Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• @crazycells nedenlerim, olmasi gereken nedenler. eger insan ise hak verir ve suphelencek yer aramaz bence. bakalim zamani geldiginde gorecegiz

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@greenHasanHuseyin, içinde söyledi: (F/M) Öğrenci Vizeleri

@crazycells nedenlerim, olmasi gereken nedenler. eger insan ise hak verir ve suphelencek yer aramaz bence. bakalim zamani geldiginde gorecegiz

Bu nedenleri daha acik sekilde beyan etmelisiniz, vize basvurusu sirasinda tum cevaplari "articulate" etmeniz beklenir.

• @crazycells, içinde söyledi: (F/M) Öğrenci Vizeleri

@Ece-Yıldırım, içinde söyledi: (F/M) Öğrenci Vizeleri

Merhabalar, forumu uzun süredir takip ediyordum. Ancak bugün üye olabildim. Ben lisans eğitimi için f1 vizesine basvurmustum. Okulum Mart 2022 yılında baslayacak ancak bana Haziran 2022 olarak randevu verildiği için öne alınmasını talep etmiştim. Talebimi kabul edip geçtiğimiz haftaya randevum alındı. Geçen hafta mülakatım çok iyi geçti ancak memur bey okul açılış tarihime 120 günden fazla olduğu için 221(g) formu verip , pasaportunu okulunun acılış tarihine 120 günden az kala bize ptt ile kargola , gelmene gerek yok dedi. Eve gelir gelmez arastırma yapınca şöyle bir kural olduğunu öğrendim. "New Students – Student (F and M) visas for new students can be issued up to 120 days in advance of the start date for a course of study." Sizce sadece pasaportumu göndermemi istediği için vizem onaylanmış diyebilir miyiz ?
    Birde şöyle bir durum var DS160 status'üm refused olarak gözüküyor. Ancak bunun otamatik olarak 221(g) formunun verilmesinden dolayı olduğunu düşünüyorum. Benzer tecrübesi olanlar aydınlatırsa sevinirim.

Tebrikler. Evet, vizeniz onaylanmis... aynen dediginiz gibi vizenizi 120 gunden once basamiyorlar, siz de 30 gun oncesine kadar ABD'ye giris yapamiyorsunuz...

AIS hesabiniza girerseniz, konsolosluga evrak gonderme ile ilgili yonlendirmeleri gorebilirsiniz. 120 gun once (daha once gondermeyin, size bos pasaportu geri gonderebilirler) konsolosluga pasaport, I-20 ve 221(g) 'yi gonderirseniz , vizenizi basip size geri gondereceklerdir.

@crazycells Merhaba, Eşim Fall 2022 için Master kabulü aldı. I-20 formumuz hazır ve vize randevusunu organize edeceğiz. Burada bahsedilen konu ile aynı durumda olabileceğimizi düşündüğümüz için sizce 120 gün öncesinde randevuya gitmemizde bir sakınca var mı? En azından vize sonucuna göre uçak bileti ve diğer hazırlıkları daha rahat tamamlama düşüncesindeyiz bu şekilde. Teşekkürler vaktiniz için.

• @Semih-Berke-KILIÇ merhaba vizenizin sonucunu öğrenebilir miyim sakıncası yoksa🙏🏻

• @Seda-Uysal-Avcı Merhaba öncelikle. Maalesef ikinci denememde de alamadım. Mülakatım şöyle geçti:
    -Günaydın
    +Günaydın
    -Şu anda İstanbul Üniversitesinde mi okuyorsun?
    +Hayır, İstinye Üniversitesinde okuyorum.
    -Neden bu okul?
    +Community collegelar hakkında araştırma yapmıştım. Bu okula Michigan Üniversitenden profesörler de geliyormuş. Belki bilirsiniz Michigan Üniversitesi çok prestijli bir okul.
    -Kim karşılayacak?
    +Ablam sponsorum.
    -Ne iş yapıyor?
    +Tam burslu tıp öğrencisi. Emekli maaşı ve birden fazla burs alıyor.
    -Nasıl ödeyecek ki?
    +Bankadaki para zaten onun. Onun dışında birikimlerimiz de var.
    -Şu anda 2 senelik okuyorsun değil mi?
    +Evet
    -Peki neden Amerika’da da 2 senelik okumak istiyorsun?
    +Türkiye’de Amerikan şirketlerine işe girmek istiyorum. Daha fazla sebebim var dinlemek isterseniz.
    -Buyur
    +Diğer ülkeler aldığım eğitimi tanımıyor. Ayrıca, Amerika yüksek imkanlara sahip üniversiteleri bolca var. Eğitiminizi esnetebileceğiniz eşsiz bir eğitim sistemi var. Türkiye’de iş arayacağım zaman tecrübe isteyecekler. O yüzden OPT programından da yararlanmak istiyorum.
    -Üzgünüm, vizen reddedildi.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Semih-Berke-KILIÇ gecmis olsun sayin @Semih-Berke-KILIÇ , ilginc bir sekilde ABD'de okuma planinizi yeterli bulmamislar. Bu durumda yeni bir basvuru yapmak yerine minimum 1-1.5 yil ara vermek iyi olur. Bu surede Turkiye'de kendi okulunuza onem gosterin ve not ortalamanizi yuksek tutun.

Sonrasinda;

3 ve/veya 4. siniflar icin ABD'de transfer ogrenci olmayi deneyebilirsiniz:
    https://yesilkartforum.com/forum/topic/359/amerika-da-transfer-öğrenci-olmak-üniversite

veya universitenin bitimine yakin master yapmayi degerlendirebilirsiniz:
    https://yesilkartforum.com/forum/category/118/yüksek-lisans-ve-doktora

Akademik acidan hangi yol sizin icin daha mantikliysa o sekilde devam etmelisiniz.

• @Semih-Berke-KILIÇ üzgünüm😔

• Ben Amerika’da yaşıyorum, yiğenim yükseklisans için yanıma gelecek inş. Okulun istediği sponsorluğu üstlenebiliyor muyum Amerika’da yaşayan biri olarak, bizim gibi olup f1 yüksek lisansa başvurup kabul yada red alan var mı? Öncelikle teşekkür ederim cevabınız için, yükseklisans için red alanıda duydum. Benim sorum şu ben sponsor olunca okuldan kabul olacak I20 gelecek, vize görüşmesinde Amerika’da bir tanıdık olması sıkıntı diye duydum, benim sponsor olduğumu görürler mi, sponsor kim diye sorarsa annesinin olduğunu söylese. Bankada okulun istediği ücretin yarısı kadar var. Vizeci bu kadar detaya bakarmı bilemedim

• @fes1983 Turkiyeden ya da Amerikadan herhangi biri yigeninize sponsor olabilir, bu konuda hic bir sikinti yok. Akraba olmasina da gerek yok. I-20 belgesinde kimin sponsor oldugu yazmiyor, okula verilen ek dokumanlarda bu bilgi mevcut. Vize gorusmesi sirasinda kuvvetle muhtemel sponsorunuz kim sorusu sorulacak, sponsorun maddi durumunu gosteren belgeler de talep edilebilir ki gorusmeye bu tur belgeler her ihtimale karsi goturulmeli. Ki siz zaten sponsor olurken, okula finansal durumunuzu gosteren belgeleri sunuyorsunuz. Ozetle annesi sponsor diyecekseniz ( yalandan da olsa), annesinin bu maddi yeterliliginin olmasi lazim ki istendiginde konsoloslokta bu belgeler sunulabilsin. Ama anlasilan o ki, boyle bir maddi yeterlili yok maalesef. Bu nedenle size sadece dogruyu soylemek dusuyor.

• @crazycells çalışma izniyle Abd de 2. Derece akrabam olduğu için Ds-160 formunda her türlü bilgi vermem gerekecek sanırım eğer çok büyük bir etkisi olacaksa sponsor olmadan da maddi durumu zorlayarak karşılayabilirim ancak sponsor olabiliyorsa daha iyi olur benim için bu durumun vize almada etkisi olur mu

• @crazycells, içinde söyledi: (F/M) Öğrenci Vizeleri

@DustyBlue, içinde söyledi: (F/M) Öğrenci Vizeleri

@crazycells, içinde söyledi: (F/M) Öğrenci Vizeleri

@newyorker, içinde söyledi: (F/M) Öğrenci Vizeleri

Sayın @crazycells,
    Malumunuz DV2021 talihsizlerindenim. F1 vizesine başvurmayı düşünüyorum. Henüz ds160 doldurmadım ama göz gezdirirken bi soru kafama takıldı.

"DS160: Has anyone ever filed an immigrant petition on your behalf with the United States Citizenship and Immigration Services?"

Burada bahsedilen şeyi tam olarak anlayamadım. Ds260 doldurmuş birisi olarak buna evet mi demeliyim hayır mı?
    Teşekkürler.

Cekilise katilma ve DS-260 formunu doldurma kisimlari USCIS ile ilgili olmadigindan o soruya hala NO diyebilirsiniz.

burada bnahsedilen ds260 başvurusu (green card için kazandıktan sonra doldurulan) göçmenlik amacını beyan olmuyor mu? eğer olmuyorsa daha önceki başvuruda hata yapmışız biz. belki de bu sebeple ret verildi b1/b2 için.

Bu soruda "with USCIS" diyor sayin @DustyBlue , USCIS, Department of Homeland Security'e bagli ve direkt olarak Department of State ile bir alakasi yok. DV disindaki Green Card basvurulari USCIS'e form doldurup gondermek ile basladigi icin, DV'yi digerlerinden ayirabilirsiniz...

Zaten DS formlari adi ustunde "Department of State" formlari oluyor... ve bu formlari Disisleri Bakanligina yani konsolosluklara gonderiyorsunuz. USCIS'e ise I-XXX ile baslayan Immigration formlarini (I-130, I-140 gibi) gonderiyorsunuz... Eger I-XXX ile baslayan bir form doldurmadiysaniz USCIS'e basvuru yapmamissiniz demektir.

Sn. @crazycells ,
    Forumdaki ds160 formunun pdf olarak hazırlanmış halinde bu kısıma ''Vatandaşlık veya göçmenlik başvurusu yaptınız mı diye soruyor. Burada Greencard çekilişine katılmak dahil değil. Eğer kazanıp DS-260 doldurduysanız evet demeniz gerekiyor aksi halde hayır diyebilirsiniz.'' şeklinde bir açıklama yapılmış.
    Sizin dediğiniz doğruysa pdf'in düzeltilmesi iyi olur 🙂

Ekran Resmi 2021-12-15 17.58.04.png

• Ben 18 yaşında lise mezunu bir gencim şuanda eczanede çalışıyorum ve 1 2 sene sonra dil okulu ile gelip üniversite de eczacılık okumak istiyorum dil okulu sebebim bu. Bu sebebi mülakatta söylersem red mi yerim daha önce yaşayan oldumu orada üniversite okumak istediğimizi belirtmek red sebebi mi?

• @senator, içinde söyledi: (F/M) Öğrenci Vizeleri

mi yerim daha önce yaşayan oldumu orada üniversite okumak istediğimizi belirtmek red sebebi mi?

Net olarak bilmemek ile birlikte fikrim gelecekte üniversite okumak isteyen birinin öncelikle dil okuluna gidip dilini geliştirmek istemesi kadar doğal bir şey olmadığı dolayısıyla bir sıkıntı yaratmayacağı yönünde fakat belirttiğim gibi konu hakkında net bir bilgim yok

• @sonar bazı kişiler orada okumak istediğimi belirtmemden dolayı red yiğeceğimi söyledi. Türkiye ye geri dönmeyecek hissiyatı verdiği içinmiş.

• @newyorker, içinde söyledi: (F/M) Öğrenci Vizeleri

Sayın @crazycells,
    Malumunuz DV2021 talihsizlerindenim. F1 vizesine başvurmayı düşünüyorum. Henüz ds160 doldurmadım ama göz gezdirirken bi soru kafama takıldı.

"DS160: Has anyone ever filed an immigrant petition on your behalf with the United States Citizenship and Immigration Services?"

Burada bahsedilen şeyi tam olarak anlayamadım. Ds260 doldurmuş birisi olarak buna evet mi demeliyim hayır mı?
    Teşekkürler.

Cekilise katilma ve DS-260 formunu doldurma kisimlari USCIS ile ilgili olmadigindan o soruya hala NO diyebilirsiniz.

burada bnahsedilen ds260 başvurusu (green card için kazandıktan sonra doldurulan) göçmenlik amacını beyan olmuyor mu? eğer olmuyorsa daha önceki başvuruda hata yapmışız biz. belki de bu sebeple ret verildi b1/b2 için.

Bu soruda "with USCIS" diyor sayin @DustyBlue , USCIS, Department of Homeland Security'e bagli ve direkt olarak Department of State ile bir alakasi yok. DV disindaki Green Card basvurulari USCIS'e form doldurup gondermek ile basladigi icin, DV'yi digerlerinden ayirabilirsiniz...

Zaten DS formlari adi ustunde "Department of State" formlari oluyor... ve bu formlari Disisleri Bakanligina yani konsolosluklara gonderiyorsunuz. USCIS'e ise I-XXX ile baslayan Immigration formlarini (I-130, I-140 gibi) gonderiyorsunuz... Eger I-XXX ile baslayan bir form doldurmadiysaniz USCIS'e basvuru yapmamissiniz demektir.

Sn. @crazycells ,
    Forumdaki ds160 formunun pdf olarak hazırlanmış halinde bu kısıma ''Vatandaşlık veya göçmenlik başvurusu yaptınız mı diye soruyor. Burada Greencard çekilişine katılmak dahil değil. Eğer kazanıp DS-260 doldurduysanız evet demeniz gerekiyor aksi halde hayır diyebilirsiniz.'' şeklinde bir açıklama yapılmış.

Sn @crazycells son kez teyit etmek için bakarsanız memnun olurum. Formu gönderme aşamasındayım ve çelişkiye düştüm. Sizin açıklamanıza göre No demek gerekiyor ama yeşilkart forumun pdf'ine göre Yes demek gerekiyor. Hangisini yapmalıyım sizce? 🙂

• @newyorker, içinde söyledi: (F/M) Öğrenci Vizeleri

Sayın @crazycells,

Teşekkürler.

Sn. @crazycells ,

Sn @crazycells son kez teyit etmek için bakarsanız memnun olurum. Formu gönderme aşamasındayım ve çelişkiye düştüm. Sizin açıklamanıza göre No demek gerekiyor ama yeşilkart forumun pdf'ine göre Yes demek gerekiyor. Hangisini yapmalıyım sizce? 🙂

O soru cok kafa karistirici ancak bahsedilen konu sanirim abd ye sizi götürmek icin basvuru yapan var mi onu kast ediyor. Evlilik, is ya da aile uzerinden gitmeniz icin basvuruda bulunan oldu mu sorusuna cevap veriyorsunuz.

Zaten turkceye ceviren arkadas baya bir kafa goz yarmis, orada oyle bir sey demiyor birisi sizin icin uscis e basvuru yapti mi diye soruyor ne vatandasligi nr gocmenligi:)

• ⭐⭐ Yasaklı

@Semih-Berke-KILIÇ pes yok direk kanadayı dene

• Merhabalar,
    F1 vize başvurusu ile bir sorum olacakti. Arastirirken bu güzel forumu buldum. vize başvuru formunu incelerken eski esimle ilgili sorularında mevcut oldugunu gordum. kendisi suan Abd de ikamet ediyor ve Green card sahibi. benim vize başvuru surecime herhangi bir etkisi olurmu ? olumlu veya olumsuz? degerli yorumlarınız benim icin çok onemli. şimdiden çok teşekkürler.

• f1 vizesi aldiktan sonra cift yon ucak bileti almak zorunda miyiz tek yon alirsak bu gider de geri donmez diye verdikleri vizeyi iptal edebilirler mi??

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@ahmetttt, içinde söyledi: (F/M) Öğrenci Vizeleri

@crazycells çalışma izniyle Abd de 2. Derece akrabam olduğu için Ds-160 formunda her türlü bilgi vermem gerekecek sanırım eğer çok büyük bir etkisi olacaksa sponsor olmadan da maddi durumu zorlayarak karşılayabilirim ancak sponsor olabiliyorsa daha iyi olur benim için bu durumun vize almada etkisi olur mu

Bu durumda sizin dosyaniz icin bu kisinin size sponsor olmasi ve formlara bu kisinin bilgilerini vermeniz daha iyi olacak gibi... Neticede konsolos maddi olarak rahatlikla bu egitimin karsilanmayacagini dusunurse vize alma ihtimaliniz oldukca duser... Tanidik sponsorun dosyaniza etkisinden cok sizi Turkiye'ye baglayan nedenler onemli olacaktir.

Benzer Başlıklar

• 57
  • 1
  • 13
  • 18
Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

88

40.1k
Kullanıcı

4.3k
Konu

420.0k

| | | |