Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• @lfcali o ne demek öyle?

• ⭐⭐⭐

@egesahinkaya e e2 de yoksa ozamanlar 300 dolara nasıl aldınız onu sormak istedi sanırım.

• Merhaba, ben de eşim ile bugün girmiş olduğumuz mülakat deneyimlerimizi aktarmak istiyorum. Biz ilk başvuruyu 2022 Ocak ayında yaptık ve mülakat randevumuz 5 Eylül 2023 günüydü. Mart ayı gibi bir mail geldi ve mülakatımız 19 Nisan tarihine çekildi.

Mülakat saatimiz sabah 7:45 olduğundan erkenden oraya gittik. İçeri girişlerde araba anahtarı HARİÇ, hiçbir elektronik eşya ve çanta almıyorlar. Bu sebeple eşyalarımızı arabaya bıraktık. Konsolosluğun bulunduğu muhiti pek beğenmediğimizden olacak, o mahalledeki sokaklara değil, 500 mt aşağıdaki Carrefour' un otoparkına aracımızı park ettik. Girişin tam karşısındaki mekanlar sabah 6:45 civarı açıktı ve biz de oturup çay kahve alarak saatin geçmesini bekledik.

Saat 7:20 civarlarında ilk alımlar başlandı (7.30 randevusu olanlar ile) ve biz de dışarıda oluşan sıraya katıldık. Yaklaşık 7:35 gibi bizi de içeriye aldılar. İlk önce bir kaba üst araması, sonrasında pasaport ve fotoğraf kontrolünden geçtik. Bu noktada birçok kişinin fotoğrafı 6 aydan daha eski olduğu gerekçesiyle geri çevrildi. (Daha önce herhangi bir yerde kullandığınız bir fotoğraf ile giderseniz ve 6 ay geçti ise bunu tespit edebiliyorlar.) Bu aşamadan sonra bir x-ray cihazından geçtik, kemer dahil her şeyi çıkartıp geri giyindik.

X-Ray kısmından sonra binaya giriş tamamlandı ve koridorun sonundaki bir asansörden üst kata çıktık. Bir L koridoru geçtikten sonra insanların bankolarda beklediği alana geldik. Girişte sağda danışma gibi bir masa vardı ve orada pasaportumuza bir barkod yapıştırıldıktan sonra sırası ile 3 farklı sıraya girdik.

İlk sıra pasaport kontrolü idi. Bir görevli pasaportumuza ve resmimize baktı ve bizi bir yan bankodaki sıraya gönderdi. 2. sıra parmak izinin alındığı sıra idi ve talimatlara uyarak parmak izlerimizi verdik. Ardından asıl mülakatın olduğu gergin 3. sıraya girdik.

Birinci, ikinci ve üçüncü sıraların tamamında diğer mülakata girenlerin mülakat deneyimlerini duyma imkanı olabiliyor. Zira mülakat görevlileri gayet duyulabilir şekilde mikrofonlar ile konuşuyorlar.

Mülakat gerçekleştiren 3 farklı banko çalışmaktaydı. 2 Kadın ve 1 Erkek çalışandan oluşan bu bankolara tek bir sıradan giriliyor ve sıranız geldiğinde kim müsait ise ona yöneliyorsunuz. Bizim düşüncemize göre, kadın çalışanlar biraz daha ılımlıydı. Ancak gözle görülür bir suratsızlık veya ret oranı yoktu.

Gözlemlerimiz %60 üzeri olumlu kararlar çıktığı yönündeydi. Olumsuz sonuç aldığını gördüğümüz kişiler evli ve küçük çocuklu 2 aile ile 2 farklı yalnız erkek adaydı. Yaşları 30 civarıydı ve turistik amaçlı gitmek istediklerini söylediklerini duymuştuk.

Biz sırada beklerken ilk olarak biraz fazla şık giymiş olabileceğimizi düşündük. Zira hemen hemen herkes son derece gündelik kıyafetlerle gelmişti. Biz temiz, şık bir görünümün olumlu etkisinin olacağını düşünüyorduk ancak hiç te öyle görünmeyen bir erkek adayın daha önce ABD' ye gitmemiş olmasına rağmen (Avrupaya gitmişti) kabul aldığını görünce şaşırmıştık. Umarım bu yazıyı okumuyordur ama, görsel olarak ABD' de kaçak kalma potansiyeli en yüksek aday oydu 🙂

Sıra beklerken farkettiğimiz 2. konu ise şuydu: mülakat görevlilerinin Türkçe dil seviyesi oldukça düşük. Biz mülakata gelmeden önce Türkçe mülakat yapmayı kararlaştırmıştık ancak Türkçelerinin kötü olduğunu farkedince sırada iken karar değiştirip İngilizce mülakat yapmaya karar verdik.

Sıra bize geldiğinde dalgalı saçlı kadın görevli ile eşleştik ve bize doğrudan "Good Morning" diyerek mülakatı İngilizce başlattı, biz de sürdürdük. Aramızdaki diyalog hatırladığımız kadarıyla şu şekildeydi:

G: Görevli
    B: Biz

G: Günaydın!
    B: Günaydın!

G: Evli misiniz?
    B: Evet.

G: Kaç yıldır?
    B: 3 yıldır.

G: Çocuğunuz var mı?
    B: Hayır.

G: Neden ABD' ye gitmek istiyorsunuz?
    B: Yılbaşı tatil planımız var.

G: Ne iş yapıyorsunuz?
    B: Ben avukatım, eşim sağlık bakanlığında paramedik.

G: (Eşime Doğru) Kaç yıldır çalışıyorsunuz?
    B: 7 yıl

G: Yeşil pasaportunuz yok mu?
    B: Hayır henüz hak kazanmadık.

G: Daha önce yurt dışına gittiniz mi?
    B(Eşim): Ben Almanya ve Fransaya gittim.
    B(Ben): Benim ilk çıkışım olacak.

G: Birlikte mi gittiniz?
    B: Hayır.
    G: Neden?
    B: Henüz evli değildik.

G: Neden birlikte Avrupa' ya gitmiyorsunuz, neden özellikle ABD?
    B: New York' ta yılbaşı döneminde xxxxxx yerlerini görmek istiyoruz. (3 tane plan saydım, sabırla dinledi ve not aldı)

Sonrasında arkasında duran kağıtlar arasından meşhur sarı kağıt bana doğru yaklaştı. İlk başta sarı kağıdın ne olduğunu hatırlayamadım ancak görevli hemen bana doğru kısa bir açıklama yaptı.

Vize mülakatımızda bir olumsuzluk olmadığını ancak başvurumuzun idari işleme tabi olduğunu söyledi. "Bugün/yarın bir e-mail alacaksınız ve sizden bazı bilgi ve belgeler talep edilecek, onları doldurup bize gönderin. Cevaplarınız değerlendirilecek ve size bilgi verilecek. Eğer sizin durumunuz onaylanırsa eşinizin de vizesi işlenecek" diyerek bize pasaportlarımızı ve sarı kağıdı vererek uğurladı.

Bunun olumsuz bir şey olduğunu düşünerek biraz buruk ayrıldık oradan. Biraz da şaşkındık. Bizden önce hiçkimse sarı kağıt ile gitmemişti. Ancak ufak bir araştırma yaptığımızda sarı kağıdın genellikle name check olduğunu öğrendik. Benim hem ismim hem soyismim oldukça yaygın. Muhtemelen benzer isimde bir kişi bir şekilde ABD sınırları içerisinde karalisteye alındı. O kişinin ben olmadığım tespit edildiğinde vizemizi alacağımıza inanıyoruz.

Not: Bahsi geçen e-mail henüz tarafımıza ulaşmadı.
    Not2: Mail 1 gün sonra tarafımıza ulaştı, içeriği bir bilgi formu.
    Not3: Aklımıza gelmeyen bir şey olursa iletiyi düzenleyip eklemeler yapabilirim 🙂

Umarım bu anlattıklarım bir işinize yarar veya heyecanınızı bir nebze yatıştırır. Çünkü bilinmezlik en büyük korku ve heyecanı yaratan şey ne yazıkki 🙂

• Arkadaşlar merhaba nişanlım amerikan vatandaşı k1 nişanlılık vizesi başvurusu yaptık fakat işlemler çok uzun sürdüğü için turistik olarak gidip orada onu ziyaret etmek istiyorum bunun için nişanlımın bana davetiye göndermesi gerekir mi eğer gönderirse turistik vize almam kolaylaşır mı

• ⭐⭐⭐

@vadili gönlünüzü ferah tutun inşallah vizenizi en kısa sürede alırsınız:))
    Bnm takıldığım şurası oldu bende şubat 15te başvurdum 2023 4 ekime tarih verdiler, daha sonra ki öne çekilmede 19 eylül 2022 oldu.

(((Biz ilk başvuruyu 2022 Ocak ayında yaptık ve mülakat randevumuz 2023 Ekim ayındaydı. Mart ayı gibi bir mail geldi ve mülakatımız 19 Nisan tarihine çekildi))))
    Dediğiniz için sorayım dedim ilk tarihiniz ekimin kaçıydı, açıkcası 5 ay var mülakatımıza ve çok sabırsız bir insanım vakit hiç geçmiyor ondan sormak istedim ☺

Tekrardan tebrikler

Edit: Az önce kontrol ettim, bizim yeni mülakat tarih mailimizde 25 şubatta atılmış

• @ahsenaydgdu 300 dolarda degil , 300 tl 🙂
    Bana gore bu is tamamen sizin yurt disi giris cikis gecmisiniz ile ilgili. Yoksa amerika size vize vermeyecekse hesabinizda 100.000 tl olsa da yine vermicek. Ilk vizeniz ise yine sansiniz dusuk olabilir. Benim etrafimda onlarca farkli senaryoda olumlu olumsuz amerika vizesi deneyimi olan oldu o yuzden bu sekilde dusunuyorum.

• Merhaba , kafamı kurcalayan 2 soru mevcut. Kız arkadaşımın yıllık geliri ortalama 32k dollar sponsorluk için evlilik durumunda yeterli gibi.Ancak evlilik öncesi beni yanına davet etmek istiyor inv mektubu ile ve su an benim gidebilmek için durumum yok , o da sponsor olmak istiyor inv mektubu ile birlikte neleri bana göndermesi gerek visa basvurusunda sunmam için ve banka hesabında nekadar para göstermesi gerekiyor b2 vizesini alırken bana sponsor olması için bilginiz varmıdır acaba efendim? Ayrıca şu sıralar basvurulan vizelerle ilgili bir problem varmı? Bir kaç arkadaşım 2023 e falan veriyorlar randavuları gibisinden bişeyler dedi biraz korktum açıkçası.

• @almene Aralık 2021'de almıştık Ağustos 2022 için sistem otomatik Nisan 2022'ye çekmişti

• @Utopya Tavsiyeniz için teşekkür ederim. Bakalım şuan biraz ara verdim bu vize işlerine. Buradaki hayatıma biraz bakacağım, ilerleyen zamanlarda olabilir.

• Sn. @vadili ... Ocak 2022'de form dolduruyorsunuz ve sistem 1,5 yıl sonraya randevu veriyor. Ama size bir mail geliyor ve başvurudan sadece 3 ay sonraya mülakat gününüz çekiliyor öyle mi?
    Yani yazdığınız tarihlerde klavye hatası yok ise benim bunların sistemine inancım kalmaz ve manuel müdahalesi olduğunu düşünürüm.

• @Burak-0 2023'e tarih verdikleri doğru sonrasında öne çekip çekmemesi su an konsolosluk insiyatifinde... İnternette Amerika vizesi davetiye belgeleri diye araştırırsanız detaylı şekilde çıkar oradaki kimliği, banka hesap dökümü ve açıklayıcı sponsorluk yazısı gibi yazılar yazmalı kız arkadaşınız.

• @ahsenaydgdu

Merhaba. Bizim ilk randevumuz 5 Eylül 2023 günündeymiş, Ekim değil, yanlış hatırlamışım.

• @Utopya

Merhaba, evet söylediğiniz gibi. Konsolosluk kendi isteğine göre öne alıyor.

• ⭐⭐⭐

@vadili şimdi anlaşıldı yoksa bu nasıl iş diye uyku girmedi gözüme, hoş yine garip eylül 2023 ü martta öne çekiyosun nisana alıyosun, ekim 2023 mülakatını şubatta çekiyosun eylül 2022 ye alıyosun..
    Vardır bundada bir hayır diyorum tekrar tebrikler

• ⭐⭐⭐

Bu ileti silindi!

• @vadili Hocam hayırlı olsun. Küçük çocuklu dediğini acaba kaç yaşlarındaydı çocukları? Bizde 4,5 yaşındaki kızımla birlikte gireceğiz çünkü

• @Baytar, içinde söyledi: (B1/B2) Ziyaretçi Vizeleri: İŞ, TURİZM, TIBBİ TEDAVİ

@vadili Hocam hayırlı olsun. Küçük çocuklu dediğini acaba kaç yaşlarındaydı çocukları? Bizde 4,5 yaşındaki kızımla birlikte gireceğiz çünkü

14 yaş altı çocukların gelmesine gerek yok diye hatırlıyorum.

Randevunuz ne zaman benimki 7 Haziran 2022 Bu civarda olan var mı?

• @batuhancirak evet gerek yokmuş ama şu anda bırakacak kimsemiz olmadığı için yanımızda götürmemiz gerekiyor. Randevumuz 13 mayıs ta

• eşim ve kızımla turist vizesi başvurusu yağacağım. hata olmasın diye ücretli danışmanlık almak istiyorum. daha önce bu şekilde yapan var mı ? varsa şayet kimi önerirsiniz ?

• ⭐⭐⭐

@Erdem-AKDEMİR psm ve amerila uzmanı gökçe taşkıranı önerebilirim gökçe hnmdan dönüş almak zor biraz ama işinin ehli

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

66

40.7k
Kullanıcı

4.4k
Konu

424.0k

| | | |