Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

ABD’de Bir İş Teklifi Gerektirmeyen Green Card Başvurusu (EB-2 veya NIW)

• @Adam-Oz, içinde söyledi: ABD’de Bir İş Teklifi Gerektirmeyen Green Card Başvurusu (EB-2 veya NIW)

merhaba herkese, 3 farkli avukata danismanlik ucretiyle NIW surecini sordum. Yuzde 50 olur deniyor. Master ve 10+ is tecrubesi. olanlar icin. Bakalim kaybedecek birsey yok sanirim. Dunya farkli bir yere gidiyor malum.

bu dosyanın takibi için avukatlar ne aralıkta ücret talep ediyor?
    benim iletişime geçtiğim avukatlar da bu vize türü ile pek uğraşmak istemiyor gibi hissediyorum. ya deneyimleri az, ya uğraş sonucu başarılı olma ihtimali az diye uğraşmak istemiyor olabilirler diye düşünüyorum.

• @jesus, içinde söyledi: ABD’de Bir İş Teklifi Gerektirmeyen Green Card Başvurusu (EB-2 veya NIW)

Degerli bilgiler icin çok tesekkurler, yazilim alanında yaklasik 9 yillik TR ve EU is tecrubem var, suanda da Almanya'da bir Amerikan şirketinde calisiyorum. 4 kez Amerika'da bulundum. Son gidişimde 1 aydan fazla kaldım ve gercekten Amerika'da yasamak istediğime karar verdim. Gitmek icin kura disinda bir yol bulmaya calisiyorum, çünkü kura cikmiyor. Turkiye'de ODTU Bilgisayar Mühendisliği mezunuyum ve Almanya'da da yine bilişim alanında tezli master yaptım. North America Immigration Law Group ile ben de iletişime geçtim ancak dosyamla ilgilenemeyeceklerini söylediler. Sadece güçlü akademisyen dosyalari ile ilgileniyorlar orneklerden gördüğüm kadarıyla. Dosyami kendim hazirlayip başvurmayı dusunuyorum. Benim gibi akademik gecmisi olmayan birisi icin NIW alma ihtimali nedir? Benzer profil olup da deneyenler ve basarili basarisiz olanlar oldu mu acaba? Son olarak da elinde başvuru icin ornek dokümanı olan varsa gonderebilirse çok mutlu olurum. Tek yol NIW gibi duruyor, çünkü buradaki hayatimi riske atıp vize olmadan Amerika'ya gidip is aramak istemiyorum. Green Card olmadıgı surece de hic bir şirket ise almak icin sponsor olmak istemiyor. Hele ki suanda her isi uzaktan yaptirabiliyorlarken. Amerikan şirketlerinin Avrupa ofislerinde bile onlarca kisi H1B veya Green Card icin sirada bekliyor.

ben de kendim başvursam mı diye düşünüyorum ama wegreened olumsuz dönünce hevesim kırıldı briaz. 🙂 profillerimiz benziyor gibi, beraber mi baksak, başvursak? 😃

• merhaba, kendi adima eb2-niw yakinda basvurusu yapicam, i140 form ucreti olan 700 dolarin amerika disindan odenebilmesi ile ilgili bilgi alabilirmiyim? tesekkurler

• @Burak olabilir, sizin elinizde ornek dokuman var mi acaba? Varsa herkes kendine gore guncelleyip basvuru dosyasi hazirlamakla baslayabiliriz 🙂

• @Volkan-Büker Merhaba basvuruyu posta ile mi yapacaksiniz?

• @Volkan-Büker, içinde söyledi: ABD’de Bir İş Teklifi Gerektirmeyen Green Card Başvurusu (EB-2 veya NIW)

merhaba, kendi adima eb2-niw yakinda basvurusu yapicam, i140 form ucreti olan 700 dolarin amerika disindan odenebilmesi ile ilgili bilgi alabilirmiyim? tesekkurler

aşağıda adresi bulunan sayfanın alt kısmında "Filing Fee" başlığı altında "pay by credit card" var. bu faydalı olmaz mı?

bu arada sizin profil nasıldı? nasıl bir özellik ile eb2-niw başvuruyorsunuz? başvuru dokümanları, süreci, vb. için paylaşım yapma imkanınız var mı?

• @jesus, içinde söyledi: ABD’de Bir İş Teklifi Gerektirmeyen Green Card Başvurusu (EB-2 veya NIW)

@Burak olabilir, sizin elinizde ornek dokuman var mi acaba? Varsa herkes kendine gore guncelleyip basvuru dosyasi hazirlamakla baslayabiliriz 🙂

hazır bir doküman yok. DIY (do it yourself) setleri buldum, pek güncel değil gibi geldi. birlikte araştırabiliriz.
    aslında işin özeti; eb-2 niw için uygunluğumuzu ispatlabilecek herşeyi organize edip başvuruda kullanmamız gerekir.
    daha önce UK - Ankara Anlaşması için dosyamı hazırlamıştım ve almıştım. pandemi döneminde gitmedim. şimdi UK'de de global talent diye benzer, ama daha kolay bir vize türü var aslında. benzer hazırlıkla iki tarafta da şans denenebilir.

• @Burak malesef international kart kabul edilmez yaziyor. Konsoloslugunuzdan bilgi alabilirsiniz diyor sadece, ona da ulasmak ne mumkun

• @SAYIM-GÖKYAR @crazycells

Merhaba,

EB-2- NIW süreci ile ilgili sizlere bir konu danışmak istiyorum.

Halen ABD'de J1 vizesiyle visiting scholar olarak bulunuyorum ve 2-year home residency yükümlülüğüm var. Bu yükümlülüğü non-objection letter vb. araçlarlar waive edemiyorum çünkü ABD'de Federal bir kamu kurumundan burs aldığım için ortaya çıkan bir yükümlülük.

Türkiye'ye dönünce önce I-140 ile başvuruyu başlatıp, daha sonra immigrant visa processing sürecine başlamayı planlıyorum. Genel olarak NIW sürecinin 2. aşamasında, 2 yıl kuralı ya waive edilmeli ya da süresi doldurulmalı bilgisine ulaştım. Forumunda bazı bölümlerinde özellikle yeşil kartı çekilişle alanlar için Amerikan elçiliğinin/konsolosluğunun bu 2 yıl kuralına çok dikkate almadığını okudum. Bu dikkate almama immigrant visa processing için de geçerli midir?

Immigrant visa processing sürecine başlamadan önce bu 2 yıl süresi tamamlanmalı mı yoksa mülakata girdiğim gün (herşeyin yolunda gittiği varsayımıyla) 2 yılı doldurmuş olmak yeterli mi?

Yukarıda bahsi geçen avukat firmalarından biriyle irtibata geçtim. Kuşkusuz firmada Amerikan elçiliğinin/konsolosluğunun 2 yıl kuralı ile ilgili nasıl davrandığına ilişkin bir bilgi yok malesef.

Teşekkür ederim

• @dandanakan01, içinde söyledi: ABD’de Bir İş Teklifi Gerektirmeyen Green Card Başvurusu (EB-2 veya NIW)

@SAYIM-GÖKYAR @crazycells

Merhaba,

Halen ABD'de J1 vizesiyle visiting scholar olarak bulunuyorum ve 2-year home residency yükümlülüğüm var. Bu yükümlülüğü non-objection letter vb. araçlarlar waive edemiyorum çünkü ABD'de Federal bir kamu kurumundan burs aldığım için ortaya çıkan bir yükümlülük.

Türkiye'ye dönünce önce I-140 ile başvuruyu başlatıp, daha sonra immigrant visa processing sürecine başlamayı planlıyorum. Genel olarak NIW sürecinin 2. aşamasında, 2 yıl kuralı ya waive edilmeli ya da süresi doldurulmalı bilgisine ulaştım. Forumunda bazı bölümlerinde özellikle yeşil kartı çekilişle alanlar için Amerikan elçiliğinin/konsolosluğunun bu 2 yıl kuralına çok dikkate almadığını okudum. Bu dikkate almama immigrant visa processing için de geçerli midir?

Immigrant visa processing sürecine başlamadan önce bu 2 yıl süresi tamamlanmalı mı yoksa mülakata girdiğim gün (herşeyin yolunda gittiği varsayımıyla) 2 yılı doldurmuş olmak yeterli mi?

Yukarıda bahsi geçen avukat firmalarından biriyle irtibata geçtim. Kuşkusuz firmada Amerikan elçiliğinin/konsolosluğunun 2 yıl kuralı ile ilgili nasıl davrandığına ilişkin bir bilgi yok malesef.

Teşekkür ederim

Ben de sizinle hemen hemen aynı durumdayım, tek fark bursu Türkiye’den alıyorum. Sorduğunuz soruların cevabını ben de çok merak ediyorum. Burada iletişime geçtiğim avukat I-140 sürecini J-1 waive etmeden başlatabileceğini söyledi. Sonrasında ikinci aşamada waive işlemine ihtiyaç duyulacağını belirtti. Ben 24 aylık bekleme süresinin 18. Ayında I-140’a başvurup (ortalama 4-6 ay süreceğini varsayıyorum), sonrasında ikinci aşamaya geçmeyi planlıyorum. Fakat ikinci aşamanın ne kadar süreceği (visa consular processing) ile ilgili çok bilgim yok. Örneğin, ikinci aşama 6 ay sürse ve waive belgesini görüşme esnasında sunma durumu varsa, 24 aylık sürecin 18. ayında değil de 12. ayında ilk süreci başlatıp sonra ikinci aşamaya geçmeyi düşünebilirim. Aslında burada asıl soru ikinci aşamanın ne kadar sürdüğü, ve diyelim ki bize 24 aylık yasaklı zamana vize görüşmesi verirlerse bu tarihi değiştirme şansımız olabilir mi?

• Merhabalar,

Ben ABD L1 ile calismaktayim ve is verenim PERM uzerinden greencard basvurusu yapti.
    PERM basvurusu suan ki pozisyonum ile ayni, iki sorum olucak konuya istinaden,
    PERM gelecekteki pozisyon icin basvuru oldugu icin suan pozisyon degistirip, GC basvurusu sonuclandigi zaman, eski pozisyonuma geri donmemin bir sakincasi varmi?
    Teoride olmuyor gibi gozukuyor ama bu konu hakkinda bilgisi olan varmi?
    Ikinci sorum, suan pozisyon degistirsem ve PERM basvurusundakinden farkli bir ise baslasam, I-485 180 gunden uzun sure adjudicate edilmedigi takdirde Supplement J verip eski pozisyonuma donmeden baska bir pozisyona gecmemin bir sakincasi varmi?

Ayni sekilde buda teorik olarak mumkun gozukuyor ama konu hakkinda tecrubesi olanlarin fikrini almak isterim.

Iyi Calismalar
    Tesekkurler

• @merve9292, içinde söyledi: ABD’de Bir İş Teklifi Gerektirmeyen Green Card Başvurusu (EB-2 veya NIW)

@dandanakan01, içinde söyledi: ABD’de Bir İş Teklifi Gerektirmeyen Green Card Başvurusu (EB-2 veya NIW)

@SAYIM-GÖKYAR @crazycells

Merhaba,

Teşekkür ederim

Ben de sizinle hemen hemen aynı durumdayım, tek fark bursu Türkiye’den alıyorum. Sorduğunuz soruların cevabını ben de çok merak ediyorum. Burada iletişime geçtiğim avukat I-140 sürecini J-1 waive etmeden başlatabileceğini söyledi. Sonrasında ikinci aşamada waive işlemine ihtiyaç duyulacağını belirtti. Ben 24 aylık bekleme süresinin 18. Ayında I-140’a başvurup (ortalama 4-6 ay süreceğini varsayıyorum), sonrasında ikinci aşamaya geçmeyi planlıyorum. Fakat ikinci aşamanın ne kadar süreceği (visa consular processing) ile ilgili çok bilgim yok. Örneğin, ikinci aşama 6 ay sürse ve waive belgesini görüşme esnasında sunma durumu varsa, 24 aylık sürecin 18. ayında değil de 12. ayında ilk süreci başlatıp sonra ikinci aşamaya geçmeyi düşünebilirim. Aslında burada asıl soru ikinci aşamanın ne kadar sürdüğü, ve diyelim ki bize 24 aylık yasaklı zamana vize görüşmesi verirlerse bu tarihi değiştirme şansımız olabilir mi?

Merhaba,

Edindiğim bilgiler şurada:

Once your I-140 is approved by USCIS, your case will be automatically forwarded to the National Visa Center (NVC) - this usually takes 6-8 weeks. NVC will then email you the Immigrant Visa Processing fee invoice. You will have one year to pay the fee (currently $345 per person). Once it is paid, you will have one year to submit the electronic Form DS-260 and your supporting documents. NVC will process your supporting documents (currently taking at least 60 days). Once the processing is complete, NVC will forward your case to the proper US embassy for the scheduling of your interview appointment (the wait time for an interview can be several months). Once you successfully complete the interview and receive your immigrant visa stamp, you must enter the US with the IV stamp before the expiration date on the stamp (usually 6 months from the issue date but may be less). Once you enter the US with your IV stamp and pay the USCIS Immigrant Fee (currently $220 per person), your green card should be mailed to your US address within 30-60 days.

As your J visa is subject to the two year home country physical presence requirement, you must either satisfy it or get a J-waiver before your immigrant visa interview, which is the last stage of Immigrant Visa Processing. But this will not affect your I-140 EB2-NIW filing.

Dolayısıyla, süreçler arasında bir takım sürelere dikkat etmek gerekiyor anladığım kadarıyla. 2 yılı da mülakat günü tamamlamış olmak yeterli.

Forumdan okuduğum kadarıyla, i) NVC'ye gerekli belgeler posta ile gönderilmek zorunda; ii) NIW için spesifik bir bekleme süresi bulamadım ama diğer bazı EB vizeler için mülakat tarihi ise NVC onayından sonra 18 ay sonrasına veriliyor. Oldukça uzun bir süreç gibi görünüyor.

• @dandanakan01 @merve9292 ,
    Selamlar,

• I-140 icin J1 Home residency waiver alma sarti yok. Ben de bu durumdayken I-140 onayimi 2 ay once aldim. Ancak ikinci asamayi file edemiyorum cunku hala daha bu waiver'i alamadim (10 aydir bekliyorum). Bu konuda teyitlesmis olduk.
    • IVP'nin yaklasik suresini kestirmek zor. Su anda gocmen vize bekleme suresini bulamiyorum bir yerde. Su linke bakmanizi tavsiye ederim (https://travel.state.gov/content/travel/en/us-visas/immigrate/nvc-timeframes.html). National Visa Center'in yaklasik 1-3 ay arasi backlog ile calistigini anliyorum. Yani I-140'in USCIS tarafindan onayini muteakip, dosyanizin NVC tarafindan isleme alinmasi (1-3 ay) ve sonrasinda konsolosluga gonderilip size mulakat tarihi ayarlanmasi (??) biraz surecektir. Kesin cevap bulamiyorum, sormaya devam!
    • ABD'den AOS (I-485) file etmek icin bu iznin bir kopyasini dosyama koymam gerekiyor. Ancak izin hala yok ve mevcut vizemin sonuna geliyorum. Bu durumda bir turk olarak eger birkac haftaya waiver'im gelmezse, sanki almis gibi bu basvurumu yollayip mulakat tarihine kadar belgenin elime ulasmasini umacagim. Beklentim, bu aralar USCIS'in yogun olmasindan dolayi, mulakat tarihinin 5-6 ay kadar uzamasi ve bu esnada bu waiver'in elime ulasmasi. Boylece ABD'de kalmaya devam edebilecegim. Ya da bu belgenin eksik oldugunu farkeden USCIS, bana bir RFE (Request for Evidence) mektubu yollayacak ve o zaman "aaaa pardon unutmusum, ahan da izin" diyerek aptal'i oynayacagim. Her durumda 5-6 ay kazanacagimi dusunuyorum. Benzer bir durum IVP icin mumkun gibi gorunuyor.
    • Gerek ABD'den yapilacak AOS (I-485) gerekse TR'den yapilacak IVP basvurularinda Home Residency requirement'in yerine getirilip getirilmedigi (ya da waive edilip edilmedigi) sorusu var. DV-Lottery uygulamasindan bu konuda farklilasiyoruz. Formlarimiz farkli. Formda bu alani sanki almis gibi doldurup, mulakat tarihine kadar bu yukumlulugun yerine gelmis olmasi ya da waiver'in alinmis olmasini umabilirsiniz. Aldiginiz riske dikkat edin derim. Benim aldigim riski yukarida ornekledim.
      Son olarak;
    • 212(e) kapsaminda home residency waiver kaldirmanin baska yollari da var. Ornegin, "Request by an Interested U.S. Federal Government Agency" (https://travel.state.gov/content/travel/en/us-visas/study/exchange/waiver-of-the-exchange-visitor/eligibility.html). Eger bu ve diger bir imkani zorlayabiliyorsaniz, denemekte fayda var.
    • Bursu MEB vb gibi bir kurumdan TR'den aldiysaniz, kurumla irtibata gecip, geri odeme plani olusturmaniz durumunda, No Objection Statement mektubunu TR buyukelciliginden alabilirsiniz. Bu mektubun verilmesi icin borcunuzun yaklasik %20lik kismini odemeniz ve geriye kalanini da yapilandirmaniz gerekebilir. Kurumla irtibata gecerek durumu netlesttirebilirsiniz.

Bol sans, bol sans, ve bol sans!

• @SAYIM-GÖKYAR @merve9292 ,

Merhabalar,

Detaylı bilgilendirme için çok teşekkürler, pek çok konu açığa kavuşmuş oldu.

DS-260 doldurulması sırasında "Are you a former exchange visitor who has not yet fulfilled the two-year foreign residence requirement? sorusunun soruluyor olması benim görüştüğüm avukatın verdiği bilgiler arasında yoktu, çok önemli bir detay olmasına rağmen.

Tekrar teşekkürler, bol şans

• Bu başlıktan bahsedildi. Kullanıcı:   Programmer Programmer 
  • Bu başlıktan bahsedildi. Kullanıcı:   academicus academicus 

• Herkese merhaba,

Bu vize türünün varlığını yeni öğrendim. Sosyal bilimler alanında akademisyenim, doktoramı İngiltere'de tamamladım bu vize türüne de Türkiye'den başvurmayı düşünüyorum.

Cehaletimi mazur görün çok fazla detaylı bilgiye ulaşamadım. İlk olarak başvuru sürecini Türkiye'den nasıl gerçekleştiriyoruz? Anladığım kadarıyla I-140 formunu dolduruyoruz ücreti yatırıyoruz (700 dolar) peki ilk aşamada başvuru online mı oluyor? Yoksa dosya evraklarını aynı bahsedildiği doçentlik dosyası gibi ama yazılı olarak hazırlayıp istenilen kriterler için yine hazırlanması gereken belgeleri yazılı olarak toplayıp hepsini tek dosya olarak Amerika'ya mı postalıyoruz? (yoksa Amerika'ya postalanması için TR'deki konsolosluğa mı veriyoruz)

Genelde forumlarda okuduklarım hep Amerika'dan yapılan başvurular bu sebeple TR'den başvuru sürecini net bir şekilde kavrayamadım. Kriterler ve dosya hazırlama konusunu az çok kafamda oturttum hatta avukat tutmayı düşünmüyorum ama TR'den başvuru süreci pek oturmadı kafamda. Yardımcı olan olursa çok sevinirim, teşekkürler.

• ⭐⭐⭐⭐

@caez87 avukatsız işiniz çok zor şimdiden söylemek isterim. Forumda avukatsız başvuranlar da var yok değil. Şimdiden kolay gelsin. Güzel haberlerinizi bekliyoruz. Bizleri bilgilendirirseniz sizin yaşadığınız zorlukları diğer insanlar yaşamasın.

• @caez87 merhaba,
    Ben de sosyal bilimler alanında akademisyenim. Benimde ilgimi çekti bu vize türü. İngilizce Cv'mi burada payaşılan avukatlık bürosuna attım. Değerlendirdiler ve çok kapsamlı bir cevap attılar sağ olsunlar. Google Scholar hesabıma kadar bulup incelemişler. Anladığım kadarıyla doçentlik benzeri bir dosya isteniyor. Çünkü benden Google Scholar'da dizinlenen 100'e yakın atıfın kanıtını istediler. Dosyamı kabul ettiler. Ancak, dosyammı onlar hazırlayacak olmalarına rağmen deli gibi kanıt vs. toplamak için uğraşacağım...
    O nedenle sayın @denizci10 'un da dediği gibi avukatsz zor görünüyor.

• @caez87 case'iniz gucluyse bence dosyayi tek basina hazirlamak mantikli bir karar, sonucta istenen evraklar vs. belli. Ama basvuru asamalari konusunda ben de muzdaribim, ABD disindan nasil basvurulacagi ile ilgili benim de kafamda sorular var, avukatsiz basvuranlar varsa sureci adim adim anlatabilirlerse sevinirim. Ben de avukatsiz basvurmayi dusunuyorum. Hatta herkes bildigi kadariyla paylasabilirse, belki burada kendimiz de adim adim olusturabiliriz, bilgiler geldikce ben guncellemekte gonulluyum 🙂 Benim anladigim kadariyla oncelikle I-140 formunu dolduruyoruz, buna onay gelince is plani tarzi kendimizi tanittigimiz kapsamli dokuman ve kanit dokumanlarla (diploma, referans mektuplari) birlikte waiver kaldirmak icin basvuruyoruz. Ancak anlamadigim bu evraklari hangi asamada yolluyoruz? I-140 formunu doldururken mi yoksa form onaylandiktan sonra mi? Form onaylandiktan sonra ise tam olarak ne adi altinda yolluyoruz? Bir anladigim nokta su: sanirim 700 dolar odemeyi yapmak icin Form G-1450, Authorization for Credit Card Transactions formunu Amerika'dan bir kredi karti bilgisi ile dolduruyoruz ve I-140 formu ile birlikte gonderiyoruz 🙂 Bilgisi olanlarin yorumlarini bekliyorum, cok tesekkurler 🙂

• @academicus @denizci10 çok teşekkürler yanıtlar için. Ben avukatın ekstra ne hazırladığını bilmiyorum. Zira zaten doçentlik dosyası hazırlamakla uğraşmaktan bir aşinalığım haşır neşirliğim oldu. Aslında yayın ve alıntılar dosyam hazır. Referans ve benzeri mektupları da bulabilirim özellikle Amerika özelinde neden Amerika'ya katkı sağlayabileceğimi gösteren.

Ben de deneme amaçlı bir şirkete mail attım dosyamı CV'mi ve Scholar profilimi gönderdim haber bekliyorum. Diğer bilimlerde 100 üzeri sosyal bilimlerde 30-50 arası atıf ve 10 üzeri yayınla alanlar varmış forumlardan okuduklarım kadarıyla. Burada önemli olan anladığım kadarıyla Amerika'ya sağlanacak katkı hususunda onları ikna edebilmek.

Evet avukat işi çok büyük avantaj şöyle ki anladığım kadarıyla çıkmazsa para iade ediyorlar. Ama istedikleri meblağlar gerçekten çok uçuk yani 5000 dolar hadi bir yerden bulduk aynı bankaya para koymak gibi desek ama süreç uzayacak vs. yine de malum döviz kurundan ötürü bir de Türkiye'den başvuracak olmamdan ötürü uğraşmak istemedim. Ama Türkiye'den avukatsız başvuran da yok gibi dolayısıyla nasıl bilgi alacağım onu da bilmiyorum. Galiba bütün avukatlar da Amerika kaynaklı hiç Türkiye merkezli yok bu konuda maalesef.

• ⭐⭐⭐⭐

@caez87 ABD ye göç edeceğiniz için oradaki hukuki süreçleri bilen birisi olmalı onlar da burada olmazlar zaten. Ondan Türk avukatlardan bilgi almanızı öneririm.

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

90

40.7k
Kullanıcı

4.4k
Konu

424.1k

| | | |