

4.3k
Konu

420.1k

| | | |