Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!
  • ⭐⭐

..bu gunlerde petrol fiatlari biraz dustu en ucuzu 1,52 dolar,kaliteli benzin icin 1,70 filan odemek lazim,,,,gecen hafta easter haftasiydi,turkiyede paskalya bayrami derler, cocuklugumuzda boyanmis haslanmis yumurta dogustururduk,tabi sovan kabuguyla yumurta boyardik.eh easter isa peyganberin olum haftasidir,cuma gunu icin goodfriday derler yani iyi cuma veya kutlu cuma,pazar gunude easter olur,genellikle cuma gunu resmi tatildir ve is yerleri kapalidir bir cok magazlar kapalidir eski yillarda daha cok sessiz gecerdi,simdilerdeyse kimsenin umurunda degil gibi.... malum uzun haftalar yagmurlar yagdi cimenlerimiz buyudu islak topraga cimen makinesi ile girilmiyor,gecen hafta sonuda cimen copu gunu.pazar aksamlari bidonlarimizi yol kenarina cikariyoruz,...eh cuma gunu dini bayram her yer sessiz olur diye bende persembe gunu millete saygisizlik olmasin diye cimenlerimi bictim,icim rahatladi.
    ...eh geldik cuma gunune sabah saat 9,00 dan sonra her koseden cim bicme makine sesi ve cimen kokulari gelmeye basladi,millet firsat bu firsat deyip yuklenmisler cimen makinelerine.gerci benim oturdugum muhitlerde cok lubnanli araplar var,aralarinda hristiyan olanlarida var,musluman olduklari icin hiristiyan dini tatili umurlarinda degil,,,dini bayram pazara geldigi icin haksizlik olmasin diye pazarteside resmi tatil oluyor,evden cikip bizim plazaya yurudum, sanki millet kitliktan cikmis gibi her taraf araba dolu...

.......malum ramazan ayina girdik, yilbasindan evvel hristiyanlarin bayrami olur,bir ay evvelden evlerin onleri isiklarla suslenir ev icine cam agaci konur,simdi hep yapma plastik cam agaclari var,is bitince kutuya konulup kaldiriliyor tabi bu cam agaclarida susleniyor,,neyse gecenlere hava karadiktan sonra yan sokaklarda yurumeye basladim,allah allah bakiyorum yine bir cok evlerin onu isiklarla donatilmis suslenmis,anladimki bu defa muslumanlar ramazan geldigi icin evlerini kucucuk sus lambalariyla isiklandirmislar, kimi evler pencerelerine isikli kocaman hilal koymuslar.muslumanlarinda ramazan ayinda evlerini isiklandirdiklarini ilk defa gormus oldum
    yine burda sahit oldugum baska bir olay,muslumanlar hacca giderler,hacdan donmeden evvel gidenlerin yakinlari evin catisindan bahce duvarina kadar yesil beyaz kurdeleler cekerler.yasadikca ogreniyoruz iste.

...gecen ayin sonunda benim dogum gunumdu,bu defa oglum arayip sormadi, hatuna bir seyler oluyor bu kolay kolay unutmaz dedim,hatunda takma kafana bir bildigi vardir dedi.mayisin 25 inde barcelona takimi mac yapmak icin sydneye geliyor,oglumda babasinin yas gunu icin,kendi cocuklari,kayinpederi ve benim icin bilet almis,liverpool ve arsenali canli olarak gormustum,simdide barca yi gorecegiz,galiba manchester united de yine bir ingiliz takimi ile melbourne sehrine geliyorlar.

• ⭐⭐

......computer basina gecince ilk isim mesaj kutuma bakmak olur.aliskanlikdir uyandigimda bir bardak cay ile computer basina gecmek ilk isimdir,bu gunde aynisini yaptim,my.gov.mesaj gelmis,eskiden sosyal servise centrelink derlerdi yine ismi ayni ama mesajlarda my.gov. diye geciyor.mesaj, mesaj kutuna git diyor,girdik mesaj kutumuza guvenlik olsun diye cep telefonuna hemen cod numarasi geldi onu ilave edince mesaj aciliyor, neyse mesaji okudum, sag olsun devlet baba zor gunler icin emeklilere yadirm ediyormus, $250 bana $250 de hatun icin hesabimiza para yatirmis..turkiyede bayram onceleri emeklilere devlet yardim yapar,kendi kendime australya hukumetide bayram yardimi yapti dedim...500 dolar bu gun icin buyuk para degil ama allah razi olsun..

..australyada hayat devam ediyor,emlak fiatlari durmak bilmeden yukseliyor,tabandan basliyanlar icin cok zor, bu ay ortalarinda federal hukumet secimleri olacak.liberal parti vardir simdi basdalar oyumu onlara verecegimi dusunuyorum birde isci partisi labor parti var, iclerinde cok yolsuzluklar oluyor liderleri arkadan bir birlerine kumpas kuruyorlar,eskiden onlara rey atardim sonra sogudum.

.dun sabah erkenden yuruyus yapiyordum sabah olunca bir aklet ve uzerine kazak giyiyorum,simdi sonbahar ayindayiz haziranda kisa girecegiz,yurudugum guzergah uzerinde iki yasli adamda yuruyus yapar ozidirler,nezaketen gunaydin derim onlarda selam verirler adamlardan biri biraz daha genc ama 50 nin uzerlerinde belki 60 lik var adam bir short ve akletle yuruyor,dun sabah yine selamlastik ve adama boyle aklet ve shortla dolastigin icin seni kinamiyorum dedim,demek istedigim soguk havada kisacik seylerle dolasmak gibi,kendimde bir kazak var altinda sadece aklet eve gelene kadar sirtim su gibi oldu,neyse adamda valla hangi mevsimde yasadigimizi kendimde unuttum dedi,hizli hizli yururken bir seyler anlatmak istedi ama kulagimdan iceri girmedi,normalde isitme cihazlarim var ama hizli yururken kullanmiyorum...

.....yani bu yilki kadar cok terledigimi hic hatirlamiyorum,rutubetli acayip bir hava var,ilk geldigim yillari hatirlarim nisan ve mayis ayinda kalin kalin seyler giyerdik.atmosferde muazzam bir degisiklik oluyor veya olmakda,kalin saglicakla

• ⭐⭐

.bizim evin yakinlarinda plaza dedigimiz orta halli bir alis veris merkezi var,idare edecek sekilde fena degil,luks seyler ararsak buyuk alis veris merkezlerine gitmek lazim,bizim bolgede arap lubnanli coktur, plazada bir hayli arap esnaf var,dun bayramdi bir sey almak icin ugradim baktim sahipleri arap olan dukkan sahipleri manav, kasap bir kac diger is yer cogu bayram dolayisiyla dukkanlarini acmamislar, ilk defa sahid oluyorum.

.....internetten haberlere bakiyordum malum bu ay icinde federal hukumet secimi var, degerli basbakanimiz bize yakin parramatta diye bir bolge var sabahin erken saatinde bayram namazi kilan toplumun yanina gelmis kimilerine hediyeler vermis sohbet etmis,,,,bir afganli kadinda ne olur sayin basbakanim afganistandaki akrabalarimin buraya gelmesi icin yardimci ol diyor.....baskan halk ile ic ice, bizim baskanlar olsa en az 20 metre yakinina kimse yaklasamaz.

• ⭐⭐

....bir hafta evvel federal hukumet secimi oldu ve isci partisi kazandi,secim heyecanida bitti,gercek olarak secimlerde heyecan olmaz,herseyler sessiz ve sakin olarak halledilir, secimden evvel parti baskanlari belli yerlere ziyaret yaparlar,turkiye gibi millet baskan geliyor diye sokaklara dokulmez,belli yerlerde secim cadirlari kurulmaz davullar calinip oyunlar oynanmaz,,,simdiye kadar australyalilarda parti konusmasi duymadim, sokakda veya is yerlerinde siyaset ve parti meselesi konusmazlar,secim gunu gidip efendi efendi oylarini atarlar..

..oy atma yeleri genellikle muhitlerdeki okullardadir,okulun spor salonu rey atma yeri olur masalarda gorevliler vardir bir tanesine yonlendirilirsiniz, gorevlinin elinde kocaman bir kitap gibi secmen listesi vardir, isminizi soylersiniz defterde bulur ve oy atti diye ustu cizilir,verilen secim pusulalari doldurulup ilerdeki karton kutularin icine atilir.rey kullanmiyanlarin galiba 75 dolar cezasi vardir,oy atmanin bir kac yolu vardir...

......bir kac gun evvel havalar sogudu,bir kac gun sonrada resmen kis mevsimine girecegiz, dun biraz dolasalim dedim 7-8 kilometre uzakta out -let var,yani markali seylerin ucuz satildigi magazalar,outlet denir DFO denir, hadi oraya gidelim dedik, uzerime uzun kollu gomlek giydim bir de koruyucu yelek,ne olur ne olmaz diye birde ince ceket alip arabaya koydum,magazlaara giderken terlemeye basladim, yelegi cikardik,sahane bir hava var milletin cogu kisa kollu t- shirtlerle geziyor.

.....niyet kendime iki tane kot pantolon ve bir esorman takimi almak di,magaza adidas mallari satiyor, hmmm esortman alti 80-90 dolar esortman iustu daha pahali,,,baska markali magazaya ghiriyoruz,efendim %50 indirim var bir esortman alti beyeniyorum etiketi 70 dolar,tezgahtar bayani cagirip bunun yari fiati 35 dolarmi diye soruyorum, hayir efendim yari fiati 70 dolar diyor,.esortmandan vaz gectim istedigim kot pantolonuda bulamadim,bulamadim degil fiati uygun gelmedi birde boy cok uzun,pacalari bir hayli kesip yeniden dikmek icap ediyor.

....avrupada futbol sezonu bitti, bu arada bir kac takim australyaya mac yapmaya geliyor,carsamba aksami barcelona,kisa adi barca deniliyor, barca australya lig karmasi ile mac yapti,barcanin gelecegi ilan edilince millet bilet alma yarisina girmis, oglumde telefonla beni arayip anlatmisti,iyi hemen bilet kap dedim,5 kisilik bilet almis,3 u bir yerde ikisi bir yerde,oglum kendi iki oglunu getiriyor birde kayinababasi ve ben, dunurumle biz baska siraya oturduk.

,,sydneyin homebush bolgesinde buyuk stad var bir kac yilda bir ismdi degisir 80,000 kisilik kapasiteli,,,,mac 20.00 de basliyacak saat 18,de oglum beni evden aldi 25 dakikada filan stdada gittik, bir araba parkindan yerde ayirtmis,bazi bolgelerden stada tren gidiyor,neyse arabayi park edip stada 7-8 dakika yuruduk disarisi bir hayli kalabalik,iceri girmeden tuvalete girip bosaldik,
    .....turnikelerde tren istasyonlarindaki gibi sensorlar var barcode okuyorlar,biletlerimiz sensordan gecirdik turnikeden gectik sonra yerimizi bulduk,yerimiz sahane tam stad ortasi her iki kale rahatca gorunuyor,saat 19,00 u gecti stadin yarisi bos bildigime gore 60.000 kisi gelecek,bu arada elimdeki bilete baktim fiati 199,00$ dolar hmmm premium side,bes kisiyiz 1000 dolar, benim torunlar gibi bir suru kucuk cocuk vardi bizim gibi premium yerde oturuyorlar babalari paraya kiyip cocuklarinida getirmisler,,mac saat sekizde basliyacakti biraz havayi fisek atildi oyuncular ekrandan tanitildi,8,15 de mac basladi millet barcaya buyuk tezahurat yapti, tam kadro gelmisler,dostluk maci oldugu icin pek karsilikli slogan veya tezahurat olmadi tabi iyi hareketlerde her kes ayaga kalkti.guzel zevkli bir mac oldu,bol bol yedek oyuncu degistirdiler ve sonunda oyun barca nin 3-2 galibiyeti ile bitti,oyuncular saha kenarlarina gelip halki selamladilar,,staddan ciktik yine yuruyerek araba parkina gittik,arabamiza yerlestik arabayi calistirdik amma 3 katli araba parkindan ancak 40 dakika sonra cikabildik...

...2002 yilinda turk milli takimi gelmisti onun macina gitmistik bir defa australyanin ozbekistanla oynadigi maca gitmistim,bir seferinde liverpol legendleri gelmisti yani eski oyunculari o maca gitmistik,bir seferinde arsenal tam kadro gelmisti onuda gormustuk, bir seferindede asya kupasini australya organize etmisti yari final icin bilet almistik sansimiza kore ve japonya maci cikmisti......bu seferde barcelona takimini gormek kismet oldu,gerci avrupa kupa maclarinda televizyondan izliyoruz,ama canli gormek daha baska oluyor tabi, mac esnasinda buyuk panoda 65,000 seyirci oldugu yazildi,mac bitince budefa 70bin 100 seyirci oldugu yazildi iste bir anda 70 bin kisiyide bir arada gormus olduk.,simdi cumartesi sabahi, yarin sabahleyinde sampiyon kulupler finali real madrid ve liverpool arasinda oynanacak sabah beste tv karsisina gecip izleyecegim insallah liverpool kazanirda bende cok sevinirim. kalin saglicakla

• ⭐⭐

..gecen hafta sali gunu kizim telefon etti, eeee, carsamba sabahi 7,30 da kizim direksiyon testine girecek, sen gotururmusun,trafik ofisi 4-5 km uzakta zannediyorum bir carsi icinde,,,,eyu olur dedik,ehliyet alacak en buyuk kiz torun,daha dun kucagimizda sallarken simdi araba kullanacak hale gelmis.,neyse sabahleyin annesi arabasiyla geldi arabayi kapi onune cektiler,,,annesi -babasi 4-5 aydir kiza direksiyon, araba kullanmasini ogretiyorlar,eh ben simdiye dek kizin yaninda oturmadim,banada bir stress basti diyebilirim,, yedi ye 10 kala ciktik yola, arabanin on ve arka plakalarin yanina ogrenci karti konuluyor sari levha uzerinde kocaman L harfi var yani digerleri ogrenci sofer oldugunu anliyorlar,sabahleyin hizli trafik var ana yolda gidiyoruz,hata yapmadan trafik ofisine gitti, test yapilacak sofer adaylari icin park yeri ayirmislar,ofis normalde 9,00 da aciliyor ama direksiyoon teslerine gireceklere 7,30 da basliyorlarmis,

.yan kapidan benim torunu ve bir iki kisiyi iceri aldilar, test yapacak gorevli forum filan doldurdu,ondan sonra telefonunda asi olduguna dair bir resim veya belge olacakmis,ugrastilar ugrastilar ama olmadi, neyse ayni gun 13,45 de bir bosluk varmis oraya aktardilar baska bir gune kalirsa ayri ucret odenecek,,,,,eve geldik torun ve teyzesi biraz ugrasip gereken kagidi telefonuna yuklediler,

.....bir kac gundur benim hatunun pek keyfi yok oksuruk hapsirik usume filan,kucuk kizim bazi gunler evden calisiyor bir kac gunde ofise gidiyor ama ofise gitmeden evvel kovit testi yapiyor,hep beraber otururken hatuna test yapalim diyorlar ahhaaa, hatun pozitif cikti,aman hatun sen bize cok sokulma dedik.ogleden sonra yakindaki bir patalojiye gidip ayri test yaptirdilar yine pozitif covit,

..direksiyon testinden yarim saat evvel yine trafik ofisine gittik,13,55 de torunu iceri aldilar, biraz konusma filan ondan sonra test yapacak bayanla arabaya binip gittiler,bir kosede masa ve sandalye vardi oturdum,ofisin onunde kuyruk oluyor iceri sirayla adam aliyorlar,siradaki insanlara bakiyorum yahu bir tane beyaz insan yok, afganli hindistanli pakistanli,vietnamli arap kokenli,herkesde degisik tur kiyafet var,bazen diyorum hani hic australyayi gormemis birisini buraya getirsem bu insanlari gorse aaa bu nebicim australya der yani..
    ..saat 2,30 de benim torunla test yapan kadin konusa konusa geldiler iceri girdiler kadin masasina gitti bir seyler yazdi,kiz koltukda oturup bekledi, sonda kadin torunu yanina cagirdi,kagit uzrinde bir seyler gosterip anlatt,ondan sonra torun disari cikti, bu sefer ehliyetimi alamadim dede dedi, iki yalnis yapmis ondan kaybetmis,
    ,,,,bazi yollar t seklinde kavsak olur bunlarin bazilarinda trafik isiklari vardir,yandan da bir yol verirler bu lambada kirmizi isikta bizim trafige gore yan yoldan sola donebilirsin diye tabelalar vardir millet emniyetli sekilde donus yapar, bizim kizda normal yolunda giderken yan yoldan araba cikmis ona yol vermis puan kjaybetmis,birde buyuk gobekler vardir, direk gelirsin saga veya sola donersin bu donuste cikis sinyali verilmesi lazimdir, sabah giderken aman sinyal vermeyi sakin unutma diye tenbih etmistim,bu gobege girmisler yan yoldan cikarken sinyal vermemis boylece ehliyet almasi biraz daha gecikti, yaninda giderken biraz stresse girmistim ama guzel araba kullandigini gordum rahatladim,ufak tefek kiz kocaman suv icinde kayboluyor.

......evde kovitli var yakinlara haber verdik bizim eve ugramayin dedik,ben ve kizim iyiyiydik, cumartesi gunu kizimda pozitif cikti,ana kiz evde bir birlerini pek gormek istemiyorlar,benim umurumda degil, dun aksam evde test yaptim temiz ciktim,ama banada bulasacagina eminim,, eskisi kadar korkulu olmadigi icin pek umursamiyorum,tabi bazi insanlari cok sarsiyor,haftalardir maskeleri kaldirmistim bir kac gundur gittigim heryerde maske takmaya basladim....iste boyle hayat devam ediyor yasadikca goruyoruz ogreniyoruz, bazen yok ya devenin nali bu kadar da olmaz dedigimiz zamanlar oluyor,ne yazikki olmaz diye bir sey kalmadi aklimizin kosesinden gecmiyen bir seyin gercek oldugunu goruyoruz.... kalin saglicakla.

• @sir-altan Abi ailecek cok gecmis olsun. Acil sifalar..

• ⭐⭐

..hatun ve kizimiz virusu sarsintisiz atlattilar,belki banada gecmisdir farkinda olmamisimdir,bu virus bazilarini cok carpiyor bazilarinada teget gecer gibi yapiyor.bir hafta biraz endiseyle yasadik neyse korkacak bir sey olmadi.,...gecen hafta sonu 3 gun yagmur yagdi,siddetli yagdi barajlar doldu ,alcak bolgeleri seller basti,evlere ve ciftliklere cok zarar verdi,sogukkanliyimdir ama bazi yerleri gorunce gozlerim yasardi....

....cok yakinimda iki benzinci var,bakiyorum iki gundur fiat tabelalarini kaldirmislar,yuksek pano uzerinde isikli rakkamlar olur,yoldan gecen benzinin litresinin kac para oldugunu gorur,benzinin litresi bir hayli pahalilandi,belki millet fiati gormeden gelsin diye yapiyorlardir diye dusunuyorum.
    .....sydneyde ozel bir hayvanat bahcesi diyelim, daha dogrusu akvaryum,burda DOGONG denilen bir hayvan var hic bir seye benzemiyor biraz fil,biraz balina, biraz yunus baligi biraz domuz gorunusu,havuzda yasiyor bu hayvan gunde 30 kilo marul yermis,marulun demeti 6-7 dolar.

.corona dolayisiyla bir cok hava yollari elemanlarinin buyuk cogunlugunu isden cikardilar, iki hafta evvel okul tatilleri basladi gerci kisa tatil,millet cocuklariyla baska sehirlere gitmek icin programlar yapmislar,hava alanlarinda saatlerce bekliyorlar, pilotlarin yorgun oldugundan bazi ucak seferleri iptal ediliyor,bir kesmekeslik var.
    .....belediyede calisirken bizim kisma building service derlerdi, su tesisatcilar, marangozlar boyacilar vardi,bir kisim adeta marangozhane gibiydi 3-4 marangoz vardi,bende bos zamanlarimda marangozlara bakar makineleri nasil kullandiklarina dikkat ederdim,bir gun bir tanesiyle disari ciktik nalburiye deposuna gidiyoruz adam malzeme alacak, yapacagi icin bir kac tanede matkap ucu aldi, takim sandiginda bir suru matkap ucu var ,merak edip ya bir suru matkap ucu var dedim,onlarin hepsini bir kac defa kullandim korlestiler dedi, eeee matkap bilemesini bilmiyormusun dedim yoooo diye cevap verdi,marangoz olmak icin 4 yil hem ciraklik yapiliyor hemde teknik kollejde egitim goruluyor.....hmmmm allah allah matkap ucu bilemek her halde ustalik istiyor diye dusunmustum...
    ..zaman gecti kendi evimde matkaplarim var 40-50 tane matkap uclarim var,bir seferinde bir arkadasa bileyletmistim,,,simdi internet var you tube var,bakalim bakalim matkap ucu nasil bileylenirmis diye internete girip arastirdim,7-8 kisi you tube uzerinden matkap bilemeyi gosteriyor,garajimda taslama motoruda var,biraz dikkat ettikten sonra garajima gidip matkap ucu bilemeye basladim,bir saat sonra usta oldum diyebilirim gercekte cok basitmis iste,,,
    .....gecen gunde makas nasil bilenir diye baktim,gerci eye alip makaslara surtuyordum,onuda usuluyle ogrendim evdeki butun makaslari bileyledim...benim gibi isi gucu olmayip ve vakti bol olan insanlar icin yapilacak cok sey var ,you tube girip bu is nasil yapilir diye yazmak sormak yetiyor,bir arada maymuncukla kilitler nasil acilir diye merak etmistim,ogrendim ama hic denemedim
    .....bir cok insanlar binlerce dolar verip evlerini boyatirlar,eli biraz yatkin olan insan icin boyaciya para vermek luzumsuzdur,biz ailece kendi evlerimizi kendimiz boyariz.
    ......5-6 haftadir futbol maclari yok,sabirsizlikla sezonun acilmasini bekliyorum,kizlarin milli maclari oluyor ama pek sarmiyor.

• ⭐⭐

..devletin dis hastaneleri ve klinikleri var,emeklilere ve calismayan isszilere filan bedava tedavi yapiyorlar, iki yil evvel hatun icin muracaat etmistik kisa bir beklemeden sonra tamam size bu kadar para veriyoruz gidin ozel discide tedavi olun dediler, birde yakin muhitlerdeki discilerin listesini verdiler,bakiyorum bakiyorum discilerin cogunlugu ya arap ya vietnam kokenli,,,,,devlet para verince fazla is yapmadan parayi kapmak istiyorlar, bir tane australyali disci bulmustum telefon ettim kadin cikti isim ingiliz ismi,aksanlardan anlarim ama bu kadinin aksani biraz daha degisikdi, neyse randevu aldik tedaviye basladik kadina hangi milletdensin diye sormadim ingiliz ismi ama australyali degil,bir gun senin aksaninda biraz amerikan aksani var dedim,kadip pilipinliyim orda cok amerikali vardi filan dedi.kadina cebimizdende 570 dolar verdik bir kac defa gittik geldik,ne yaptigini bende anlamadim, tamam tedavi bitti dedi, hatun pek memnun degil,zaman gecti kadin mesaj atip disleri kontrol zamani geldi diyor.

.....hatunun agzinda yine problem var iki tane disin dolmasi lazim,disci ararken ya bir daha devlet klinigine telefon edeyim dedim, ettim bu numaraya telefon et dediler, orayi aradim mesaj birak dediler,telefon numarami verdim, bir kac saat sonra biri aradi, derdin ne ,hatunun dis tedavisine ihtiyaci var dedim isim soyledik emekli karti ve medicare karti numaralarin verdik,tamam 29 temmuz gunu sabah 9 da gelin dediler......
    dun ogleden evvel garajimda kendimi oyaliyordum telefon calci dis kliniginden ariyorlar efendim bu gun sat 15 ,00 de birisi randevusunu iptal etmis siz gelebilirmisiniz dediler,, kosa kosa geliriz dedik ve zamaninda gittik,daha evvelde burda hindistanli dis teknis yenleri veya doktorlari diyelim calisiyorlardi,bu sefer iki tane lubnanli hanim bizle ilgilendi,hatun kan sulandirici kullaniyor onun icin her seyde dikkatli oluyorlar,erken zamanda cagirmalarina sevindik, bazen siraya koyuyorlar aylarca bekletiyorlar,hatun bir kac sefer yakindaki bir hastaneye gittigi icin bilgisayarlara geciyor ve hemen neyin ne oldugunu anliyorlar,neyse disci hanim dislere bakti ikisi oyuk, rontgen cekti,hmmm bu iki disde hayir yok ikisininde cekilmesi lazim lazim dedi ve austos 11 e randevu verdi.her ay eve hemsire gelir hatundan kan alir INR denir kanin incelip kalinlastigi kontrol edilir, disci hanim iki gun evvel kan testi yaptircaksiniz bir gun evvelinde doktor bana INR raporu gonderecek bu rapor gelmezse elimi surmem dedi,patlojiye veya doktora telefon edip neticeyi ogrenebiliyoruz ama disci hanim kendini garantiye almak istiyor..kan cok koyulasirsa problem olur cok incelirse yine problem olur.

.hatun kan sulandirici kullandigi icin seyehat sigortasi yapan sirketler hatunu sigorta etmek istemiyorlar yada cok asiri para istiyorlar, yurt disina giderken riske girip gidiyoruz, turkiyeye gitigimiz zaman pek korkumuz olmaz..

.....belediyede calistigim zamanalar belediyeye ait binalarin bakimlarini onarimlarini yapardik ben tabi temizlikci, bir dere kenarinda eski bir elektrik uretme fabrikasi vardi belediye satin almis muze yapmis powerhouse, oyle sapa bir yerdeki kolay kolay kimse bulamaz,muze demeye bin sahit lazim,bakim tamirat yapiliyor,benim sef sen bir hafta burda kal filan dedi, iyi dedik, muzenin muduru telefonla konusuyor acayip bir konusma megerse adam gay imis,ama cok kibar adamdi... binanin biraz asagisinda dere geciyor aslinda deniz girintisi, otlar caliliklar var,yapacak fazla bir is yok biraz dereye ineyim dedim, bir kac adim attim onumden kocaman simsiyah bir yilan gecti,ben yilandan korktum yilan benden korktu,bir daha asagilara filan sokulmadim.

....guya muze bir nevi art centre artisler gelip bir seyler yapiyorlar,bende bu nebicim art diye bakiyorum bir kiz cagiz paketlerle kesme seker getirmis,sekerleri us uste koyup yarim metreye yarim metre diyelim kutu gibi bir sey yapiyor kule gibi oda sanatmis iste,,,,
    .....gay muze sefi sex sergisi yapiyor 15 gun kalacakmis duvarlar ve etraf ahlaksiz seylerle dolu cirken yazilar filan,kimse bir sey diyemiyor,neyse sergi gunu bitiyor,bir cok seyin silinmesi kaldirilmasi lazim,bir su tesisatcisi arkadas vardi bir gun muzeye geliyor etraf rezalet, galiba belediyeye sikayet ediyor,bir iki gun sonra adamin kedisini kapisinin onune astilar,,muze muduru baska bir kasabaya gitti asistani greek delikanli sef oldu, muzeye temelli bir temizlikci arkadas koydular yasli adam 8 saat orda duruyor, o hasta filan olunca benim sef himmm altan orayi en iyi sen biliyorsun hadi bir kac gun oraya git,yunanli mudur de cok kibar ,yapmami istedigi seyi kibarca o kadar dolayli yoldan soyluyorki bende bu adam ne diyor diye agzinin icine bakiyorum.
    ..kalin saglicakla

• ⭐⭐

.....kullanmakta oldugum arabami sifirdan yeni olarak 2014 yili eylul aynin 5 sinde almistim,arac trafige ilk defa cikiyor ve ilk defa plaka aliyor,her sene ayni gunde,arabanin ruhsatini yenilemeye mecburuz,tabi sigortasiz yola cikilmaz,ayni gunde de arabayi sigorta yaptirdik,kanunen sigorta mecburiyeti yoktur,ama haksiz oldugumuz bir araba kazasinda odiyemiyecegimiz masraflar karsimiza cikar,,turkiyede hic varligi olmiyan kisi bir suru borc senedi verir,cek imzalar,burdada hic bir varligi olmiyan kimse arabasini sigorta yaptirmayabilir,calisiyorsa maasindan cok az kesinti yapilarak karsi tarafa odeme yapilir, calismiyorsa magdur olan kimse hic bir sey alamaz,bir yerde herkes arabasini sigorta yaptirmaya mecbur oluyor,bir kaza halinde karsi tarafin sigortasi yoksa kendi sigortam benim masrafimi oder ve karsi tarafla kendileri ugrasir, gibi.

..eh benimde araba ruhsati yenileme gunu yaklasiyor,ruhsat yenilemeye registration denir kisaca rego reco deriz.bir ay evvelden trafik ofisi rego yenileme kagidini postalar bana da geldi,devlet baba emekli olan sahislar icin sadece bir araba icin tasit vergisi almiyor,eh bendende tasit vergisi istemiyor, arabami aldiktan cok kisa bir muddet sonra 8 yil evvel diyelim ozel plaka yaptirdim ako-046 o zaman yillk plaka bedeli 50 dolardi sekiz yil sonra 115.00 dolar olmus.
    ...rego yenilerken compulsory third party sigorta yaptirmamiz lazim bu sigorta olmadan rego verilmiyor, third party kaza sirasinda 3 uncu sahislari kapliyor,yani yaralanmalar sakatlanmalar iste bunlarin masraflarini karsiliyor, devamli bir sakatlik kaldiysa ya maasa baglaniyor yada tazminat odeniyor.....iki gun evvel ctp forumu geldi bu sigortayada green slip deriz yani third parti insurance. $500,50 CENT...
    .....Son iki senedir en ucuz buldugum araba sigorta sirketine sigorta yaptiriyorum woolworth insurance,, iki yil evvel $ 820 dolarla baslamistik sartlar yilda 5000 km den fazla yol yapmamak,birazda arabanin piyasa degerini dusurduler. gecen yil ayni sigortaya 976 dolar odedim 150 dolar filan zam yapmislar arastirma yaptim ama daha ucuzunu bulamayip ayni sigota ile devam ettim.......iki gun evvel sigorta sirketi yine mesaj gonderiyor eee yenilemek zamani geliyor,hmmmmm bu defaki fiat $1116 dolar,gecen yilki fiatin uzerine 140 dolar daha koymuslar.....

...dun biraz canim SIKILDI bir kac sirketle on line uzerinden temasa gecip yeni fiat almaya calistim,arabanin plaka numarasini yazinca her seyi biliyorlar.neyse bir iki dakika forum doldurdum,,, bir tanesi arabanin degerini 29.000 yapariz ama fiatimiz $1716 dolar.... ohaaaa..... baska birine baktim yine 5-6 dakika yazdik,,,, bir suru sartlar
    $1219 dolar fiat verdiler.....ne yapalim yine eski sigortada kalalim dedik.....rego almadan evvel arabanin ehliyetli ve ruhsatli bir tamirci tarafindan muayene edilmesi lazim,bu is icinde 40 dolar aliyorlar onada pink slip deniliyor,pink slip olmazsa ruhsatda yok demek,neyse arabam henuz 26 bin km de yeni gibi,pek masraf cikacagini zannetmiyorm.... velhasil,,, yeni rego ve sigorta 1771 dolara patliyacak, emekli olmayip calisan biri olsam belki 600 dolar filanda tasit vergisi olur.

• ⭐⭐

.....amerikada yasiyan artist ve sarkici bayan olivia newton-john iki gun evvel vefat etti,australya kokenli,gercegi 6 yasindayken ailesi ingiltereden australyaya goc etmis,australya insani bu bayani cok seviyormus,gunlerdir tv haberlerinde konusuluyor,melbourne ve sydney sehirlerinde onemli binalar kadinin anisina isiklandirildi,yine melbourne sehri devlet funaral cenaze toreni duzenlemek istiyormus,yerine anisina konser verilecek zannediyorum.allah rahmet eylesin topragi bol olsun, dun (grease )filmini yeniden izledim.

......dun baktim benzin biraz ucuzlamis arabamin deposunu doldurdum,zaten bir ceyrek eksilince doldururum, 95 oktan benzini litresi 1,65 $ aldik...evet petrol fiatlari bir hayli dustu sayilir.
    ....covit-19 geldikten sonra hukumet cok masraf ediyoruz bir muddet devlet calisanlarina zam yok demisti,bu gunlerde herkes zam istiyor,cunku butun gida maddelerine zam geldi,ogretmenler greve gidecegiz diyorlar,hapishane calisanlari greve gidecegiz diyorlar,qantas hava yollari var, son 3 yildir cok zarar etti tabi kimseye zam yok, ucaklari kontrol eden teknik elemanlar muhendisler bakimcilar bizde zam istiyoruz yoksa elimizi surmeyiz diyorlar.

• ⭐⭐

benim kiz torun 17 yasinda ..ilk soferlik imtihani direksiyon testinde kaybetmisti,baska randevu aldilar,bu defa annesinle gidiyor,,,,kizda heyecan var tabi.acemi soferin yanina oturacak test gorevlisi once arabayi kontrol eder,sinyal ver, geri vitese tak,frene bas filan,her sey normalse arabanin icine girip oturur ve test olacak adayi yonlendirir...
    ....bu defa yine bir bayan gorevli geliyor, frene bas, sinyal ver filan, ondan sonra tekerlere bakiyor,sen burda biraz bekle diyor iceri ofise gidip yaninda baska iki gorevliyle geri geliyor,arabanin tekerlerini inceliyorlar,ondan sonra kiza donup sorry,arabanin tekerleri lastikleri biraz asinmis,bu lastiklerle teste giremezsin,yeni teker takin ve baska test gunu alin diyor...torun bir hayal kirikligi daha yasayip eve donuyor,,,,eh jip tipi araba honda normal tekerin tanesi 300 dolar.

• @sir-altan Abi sen bir el ativer bu torununun ehliyet olayina. Iki defadir cocuk kapidan donuyor, artik iyice stres yapmaya baslayacaktir. Sen onu sakinlestirerek bu teste hem hazirla hemde gotur yaninda ol bence.

• ⭐⭐

..eh kis mevsimi bitmek uzere pazartesi sokaga cikarken kisa kollu bir t shirt giydim uzerinede bir yelek,biraz yurudum terledim,,,,dunde carsiya ciktik yine hafif giyecekler giyindim, ogle saatleri 13,00 e yakin evin uzerine kapkara bir bulut geldi,karsilarda hava temiz mavi gok yuzu gozukuyor,derken yagmur taneleri dusmeye basladi taneler takir takir takirdamaya basladi,ve nohut buyuklugunde dolu yagmaya basladi bes dakika icinde sanki kar yagmis gibi her taraf bembeyaz oldu,allahtan dolu taneleri daha buyumedi yoksa camlara ve arabalara zarar verebilirdi
    .australyaya geldigimden beri kar gormemistim dolu sanki kar gib i yer i kapladi,yavasladi on tarafa ciktim arabanin caminda dolu dolu var bir avuc alip kar topu yaptim,ellerim dondu,bir iki kar topu yapip attim,, sokakdan gecen arabalarin soferlerin ellerinde cep telefonu kar resmi cekiyorlar,nadir gorulen hadiselerden,bir iki resimde kendim cektim.
    ...bir gariptir bu memleket aksam haberleri izliyorum 100-120 km oteye kar yagmis cocuklar kardan adam yapiyorlar.sali gunu ogleden sonra sanki birden bir kis bastirdi soguk ve yagmur.

• ⭐⭐

.corona dolayisiyla benim hatun pek shoplara cikmiyordu, yakinimizda plaza var,bir sey lazim olunca ben kosuyordum hadi git ekmek al, yumurta al,yag al filan,neyse virus tehlikesi azalinca hatunda sabahlari hem yuruyus yapiyor hemde shoplara gitmeye basladi,bende ekmek ve sut yumurta almaktan kurtulmus oldum,, sabahlari kahvaltimda dilim ekmek yerim 650 gramlik wholemeal ekmek tost makinesinde kizartirim, ekmek buz dolabinda kaldigi icin gunlerce dursa bir sey olmaz,, en son olarak almis oldugum ekmek 1,59 dolardi,ekmege ve herseylere zam gelir ama kurus kurus olurdu,,,,,dun yine hatun hadi git kendine ekmek ve buscuvit al dedi, plazada ALDI marketi var girdim ekmek tarafina gittim baktim 1,59 a aldigim ekmek 1,99$ olmus ayni tur ekmek woolworth marketinde 2,20$ olmus,vel hasil herseylere zam gelmis..

...aksam internet haberlerine bakiyordum,devlet baba emeklilere ,malulen emekli olanlara issizlik yardimi alanlara 20 eylulden itibaren baslamak uzere zam yapmis.
    .... bekar yalniz yasiyan emekli icin iki haftalik odeme 1.026,50 $ yillik 26,689 dolar.... evli couple olanlar icinde iki haftalik 1547,60 yillik olarakda 40,238 dolar yapmis yani haftalik maasimiza 20 dolar filan zam geldi,burda devlet emeklilere her iki haftada bir odeme yapar,,,bir cok is yerleride iki haftada bir odeme yapar.

• ⭐⭐

....bundan tam 12 yil once ben, hatun kizim ve damadim kucuk kiz torunu okullarin ilk acilis gununde okula goturduk ve ogretmenine teslim ettik,bir kac yil kizi yuruyerek okula ben goturup getirdim,okul pek populer degil egitim derecesi dusuk oldugu icin kiz bir kac okul degistirdi,orta okulda erkek torunlarin okudugu okula geldi grammer school ozel okul bir hayli masrafli,zaman zaman arabamla kizi bu okula goturdum okuldan aldim derken kiz 17 yasina girdi,gecen hafta telefon etti, dedee, hmmm eeee iste cuma gunu okulun son gunu mezuniyet toreni var gelmezsen darilirim falan filan.....

....dun 11,30 da toren vardi-- okula yakin bir yerde koca bir kilise var salonu rahat rahat 1000 kisi alir gibi, burayi kiralamislar,saat gelince gittik sandalyelere oturduk,bu yil bu okuldan 50-60 kadar talebe mezun oluyor,okul gorevlileri konustu talebe okul kaptanlari konustu muzik filan calindi hristiyan okulu dua filan edildi,sonra dorder dorder talebeleri sahneye cagirip hediye verip kutladilar tebrik ettiler,gelen her talebenin resmide ekranda gorunuyor 6 yil evvel okula baslamissa her yilin resmi var,,,her cocuga hediye verildi tebrik edildi sonra yan bahceye cikip topluca resim cekildi, okul idaresi kucuk kekler ve meyva sulari getirmis dagittilar,okula gelenlerin cogu annne ve babadan ziyade dede ve ninelerdi,,yahu dun bebekdin ne cabukda buyuyup liseyi bitirdin dedim......

....iki erkek torunde ayni olkulda devam ediyorlar buyugu gelecek yil orta okula basliyor,orta okul ve lise 15,30 da paydos ediyor ilk okul saat 15,00 de paydos ediyor,ilk ve orta okulda cocugu olan varsa mecburen bekliyecek..

......ekim ayinda lise bitirenler icin HSC diye imtihanlar yapilir 18 gun filan surer hepsi yazili imtihandir bu yil eyalet capinda 76,000 cocuk liseyi bitiriyormus, HSC imtihanlarindan sonra imtihan kagitlari toplanir bazi ogretmenlere verilir ogretmenlerde imtihan kagitlarina not verirler en iyi not alanlarda istedikleri universitelere kolayca girerler en buyuk not isteyen iki fakulte doktorluk ve hukukdur...

....bir kac gun evvel benim kiz torun universiteye kabul edildim dede dedi,allah allah yahu daha HSC yapilmadi,yok artik eskisi gibi olmuyor,universiteye muracaat ediyorsun, senelik notlari inceleyip oyle karar veriyorlar dedi,saglik sektorunde kabul edilmis ama henuz ne okuyacagi belli degil bize 30 km uzaklikta campbelltown isimli bir muhitte uni.. dun benim yasli biraderle konustum, oda benim torunde unversiteye kabul edildi dedi sivil engineering muhendislik okuyacakmis,,,,cocuklara boyle kolayliklar tanidiklari icin allah razi olsun diyorum....

.....22 eylul gunu australyada matem gunu tatil ilan edildi, resmi daireler filan bir cok is yeri calismadi,ama buyuk marketler acik kaldi,bazi is yerleride aniden karar verildi diye biraz kizdilar,bir cok seyleri ayarlamislar,....australyada hayat devam ediyor,aud amerikan dolari karsisinda biraz deger kaybetti,bir hafta evvelinde veya biraz daha fazlasinda borsada buyuk calkalanma oldu ve hisse sahipleri buyuk milyarlar kaybettiler,amerika oksururse digerleri nezle oluyor gibi.

..australyanin en sevilen sporlarindan biride australian futbol ligi,AFL dir acayip bir spor hem elle hem ayakla oynanir,puan hesabinin sonunda finaller oynanir, bu gun saat 2,30 da grand final melbourne sehrinde oynanacak melbourne sehrinin meshur cricet ground MCG stadi vardir 110 bine yakin insan alabiliyor 100,000 bilet haftalar oncesinden satilmis,final oynayacak takimlardan biri melbourne sehrine yakin geelong adli bir kasaba veya sehir var oranin takimi,,diger takimda sydney sehrinin sydney swans takimi, gecen hafta melbourne sehrinden bir takimla yari final oynadilar sydney takimi bir puan farkla diger takimi eledi cok heyecanli bir mac olmustu,,bu spor cok garip bir spor ama cok heyecanli oluyor,180 den asagi oyuncu yok ziplayip havada top yakalayacaklar.

..epeyi yazdim kalin saglicakla.

• ⭐⭐

....bundan tam 12 yil once ben, hatun kizim ve damadim kucuk kiz torunu okullarin ilk acilis gununde okula goturduk ve ogretmenine teslim ettik,bir kac yil kizi yuruyerek okula ben goturup getirdim,okul pek populer degil egitim derecesi dusuk oldugu icin kiz bir kac okul degistirdi,orta okulda erkek torunlarin okudugu okula geldi grammer school ozel okul bir hayli masrafli,zaman zaman arabamla kizi bu okula goturdum okuldan aldim derken kiz 17 yasina girdi,gecen hafta telefon etti, dedee, hmmm eeee iste cuma gunu okulun son gunu mezuniyet toreni var gelmezsen darilirim falan filan.....

....dun 11,30 da toren vardi-- okula yakin bir yerde koca bir kilise var salonu rahat rahat 1000 kisi alir gibi, burayi kiralamislar,saat gelince gittik sandalyelere oturduk,bu yil bu okuldan 50-60 kadar talebe mezun oluyor,okul gorevlileri konustu talebe okul kaptanlari konustu muzik filan calindi hristiyan okulu dua filan edildi,sonra dorder dorder talebeleri sahneye cagirip hediye verip kutladilar tebrik ettiler,gelen her talebenin resmide ekranda gorunuyor 6 yil evvel okula baslamissa her yilin resmi var,,,her cocuga hediye verildi tebrik edildi sonra yan bahceye cikip topluca resim cekildi, okul idaresi kucuk kekler ve meyva sulari getirmis dagittilar,okula gelenlerin cogu annne ve babadan ziyade dede ve ninelerdi,,yahu dun bebekdin ne cabukda buyuyup liseyi bitirdin dedim......

....iki erkek torunde ayni olkulda devam ediyorlar buyugu gelecek yil orta okula basliyor,orta okul ve lise 15,30 da paydos ediyor ilk okul saat 15,00 de paydos ediyor,ilk ve orta okulda cocugu olan varsa mecburen bekliyecek..

......ekim ayinda lise bitirenler icin HSC diye imtihanlar yapilir 18 gun filan surer hepsi yazili imtihandir bu yil eyalet capinda 76,000 cocuk liseyi bitiriyormus, HSC imtihanlarindan sonra imtihan kagitlari toplanir bazi ogretmenlere verilir ogretmenlerde imtihan kagitlarina not verirler en iyi not alanlarda istedikleri universitelere kolayca girerler en buyuk not isteyen iki fakulte doktorluk ve hukukdur...

....bir kac gun evvel benim kiz torun universiteye kabul edildim dede dedi,allah allah yahu daha HSC yapilmadi,yok artik eskisi gibi olmuyor,universiteye muracaat ediyorsun, senelik notlari inceleyip oyle karar veriyorlar dedi,saglik sektorunde kabul edilmis ama henuz ne okuyacagi belli degil bize 30 km uzaklikta campbelltown isimli bir muhitte uni.. dun benim yasli biraderle konustum, oda benim torunde unversiteye kabul edildi dedi sivil engineering muhendislik okuyacakmis,,,,cocuklara boyle kolayliklar tanidiklari icin allah razi olsun diyorum....

.....22 eylul gunu australyada matem gunu tatil ilan edildi, resmi daireler filan bir cok is yeri calismadi,ama buyuk marketler acik kaldi,bazi is yerleride aniden karar verildi diye biraz kizdilar,bir cok seyleri ayarlamislar,....australyada hayat devam ediyor,aud amerikan dolari karsisinda biraz deger kaybetti,bir hafta evvelinde veya biraz daha fazlasinda borsada buyuk calkalanma oldu ve hisse sahipleri buyuk milyarlar kaybettiler,amerika oksururse digerleri nezle oluyor gibi.

..australyanin en sevilen sporlarindan biride australian futbol ligi,AFL dir acayip bir spor hem elle hem ayakla oynanir,puan hesabinin sonunda finaller oynanir, bu gun saat 2,30 da grand final melbourne sehrinde oynanacak melbourne sehrinin meshur cricet ground MCG stadi vardir 110 bine yakin insan alabiliyor 100,000 bilet haftalar oncesinden satilmis,final oynayacak takimlardan biri melbourne sehrine yakin geelong adli bir kasaba veya sehir var oranin takimi,,diger takimda sydney sehrinin sydney swans takimi, gecen hafta melbourne sehrinden bir takimla yari final oynadilar sydney takimi bir puan farkla diger takimi eledi cok heyecanli bir mac olmustu,,bu spor cok garip bir spor ama cok heyecanli oluyor,180 den asagi oyuncu yok ziplayip havada top yakalayacaklar.

..epeyi yazdim kalin saglicakla.

• ⭐⭐

@sir-altan ellerine sağlık güzel bir ileti

• ⭐⭐

...benim internette biraz kopukluk oluyor,yazi yazarken forumla baglantiniz koptu mesai geliyor,yukardaki konu iki defa yazilmis yonetici arkadaslar birini silerlerse cok memnun olurum..

..yasadikca goruyoruz ve ogreniyoruz,,,, 4yil kadar evvel kucuk kizim yeni BMW Almisti,servise gittigi icin eski arabalar gibi on kaputu kaldirip motor kismina pek baktigimiz yok,bir kac sefer kaputu actik bir sey baktik filan,,, bir iki hafta evvelde buyuk kizim araba kazasi yapti,her iki arabanin soferine bir sey olmadi ama bizim arabayi sigorta hurdaya cikardi,zaten eski arabaydi 6,000 dolar filan odemisler,, arac almalari lazim, cuma gunu damat iki araba buldum birinden birine bakacagim dedi,hayirli olsun dedim, 10 yillik 100,000 km yapmis bir BMW bulmus fiati 15,000 dolar, ikinci araba fiatlari gercekten korkunc oldu......
    .....gidip arabayi goruyorlar sahibi chinist tamam al arabayi gotur parayida hesabima yukle diyor....
    ......cumartesi kizim aradi baba arabayi getirdik temizliyoruz sizde benim steam cleaner var onu getirebilirmisin, evlerimizin arasi pek uzak degil aldik steam makinesini ve gittik, damat arabayi temizliyor kaput acik arka bagaj acik kapilar acik, siyah renkli temiz bir BMW.....Hayirli olsun gule gule kazasiz belasiz kullanin dedik,,,, arabanin etrafinda yuruyorum sagina soluna bakiyorum, on tarafa bakiyorum allah allah , aku battery yok ,dikkatli bakiyorum onde aku yok., sakadan ya damat seni kandirmislar arabayi akusuz vermisler dedim,damatta aku burda baba deyip bagaja gitti, eski arabalarda bagajda yedek teker yeri olur,iste o teker yerine akuyu yerlestirmisler uzerindede computer gibi bir sey var,,yani ilk defa boyle bir sey gordum,alman teknigi, eve gelince kucuk kizimin arabasinin kaputunu acip baktim, ondada on tarafta aku yok ayni sekilde bagajdaymis, bu araclarda yedek teker de yok teker patlarsa bilmem ne kadar kilometre gidebiliyormus.

• ⭐⭐

..sydney sehrinde hayatimiz monoton sekilde devam ediyor,hic bir seyler eskisi gibi neseli degil, eski arkadas dost kalmadi,aile fetlerinden baskalarini pek gordugumuz yok gibi...hatunun dis problemi var devlet kiliniginde bakiyorlar,kismetse 11 kasimda uzman doktor iki dis ve birde icerke kalmis dis kokunu ameliyatla alacak,daha evvel normal dis doktoru bayan yapacakti bu isi fakat kendine guvenemedi ve uzman doktorun gormesini istiyorum dedi, 6 haftalik bir zaman tanidi....
    ....30 eylul gunu klinige gittik yagoona denen bir bolgede bizim yolumuzun ustunde arabayla 5-6 dakikalik yer, neyse ust kata ciktik sonra disci hemsiresi gelip bizi bir odaya goturdu,hemsire arap kokenli,doktor geldi kendini tanitti hindistanli orta yasli bir adam,hatunun agzina bakti filme bakti,tamam dedi asagiya inin size randevu versinler, tabi ameliyati yapacagim bir iki gun agri yapar biraz morarir filan,iki gun evvelde kan testi yapip INR denen kanin ince veya kalinligini gosteren raporu getirin dedi, eyvallah dedik tesekkur ettim, hindistanlilarin okumuslarinin cogu hep devlet islerinde calisirlar hemde cok kibar insanlardirlar..
    ..hemsireyle alt kata indik recepsiyondaki bayana durumu anlatti ve bu hanim size randevu ayarliyacak dedi,kapinin yaninda semsiyemiz duruyordu, hatun semsiyeyi unutmiyalim dedi, arap kokenli hemsire duymus aaa, semsiye arapcadada ayni dedi.
    ....simdi 11 kasim gununu bekliyoruz, bu arada bir kan tahlili yapalim diye aile doktorumuza gittik hem muayene olduk hem kan verdik,doktor hanima dis operasyonunu soyledim,,,, hmmm uc gun evvelden kan sulandirici ilaci keseceksiniz ve 3 gun karindan antibiyotik igne olmaniz lazim dedi, bizede bir kac tane igne verdi.... aldik igneleri ama kafama endise girdi,bu defa hemen yine dis klinigine gidip doktorun soylediklerini anlattim ve ben iki arada kaldim dedim.... gorevli hanimda dis doktoru kan sulandiriciyi kes demediyse kesmiyeceksiniz igne filanda yapmiyacaksiniz, olabilir, doktor kan inceligini veya kalinligini kabul etmezse ameliyat yapmiyabilir dedi... rahatladim..

...10 yila yakindir kulaklartimda isitme cihazi var,evde pek kullanmiyorum disari cikinca takiyorum, evde tv izlerken televizyonun sesini kesip alt yazi izliyorum,her yil isitme cihazi takan firmaya 43 dolar filan oduyorum bedava pil veriyorlar bir nevi sigorta gibi, gecen yil cihazin biri dusmstu gittim yenisini verdiler....
    ...bir aydir sirketin sekreteri beni ariyor efendim bir yil oldu gelin kulaklarinizi ve cihazlari kontrol edelim diye,bende he he deyip atlatiyordum, gecenlerde bir daha aradi, hadi oyle olsun deyip randevu aldim...... sabahin erken saatinde gittim o islere bakan genc bir adam ,tanistik,kulaklarima kulaklik takip her iki kulagimida test etti,elimde dugmeli bir sey var kulagima ses gelince basiyorum.....neticede hmmm cok fazla bir degisiklik yok,ama bu cihazlar 4-5 yillik, en iyisi size yenilerini verelim dedi,,,,,muayene ve cihaz paralarini devletten aliyorlar emekliler icin oyle oluyor,eger cok sahene cihaz istersek fark odememiz lazim.....neyse uzman yeni cihazlari cikardi,, telefonun varmi var ,verdim telefonuma bir app yukledi ve bana gosterdi......bir sey dinlerken telefonumdan sesi azaltip cogaltabiliyorum,yani mikrofon sesi alcaltip veya yukseltebiliyor....3 degisik sey digeri yine bir tiklamayla arkamizdan gelen sesi engelliyebiliyoruz, digeri tv izlerken filan, yeni isitme cihazlari cok hosuma gitti, cep telefonu uzerinden ayarlama yapabiliyorum.allah devletten razi olsun,dinimize dilimize rengimize bakmadan yardim ediyorlar.
    ..kalin saglicakla

• ⭐⭐

22 kasim 2022 sali aksami,,,,,anlatimlarima bir hayli ara verdim sebebini kendimde bilemiyorum.
    ....bizim elektrik faturalari her uc ayda bir gelir. bu yil elektrik faturalarina zam yaptilar,bir cok evin catisinda solar paneller vardir,elektrik uretirler ve elektrik idaresine satarlar ,elektrik faturalari bedavaya gelir,gunes hic eksik olmaz, bu panelleri koymaya devletde maddi destek veriyor,konulan solar paneller 10 senede kendini oduyormus,biz fazla elektrik yakmadigimiz icin pek solar panel koymayi dusunmuyorum.

10 gun kadar evvel elektrik faturasi geldi,ahhhaaa birde baktim 626 dolar filan bir evvelki fatura 325 dolardi,zam geldi ama bu kadar zam olmaz bunda bir yalnislik var dedim....saat kutumuz eski icinde 3 tane elektrik saati var,....her eski faturayi atarim ama elektrik faturalarini sakliyorum,bir kac tane eski faturalari cikardim saatlere gore daha evvelden ne kadar elektrik yakmislar diye mukayese etmeye basladim. 1684 nolu saat var eski faturalarda hep 15 dolar 18 dolarlik elektrik harcamis ama bu sefer bu saat 327 dolarlik elektrik yakmis,olmaz boyle sey bunda bir yalnislik var dedim.

gecen hafta origin elektrik sebekesini aradim 20 dakika telefonde beklettiler sonra bir adam cikti, derdimi anlattim 10 dakikadan fazla konustuk,o kadar emin isen o saatin resmini cek faturayi scan yap bize gonder dedi,resim cektikde scan yapip e maile yuklemek biraz beni asiyor,kizim computerci geldi yardim etti resimleri gonderdik.
    .....bir gun sonra bir hanim email gonderdi ismini telefon numarani dogum tarihini gonder dedi, allah allah onuda yaptim,bir gun sonra baska bir hatun mesaj gonderdi,saatlerin resimlerini cek gonder dedi,haydeee bir daha resimler cekip gonderdik,pazartesi baska bir hatun yine mesaj gonderiyor efendim sizin kutuda 4 tane saat var hepsinin resmini gonder, bir kac yil evvel sirket yeni kablo baglantilari yapmisti bu arada bir tane digital bir saat koymuslardi ne ise yarar bilemem,,,,neyse bunuda yaptik,bir hayli sinirlerim bozuldu yarin baska birisi mesaj gonderirse iyi bir haslama yapacagim dedim..

.....biraz evvel e maile girdim yeni bir mesaj var bu sefer gonderenin adi martin,bu ne isteyecek derken mesaji okudum, efendim saat okuyucusu yalnislik yapmis ,numarasini vermis oldugum saatte olmus,bu eski saatler normal saat gibi ibre iki rakkamin arasinda kalinca ne okunacagi belli olmuyor. neyse 623 dolarlik fatura yerine 408 dolar odiyecekmisim yakinda yeni fatura gondereceklermis,...

..yarin carsamba tembellik etmezsem biraz gerilere gidip bir seyler yazmaya calisirim kalin saglicakla.

Benzer Başlıklar

• 4
  • 33
  • 214
  • 14
Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

112

40.1k
Kullanıcı

4.3k
Konu

420.0k

| | | |