Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• @aysberg34 Abi selam, yine ben 🙂 Unutmadım seni, aklımdasın hala:) Ben gidersem sende geleceksin 🙂 Ayrıca pozitif ol lütfen çıkmayacak gibi düşünme. 13 senede çıkan insan var bu forumda, ya da ellisini aşıp öyle gidenler var. Sen istemeye devam et 🙂 Bende istemeye devam edeceğim 🙂

• ⭐⭐

Merhaba forum ailem,

Bugün günlerden Louisiana.

send-greeting-card-louisiana-vintage-16543_70.jpg

Louisiana (LA), 123,675 km2 toplam alanı ile Amerika Birleşik Devletleri’nin 31. büyük eyaletidir; 4,6 milyon nüfusu ile ise 25. sırada gelmektedir.
    dunya_uzerinde_louisiana_nerede.png
    Louisiana, Amerika Birleşik Devletleri’nin orta-güney kısmında yer alan bir eyalettir. Doğusunda yer alan Mississippi ile sınırının yaklaşık yarısını MississippiNehri oluşturmaktadır. Güneyinde Meksika Körfezi, batısında Teksas ve kuzeyinde Arkansas yer almaktadır. Doğu-batı yönünde 381 km, kuzey-güney yönünde ise 380 km uzunluğa sahip olan Louisiana’nın 639 km sahilşeridi vardır.
    Things-to-do-in-Louisiana-swamp-tour.jpg
    Bugünkü Louisiana’nın bulunduğu alan büyük ölçüde Mississippi Nehri tarafından oluşturulmuştur ve bu oluşum süreci New Orleans’ın aşağısında Mississippi Deltası’nda hala devam etmektedir.
    Eyaletin bugünkü sınırları içinde ilk Yerli yerleşimlerinin 15.000 kişi kadar olduğu tahmin edilmektedir. Kaşifler, Kuzey Amerika’ya yerleşmeye başladıklarında, kuzeybatı Louisiana’da pek çok Caddo Yerlileri kabilesi ve kuzeydoğuda Tunica dili konuşan küçük gruplar yaşamaktaydı. Güneybatıda Atakapa grubu; güney-orta Louisiana’nın bataklık alanlarına doğru ise Chitimacha grubu bulunuyordu.
    1541 yılında, eyaletin bugünkü sınırlarına ilk gelen kişinin Hernando de Soto olduğu tahmin ediliyor. Ondan uzunca bir süre sonra, Kanada’dan yola çıkan Robert Cavelier, Sieur de la Salle, 9 Nisan 1682 tarihinde Mississippi yakınlarına ulaşmıştır. Kral Louis XIV’nin şerefine Louisiana adını verdiği bu bölgenin Fransa topraklarına ait olduğunu bildirmiştir.
    1714 yılında Louis Juchereau de St. Denis, Louisiana’daki ilk kalıcı Avrupa yerleşimi olan
    Natchitoches’u kurdu. Bundan 4 yıl sonra ise Sieur de Bienville New Orleans’ı kurdu.
    1762 yılına kadar Fransız yönetiminde kalan Louisiana, bu sürede pek bir gelişme göstermedi. Ancak, İspanya yönetimine geçtikten sonra refaha kavuşmuştur. Amerikan, İspanyol, Kanarya Adaları’ndan gelenler ve en önemlisi Nova Scotia’dan Acadian mültecileri ile nüfus artmıştır. 1800’lere kadar 50 bin kişiyi bulan nüfusun büyük bir oranı da Afrika ve Antiller’den getirilen siyah köleler oluşturmaktaydı.
    1800 yılında, Louisiana’nın yeniden Fransız yönetimine devredilmesini talep eden Napoleon bu konuda başarılı olamayınca, çareyi Birleşik Devletler’e satmakta bulmuştur.
    Louisiana, 30 Nisan 1812 tarihinde, 18. eyalet olarak Amerika Birleşik Devletleri’ne kabul edilmiştir.
    650x344-abdde-louisiana-icin-tropik-firtina-uyarisi-1591475474450.jpg
    Louisiana’nın başkenti Baton Rouge, 728 bin civarındaki nüfusu ile Lousiana’nın ikinci büyük şehridir. Acadiana veya Cajun Country’nin de resmi olmayan başkentidir. Mississippi Nehri’nin doğu bankında yer alan Baton Rouge, Louisiana State University (LSU)’ye ev sahipliği yapmaktadır ve büyük bir liman olanağı sunmaktadır.

Lousiana'da görüşürüz forumdaşlar 🙋🏻

• Merhaba, ABD'ye Greencard için ilk gidişte aktarmalı uçuş uygun olmuyor diye birşey duydum, bu doğru mu? İlk gidiş için illaki direk uçuş mu seçmemiz gerekiyor?

• Herkese selamlar. @gariban a her gun attigin guzel postlar icin tesekkur ederim. 7 Mayis'a dogru zaman hizlica aksin ve guzel sonuclarimizi alalim 🙂

• ⭐⭐

Rüyamda @semavi ile komşu olmuşuz diyorum biz zaten arabayı sizin oradan alacaktık 😄 mahallenin çocukluk mahallem olması dışında sorun yok 🙂 beyin hala idrak edemiyo halbuki sokaklarını ezberledim git deme rüyanda yok..

• @MuzzyAsn aktarma yapacağınız ülkeden geçiş transit vizeniz var ise sorun olmaz ancak sadece green kart vizeniz basılı olacaksa mecburen direk uçuş yapmalısınız 😃

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@medevrim insanları yanlış yönlendirmeyin. Kesin bilmiyorsanız bu konuda yazmayın.

• ⭐⭐⭐

@Zelene, içinde söyledi: DV2023 Sohbet Odası

Rüyamda @semavi ile komşu olmuşuz diyorum biz zaten arabayı sizin oradan alacaktık 😄 mahallenin çocukluk mahallem olması dışında sorun yok 🙂 beyin hala idrak edemiyo halbuki sokaklarını ezberledim git deme rüyanda yok..

Ben de dün gece rüyamda @semavi ile komşu olduğumuzu gördüm akşam çaya gitmişiz😄uyandığımda iyice kafayı yedin diye azarlıyordum kendimi yalnız değilmişim ahahahahh😂

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@medevrim aktarmalı olarak gidebiliyorsun sadece aktarma yapacağın havalimanından dışarıya çıkmaman gerekiyor. Transit vize gibi belgeler istenmiyor. Sadece aktarma alacağın bileti aşağıdaki gibi almamalısın. Örnek olarak yazıyorum

İstanbul - Almanya aldın sonra da ikinci bir bilet aldın Almanya - Amerika işte böyle alırsan transit vize gerekiyor.

Nasıl alacaksın

İstanbul - amerika aktarmalı seçeceksin fakat aktarma bile olsa tek uçuş olarak gördükleri için hiçbir başka vizeye gerek yoktur.

Thy - Luftansa - British airways gibi firmalar ortak uçuş yaparlar. Yani sen Thy ilk uçuş yaptın sonra amerikaya luftansa ile gitsen bile havalimanı thy istanbul amerika uçtuğunu baz alırlar. Tekrar yazıyorum sakın aktarma havalimanından çıkmaman gerekiyor.

• ⭐⭐

@bidünya, içinde söyledi: DV2023 Sohbet Odası

Ben de dün gece rüyamda @semavi ile komşu olduğumuzu gördüm akşam çaya gitmişiz😄uyandığımda iyice kafayı yedin diye azarlıyordum kendimi yalnız değilmişim ahahahahh😂

bende 2 hafta önce ver elini amerika kanalındakilerin evindeydim, yalnız değilsiniz 😎

• ⭐⭐⭐

@gariban, içinde söyledi: DV2023 Sohbet Odası

bende 2 hafta önce ver elini amerika kanalındakilerin evindeydim, yalnız değilsiniz 😎

Puhahhahs çok sevindim şu an gerçekten çok mutluyum yalnız olmadığım için🤣

• Dolarla birlikte Heyecanlarda yukselıyormu Arkadaşlar 🙂

• @bitkicel çooookk 😅🤠

• @ayvalik10 Bilgi için çok teşekkür ederim.

• @OrlandoGücü gitmeden daha 2 kısı ıcın sağlam masraf olacak 😞

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@MuzzyAsn biz burada aileyiz tabiki de birbirimize yardımcı olacağız

• @ayvalik10 teşekkürler aydınlattığın için dostum bildiğimi zannediyormuşum.

• ⭐⭐⭐

@bitkicel, içinde söyledi: DV2023 Sohbet Odası

Dolarla birlikte Heyecanlarda yukselıyormu Arkadaşlar 🙂

Bu yıl sıfır heyecan nasıl olsa çıkmadı sonuçlar açıklanana kadar rüya görüp, hayal kurup mutlu oluyorum o kadar🤤mayıstan sonra yine dön başa düştük bi batağa bakalım😄

• ⭐⭐

Hahah iyimis komşu olmuşuz desenize 😄 uzun süredir de izlemedim kadir beyi biriksin izleyeyim demiştim

• ⭐⭐

@bitkicel, içinde söyledi: DV2023 Sohbet Odası

Dolarla birlikte Heyecanlarda yukselıyormu Arkadaşlar 🙂

@ahsenaydgdu sizin için mi demişti bu yıl size çıkacak diye öyle hatırlıyorum
    Bu yıl heyecanım bir garip daha önce hiç olumsuz birşey düşünmemiştim çıksın da yeter diyordum bu yıl çıkmış gibi planlar ve gerilimler yaşıyorum saçma birşeyi dert edip araştırıyorum her sene bekleyiş de bir evrilme yaşıyorum sanırım..kripto manasına 7 den dolar aldık onun rahatlığı var para hazır şimdi başka dertler buluyorum

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

83

40.1k
Kullanıcı

4.3k
Konu

420.1k

| | | |