Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• Selam arkadaşlar, bir süredir görüşemedik umarım herkesin keyfi yerindedir 🙂

Herkese güzel bir hafta diliyorum

• @dytmelek yaşayacağımız şehri seçtik, şehirdeki bölgeyi belirledik, kızı yazdıracağımız okulu belirledik, vardıktan sonra ilk hafta yapılacakları listeledik, haftalık yemek programını yaptık, girilecek işleri hazırladık, alınacak araba ve eşyaları belirledik, aylık gelir-gider tablosu hazırladık, tatil günlerine bakıp ilk nereler gezilecek plan yaptık, giderken bavula konulacak eşyaları ayarladık. eşimin ve benim İngilizcemiz yeterli, İspanyolcaya başladık... sadece ufak bir ayrıntı kaldı, o da GC çıkması 🙂 🙂 🙂

• @suat-gunay, içinde söyledi: DV2023 Sohbet Odası

@dytmelek yaşayacağımız şehri seçtik, şehirdeki bölgeyi belirledik, kızı yazdıracağımız okulu belirledik, vardıktan sonra ilk hafta yapılacakları listeledik, haftalık yemek programını yaptık, girilecek işleri hazırladık, alınacak araba ve eşyaları belirledik, aylık gelir-gider tablosu hazırladık, tatil günlerine bakıp ilk nereler gezilecek plan yaptık, giderken bavula konulacak eşyaları ayarladık. eşimin ve benim İngilizcemiz advanced, İspanyolcaya başladık... sadece ufak bir ayrıntı kaldı, o da GC çıkması 🙂 🙂 🙂

Ne kadar bizzz 🤣 utanmasam tüm bunlara ek çocuğun gideceği okulun öğretmeniyle görüşüp oryantasyonu nasıl yaparız? Diye sorcam 🙂

• @hascerob utanmayın sorun. oryantasyon konusunu öğrendik hemi de bir okul idaresini arayarak 🙂

yuhhh diyebilirsiniz, vallahi alınmam 🙂

• @suat-gunay, içinde söyledi: DV2023 Sohbet Odası

@hascerob utanmayın sorun. oryantasyon konusunu öğrendik hemi de bir okul idaresini arayarak 🙂

yuhhh diyebilirsiniz, vallahi alınmam 🙂

Geçen sene çok böyle hayaller kurardık. Giderken mutfak için götüreceğimiz sarı bezlerimize kadar düşünmüştük. Allah’ım nasip et🙏🏼 O son sarı bez bükücülerin hepsi sarı bezlerini de alıp gitsinler 😂 yuhhh diyebilecek en son insan bile değilim gördüğünüz gibi 🙂

• @hascerob evde bir muhabbet kuşumuz var. şu an en büyük sorunumuz bu. geçenlerde eşim "biz bunu önceden yollayalım, biz gidince yanımıza alırız" dedi. "yaa yürü git be kadın" diyeceğim yerde arkadaşlara sordum "bizim Boncuk'u kim götürür TR'ye gelip dönerken" diye.

sarı bez olayınızı söyledim şimdi kendisine. "ee haklılar yanımıza biz de alalım 1-2 tane, hemen bulamayız" falan dedi... trajikomik vallahi 🙂

• ⭐⭐

@suat-gunay, içinde söyledi: DV2023 Sohbet Odası

@dytmelek yaşayacağımız şehri seçtik, şehirdeki bölgeyi belirledik, kızı yazdıracağımız okulu belirledik, vardıktan sonra ilk hafta yapılacakları listeledik, haftalık yemek programını yaptık, girilecek işleri hazırladık, alınacak araba ve eşyaları belirledik, aylık gelir-gider tablosu hazırladık, tatil günlerine bakıp ilk nereler gezilecek plan yaptık, giderken bavula konulacak eşyaları ayarladık. eşimin ve benim İngilizcemiz advanced, İspanyolcaya başladık... sadece ufak bir ayrıntı kaldı, o da GC çıkması 🙂 🙂 🙂

Hahaha ay benden beterleri varmış 😄
    Sosyal çevrem kalmayacak yakında arkadaş konu komşu her muhabbeti Amerika'ya getiriyorum, biri Türkiye'den şikayet etsin bana ne ya biz zaten gidicez diyorum,her aldığım şeyin ABD fiyatına bakıp kahroluyorum
    Kreş ön kayıt yapıyordu aradılar dedim ben uzun vade planları sevmem ama aklımda olan gidicez ya para yanmasın case no küçük olur yıl sonuna giriş yaparız falan 😄 hep derdim 2023 e Amerika'da gireceğim diye

• Ahahahhahah. Bu planlara başkalarının da başladığını (hatta çok ileri seviyede sürdürdüğünü) görmek güzel. Kendi kendime acaba fazla mı oluyorum demiştim ben de 😆

• Merhaba;
    Başlığın sohbet konulu olmasından sebep aklıma gelen birkaç şeyi paylaşmak istedim.
    Öncelikle forumun farklı başlıklarında farklı zamanlarda bu forumu oluşturmuş, bu zamana kadar bu temizlikte ve düzende kalmasını sağlamış kişilere defaatle teşekkür etmişimdir. Şimdide bi teşekkürde burdan etmek istiyorum. Ama son bikaç gündür olan yazışmalara baktığımda teşekkürü sadece yöneticilere değil bazı konuşmaları akıllılıkla cevaplamayarak konunun kapanmasını sağlayan forum katılımcılarınada yöneltmek gerektiğinide düşünüyorum. Bazı konular için gerçekten burada yazdıklarını okuduğum kimi kişilerin çekiliş hakkındaki bilgileri o kadar fazla ki herhangi bi konuda saatlerce konuşabilirler. Ama görüyorum ki muhatap bile olmayarak burda olması bile hata olan kişilerin burdan uzaklaşmasını sağlamış oluyorlar. Hepsine ayrı ayrı teşekkürler.

İkinci olarak aklıma takılan ama forumda fikir ayrılığının anladığım kadarıyla sürdüğünü gördüğüm ve eski konularda tam cevabını bulamadığım bi durum var. Çekilişte çıktığınızı gördükten sonra ds260 formunun gönderilme zamanı konusunda aklım karışık. Forumun yöneticileri en tecrübelilerinin bile tam olarak bi fikir birliğinde olmadığını gibi bir görüntü görüyorum. (Gözden kaçırdığım bi konu başlık olabilir illaki) Sizce ds260 ne zaman gönderilmeli?

Son olarakta rakamlar illaki her yıl değişiklik göstermekte ve son iki yıl malum corona nedeniyle hiç iyi gözükmüyor. Case number için sizce güvenli alan-riskli alan-imkansız bölge diyebileceğiniz sınırlar neresidir? Case number kaç olursa evi arabayı satmaya başlarsınız? 🙂

• @zelene aaa o da var. malum kayıt yenileme zamanı ve peşinat istiyorlar ki kamu ataması dışında geri vermeyeceklerini beyan ettiler. vallahi ödemedik, zira çıkarsa boşuna gidecek o para diye. hatta sizden bir adım ileriye gittik, çıkarsa özel okuldan alıp, ABD'ye gitme zamanına kadar kızın gideceği devlet okulunu bile sectik 🙂 🙂

• @madmizah sorun sizde değil, hepimizde yahu 🙂

• @avar ben her şeyi bu formda öğrendim. daha doğrusu bir şey biliyorsam ya bu formda öğrendim ya da bu formun kılavuzunda araştırmalarım ile, neyi ne kadar bildiğim konusunda iddaalı değilim. benim bildiğim kadarı ile sorunuzu cevaplayayım, nitekim uzun bir süre bu konuda ben de kafa yorup, foruma ve diğer platformlara cevap için dalmıştım. en tecrübeli ve bilgili kişilerden yanıt gelecektir, o zamana kadar yazmış olayım.

Aslında her şeyi belirleyen Case No. Mülakat sırasını da, devamında her şey yolunda giderse vize tarihinizi de, kısaca gidip gidemeyeceğinizi belirleyen en birincil olay Case no. Makul seviyelerde olursa numaranız ve her şey yolunda giderse ABD hayalleriniz gerçek olur. Ama yüksek Case no, maalesef sıra gelmemesi anlamına gelir teyammüllere göre.

Ben en başta DS 260 tüm bu süreçteki sıralamayı, mülakat tarihini falan belirler diye biliyor, düşünüyordum. Yani DS 260'ı ilk yollayayım ki bana vize kalsın, mülakata ilk ben gireyim mantığındaydım. Çömezlik işte ne yapacaksınız. Asıl olayın Case No olduğunu öğrenince DS 260 gözümden düştü 🙂 Zira şuna ulaştım, 8 mayıs (ya da her kaçıysa) GC çekilişine baktım kazandım, Case No 20bin ama ben DS 260'ı o gün ya da ertesi gün doldurup yolladım (2-3 gün sonra DS 260 doldurumu başlıyor). Ama benim Case N0 20 bin. Case No 10 bin olan arkadaş ise Ağustos ayına kadar DS 260'a dokunmadı, Eylül'de yolladı. Hiç farketmiyor, konu Case No olduğu için o yine de sizden önce mülakata girecek.
    DS 260'ın çok bekletilmeden gönderilmesi, kesin bilgi olmamakla birlikte, sadece sizin case numaranız current olduğu zaman işe yarıyor. Bu ne demek, case numarası aktif olan kazananlar arasında, diğer evrak işleri de tamamlanmış ise, DS 260'ı önce gönderene göre mülakat tarihi veriliyor. Benim çıkardığım sonuç bu DS 260 konusunda. Burada söylenen de, acele etmeyin, kazanma heyecanı ile yanlış doldurma riskine karşı, 5-10 gün bekleyin öyle doldurun yollayın şeklinde.

• @suat-gunay nereye gitmeyi planlıyorsunuz birden yazınızı okunca kendimi gördüm sanki😂

• @flz benim durumum çok karışık. ABD'de kaldım 2 yıl kadar. Gerek iş sebebi gerekse de seyahat amaçlı en az 20 giriş çıkışım da var. Hatta ve hatta, açık bir şekilde bir dönemin ABD'de önemli bir isminden "seni ABD'ye alalım" teklifi bile vardı. Vatan Millet Sakarya diyerek hepsini elimin tersiyle ittim, napim yahu gençtim o zamanlar. Hala da gidip geliyorum. Dolayısıyla ABD konusunda tecrübem, bilgim fazla. Hele ki vize süreçleri, yönetmelikler vs vs. Ama olayın GC tarafı ile hiç ilgilenmedim. Ama kızım oldu, büyüdü, 11 yaşına geldi 🙂 Malum benim için her şey değişti. Şu anda amacım sadece ona gelecek kurmak, o yüzden de GC olayına girdim. Niye bunları yazdım bilmiyorum, asıl sorunuza geleyim. Ben NYC, NJ, LA, CH buraları ziyaret ettim sıkca. Bir iki kere de Orlando, Miami ve Houston. Olur da çıkarsa ve tek başıma önden gidersem NYC veya NJ olacak gibi ama nihayetinde aile ile son durak Orlando ve havalisi olarak düşünüyoruz. Yine de her şey şartlara bağlı elbette.
    Siz peki?

• @avar Case no güvenli alanı sorusuna şahsi cevabım şöyle. Bunu da baya araştırdım. Çok değişken olmakla birlikte şu sonuca vardım. 15 bin ve altı kesin, 15-20 bin arası kesine yakın, 20-23 bin arası büyük ihtimal olası, 23 bin 26 bin arası olası, 26 bin sonrası risk. Ama tekrar ediyorum, bu benim araştırmalarım sonrası kendimce çıkarımlarım. Zira 22bin olup gidemeyen, 33 bin olup gidenlere de rastladım. Haa ben ilk 10bin olursam evi, eşyayı satışa çıkarırım, 15 bine kadar da ilanını veririm 🙂 Yok yok, vizeyi alana kadar hiçbir şeye kesin gözüyle bakmamak en doğrusu. Ama siz cevabımı anladınız ben sizin sorunuzu 🙂

• @suat-gunay florida houston arasında gidip geliyoruz benimde 11 yaşında bir oğlum var hersey zaten onlar için

• @flz o zaman şunu sorayım, kaç puan ve üzeri okullara bakıyorsunuz? 🙂 🙂 benim kızımla yaşıtlar, kim bilir belki de şans iki aileye de güler, birlikte toplanıp gideriz 🙂

• @smartcells yanlış yere yazmıştım, kusura kalma tekrardan. "Önce bir kazan, sonra DS 260'a bakarız" da diyebilirsin ama merak işte, en azından doğru yerde sormuş olayım 🙂

İngiltere ve ABD kalışlarının belgelendirmesi için bir zaman aşımı söz konusu mu? yani belgelendirilmesini istenen kalışlar son kaç yılın kalışları olmalı? Biraz daha net olayım.

90'lı yıllarda yaptığım ABD seyahatlerimin 90% kaydına ulaşamıyorum, ulaşma şansım da yok. En az 15 seyahatin sadece 1 ya da 2 tanesinin giriş çıkış bilgisi var. Aradan geçmiş 25-30 sene.

Eşim 11 ay UK'de kalmış zamanında. dönüşü 2002 yani nerdeyse 20 sene olmuş. Bunu da mı belgelemeliyiz PC ile? Hoş sanırım bu çok zor değil, isteyebiliriz oradan ama onlarda da 20 yıla yakın bir süre öncesinin kaydı var mı bilinmez. (illa ki bir yerlerde vardır tabi de, mahalle polisi ulaşır mı emin değilim).

Benim 13-14 ay Afganistan ABD üssü kalmışlığım var ama arada 1 yıl dolmadan TR'ye gelip gitmişliğim olduğundan konu edilecek bir durum yoktur diye düşünüyorum.

"Ama Türkiye dışında bir ülkede askerlik yaptıysanız götürmek zorundasınız!" yorumunuza istinaden sorayım: Askerlik görevimin 14 ayını NATO Belçika'da yaptım ama TC askeri görevlisi olarak ve bağlı olunan asıl komutanlık adresi ve makamı Ankara. Yani bir belge alsam, NATO Belçika görünmez, Ankara görünür tüm askerlik süreci.

Böyle karışık benim durumlar. Nitekim hepsi o aşamaya geldiğim takdirde mülakatta anlatılacak şeyler, lakin DS 260 dolumu için öğrenmek isterim. Mümkün olan belgeleri toplarım, olduğu kadar artık. Durumu anlatırım, ikna olurlarsa eyvallah, ikna olmazlarsa ek belge talep ederler, o zaman çözümüne bakarım ama öncesinde hazır olmak adına bildiğiniz kadarı ile yorumlarınızı almak isterim.

teşekkürler

• son verilere göre toplamda 55000 kişi için talih gülecek, ancak bazı haberler vardı 80000 e çıkarılması yönünde. Hatta yasa teklifi geçip sadece imzaya kaldığı gibi söylemler de vardı. Bu konuda DV2023 için süreç hakkında bilgisi olan var mı?

• @madmizah benim son duyumum sadece bir görüş olduğu ve henüz yasanın hazırlanmadığı yönünde. yasalaşırsa dahi 2023 DV'ye yetişmesi zor gibi. ama olursa da harika olur, zira mevcut şans oranını neredeyse 50% artırır. hadi inşallah diyelim.

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

92

40.1k
Kullanıcı

4.3k
Konu

420.1k

| | | |