Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!
  • ⭐⭐⭐⭐⭐

@Pokeman, içinde söyledi: (F/M) Öğrenci Vizeleri

@crazycells, içinde söyledi: (F/M) Öğrenci Vizeleri

Merhaba ,
    Abd dil okulu randevusuna girdim ve herkes gibi bana da 214(b) kodlu kağıdı verdiler .( Ekim ayında ret aldım )
    İthalat ve ihracat yapan vasıflı çelik üreticisi firmasında 6 yıldır finans müdür yardımcısı olarak çalışıyorum. Konumum nedeniyle İngilizceyi öğrenmem gerekiyor ( iletişim sağlamak - yatırımcılarla görüşmek mali tabloların sunumu vs. )
    Evliyim ve eşim de esnaf . Buna rağmen ret yedim.
    Dil okulum sürem 6 ay ve bankada gösterdiğim tutar 11k yakındır. Okul yeri New York ? Sizce ben nerde yanlış yapıyorum.
    Gösterdiğim bedel mi düşük yoksa okul sürem mi uzun ?
    Bu aşamada onay alabilmem için benim ne yapmam gerekiyor ?

sayin @Pokeman , tek basiniza mi gidiyordunuz? yoksa esinizle mi?
    tam emin degilim ama gosterdiginiz miktar yetersiz gelmis olabilir. ABD'de ozellikle de New York'ta 6 ay icin 11.000 dolar cok da yeterli degil bence...

bir de size soyle bir perspektif vereyim... Sadece ABD'de kullanacaginiz parayi mi gosterdiniz bilmiyorum, ama konsolos genelde tum maddi birikiminizi gosterdiginizi dusunuyor... eger bir kisinin hesabindaki birikim 11.000 dolar ise (lutfen yanlis anlamayin, burada lafim size degil, TL'yi degersiz hale getirenlere), bu kisi bu paranin tamamini dil okulunda harcar mi? Bu tur sorulari sizin de kendinize sormaniz lazim, cunku sizin planiniz ne kadar dogal olsa da, ne kadar size makul gelse de, kagit ustunde de her sey cok mantikli olmali ki konsolos ikna olsun...

Bu tur bir hatayi Turkler cok sik yapiyor maalesef, misal 2-3 bin dolar ile turist vizesine basvuru yapiyor; eger yasiniz cok da genc degilse hickimse bankasindaki son 2-3 bin dolari ABD'yi gezmek icin harcamaz, o parayi kendi hayat kalitesini yukseltmek ve daha temel ihtiyaclar icin kullanir. Tabii, baskalari size sponsor olabilir vs. ama vermek istedigim dusunceyi anladiniz diye umuyorum...

Sayın @crazycells geri dönüşünüz için teşekkür ederim.
    Tek başıma gidiyorum ve eşim Türkiye'de ticaret ile uğraşıyor ( işletmeye sahip ) kendisini de sponsor olarak gösterdim.(DS-160 Formunda sponsor bilgisi var ancak bu yönde soru sormadı )(evli 1 çocuk babasıyım )
    Ayrıca i20 formunda okul fiyatının 2,000usd yaşam giderlerin ise 6000usd olduğu gösterilmiş . Buna rağmen ben 11k usd ve 25k tl gösterdim .( i20 formunda sadece 11k usd gösterilmişti ) .
    Ayrıca bana ait araç , eşim üzerine daire var . Sanırım gösterilen paranın miktarı etkili olmadı . Başka bir şey var ancak anlamış değilim.

Dediğiniz gibi gösterilen USD tutarını arttıracağım.
    Bu aşamada başka ne yaparsam onay verme olasılığını arttırır ?

Mudur yardimcisi oldugunuzu belirtmistiniz, acaba mudurunuzden bu ingilizce egitiminin pozisyonunuz icin onemli oldugunu ve ingilizce egitimden sonra geri donup ayni pozisyonda ise devam edeceginizi belirten bir mektup alabilme sansiniz nedir?

Sayın @crazycells referans mektubu , work latter vs tüm belgeleri aldım ancak buna rağmen olmadı ret verildi . Bu aralar herkes ret alıyor . Sanırım yerli yersiz herkes f1 başvuruyor.

O halde sonuc cok talihsiz olmus sayin @Pokeman .

Ayrica basvurularin cesitliligi konusunda hakli olabilirsiniz, sanirim normalde de ogrenci vizesi almayi planlamayan kisiler sadece Turkiye'den ayrilabilmek icin ogrenci vizesi basvurusu yapiyor; o nedenle normalden daha sert bir eleme yapiyor olabilirler.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@BeFe, içinde söyledi: (F/M) Öğrenci Vizeleri

Merhaba. College kabulu aldım ve DS-160 doldururken lokasyon olarak İstanbul'u seçtim. En erken randevu 2023 Mayıs ayınaydı ve o tarihe randevu aldım. Tarih değiştirme şansım olmadığı için acil vize talebinde bulunacağım. DS-160'ta İstanbul yazıyorken, acil vize talebimi Ankara'ya yapmamda herhangi bir sakınca var mı ? Sonuç itibariyle acil vize talebinde bulunmadan da Ankara'dan randevu alabiliyorum. @crazycells

Hayir sayin @BeFe , mulakata girmeyi dusundugunuz konsolosluga yapin basvuruyu.

Ankara su aralar zaten gocmen olmayan vizelerin basvurusunu almamaya calisiyor, o nedenle direkt Istanbul'daki konsolosluga yazin. Ilgili site: https://tr.usembassy.gov/tr/embassy-consulates-tr/istanbul-tr/contact-us-form-tr/

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Meryem, içinde söyledi: (F/M) Öğrenci Vizeleri

Tekrardan merhabalar. Sanırım vizemi alana kadar burayı meşgul edeceğim (en azından vize görüşmesine kadar). Bir danışmanım olmadığı için doğru yanıtları almak adına kullanabileceğim en sağlıklı forum olduğunu düşünüyorum. Amerika'da yaşayan sponsorumun mülakatta göstermem gereken hangi belgelerine ihtiyacım var ?

Sponsorun gelirini gosterecek bir belge saglamalisiniz. Ya sponsorunuzun vergi bildiriminin bir kopyasi olabilir; ya da banka hesabinin bakiye bilgileri... Neticede konsolosluk bu kisinin sizi desteklemek icin yeterli geliri olup olmadigini anlayabilmeli.

Ayrica size sponsor olup ihtiyaclarinizi karsilayacagini belirten bir mektup da gonderirse iyi olur.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@ahmetttt, içinde söyledi: (F/M) Öğrenci Vizeleri

Merhabalar 20 yaşında Türkiye de ön lisans öğrencisiyim mayıs gibi mezun olacağım not ortalamam 4.00/3.00 (mezun olduğumda ortalama aynı olacağını düşünüyorum) mezun oldukatn hemen sonra Amerika da Community Collage a başlamak istiyorum birkaç sorum olacak
    1- daha önce türkiye de 2 senelik ön lisans mezunu olduğum için bu sorun yaratır mı
    2- 2. Derece bir akrabam var kendisi vatandaş değil ama orada yaşıyor bana sponsor olabilir mi
    3- Green card çekilişine başvurmam sorun yaratır mı
    4- Birde son olarak Community Collage vize kabul oranları dil okulundan daha mı yüksek oluyor

Community College'larin 2 yillik veya 4 yillik egitim programlari olabiliyor. Siz hangi programlara basvuru yapmayi dusunuyorsunuz?

1. Eger 4 yila tamamlamak istiyorsaniz bence tam tersine eger okul kabul ederse bu dersleri saydirma ihtimaliniz de mevcut, su basligi da incelemeyi unutmayin: https://yesilkartforum.com/forum/topic/359/amerika-da-transfer-öğrenci-olmak-üniversite

2. GC sahibi mi? Yoksa baska bir vize ile mi ABD'de?

3. Sorun olmaz. Ama siz yine de egitim sonrasi Turkiye'ye geri donme planlari yapmalisiniz.

4. Evet, genel olarak akademik programlardan vize alma oranlari cok daha yuksek.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Lylord, içinde söyledi: (F/M) Öğrenci Vizeleri

@crazycells hocam peki onay alma durumunda hangi pasaporta vize basılır bir bilginiz var mı ?

Gecerlilik tarihi daha uzun olan pasaportunuzu kullanacaginizi belirtin, ona basarlar vizeyi.

• @crazycells elimde banka hesap dokümanı ve dilekçesi var. İnternette araştırma yaptığım zaman sponsor belgelerinde tapu, ruhsat vs yazıyor. Ailem için bunları hazırladım ama Amerika'daki sponsorum için bunlar yok. O yüzden sordum. Teşekkür ederim.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Meryem, içinde söyledi: (F/M) Öğrenci Vizeleri

@crazycells elimde banka hesap dokümanı ve dilekçesi var. İnternette araştırma yaptığım zaman sponsor belgelerinde tapu, ruhsat vs yazıyor. Ailem için bunları hazırladım ama Amerika'daki sponsorum için bunlar yok. O yüzden sordum. Teşekkür ederim.

Hayir, eger banka hesabindaki miktarlar yeterliyse bu durumda tapu, ruhsat gibi belgeleri eklemenize gerek yok.

• @crazycells, içinde söyledi: (F/M) Öğrenci Vizeleri

Merhabalar 20 yaşında Türkiye de ön lisans öğrencisiyim mayıs gibi mezun olacağım not ortalamam 4.00/3.00 (mezun olduğumda ortalama aynı olacağını düşünüyorum) mezun oldukatn hemen sonra Amerika da Community Collage a başlamak istiyorum birkaç sorum olacak
    1- daha önce türkiye de 2 senelik ön lisans mezunu olduğum için bu sorun yaratır mı
    2- 2. Derece bir akrabam var kendisi vatandaş değil ama orada yaşıyor bana sponsor olabilir mi
    4- Birde son olarak Community Collage vize kabul oranları dil okulundan daha mı yüksek oluyor

Community College'larin 2 yillik veya 4 yillik egitim programlari olabiliyor. Siz hangi programlara basvuru yapmayi dusunuyorsunuz?

1. Eger 4 yila tamamlamak istiyorsaniz bence tam tersine eger okul kabul ederse bu dersleri saydirma ihtimaliniz de mevcut, su basligi da incelemeyi unutmayin: https://yesilkartforum.com/forum/topic/359/amerika-da-transfer-öğrenci-olmak-üniversite

3. Sorun olmaz. Ama siz yine de egitim sonrasi Turkiye'ye geri donme planlari yapmalisiniz.

4. Evet, genel olarak akademik programlardan vize alma oranlari cok daha yuksek.

@crazycells merhaba 4 yıllığa tamamlamak istediğim için başvurmak istediğim program 4 yıllığa transfer olunabilen programlardan benzer derslerim mevcut saydırma konusunda henüz cc ile iletişime geçmedim ancak saydırıp saydırmamanın vize almada herhangi etkisi olur mu?

Bahsettiğim kişi gc sahibi de değil ancak uzun süredir orada yaşıyor hangi vizeyle orada bilmiyorum

• @crazycells Teşekkür ederim.

• 22 Kasım günü vizeden red aldım. Community College ile F1 vizesi için başvurmuştum. Mülakatımı İngilizce yaptım ve şöyleydi:
    VO: Why the US?
    Me: I think the US is the best place to pursue my degree. It has better opportunities compared to other countries.
    VO: Is it an associate degree?
    Me: Yes, it is.
    VO: Have you ever been abroad?
    Me: No, ma'am.
    VO: Did you just graduate from high school?
    Me: Yes but I am currently studying at university.
    VO: What’s your course of study?
    Me: Computer Programming which is similar to Computer Science. But Computer Science is more advanced.
    VO: Unfortunately, you are not qualified for this visa.
    Me: Thank you.

Ben, " Liseden yeni mi mezun oldun?" dedikten sonra sadece evet diyecektim fakat o sırada aklıma eğer şu anda okumadığımı belirtmezsem benim hakkında kötü düşünür diye "ama şu anda üniversiteye gidiyorum" dedim. Bunu der demez kadının suratı nötrden negatife döndü adeta. Sonra red verdi. Hiçbir evrağa bakmadı. Finansal olarak veya ülkeme olan bağlarım hakkında bir soru sormadı ama bu sebepten red verdi. Şimdi size sorum: Okulumu dondurup tekrar mı deneyeyim yoksa okulu dondurmayıp mülakatta evraklarımı gözünün önüne mi sokayım?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@crazycells merhaba 4 yıllığa tamamlamak istediğim için başvurmak istediğim program 4 yıllığa transfer olunabilen programlardan benzer derslerim mevcut saydırma konusunda henüz cc ile iletişime geçmedim ancak saydırıp saydırmamanın vize almada herhangi etkisi olur mu?

Bahsettiğim kişi gc sahibi de değil ancak uzun süredir orada yaşıyor hangi vizeyle orada bilmiyorum

Hayir, bu durumun vize almada etkisi olacagini pek sanmiyorum, sadece sizin bilmeniz yeterli; transfer olma ihtimali varsa daha iyi olur sizin icin, gormus oldugunuz dersleri yeniden almaniza gerek kalmaz.

Bence bu tanidiginizin varligini belirtmeyin, bu kisinin sponsorluguna gercekten ihtiyaciniz var mi?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Semih-Berke-KILIÇ, içinde söyledi: (F/M) Öğrenci Vizeleri

22 Kasım günü vizeden red aldım. Community College ile F1 vizesi için başvurmuştum. Mülakatımı İngilizce yaptım ve şöyleydi:
    VO: Why the US?
    Me: I think the US is the best place to pursue my degree. It has better opportunities compared to other countries.
    VO: Is it an associate degree?
    Me: Yes, it is.
    VO: Have you ever been abroad?
    Me: No, ma'am.
    VO: Did you just graduate from high school?
    Me: Yes but I am currently studying at university.
    VO: What’s your course of study?
    Me: Computer Programming which is similar to Computer Science. But Computer Science is more advanced.
    VO: Unfortunately, you are not qualified for this visa.
    Me: Thank you.

Ben, " Liseden yeni mi mezun oldun?" dedikten sonra sadece evet diyecektim fakat o sırada aklıma eğer şu anda okumadığımı belirtmezsem benim hakkında kötü düşünür diye "ama şu anda üniversiteye gidiyorum" dedim. Bunu der demez kadının suratı nötrden negatife döndü adeta. Sonra red verdi. Hiçbir evrağa bakmadı. Finansal olarak veya ülkeme olan bağlarım hakkında bir soru sormadı ama bu sebepten red verdi. Şimdi size sorum: Okulumu dondurup tekrar mı deneyeyim yoksa okulu dondurmayıp mülakatta evraklarımı gözünün önüne mi sokayım?

Semih Bey, cok gecmis olsun. Aslinda durumunuz bence vize almaya cok uygundu, talihsizlik olmus gercekten...

Dediginiz gibi bir durum yasanmis olabilir maalesef, Turkiye'de universiteye baslamis olmanizi konsolos gorevlisi yanlis degerlendirmis ve ABD'de okumak konusunda cok ciddi olmadiginizi dusunmus gibi gorunuyor.

Ben de yerinizde olsaydim, dediginiz gibi yapardim. Zaten halihazirda I-20 belgeniz var, dolayisiyla yeniden bir randevu tarihi alip yeniden mulakata katilirdim. Bu sefer ayni kisinin sizin dosyanizi degerlendirmemesi gerekiyor, eger ayni kisi denk gelirse baska bir konsolos gorevlisinin dosyaya bakmasini rica edebilirsiniz.

Dilerseniz bu sefer ABD'deki okulda okumanin sizin kariyeriniz icin cok daha iyi bir secenek oldugunu ilk vereceginiz cevaplarda vurgulayin.

• merhaba ben forum uyesi greenhasanhuseyin 17 yasindayim. f1 vizesi ile dv2024 basvurusu icin ingilizce hazirligi yapmak istiyorum, dil okuluyla gidecegim. vize gorusmesinde beni potansiyel gocmen olarak red ederler mi? etmemeleri icin ne gibi onlem alabilirim? neler yapabilirim? 3 aydir yerel bi lokantada calisiyorum lisem daha bitmedi acik ogretim lisesindeyim. gercekten su ingilizceyi ulkesinde ogrenmek istiyorum...

• ⭐⭐⭐⭐⭐

Merhaba arkadaşlar! Bugün sizlere yurtdışına çıkabilmeniz için büyük bir fırsat teklif edeceğim. Siz de 23-24-25-26 Aralık tarihlerinde online ortamda, Zoom uygulamasında 4 gün boyunca gerçekleşecek yurtdışı eğitim webinarlarında yerinizi alın, yurtdışında okuma hayallerinizi geciktirmeyin!
    Eğitim ve kariyeriniz için onlarca yurtdışındaki okul yöneticisi ile görüşebilirsiniz.

Katılmak İçin Form Doldurun Dil Okullarında 25 Dolar Extra İndirim Kazanın!
    Yurtdışı Eğitim Programları Hakkında Bilgi İçin Telefon ve WhatsApp:+90 555 143 59 67
    SEMİNER KATILIM ve BİLGİ FORMU: https://form.jotform.com/213124602478956

• @ayvalik10

fk language sen miydin abi siki takipteyim seni...

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@greenHasanHuseyin memlekettim kendisi izmir de yaşıyor. Arkadaşım

• @crazycells Teşekkürler ilginiz için. Tekrar randevu almayı başardım. Acil randevu talebim bugün onaylandı, bana şans dileyin 3 Aralık'ta mülakatım var. Vize memuruna şunu söyleyeceğim: "Bir önceki görüşmemde yanlış anladım. Memur bana "Ne okuyacaksın?" deyince Türkiye'den bahsettiğini sandım fakat Amerika'dan bahsediyordu. Ben de o yüzden Computer Science dedim fakat I-20 belgemde böyle bir bölüm yazmıyordu." Ayrıca size bir sorum olacak: I-20 belgemde Major bölümünde General Engineering yazıyor. Ben ABD'de bu bölümü alacağımı söyleyince memur "Hangi mühendislik?" diye sorar mı? Sorarsa ben General Engineering alacağım diyeceğim. Fen ve matematik dersleri dışında bilgisayar eğitimi alacağımı da söyleyeceğim. Sizce ikna olur mu? Önerilerinize açığım.

• @ayvalik10 tamamdir 😁

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@greenHasanHuseyin, içinde söyledi: (F/M) Öğrenci Vizeleri

merhaba ben forum uyesi greenhasanhuseyin 17 yasindayim. f1 vizesi ile dv2024 basvurusu icin ingilizce hazirligi yapmak istiyorum, dil okuluyla gidecegim. vize gorusmesinde beni potansiyel gocmen olarak red ederler mi? etmemeleri icin ne gibi onlem alabilirim? neler yapabilirim? 3 aydir yerel bi lokantada calisiyorum lisem daha bitmedi acik ogretim lisesindeyim. gercekten su ingilizceyi ulkesinde ogrenmek istiyorum...

neden ingilizce ogrenmek istiyorsunuz? bu kisim dil okulu icin vize alirken cevaplamaniz gereken ilk onemli soru...

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Semih-Berke-KILIÇ, içinde söyledi: (F/M) Öğrenci Vizeleri

@crazycells Teşekkürler ilginiz için. Tekrar randevu almayı başardım. Acil randevu talebim bugün onaylandı, bana şans dileyin 3 Aralık'ta mülakatım var. Vize memuruna şunu söyleyeceğim: "Bir önceki görüşmemde yanlış anladım. Memur bana "Ne okuyacaksın?" deyince Türkiye'den bahsettiğini sandım fakat Amerika'dan bahsediyordu. Ben de o yüzden Computer Science dedim fakat I-20 belgemde böyle bir bölüm yazmıyordu." Ayrıca size bir sorum olacak: I-20 belgemde Major bölümünde General Engineering yazıyor. Ben ABD'de bu bölümü alacağımı söyleyince memur "Hangi mühendislik?" diye sorar mı? Sorarsa ben General Engineering alacağım diyeceğim. Fen ve matematik dersleri dışında bilgisayar eğitimi alacağımı da söyleyeceğim. Sizce ikna olur mu? Önerilerinize açığım.

Bol sanslar. Bence de girisi bu sekilde yapmaniz cok iyi olur. Zaten onceki mulakatta soylenen her sey kaydedilmistir...

Ozellikle ABD'de amacinizin ne olacagini, okulun sizin icin onemini ve sonrasinda ne yapacaklarinizi birkac dakika icinde anlatabilecek sekilde hazirlanin. Boyle bir giris konsolosu tekrar degerlendirme yapmasi icin ikna eder diye dusunuyorum.

"Genel Muhendislik"ten ziyade biraz daha ayrintilandirabilmeniz iyi olur. Bu okulu okumaya istekli oldugunuzu ve gerekli hazirliklari yaptiginizi gorebilmeleri lazim. Tekrardan bol sanslar dilerim, iyi haberlerinizi bekliyor olacagiz.

Benzer Başlıklar

• 15
  • 59
  • 57
  • 4
Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

73

40.2k
Kullanıcı

4.3k
Konu

420.1k

| | | |